Znaczenie mikrodanych breadcrumbs w procesie pozycjonowania

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Znaczenie mikrodanych breadcrumbs w procesie pozycjonowania

Vojtech Okenka/pexels.com

Pozycjonowanie jest niezwykle ważnym elementem podczas prowadzenia strony internetowej. Bez znaczenia, czy zarządzamy portalem informacyjnym, blogiem, sklepem online czy stroną wizytówkową, warto znać znaczenia zwrotów i określeń w nim obowiązującym. Jednym z nich są tak zwane „okruszki chleba”. Jakie znaczenia mają breadcrumbs w procesie pozycjonowania? W tym tekście postaramy się to wytłumaczyć.

Czym są breadcrumbs?

Terminem breadcrumbs, który z języka angielskiego tłumaczy się jako „okruszki chleba”, określamy układ nawigacyjny danej witryny internetowej, który ułatwia użytkownikowi poruszanie się wewnątrz strony. Nazwa, jaką określono ten element, nawiązuje do popularnej bajki o Jasiu i Małgosi, w której to dzieci, rozsypując okruszki chleba znaczyły sobie powrotną drogę do domu.

Źródło: Malte Luk / pexels.com

Zabieg ten bardzo przypominał sposób, w jaki funkcjonują breadcrumbs w rozumieniu, o którym mówimy. Breadcrumbs można więc określić jako ścieżkę dostępu, która umożliwia użytkownikowi dowiedzieć się, w którym miejscu strony aktualnie się znajduje. Dzięki breadcrumbs użytkownik może także powrócić do części używanego serwisu, w których poruszał się wcześniej. Użytkownik nie tylko jest świadom, jaką drogę przebył, ale też może dowiedzieć się, na jakim poziomie hierarchii serwisu jest przeglądana obecnie strona.

W jaki sposób oznacza się breadcrumbs? Okruszki chleba od strony wizualnej

Najczęstszą praktykę stanowi przedstawianie breadcrumbs przy użyciu strzałek. Jest to niezwykle popularny sposób na porządkowanie stron danej witryny. Użycie separatora tego rodzaju jest stosunkowo proste i intuicyjne, ponieważ kojarzy się z wyszukiwarkami internetowymi i opcjami cofania do uprzednio oglądanych witryn. Mimo że jest to sposób popularny, to nie ma odgórnych zasad, które mają określać to, jak powinny prezentować się breadcrumbs. Rolę separatora pełnić może zatem także wybrany inny znak graficzny.

Jak prezentuje się zwykle schemat ścieżki stworzonej przy wykorzystaniu breadcrumbs?

Strona główna > Kategoria > Produkt

Konstrukcja ta przypomina przykładowo przeglądanie danych w komputerze i zagłębianie się w kolejne foldery z plikami. Przy tworzeniu breadcrumbs należy pamiętać o tym, aby układać je w kolejności od najbardziej ogólnych podstron do tych najbardziej szczegółowych, czyli przykładowo od strony głównej sklepu, po konkretny produkt. Taki wzór pozwala na łatwiejsze zorientowanie się wewnątrz strony i dotarcie do elementów, które naprawdę interesują użytkownika.

Czym jest pozycjonowanie stron internetowych i SEO? Jakie znaczenie w tym procesie mają „okruszki chleba”?

Aby zastanowić się, jakie znaczenie mają mikrodane breadcrumbs w procesie pozycjonowania, należy najpierw wyjaśnić, czym właściwie jest pozycjonowanie.

Obecnie właściwie każdy, kto posługuje się komputerem, poszukuje informacji przy użyciu wyszukiwarek internetowych, takich jak Google czy Yahoo. Użytkownicy szukają interesujących ich haseł poprzez wpisywanie ich w wyszukiwarkę. Jak zatem wyszukiwarki odróżniają adekwatne witryny, które właściwie odpowiadają na zapytania użytkowników?

Tu właśnie wkracza pozycjonowanie. Polega ono na różnego rodzaju działaniach, takich jak edycja zawartości strony internetowej, czy też edycji jej kodu źródłowego tak, aby dana witryna wyświetlała się w wynikach wyszukiwania wysoko. Większość użytkowników internetu skupia się jedynie na kilku pierwszych wynikach wyszukiwania. Warto zatem poświęcić środki, takie jak czas i fundusze na to, aby nasza witryna pozycjonowała się właściwie.

SEO to z kolei skrót od Search Engine Optimization, czyli optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych. W Polsce bardzo często terminy pozycjonowanie i SEO używane są zamiennie.

Nawigacja stworzona przy użyciu breadcrumbs ma za zadanie pokazać, jaka jest kolejność poszczególnych części witryny. Element ten pojawia się zarówno na witrynie, jak i w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek. Breadcrumbs odnoszą się do słów kluczowych, które określają daną witrynę. Dzięki wykorzystaniu breadcrumbs wyszukiwarka internetowa może w łatwiejszy sposób łączyć ze sobą różne podstrony wewnątrz jednego serwisu internetowego. Jest to także sposób na to, aby wyszukiwarka umożliwiała użytkownikom odnalezienie danej strony, nawet gdyby przy poszukiwaniach stosował on frazy różnego rodzaju.

Można stwierdzić zatem, że nawigacja okruszkowa niesie za sobą wielkie znaczenie dla pozycjonowania. Jest to bardzo istotny element szczególnie w przypadku serwisów, w których zawarta jest ogromna ilość treści, czy poszczególnych kategorii.

Istnieją również inne powiązania między pozycjonowaniem strony a zastosowaniem breadcrumbs. SEO składa się przecież z wielu poszczególnych części, a jedną z nich stanowi linkowanie wewnętrzne. Linki wewnętrzne to inaczej odnośniki umieszczane wewnątrz stron internetowych, mające postać tekstu bądź grafik. Odpowiednio zastosowane linki wewnętrzne sprawiają, że struktura witryny jest zgodna z zasadami SEO. Dzięki trzymaniu się odpowiednich reguł możliwe jest zajęcie wyższej pozycji w wyszukiwarce, a także wydłużanie czasu, który użytkownicy poświęcają na przeglądanie danej strony. Linkowanie wewnętrzne często wpływa również na obniżenie współczynnika odrzuceń, a także wzrost zainteresowania użytkowników witryną.

Jak ma się to do omawianych przez nas breadcrumbs? Dzięki temu, że stanowią one odnośniki do treści innego rodzaju, wykorzystuje się je do wzmacniania linkowania wewnętrznego. Dzięki ich zastosowaniu wyszukiwarka wie także, jak wygląda struktura witryny. Linki zawarte w breadcrumbs mają anchory, które odpowiadają nazwie konkretnej kategorii. Można zatem to wykorzystać i umieszczać w nich frazy kluczowe, które zdają się interesować nasze grono odbiorców. Poprawnie wdrożona nawigacja okruszkowa sprawia, że wyszukiwarka pokazuje nie tylko konkretną witrynę, ale także ścieżkę, która do niej prowadziła.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: 4homebird.com, digitalresidenz.com, cityislife.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*