Pozycjonowanie stron internetowych

  Twoja strona nie jest widoczna w wyszukiwarce? My wiemy jak to zmienić!
  Umów się na bezpłatną konsultację z naszym analitykiem SEO i dowiedz się, jak skutecznie pozycjonować swój biznes

  Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej to najlepszy sposób na promocję biznesu w sieci. Dopasowanie witryny do algorytmów wyszukiwarki tak, aby boty indeksujące uznały ją za wartościową, to pierwszy krok do osiągnięcia sukcesu. Niestety SEO (z j. ang. Search Engine Optimization) oraz wszystkie inne działania związane z pozycjonowaniem mogą okazać się sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla osoby początkującej. Warto zatem poznać przynajmniej podstawy dotyczące zwiększania pozycji w wyszukiwarkach internetowych.

  Podstawowe czynności Search Engine Optimization nie powinny raczej stanowić problemu dla osób, które nie mają pojęcia o programowaniu, pod warunkiem, że będą one wiedziały, jakie czynniki bierze pod uwagę wyszukiwarka, gdy wartościuje strony. To właśnie na tym opiera się cały proces pozycjonowania. Dzięki temu można zwiększyć widoczność swojej witryny w sieci, a to z kolei przekłada się na poprawę wyników sprzedażowych lub osiągnięcie innych ważnych celów założonych przez przedsiębiorstwo. Czym dokładnie jest pozycjonowanie stron internetowych? Jakie czynniki bierze pod uwagę wyszukiwarka Google? Jak wygląda pozycjonowanie stron krok po kroku? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych, ważnych informacji dotyczących zwiększania widoczności w sieci znajdziesz w poniższym tekście.

  Działanie internetowych wyszukiwarek

  Zwiększanie widoczności strony WWW odbywa się w wyszukiwarce internetowej. To do jej wymagań należy dopasować witrynę podczas działań, które obejmuje pozycjonowanie strony, aby mogła ona walczyć o wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Warto zatem na początku dowiedzieć się, czym właściwie są wyszukiwarki internetowe i jak działają.

  Czym jest wyszukiwarka internetowa?

  Wyszukiwarka internetowa to narzędzie, które służy do wyszukiwania informacji w sieci. W ułamku sekundy odnajduje ona, a następnie wyświetla najtrafniejsze odpowiedzi na pytania zadane przez internautę lub informacje związane z wyszukiwaną frazą. Głównym zadaniem wyszukiwarki jest zatem gromadzenie zasobów, a następnie przeszukiwanie ich i wyświetlanie najtrafniejszych odpowiedzi.

  Obecnie w sieci znajduje się ponad 1,5 miliarda stron WWW. Gdyby użytkownik Internetu miał sam przeszukiwać wszystkie serwisy, odnalezienie odpowiedzi na pytanie zajęłoby mu wieczność. Dzięki wyszukiwarce internetowej nie musimy się tym przejmować. Tak naprawdę zrobi wszystko za nas. Wystarczy wpisać interesującą frazę i czekać na wyniki. Na pierwszym miejscu wyświetlają się witryny, których właściciele zadbali o skuteczne pozycjonowanie strony.

  Do najpopularniejszych na świecie wyszukiwarek zaliczają się: Google, Bing, Yahoo, Baidu, Yandeks, Seznam. Algorytmy oraz czynniki rankingowe różnią się w przypadku każdej z nich, o czym trzeba pamiętać przy pozycjonowaniu stron.

  Skanowanie, indeksowanie i wyświetlanie wyników

  Wiesz już, że wyszukiwarka to narzędzie, które w ułamku sekundy potrafi znaleźć odpowiedzi na pytania zadane przez użytkownika Internetu, ale jak to właściwie jest możliwe? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wyszukiwarki nie są wszechwiedzące. Aby mogły zaproponować użytkownikom odpowiednie wyniki wyszukiwania, dane witryny muszą znajdować się w ich zasobach. Wyszukiwarki widzą tylko te serwisy, które zostały im udostępnione. Tworzenie wyników wyszukiwania składa się z trzech etapów: skanowania, indeksowania oraz wyświetlania (z czym ściśle związane jest pozycjonowanie strony internetowej).

  Skanowanie polega na przeszukiwaniu Internetu w celu odnalezienia wszystkich serwisów, czyli zdobycia informacji o tym, co właściwie znajduje się w sieci. Istnieje wiele sposobów na udostępnienie Twojej strony wyszukiwarce (np. utworzenie mapy witryny). Po jej odnalezieniu wyszukiwarka rozpoczyna proces odczytywania i sprawdzania jej zawartości. Ten etap nazywa się indeksowaniem, a zebrane informacje przechowywane są w bazie danych. Kolejnym krokiem jest już wyświetlenie wyników, na co wpływ ma przede wszystkim skuteczne pozycjonowanie stron. Wyszukiwarka stara się odnaleźć w swoich zasobach najtrafniejsze wyniki, które jednocześnie spełniają jej wymagania.

  Google, czyli światowy lider na rynku

  Internetowych wyszukiwarek jest mnóstwo, jednak liderem od dawna jest Google. Jej udział w światowym rynku to obecnie ponad 90%. W niektórych krajach większość użytkowników Internetu korzysta z innych narzędzi do wyszukiwania informacji w sieci, jednak w Polsce to Google jest najpopularniejsze. Dlatego podczas pozycjonowania strony najlepiej dopasowywać ją właśnie do tej wyszukiwarki. To ona jest zazwyczaj główną przestrzenią do pracy specjalisty od SEO.

  Wyjątkiem jest pozycjonowanie strony zagraniczne, czyli próba dotarcia do odbiorców mieszkających poza granicami kraju. W takich przypadkach ważne jest przeanalizowanie specyfiki danego rynku i zebranie informacji na temat najpopularniejszej wyszukiwarki. Pozwoli to dopasować witrynę i zoptymalizować ją tak, aby odpowiadała na wymagania stawiane przez algorytmy wyszukiwarek. Dzięki czemu będzie widoczna dla mieszkańców danego kraju.

  Jak udostępnić stronę wyszukiwarce Google?

  Wyszukiwarce Google można umożliwić odnalezienie strony na kilka sposobów – od biernych, po aktywne.

  Metoda bierna

  Bierny sposób polega na tym, że po prostu tworzy się witrynę. W takiej sytuacji możliwe jest indeksowanie Twojej strony przez boty wyszukiwarki i dodanie jej do swoich zasobów, jednak nie ma stuprocentowej gwarancji skuteczności, a do tego działa to raczej w przypadku prostych, nierozbudowanych witryn. Oprócz tego ta metoda na pewno nie sprzyja pozycjonowaniu strony internetowej.

  Metody aktywne

  Zdecydowanie skuteczniejsze będzie ułatwienie botom wyszukiwarki indeksowanie serwisu, czyli działanie aktywne. Pierwszym sposobem jest utworzenie, a następnie udostępnienie mapy witryny w formacie XM, czyli po prostu listy adresów URL. Innym sposobem na udostępnienie serwisu internetowego botom Google jest dodanie strony za pomocą narzędzia Google Search Console. Czas oczekiwania na dodanie strony do indeksu Google będzie różnił się w zależności od wykorzystanej metody. Najdłużej będzie to trwało w przypadku sposobu biernego.

  Pamiętaj, że o wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania mogą walczyć jedynie witryny znajdujące się w indeksie, dlatego jest to podstawą pozycjonowania strony.

  Czy indeksowanie stron wystarczy, aby uzyskać wysoką pozycję?

  Należy pamiętać, że indeksowanie stron to sposób na dodanie wszystkich serwisów do zasobów wyszukiwarki. Google bierze pod uwagę zindeksowane witryny, jednak nie wystarczy to, aby osiągnąć wysoką pozycję w wynikach organicznych. Do tego konieczne będzie podjęcie takiego działania, jak pozycjonowanie strony. Wyszukiwarka stale ulepsza swoje algorytmy, aby oferować internautom wyłącznie wartościowe witryny. Dlatego samo bycie w sieci nie wystarczy. Trzeba pokazać Google, że dany serwis jest wartościowy poprzez dopasowanie go do wszelkich wymagań i czynników rankingowych, których jest obecnie ponad 200, a także zadbać o UX na stronie, czyli wrażenia użytkownika.

  Na czym polega pozycjonowanie stron?

  O pozycjonowaniu stron WWW mówi się bardzo często w kontekście promowania marki w sieci i pozyskiwania nowych klientów. Czym właściwie jest pozycjonowanie i na czym polega?

  Pozycjonowanie strony WWW – definicja

  Pozycjonowanie strony to proces, którego celem jest zwiększenie widoczności w sieci poprzez dopasowanie serwisu internetowego do algorytmów wyszukiwarki oraz zadbanie o wrażenia użytkownika. Z tego względu nie jest to jednorazowa czynność, a szereg działań rozłożonych w czasie. Niektóre z nich to proste czynności, które można wykonać bez specjalistycznej wiedzy na temat programowania, a inne wymagają nie tylko wiedzy, ale również doświadczenia oraz profesjonalnych narzędzi i programów.

  Skuteczne pozycjonowanie stron opiera się przede wszystkim na frazach kluczowych, czyli słowach lub zapytaniach, które internauci kierują do wyszukiwarki. Są one łącznikiem pomiędzy tym, czego potrzebuje użytkownik, a tym, co oferuje strona. Wyszukiwarka Google stara się proponować internautom najtrafniejsze wyniki spośród tych, które znajdują się w indeksie. Dlatego bardzo ważne jest to, aby zawartość strony WWW rzeczywiście mówiła o tym, o czym świadczą wykorzystane słowa kluczowe.

  Jak zostało wspomniane wcześniej, czynników rankingowych w przypadku wyszukiwarki Google jest ponad 200, jednak warto dodać, że większość z nich niestety nie jest znana nikomu (poza zespołem Google).

  Pozycjonowanie a optymalizacja – czym się różnią?

  Pozycjonowanie to proces złożony z wielu różnych czynności wykonywanych zarówno na stronie (on-site), jak i poza nią (off-site). Jednak bardzo często jest on mylony z optymalizacją – sporo osób używa tych pojęć zamiennie, co jest oczywiście błędem. Czym się od siebie różnią? Przede wszystkim optymalizacja to element pozycjonowania, czyli jedna z czynności wykonywanych w ramach zwiększania widoczności w sieci. Są to działania wykonywane wyłącznie w obrębie strony.

  Proces optymalizacji strony jest podstawą do wprowadzania dalszych działań, czyli kolejnych etapów pozycjonowania. Bez odpowiednio zoptymalizowanego serwisu nie można liczyć na dużą widoczność w sieci, nawet jeśli pozostałe czynności (off-site) przeprowadzone będą wzorowo. Jednak to samo będzie również w sytuacji odwrotnej, gdy strona WWW będzie dobrze zoptymalizowana, jednak pozycjoner zapomni o działaniach off-site. Nie można zatem stwierdzić, który z tych elementów jest ważniejszy. Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej to działanie kompleksowe, czyli połączenie optymalizacji strony oraz działań poza jej obrębem.

  Co składa się na pozycjonowanie strony?

  Pozycjonowanie stron to proces, którego celem jest przede wszystkim zwiększenie widoczności w sieci. Nie oznacza to jednak, że zawsze musi on wyglądać tak samo. Tak naprawdę każdy specjalista od SEO ma swoje „ulubione” i sprawdzone metody, które według niego działają najlepiej i przynoszą najlepsze efekty. Jednak niektóre aspekty są nieodłącznymi elementami skutecznego procesu i nie można ich pomijać. Składa się na niego przede wszystkim: optymalizacja, budowanie profilu linkowego oraz promowanie firmy w mediach społecznościowych.

  Wymienionej wyżej elementy to główne etapy całego procesu, ale nie można zapominać o czynnościach, które wykonuje się przed i po pozycjonowaniu stron WWW. Przed wdrożeniem jakichkolwiek działań należy przeprowadzić audyt SEO i UX, sprawdzić konkurencję, przeanalizować rynek, potrzeby grupy docelowej oraz dobrać odpowiednie słowa kluczowe. Natomiast po wykonaniu wszystkich najważniejszych działań (optymalizacja, linkbuilding, promowanie firmy w social mediach) konieczne jest monitorowanie postępów i bieżące analizowanie sytuacji.

  Co się składa na optymalizację strony internetowej?

  Optymalizacja strony, czyli działania w jej obrębie, to przede wszystkim przystosowanie kodu i struktury witryny oraz treści znajdujących się w jej obrębie do czynników rankingowych Google. Jednak w ostatnim czasie wyszukiwarka bardzo mocno zwraca uwagę na wrażenia użytkownika, dlatego dobra, skuteczna optymalizacja, która przyczyni się do zwiększenia widoczności strony, powinna obejmować również czynności zwiększające atrakcyjność Twojej strony WWW.

  Do optymalizacji zaliczają się takie elementy, jak:

  • ułatwienie botom wyszukiwarki indeksowanie strony,
  • uproszczenie kodu HTML,
  • ustawienie odpowiednich meta tagów,
  • ustawienie odpowiednich i zawierających słowa kluczowe nagłówków,
  • tworzenie wartościowych treści (content marketing),
  • zadbanie o szybkość wczytywania strony,
  • tworzenie wartościowych linków,
  • zadbanie o przyjazne adresy URL,
  • odpowiednie rozmieszczenie informacji,
  • zadbanie o prostą strukturę strony.

  Wymienione czynności to podstawa do tego, aby strona była w ogóle brana pod uwagę przez Google i mogła konkurować o wysokie miejsca na liście, jednak są one jedynie częścią całej optymalizacji. Ta z kolei jest jedynie częścią całego procesu, jakim jest skuteczne pozycjonowanie stron internetowych.

  Czy sam proces optymalizacji strony wystarczy?

  Sama optymalizacja techniczna strony niestety nie wystarczy do tego, aby serwis internetowy osiągnął wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Skuteczne pozycjonowanie to takie, które skupia się na wszystkich elementach, a nie jedynie na optymalizacji. Kompleksowe działanie konieczne jest zwłaszcza, jeśli zależy Ci na zwiększeniu widoczności serwisu na popularne, konkurencyjny frazy kluczowe. Na takie słowa pozycjonuje się wiele innych firm, dlatego trudno osiągnąć dobre efekty, nawet wtedy, gdy pozycjoner wykonuje wszystkie możliwe zadania. Sama optymalizacja w tym przypadku na pewno nie będzie skuteczna i nie wpłynie na wyniki wyszukiwania.

  Trzeba wziąć pod uwagę również to, że nie znamy wszystkich czynników rankingowych, dlatego należy skupiać się na tych, które są znane – wtedy szansa na wysoką pozycję będzie znacznie większa. Zaniedbywanie działań off-site, czyli przede wszystkim budowania profilu linkowego, będzie świadomym odbieraniem sobie szansy na sukces, czyli znalezienie się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania.

  Wyniki wyszukiwania organiczne a wyniki płatne – czym się różnią?

  Po wpisaniu w wyszukiwarce słowa kluczowego lub pytania na ekranie komputera czy urządzenia mobilnego wyświetla się lista stron, które proponuje Google. Linki znajdujące się na pierwszej stronie w wynikach wyszukiwania prowadzą do serwisów, których właściciele albo zadbali o skuteczne pozycjonowanie stron internetowych, albo zainwestowali w kampanię reklamową Google, ponieważ widoczne są tam zarówno wyniki organiczne, jak i płatne linki. Jak je odróżnić? Które są skuteczniejsze?

  Czym są wyniki organiczne?

  Przede wszystkim warto wiedzieć, czym są oba te rodzaje wyników. Wyniki organiczne, inaczej naturalne, to linki do witryn, które pojawiają się w SERP (z j. ang. Search Engine Results Page) dzięki działaniom pozycjonera, czyli przez dopasowanie serwisu internetowego do wymagań wyszukiwarki. Inaczej mówiąc, są to wszystkie wyniki, które nie są rezultatem płatnych kampanii, ani nie są to linki sponsorowane.

  Pozycjonowanie stron internetowych daje efekt w postaci wysokiej pozycji właśnie w wynikach organicznych. Kolejność ustalana jest przez boty Google na podstawie tego, jak bardzo serwisy dopasowane są do algorytmów, a także tego, w jakim stopniu są wartościowe dla użytkowników. Oprócz tego Google wybiera oczywiście najbardziej trafne wyniki, aby usatysfakcjonować swoimi propozycjami internautów. W przypadku wyników organicznych bardzo wiele zależy od działań konkurencji. Jeśli inne firmy lepiej od Ciebie poradzą sobie z procesem pozycjonowania stron, ich witryny będą wyświetlały się wyżej niż Twoja. Z tego też względu analizowanie działań konkurencji powinno odbywać się regularnie.

  Jak wyglądają wyniki organiczne w SERP? Składają się przede wszystkim z adresu strony, meta tytułu, a także meta opisu lub fragmentu tekstu ze strony.

  Czym są płatne wyniki wyszukiwania?

  Na samym początku strony SERP opierały się wyłącznie na naturalnych wynikach wyszukiwania, jednak po pewnym czasie Google umożliwiło webmasterom tworzenie płatnych reklam. Dzięki temu obecnie na liście wyników wyszukiwania można znaleźć zarówno organiczne, jak i płatne linki. Wyniki płatne to witryny, których właściciele zainwestowali w kampanię Google Ads. W przeciwieństwie do pozycjonowania strony, na efekty czego trzeba czekać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, witryny w wynikach płatnych pojawiają się niemal automatycznie po utworzeniu kampanii. Z tego też względu Google Ads to doskonałe rozwiązanie dla firm, które potrzebują szybkich efektów.

  A jak wyglądają płatne linki Google? Wyniki, które pojawiają się w SERP dzięki kampaniom reklamowym, są oznaczone napisem „Reklama”. Dlatego internauci bardzo łatwo mogą rozróżnić, które witryny znajdują się na wysokim miejscu dzięki działaniom pozycjonera, a które są opłacane. Witryny opłacone znajdują się na samej górze, na samym dole lub po prawej stronie w wynikach wyszukiwania. Kolejność wyświetlania wartościowych linków ustalana jest na podstawie mechanizmu aukcyjnego. Jednym z czynników branych pod uwagę są stawki CPC, jednak oprócz tego liczy się również jakość reklamy oraz samej strony, do której kieruje płatny link.

  Czy można połączyć pozycjonowanie stron z kampanią Google Ads?

  Pozycjonowanie i tworzenie kampanii w Google Ads mają taki sam cel – zwiększyć widoczność strony WWW w sieci, jednak różnią się od siebie pod wieloma względami. Przedsiębiorcy często zastanawiają się, który sposób będzie tańszy, a przede wszystkim skuteczniejszy. Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Warto wspomnieć, że wyniki, jakie daje pozycjonowanie, nazywane są bezpłatnymi linkami, jednak za działania pozycjonera również trzeba zapłacić. Obie te metody kosztują i obie mogą przynieść efekty w postaci większej widoczności w wynikach wyszukiwania Google, pod warunkiem, że będą dobrze przeprowadzone.

  Niektórzy nie mają problemu z wyborem pomiędzy pozycjonowaniem organicznym a utworzeniem kampanii, ponieważ decydują się na obie te metody jednocześnie. Okazuje się, że połączenie tych dwóch różnych sposobów zwiększania widoczności może przynieść zaskakujące efekty. Sprawdza się to przede wszystkim dlatego, że na efekty działań pozycjonera trzeba czekać przynajmniej kilka miesięcy. Kampania Google Ads będzie zatem doskonałym wypełnieniem luki i zwiększy widoczność strony WWW od razu po jej utworzeniu. Oprócz tego dzięki połączeniu obu metod można realizować wiele celów jednocześnie.

  Dlaczego Google Ads nie zawsze się sprawdza?

  Kampania reklamowa utworzona za pomocą Google Ads ma wiele zalet, jednak w niektórych przypadkach się nie sprawdza. Wiele zależy od grupy docelowej, do której kierowana ma być promocja Twojej strony . Niektórzy internauci celowo unikają linków oznaczonych w SERP napisem „Reklama”. Dzieje się tak dlatego, że nie ufają oni płatnym linkom – uważają, że firma, która musiała zapłacić za to, aby jej witryna wyświetlała się na wysokiej pozycji, nie jest wiarygodna. W przypadku takich osób znacznie większym zaufaniem cieszą się witryny, które wyświetlają się na wysokich pozycjach dzięki takim działaniom jak pozycjonowanie strony WWW.

  Jakie są rodzaje pozycjonowania strony i kiedy się je stosuje?

  Pozycjonowanie strony internetowej może przybierać różne formy, w zależności od celu przedsiębiorstwa, jego specyfiki oraz grupy docelowej. Najczęściej wymienia się pozycjonowanie standardowe, lokalne, zagraniczne i szerokie. Warto wiedzieć, czym dokładnie są wszystkie te metody i kiedy należy je wykorzystywać, aby jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność promowania Twojej strony WWW i firmy w Internecie.

  Pozycjonowanie standardowe – czym jest i kiedy się je stosuje?

  Pozycjonowanie standardowe lub inaczej ogólne jest obecnie najczęściej stosowane. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się ogólne, najpopularniejsze słowa kluczowe w danej kategorii tematycznej. Witryna optymalizowana pod kątem tych fraz ma docierać do osób z całego kraju, dlatego też dopasowuje się ją do wymagań konkretnej wersji językowej wyszukiwarki oraz od preferencji odbiorców z danego kraju. W Polsce oczywiście działania będą dopasowane do Polaków oraz ich preferencji. Pozycjonowanie stron standardowe (ogólnopolskie) ma na celu generowanie jak największego ruchu i docieranie do potencjalnych odbiorców, którzy mogą być zainteresowani produktami lub usługami danej firmy.

  Taki rodzaj promocji w Internecie ma ogromny zasięg, jednak trzeba liczyć się z dużą konkurencją. Nie jest zatem to rozwiązanie dla wszystkich. Z tej opcji powinny korzystać firmy, które chcą docierać do konsumentów z całego kraju, a w przyszłości planują rozwijać się i konkurować z liderami na danym rynku.

  Pozycjonowanie lokalne – czym jest i kiedy się je stosuje?

  Pozycjonowanie lokalne to wpływanie na większą widoczność strony internetowej przez frazy związane z danym regionem (np. miasto, dzielnica itp.). Ma ono znacznie mniejszy zasięg niż pozycjonowanie ogólne, jednak nie oznacza to, że jest mniej skuteczne. Taki rodzaj promocji w Internecie jest doskonałym rozwiązaniem dla małych i średnich firm, które świadczą usługi lokalnie oraz nie zamierzają docierać do osób mieszkających w zupełnie innych zakątkach kraju. Przykładem takich biznesów są: kwiaciarnie, restauracje, mechanicy samochodowi, hydraulicy, lekarze itp. Reklama kierowana jest do węższego grona odbiorców, jednak daje to pewność, że dotrze ona wyłącznie do klientów, którzy rzeczywiście mogą być zainteresowani danymi usługami.

  Pozycjonowanie lokalne jest dużo tańsze, a efekty takiego działania widoczne są znacznie szybciej. Z tego względu małym, lokalnym firmom nie opłaca się inwestować w zwiększanie widoczności na frazy ogólne, ponieważ koszty będą większe, ale nie przyniesie to większych korzyści.

  Pozycjonowanie zagraniczne – czym jest i kiedy się je stosuje?

  Pozycjonowanie zagraniczne to zwiększanie widoczności serwisu internetowego w zagranicznych wersjach wyszukiwarek. Oprócz dopasowania witryny do algorytmów danej wyszukiwarki ważne jest również poznanie specyfiki rynku zagranicznego oraz potrzeb i preferencji danej grupy docelowej (mieszkańców danego kraju). Ten rodzaj zwiększania widoczności polega na wykorzystaniu odpowiednich słów kluczowych zawierających nazwę kraju, ale również na dopasowaniu treści, rozwiązań technicznych na stronie oraz ogólnej zawartości np. treści strony do danej branży i wymagań zagranicznego rynku. Trzeba wziąć pod uwagę różnice kulturowe, ponieważ mają one ogromny wpływ na sukces działań pozycjonera.

  Pozycjonowanie zagraniczne stosuje się oczywiście, gdy firma chce docierać do klientów z innego kraju. Trzeba jednak pamiętać, że jest to najtrudniejszy i najdroższy rodzaj zwiększania widoczności w sieci. Oprócz tego, że konieczna jest dogłębna analiza konkurencji – pozycjoner musi zapoznać się ze wszelkimi różnicami kulturowymi, które mogą mieć wpływ na sukces promocji Twojej strony.

  Proces pozycjonowania strony a lejek sprzedażowy

  Pozycjonowanie stron i lejek sprzedażowy mają ze sobą wiele wspólnego. Tak naprawdę skuteczne zwiększanie widoczności w sieci powinno opierać się właśnie na lejku sprzedażowym. Czym on jest? To schemat etapów całego procesu sprzedażowego. Góra lejka jest najszersza i tam znajdują się osoby, które jeszcze nie znają danej marki. Niżej jest grono klientów, którzy wyrazili zainteresowanie firmą lub konkretnym produktem – w tym przypadku szansa na to, że dokonają zakupu, jest większa, jednak nie jest to jeszcze pewne. Im niżej lejka sprzedażowego, tym większa szansa na sprzedaż. Na samym dole znajdują się osoby przekonane do zakupu.

  Na każdym etapie należy inaczej podchodzić do klienta i wdrażać inne działania marketingowe, w czym pomaga właśnie pozycjonowanie. Główną rolę odgrywają m.in. słowa kluczowe. W zależności od ich doboru, czyli rodzaju pozycjonowania, serwis internetowy może docierać do osób znajdujących się na różnych poziomach lejka sprzedażowego.

  Czym jest i kiedy stosować pozycjonowanie szerokie?

  Aby powiązać proces pozycjonowania i lejek sprzedażowy, należy wykorzystać frazy long tail (długiego ogona), czyli postawić na pozycjonowanie szerokie. Frazy z długiego ogona składa się z kilku różnych słów, są znacznie bardziej precyzyjne niż frazy ogólne i odpowiadają na konkretne potrzeby internautów. Charakteryzują się też dużo mniejszą popularnością – są wyszukiwane stosunkowo rzadko. Z tego też względu docierają do bardzo wąskiej grupy odbiorców, znajdującej się zresztą na końcu lejka sprzedażowego. Wykorzystanie fraz long tail daje znacznie większe szanse na to, że internauta zakupi produkt lub skorzysta z usługi.

  Ze względu na mniejszą konkurencję pozycjonowanie szerokie jest tańsze, daje szybki efekt, zapewnia stabilną pozycję i generuje wartościowe konwersje.

  Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych – dlaczego warto?

  Efekty pozycjonowania to coś, co najbardziej interesuje właścicieli serwisów internetowych czy przedsiębiorców. Z racji tego, że inwestują oni w pozycjonowanie strib sporo pieniędzy, chcą wiedzieć, czego mogą się spodziewać po działaniach pozycjonera i czy inwestycja w ogóle się opłaca. Jakie korzyści niosą za sobą działania SEO?

  Większa widoczność strony w sieci

  Według definicji pozycjonowanie to szereg działań mających na celu zwiększenie widoczności strony w wynikach organicznych – i właśnie to jest głównym efektem działań pozycjonera lub agencji SEO. Poprzez dopasowanie serwisu do tego, co podają algorytmy Google (lub innej wyszukiwarki), zadbanie o wrażenia użytkownika i zbudowanie solidnego profilu linkowego można uzyskać wysokie miejsce w rankingu Google. Czy jednak większa widoczność w sieci sama w sobie jest korzyścią? Nie. Dobra pozycja w naturalnych wynikach wyszukiwania to tylko środek do osiągnięcia innych celów, jakie wyznacza sobie przedsiębiorstwo. Duża widoczność w sieci niesie za sobą następujące korzyści.

  Docieranie do grupy docelowej

  Gdy strona wyświetla się na wysokim miejscu w wyszukiwarce, jest bardziej widoczna w sieci i ma większe szanse na dotarcie do wielu osób. To dlatego, że większość internautów korzysta wyłącznie z pierwszej strony wyników wyszukiwania. Jednak to nie wszystko. Lepsza widoczność, która jest wynikiem procesu takiego jak pozycjonowanie, pomaga witrynom docierać przede wszystkim do grupy docelowej. W zależności od wykorzystanych fraz kluczowych serwis będzie wyświetlał się osobom znajdującym się na samym początku lejka sprzedażowego lub na samym końcu, jednak zawsze będą to osoby zainteresowane danym tematem. Użytkownik, który wpisuje w wyszukiwarce np. frazę „korepetycje matematyka”, jest zainteresowany korepetycjami z matematyki i takie też wyniki otrzyma. Dlatego pozycjonowanie stron daje gwarancję, że serwis będzie wyświetlał się użytkownikom wstępnie zainteresowanym. W przypadku wykorzystywania fraz długiego ogona możliwe będzie docieranie do osób już przekonanych do zakupu.

  Łatwy sposób na pozyskiwanie klientów

  Kolejną korzyścią wysokiej widoczności w sieci jest łatwe pozyskiwanie nowych klientów. Przedsiębiorcy, którzy chcą reklamować swój biznes w Internecie, muszą wiedzieć, że samo utworzenie strony nie wystarczy do tego, aby potencjalni klienci mogli docierać do danej firmy. Jeśli witryna nie będzie wyświetlała się na wysokich miejscach w wynikach organicznych, użytkownicy Internetu nie będą wiedzieli o jej istnieniu. Dlatego tak ważne jest pozycjonowanie strony. Większa widoczność w sieci pozwala dać o sobie znać i promować swoje produkty na większą skalę. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozyskiwanie klientów.

  Profesjonalny wizerunek marki

  Firmy, których strony internetowe wyświetlają na się wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania, uznawane są przez internautów za bardziej wartościowe, godne zaufania i profesjonalne. Firma, która korzysta z usługi specjalisty od SEO lub agencji, musi być profesjonalna, prawda? Z tego względu obecność serwisu internetowego na wysokich pozycjach w rankingu Google sprawia, że marka zyskuje w oczach klientów i może cieszyć się większą renomą. Oprócz tego internauci wiedzą też, że Google promuje wyłącznie wartościowe witryny, co oznacza, że te, które znajdują się wysoko w rankingu, muszą być godne uwagi.

  Większy współczynnik konwersji

  Oprócz większej widoczności w sieci pozycjonowanie stron, a właściwie optymalizacja, przyczynia się również do zwiększenia współczynnika konwersji, czyli do generowania większej ilości akcji na stronie. Korzystnymi z punktu widzenia firmy są: wysłanie zapytania, wykonanie telefonu czy nawet wypełnienie formularza swoimi danymi kontaktowymi. Wszystko to prowadzi bezpośrednio lub pośrednio do sprzedaży, czyli zwiększenia zysków. Warunkiem jest odpowiednia optymalizacja, do której zalicza się również zadbanie o potrzeby internautów. Wszystkie elementy tworzące poszczególne strony internetowe powinny zachęcać osobę odwiedzającą do wykonywania akcji, które są potrzebne do zrealizowania celów przedsiębiorstwa.

  Profesjonalne strony internetowe

  Dzięki optymalizacji strona staje się bardziej profesjonalna, estetyczna i wartościowa dla odbiorców, a do tego zawartość szybciej się wczytuje. Użytkownicy Internetu nie lubią serwisów niskiej jakości, więc gdy zauważają jakieś problemy, szybko opuszczają takie strony. Oprócz tego jakość Twojej strony internetowej może wpłynąć na decyzje zakupowe potencjalnych odbiorców – słabej jakości witryna będzie kojarzyła im się ze słabej jakości produktami lub usługami firmy i z pewnością nie będą oni mieli ochoty nawiązać współpracy. Witryna to wirtualna wizytówka firmy, dlatego powinna mieć profesjonalny wygląd oraz odpowiadać na potrzeby użytkowników. Odpowiednio wykonana optymalizacja, będąca jednym z elementów procesu, jakim jest pozycjonowanie, sprawi, że strona będzie przyczyniała się do pozyskiwania nowych klientów.

  Efekty pozostają na długi czas

  Dobrze przeprowadzone, kompleksowe pozycjonowanie stron daje długofalowe efekty. Stosowanie wyłącznie dozwolonych przez wyszukiwarkę technik pozwoli utrzymać stronę na wysokiej pozycji przez długi czas. Dlatego jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na marketing internetowy. Oczywiście nie oznacza to, że pozycjonowanie to czynność, którą wykonuje się wyłącznie raz. Niektóre z nich muszą być wykonywane regularnie.

  Dlaczego pozycjonowanie stron trwa tak długo?

  Każdy specjalista od SEO pewnie bardzo często spotyka się z pytaniem “kiedy proces pozycjonowania przyniesie efekty?” To zupełnie normalne, że właściciele witryn, którzy inwestują niemałe pieniądze w usługę, chcą wiedzieć, jak długo będą musieli czekać na pierwsze zmiany. Niestety nie da się przewidzieć dokładnego czasu, ale jedno jest pewne: efekty pozycjonowania nie pojawią się po tygodniu, a nawet miesiącu. Jeśli specjalista od SEO lub agencja obiecuje Ci rezultaty w błyskawicznym czasie, możesz być pewny, że albo zamierza stosować niedozwolone techniki, albo zwyczajnie Cię oszukać.

  Ile trwa pozycjonowanie stron internetowych?

  Jak zostało wspomniane wcześniej, nie można jednoznacznie stwierdzić, ile będzie trwało pozycjonowanie strony. Zwiększanie widoczności w sieci to skomplikowany proces, składający się z mnóstwa elementów. Warto jednak wiedzieć, że czas pozycjonowania to nie to samo, co czas oczekiwania na efekty. Pozycjonowanie i optymalizacja powinny trwać nieustannie – a przynajmniej wykonywanie niektórych czynności – ponieważ nagłe zaprzestanie działań może sprawić, że pozycja strony w bardzo krótkim czasie spadnie.

  A czy można przynajmniej przybliżyć czas przeprowadzenia niektórych działań? To jest już nieco łatwiejsze zadanie. Przykładowo audyt strony, który jest podstawą do wprowadzania kolejnych działań, może trwać kilka godzin lub kilka dni, a w przypadku sklepów internetowych nawet 2 tygodnie. Wszystko zależy od tego, jak bardzo rozbudowany będzie serwis internetowy – im więcej podstron i treści, tym dłużej będzie trwał audyt. Jak widzisz, mamy tutaj bardzo dużą rozbieżność, dlatego na pytanie „ile trwa pozycjonowanie strony?” można odpowiedzieć: kilka lub kilkanaście miesięcy, co dotyczy oczywiście czynności, których nie trzeba wykonywać nieustannie.

  Ile trzeba czekać na efekty pozycjonowania?

  Ile w takim razie trzeba czekać na efekty pozycjonowania? Czy w tym przypadku można udzielić precyzyjnej odpowiedzi? Niestety to również nie jest możliwe. Pierwsze efekty mogą być widoczne po 3 miesiącach, ale w niektórych przypadkach trzeba będzie czekać pół roku, a nawet więcej. Wiele zależy od tego, co dla właściciela witryny jest efektem. Jeśli zależy Ci na pierwszym miejscu na liście wyników wyszukiwania na najbardziej popularne słowa kluczowe, to na taki efekt poczekasz zdecydowanie dłużej. Jeśli Twoim celem jest zwiększenie współczynnika konwersji (w przypadku, gdy strona ma już wysoką pozycję), to efekty przyjdą oczywiście znacznie szybciej. Pozycjonowanie to coś dla cierpliwych właścicieli serwisów internetowych. Na niektóre aspekty nie masz wpływu ani Ty, ani specjalista od SEO, dlatego nie warto rezygnować, gdy po kilku miesiącach nie widać wymarzonych efektów.

  Od czego zależy czas trwania pozycjonowania?

  Wiesz już, że czas oczekiwania na efekty pozycjonowania stron może być różny, ale od czego to właściwie zależy? Okazuje się, że czynników, które mają wpływ na to, jak szybko pojawią się pierwsze zmiany, jest mnóstwo. Oto najważniejsze z nich.

  Branża i konkurencja

  Branża, w jakiej działa firma oraz konkurencyjność, mają ogromny wpływ na to, ile będzie trwało pozycjonowanie stron. W niszowej branży znacznie łatwiej będzie osiągnąć wysokie pozycje i stać się liderem na rynku, ze względu na to, że o pierwsze miejsca walczy zdecydowanie mniej stron. W przypadku popularnej branży, gdzie konkurencja jest ogromna, uzyskanie miejsca w TOP10 to spore wyzwanie. Oprócz tego temat konkurencji dotyczy również słów kluczowych – pozycjonowanie ogólne będzie trwało dłużej niż szerokie lub pozycjonowanie lokalne.

  Aktualna sytuacja strony

  Jeśli serwis internetowy zawiera dużo błędów oraz elementów do przebudowy lub całkowitego usunięcia, czas pracy pozycjonera , a tym samym procesu, jakim jest pozycjonowanie, wydłuży się, a na efekty oczywiście trzeba będzie czekać dłużej. Sytuacja, gdy na stronie występuje dużo błędów, zdarza się zazwyczaj, gdy wcześniej pozycjonowaniem zajmowała się niedoświadczona osoba. Brak odpowiedniej wiedzy i profesjonalnych narzędzi może przyczynić się do pogorszenia pozycji strony. W takim wypadku naprawienie witryny będzie trwało dłużej.

  Historia strony

  Znaczenie ma nie tylko aktualna sytuacja strony internetowej, ale również jej historia. Bardzo ważne jest to, co działo się z nią w przeszłości. Głównie chodzi tutaj o kary nałożone przez wyszukiwarkę Google. Jeśli pozycjonowanie strony odbywało się za pomocą nieetycznych metod, na które Google nie daje przyzwolenia, mogło zdarzyć się tak, że został na nią nałożony filtr algorytmiczny. Taka kara nie tylko obniża pozycję strony o kilkanaście czy kilkadziesiąt miejsc, ale również utrudnia pozycjonowanie w przyszłości, ponieważ bardzo trudno będzie odbudować zaufanie wyszukiwarki do takiego serwisu.

  Aktualizacje Google

  Wyszukiwarka Google kilka razy w roku jest aktualizowana, co może wpłynąć na miejsce strony w wynikach wyszukiwania. Działania, które do tej pory przynosiły efekty, mogą okazać się nieskuteczne, przez co konieczne będzie szczegółowe przeanalizowanie sytuacji i stworzenie nowej strategii, która pozwoli dopasować serwis internetowy do aktualnych wymagań wyszukiwarki. Taka sytuacja może opóźnić, ale też przyspieszyć proces i wpłynąć na efekty pozycjonowania stron.

  Czy trudno osiągnąć pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania?

  Każda firma dąży do tego, aby znaleźć się jak najwyżej w rankingu Google. Wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że internauci niechętnie korzystają z drugiej strony wyników wyszukiwania. Niestety uzyskanie miejsca w TOP10 jest sporym wyzwaniem, a obecność na pierwszej stronie to już marzenie. Aby to osiągnąć, konieczne jest kompleksowe działanie, ogromna wiedza i doświadczenie, a także duża cierpliwość. Ale dlaczego właściwie pozycjonowanie stron jest takie skomplikowane i trudno osiągnąć pierwsze miejsce w Google? Przede wszystkim dlatego, że w sieci każdego roku pojawia się mnóstwo nowych witryn reklamujących biznesy. Trudno pokonać wszystkich konkurentów, zwłaszcza jeśli konkurencja również dba o SEO. Oprócz tego pierwsze miejsce w rankingu Google dość ciężko osiągnąć, ponieważ na niektóre czynniki ani specjalista od SEO, ani właściciel witryny nie ma wpływu.

  W niektórych przypadkach łatwiej osiągnąć pierwsze miejsce na liście wyników organicznych (np. w mało popularnej branży). A kiedy najwyższa pozycja jest najtrudniejsza do zdobycia?

  • Gdy firma działa w bardzo popularnej branży.
  • Gdy firma chce zwiększyć swoją widoczność na najczęściej wyszukiwane słowa kluczowe.
  • Gdy pozycjonowana witryna jest bardzo „młoda”.
  • Gdy witryna istnieje już wiele lat, ale w przeszłości zostały na nią nałożone kary od Google.
  • Gdy w danej branży od wielu lat liderami są te same firmy.

  Ile kosztuje pozycjonowanie stron?

  Pozycjonowanie stron może wyglądać zupełnie inaczej w przypadku każdego serwisu, dlatego nie ma jednej konkretnej kwoty. Wycena zazwyczaj odbywa się indywidualnie, na podstawie różnych czynników. Pamiętaj, że skuteczne zwiększanie widoczności do długotrwały proces, w który trzeba włożyć sporo pracy. Z tego względu jest to dość kosztowna inwestycja, jednak nie oznacza to, że dysponując niskim budżetem, nie można nic zrobić.

  Koszty współpracy z pozycjonerem

  Koszt współpracy ze specjalistą od SEO zależy od wielu czynników, dlatego nie można jednoznacznie określić, ile właściciel witryny będzie musiał przeznaczyć na pozycjonowanie strony. W przypadku małej, lokalnej firmy i mało konkurencyjnych słów kluczowych ceny zaczynają się od kilkuset złotych netto na miesiąc, ale może to być znacznie więcej. Natomiast minimalne ceny pozycjonowania rozbudowanych serwisów na popularne ogólne frazy kluczowe zazwyczaj przekraczają dwa tysiące złotych netto na miesiąc.

  Umowa może być podpisywana na czas określony lub nieokreślony. Niektóre agencje SEO ustalają konkretną kwotę po przeanalizowaniu sytuacji serwisu internetowego i przeprowadzeniu wywiadu z jego właścicielem, jednak nie zawsze tak jest. Rozliczenie za pozycjonowanie może odbywać się również na podstawie osiągniętych efektów.

  Od czego zależy cena za pozycjonowanie?

  Cena za działania specjalisty od SEO zależy m.in. od rodzaju pozycjonowania. W przypadku zwiększania widoczności na frazy lokalne może to być kilkaset złotych netto na miesiąc, ale już w przypadku pozycjonowania ogólnego trzeba liczyć się z kosztami rzędu kilku tysięcy złotych. Kolejnym czynnikiem jest rodzaj słów kluczowych, na jakie chce się pozycjonować firma. Wykorzystywanie fraz mało popularnych (np. long tail) będzie tańsze od zwiększania widoczności na ogólne frazy kluczowe, które charakteryzują się wysoką średnią liczbą wyszukiwań. W tym drugim przypadku cena będzie wyższa ze względu na dużą konkurencję.

  Oprócz tego na cenę za pozycjonowanie ma wpływ również aktualna sytuacja serwisu internetowego oraz to, czy w przeszłości otrzymał on karę w postaci filtra algorytmicznego – chodzi o potrzebny do uzyskania zadowalających efektów nakład pracy. Cena będzie różniła się też w zależności od celu, jaki chce osiągnąć firma.

  Za co płaci się pozycjonerowi lub agencji SEO?

  Dla osób, które nigdy nie miały styczności z pozycjonowaniem, działania te mogą wydawać się bardzo proste. Przecież wystarczy wprowadzić tylko kilka zmian na stronie, prawda? Niestety rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Zwiększanie widoczności w sieci to proces, na który składa się wiele elementów – niektóre z nich są bardziej skomplikowane, inne mniej. Z tego też względu ceny za usługę są jak najbardziej adekwatne do wykonywanej pracy przez specjalistę SEO. Korzystając z pomocy pozycjonera lub agencji SEO, płaci się za takie elementy, jak: analiza strony internetowej, analiza konkurencji, analiza i dobór słów kluczowych, optymalizacja, tworzenie wartościowego contentu, pozyskiwanie wartościowych linków zewnętrznych, monitorowanie, raportowanie oraz analiza i wyciąganie wniosków. Do wielu z tych czynności potrzebne są również specjalistyczne narzędzia SEO, za które też trzeba zapłacić.

  Czy samodzielne pozycjonowanie stron jest tańsze?

  W celu ograniczenia kosztów za pozycjonowanie witryny internetowej niektóre firmy decydują się na samodzielne zwiększanie widoczności w sieci. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że takie rozwiązanie faktycznie pozwoli zaoszczędzić pieniądze i nie nadwyręży firmowego budżetu. Jednak takie myślenie może być mylne. Oczywiście pozycjonowanie prowadzone samodzielnie na pewno będzie tańsze niż współpraca z agencją, ale nie oznacza to, że firma nie poniesie żadnych kosztów. Przede wszystkim ktoś (właściciel firmy, pracownik itp.) będzie musiał zająć się wykonywaniem wszystkich działań składających się na cały proces. Do kosztów trzeba zatem doliczyć wynagrodzenie dla takiej osoby. Oprócz tego należy wziąć również pod uwagę koszty tworzenia treści na stronie i pozyskiwania linków oraz dostęp do specjalistycznych narzędzi, bez których niektóre czynności nie mogłyby się odbyć. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, okazuje się, że samodzielne pozycjonowanie stron to również spory wydatek.

  Czy pozycjonowanie stron się opłaca?

  Promowanie firmy może odbywać się na wiele różnych sposobów. Przedsiębiorcy mają do wyboru reklamy telewizyjne, kanały tradycyjne, takie jak banery reklamowe czy roznoszenie ulotek, i wreszcie – promowanie marki w Internecie. Wybór rodzaju kampanii reklamowej zależy m.in. od specyfiki przedsiębiorstwa oraz budżetu. Reklama w telewizji to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych, dlatego na taką formę promocji raczej nie będą mogły pozwolić sobie małe firmy. Zaprojektowanie i wydrukowanie ulotek to natomiast niewielki koszt, jednak w tym przypadku trudno docierać do osób, które rzeczywiście mogą być zainteresowane danym produktem. Niestety większość ulotek reklamowych ląduje w koszu na śmieci.

  Ze względu na stale rosnącą liczbę użytkowników Internetu jednym z najlepszych sposobów na promowanie firmy jest pozycjonowanie stron. W Polsce z Internetu korzysta ok. 31 milionów ludzi (według raportu „Digital 2021” firm We Are Social i Hootsuite). Oznacza to, że sieć jest doskonałym miejscem na zdobywanie klientów. Pozycjonowanie pomaga zwiększyć widoczność witryny i docierać do osób zainteresowanych daną tematyką.

  Kiedy warto zdecydować się na pozycjonowanie stron?

  Tak naprawdę każdy serwis internetowy potrzebuje pozycjonowania, a przede wszystkim optymalizacji. Sama obecność w sieci nie zda się na nic, jeśli witryna zniknie wśród miliarda innych. Aby pozyskiwała klientów i pomagała realizować inne cele przedsiębiorstwa, musi być widoczna.

  Pozycjonowanie stron to temat, którym powinien zainteresować się każdy właściciel witryny. W przypadku niektórych witryn natychmiastowe działanie jest wręcz konieczne. Na współpracę ze specjalistą od SEO warto zdecydować się przede wszystkim, gdy strona nie jest widoczna w sieci lub jest widoczna, ale nie generuje żadnego ruchu. Oprócz tego szybka reakcja będzie również konieczna, gdy nastąpi nagły spadek pozycji w wynikach wyszukiwania.

  Czy pozycjonowaniem musi zajmować się ekspert od SEO?

  Wiesz już, że samodzielne pozycjonowanie może być nieco tańsze od współpracy z wykwalifikowanym specjalistą od SEO, ale czy takie rozwiązanie w praktyce jest w ogóle możliwe? Czy działaniami związanymi z SEO może zajmować się osoba, która na co dzień nie ma z tym nic wspólnego? Tak jak w przypadku wielu pytań dotyczących pozycjonowania, odpowiedź brzmi: to zależy. Obecnie w sieci znaleźć można mnóstwo materiałów edukacyjnych dotyczących strategii pozycjonowania. Jednak zapoznanie się z nimi nie czyni czytelnika od razu ekspertem – teoria i praktyka to dwie różne sprawy.

  Dopasowywanie serwisu internetowego do algorytmów Google nie jest prostym zadaniem, dlatego, aby to robić, trzeba do perfekcji opanować wszystkie aspekty. Jeśli nie czujesz się pewnie w temacie SEO, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie nawiązanie współpracy ze specjalistą.

  Samodzielne pozycjonowanie stron – szansa dla małych firm?

  Jak zostało wspomniane wcześniej, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy samodzielne pozycjonowanie stron jest dobre, czy złe. W niektórych przypadkach (i pod pewnymi warunkami) się sprawdzi, a w innych nie. Takie rozwiązanie może okazać się szansą dla bardzo małych firm, które nie dysponują dużym budżetem, a zwłaszcza dla tych działających w mało popularnej branży. W takiej sytuacji osiągnięcie wysokich pozycji jest łatwo osiągalne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że osoba niedoświadczona nigdy nie osiągnie tak dobrych efektów, co wykwalifikowany specjalista SEO, który dysponuje profesjonalnymi narzędziami. Decydując się na samodzielne pozycjonowanie stron, trzeba się więc liczyć z gorszymi efektami.

  Samodzielne pozycjonowanie – duże ryzyko popełnienia błędu

  Jak już wiesz, pozycjonowanie stron to skomplikowany proces. Aby przeprowadzić go prawidłowo, trzeba mieć ogromną wiedzę na temat czynników rankingowych Google i innych zagadnień dotyczących SEO, dysponować specjalistycznymi narzędziami, a także umiwć to wszystko wykorzystać w praktyce. Chociaż samodzielne pozycjonowanie jest możliwe, niesie ze sobą ryzyko popełnienia błędu. Osoba niedoświadczona nieświadomie może zrobić coś, co nie tylko nie przyniesie efektów, ale wręcz pogorszy sytuację strony internetowej. Wystarczy kilka małych błędów, aby zaszkodzić witrynie i na długo umieścić ją na bardzo niskich pozycjach w rankingu Google.

  W przypadku, gdy prowadzimy pozycjonowanie stron samodzielnie, często zdarza się tak, że osoba zajmująca się wdrażaniem działań SEO przypadkiem zrobić coś, na co nie pozwala wyszukiwarka Google. To może oczywiście skończyć się nałożeniem kary (ręcznej lub filtra algorytmicznego), czego konsekwencje będą odczuwalne przez długi czas.

  Pozycjonowanie strony WWW to praca na pełen etat

  Jeśli decydujesz się na samodzielne pozycjonowanie strony WWW, musisz liczyć się z tym, że jest to praca na pełen etat. Zwiększanie widoczności witryny składa się z czynności, które trzeba wykonywać regularnie przez długi czas. Nie jest jednorazowa czynność, a proces, który ciągnie się miesiącami. Bardzo często właśnie to jest przyczyną niepowodzeń pozycjonowania na własną rękę. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę, zazwyczaj nie mogą pozwolić sobie na to, aby całe dnie spędzać na wdrażaniu działań SEO. A właśnie tak pracują specjaliści od pozycjonowania. Jeśli wiesz, że nie będziesz mógł poświęcić tyle czasu na pozycjonowanie strony w Google, to w tym przypadku również lepiej skorzystać z usług pozycjonera lub agencji SEO.

  Zalety i wady samodzielnego pozycjonowania strony

  Zalety

  • Niższe koszty
  • Zdobywanie doświadczenia w marketingu internetowym

  Wady

  • Ryzyko popełnienia błędu
  • Gorsze efekty
  • Konieczność ciągłego doszkalania się w dziedzinie SEO
  • Konieczność śledzenia, czy algorytm Google ulega zmianom
  • Ryzyko zastosowania niedozwolonych technik
  • Spora czasochłonność

  Jak wybrać pozycjonera lub agencję SEO?

  Jeśli zdecydujesz się na współpracę ze specjalistą od SEO, czeka Cię spore wyzwanie. Wybór odpowiedniego pozycjonera lub agencji nie jest łatwy, zwłaszcza obecnie, gdy tak wiele osób uważa się za specjalistów. Jeśli chcesz, aby inwestycja w pozycjonowanie stron się zwróciła, musisz dobrze przeanalizować wybór. Oto aspekty, na które warto zwrócić uwagę.

  Opinie bliskich lub internautów

  Na samym początku warto wziąć pod uwagę opinie i polecenia. Jeśli masz wśród znajomych lub rodziny kogoś, kto wcześniej korzystał z usług dobrego specjalisty od SEO, to jesteś w korzystnej sytuacji, a jeśli nie, pozostają Ci opinie użytkowników Internetu. Skieruj konkretne zapytania – sprawdź, kogo polecają inni. Jeśli agencja będzie świadczyła usługi na niskim poziomie, bardzo szybko zostanie to zauważone.

  Podejście do klienta

  Jeśli masz już na oku kilka agencji, możesz przejść do kolejnego etapu. W tym miejscu warto nawiązać kontakt z wybranymi firmami i sprawdzić, jak podchodzą one do klienta. Bardzo ważne jest to, jakie pytania zadaje Ci specjalista od SEO. Należy pamiętać, że pozycjonowanie strony w Google powinno być dopasowane do danej witryny, branży, specyfiki firmy oraz celów, jakie chce ona osiągnąć. Dobra agencja SEO będzie zatem zadawała sporo pytań dotyczących Twojej działalności, a także wymagań odnośnie strony internetowej. Jeśli podczas pierwszej rozmowy masz wrażenie, że agencja nie interesuje się Twoją firmą i jej założeniami, nie nawiązuj współpracy.

  Okres wypowiedzenia umowy

  Przed nawiązaniem współpracy koniecznie zapoznaj się z jej warunkami. Przede wszystkim zapytaj o czas trwania umowy i okres wypowiedzenia. Niektóre agencje podpisują z klientami umowy na kilka lat, przez co nawet w przypadku niezadowolenia z tego, jakie efekty pozycjonowania zostaną osiągnięte, nie można zrezygnować ze współpracy. Jeśli agencja SEO proponuje umowę na dwa czy trzy lata i nie daje możliwości wcześniejszej rezygnacji w przypadku niezadowolenia, to znak, że coś może być nie tak. Skuteczni specjaliści od SEO nie boją się, że klient będzie chciał zrezygnować ze współpracy. Warto wziąć to pod uwagę.

  Stosowane metody

  Warto również zapoznać się z metodami, jakie stosuje agencja SEO, i jakie zamierza stosować w przypadku Twojego serwisu internetowego. Pamiętaj, że skuteczne, uczciwe i bezpieczne pozycjonowanie powinno być przeprowadzone wyłącznie za pomocą dozwolonych przez wyszukiwarkę technik. Jeśli agencja zamierza stosować metody należące do Black Hat SEO, to nie warto nawiązywać z nią współpracy, ponieważ może się to skończyć pogorszeniem pozycji strony internetowej. Oprócz tego warto też zapytać o to, czy pozycjonowanie poprzedzone jest przeanalizowaniem stanu strony, czyli audytem SEO (jest to podstawa do dalszych działań).

  Co obiecuje agencja?

  Jeśli agencja SEO obiecuje, że Twoja strona internetowa osiągnie pierwsze miejsce w naturalnych wynikach wyszukiwania (i to na najbardziej konkurencyjne frazy) po tygodniu czy miesiącu, możesz być pewien, że taka firma nie jest wiarygodna, a korzystanie z jej usług będzie ogromnym błędem. Takich efektów nie może obiecać nawet najlepszy specjalista SEO, ponieważ pozycja strony zależy od wielu czynników. Co więcej, żaden pozycjoner nie może też zagwarantować, że efekty pozycjonowania w ogóle się pojawią.

  Pozycja strony w wynikach wyszukiwania Google

  Wysoka pozycja strony internetowej jest tak trudna do wypracowania, ponieważ wyszukiwarka Google bierze pod uwagę mnóstwo różnych czynników, jednak większość z nich nie jest nikomu znana. Oprócz tego nie wszystkie czynniki, o których wiemy, zostały oficjalnie przedstawione przez Google. Niektóre zostały określone na podstawie obserwacji doświadczonych specjalistów od SEO. Czynniki, które aktualnie są brane pod uwagę podczas procesu, jakim jest pozycjonowanie, można podzielić na kilka grup.

  Wartość strony dla odbiorców

  Google jest światowym liderem wśród wszystkich wyszukiwarek internetowych. W Polsce korzysta z niej ponad 90% internautów. Taki stan rzeczy ma swoją przyczynę – Google zawdzięcza popularność przede wszystkim dobrej selekcji. Stara się dostarczać użytkownikom tylko wysokiej jakości witryny, które odpowiadają na zapytania internautów. Z tego względu na pierwsze miejsca w naturalnych wynikach wyszukiwania mają szansę wyłącznie te strony, które przedstawiają wysoką wartość merytoryczną, a do tego są sprawne technicznie. Pierwszą grupą czynników, które mają wpływ na pozycję serwisu internetowego w wyszukiwarce Google, są zatem wrażenia użytkowników. Do tego oczywiście zalicza się wiele elementów, o które musi zadbać specjalista od SEO podczas procesu, jakim jest pozycjonowanie.

  Wyszukiwarka Google od pewnego czasu zwraca ogromną uwagę na UX (z j. ang. User Experience) strony. Niektórzy światowi specjaliści od SEO uważają, że po ostatnich aktualizacjach algorytmów wiele czynników rankingowych dotyczy właśnie wrażeń użytkownika. Nie można określić, co dokładnie Google bierze pod uwagę, ale jedno jest pewne – aby serwis internetowy mógł walczyć o wysoką pozycję, musi być wartościowy i atrakcyjny dla odbiorców, a tym samym potencjalnych odbiorców.

  Optymalizacja strony

  Optymalizacja strony internetowej to działania, które przede wszystkim mają zmienić serwis internetowy tak, aby był jak najbardziej przyjazny dla robotów indeksujących. Bez odpowiedniej optymalizacji witryna nie ma szans na to, aby została uznana za wartościową, nawet jeśli wszystkie inne elementy pozycjonowania zostaną wykonane poprawnie. Jednak po optymalizacji strona będzie przyjazna nie tylko dla botów wyszukiwarki, ale również dla odbiorców. Elementy takie jak szybkość ładowania strony, responsywność czy bezpieczeństwo, które są czynnościami wykonywanymi w ramach optymalizacji technicznej, wpływają na UX.

  Warto również wspomnieć o wskaźnikach Core Web Vitals, które w sierpniu 2021 roku stały się jednym z czynników rankingowych. Dotyczą one przede wszystkim takich aspektów, jak szybkość i wydajność strony.

  Wiek, autorytet i historia domeny

  O tych aspektach była mowa już w kontekście czynników, które wpływają na czas pozycjonowania stron, jednak wiek, autorytet i historia domeny decydują również o miejscu strony w naturalnych wynikach wyszukiwania. Przyjmuje się, że im starsza domena, tym większe szanse na dobrą pozycję, ale nie można zapominać o tym, że samo istnienie domeny nie jest wartościowe. Jeśli obecna jest ona w sieci przez kilka lub kilkanaście lat, ale przez ten czas nie była odświeżana, rozbudowywana i nie prowadzą do niej żadne linki, to wiek nie będzie atutem.

  Pozycjonowanie jest zdecydowanie łatwiejsze, jeśli serwis internetowy nie tylko istnieje od wielu lat, ale jeśli przez ten cały czas coś się na nim działo. Oprócz tego ważne są również kary w postaci filtrów algorytmicznych lub banów. Witryny z taką przeszłością zazwyczaj przegrywają z witrynami, których właściciele nigdy nie zrobili nic niezgodnego z polityką wyszukiwarki.

  Zoptymalizowany content

  Na kształtowanie się wyników wyszukiwania ogromny wpływ ma content umieszczony na stronie. Tak naprawdę to treści strony nadają jej wartość, dlatego należy podejść do tego tematu bardzo poważnie. Stworzenie tekstów do serwisu internetowego to dopiero pierwszy krok, bo muszą one być odpowiednio zoptymalizowane. Skuteczne pozycjonowanie stron opiera się na stosowaniu słów kluczowych, dlatego najważniejsze jest ich umieszczenie w treści. Strona powinna być nasycona odpowiednio dobranymi frazami, ale jednocześnie nie może być ich zbyt wiele.

  Oczywiście słowa kluczowe to niejedyny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę podczas optymalizacji treści na stronie. Ważne jest również jej formatowanie, usunięcie duplikatów oraz zadbanie o to, aby najważniejsze z punktu widzenia odbiorcy informacje znajdowały się w łatwo dostępnym miejscu.

  Profil linków przychodzących

  Google wartościuje strony również na podstawie linków, które kierują do danego serwisu internetowego. Dawniej liczyła się ilość linków zewnętrznych, obecnie ważna jest przede wszystkim jakość. Wszystko zmieniło się w 2012 roku, kiedy Google wprowadziło algorytm Pingwin, którego celem jest przede wszystkim ograniczenie spamu w sieci. Od tamtej pory, aby linki zewnętrzne były wartościowe i skutecznie wspierały pozycjonowanie stron, muszą pochodzić przede wszystkim z witryn cieszących się autorytetem. Dzięki temu wykorzystywanie niskiej jakości zapleczy lub specjalnych systemów wymiany linków nie jest już dobrym sposobem na zwiększenie widoczności w serwisie internetowym.

  Pozycjonowanie stron WWW utworzonych w kreatorach

  Pozycjonowanie stron WWW utworzonych w kreatorach to kontrowersyjny temat w świecie SEO. Niektórzy uważają, że jest to absolutnie nieskuteczne, a inni, że tak utworzony serwis również można doprowadzić na wysoką pozycję. Jaka jest prawda? To zależy. Można powiedzieć, że kreator kreatorowi nierówny. W niektórych przypadkach i pod pewnymi warunkami takie rozwiązanie może się sprawdzić, a w innych będzie zupełnie nieskuteczne.

  Czym są kreatory stron?

  Na początku warto wyjaśnić, czym właściwie są kreatory stron WWW. To narzędzia internetowe, które umożliwiają utworzenie strony w bardzo szybki i prosty sposób, a także pozwalają na jej zarządzanie. Wszystko to odbywa się bez konieczności ingerowania w kodzie strony, dlatego, aby w ten sposób utworzyć własny serwis internetowy, nie trzeba mieć wiedzy z zakresu programowania. Na rynku dostępne są zarówno płatne, jak i darmowe kreatory. Narzędzia, za które trzeba zapłacić, zawierają zazwyczaj więcej funkcji i oferują więcej gotowych szablonów, jednak i wśród darmowych znajdą się kreatory warte uwagi.

  Kreatory stron mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Większość dyskusji dotyczy właśnie procesu, jakim jest pozycjonowanie utworzonych w ten sposób stron. Niechęć niektórych pozycjonerów do kreatorów bierze się z tego, że dawniej narzędzia te rzeczywiście nie mogły pochwalić się dobrą jakością i nie pozwalały na utworzenie wartościowej, sprawnej technicznie witryny. Jednak od tego czasu wiele się zmieniło i niektóre z nich mogą w pewnym stopniu wspierać działania SEO – oczywiście w odpowiednich warunkach, bo nie zawsze będzie to optymalnym rozwiązaniem, nawet jeśli korzysta się z najlepszych kreatorów.

  Plusy i minusy kreatorów stron

  Jako że nie ma rozwiązań idealnych, kreatory mają zarówno swoje plusy, jak i minusy. Jeśli myślisz o utworzeniu serwisu internetowego za pomocą takiego narzędzia oraz oczywiście o pozycjonowaniu, warto przeanalizować jego mocne i słabe strony.

  Plusy

  • Niskie koszty. W przypadku darmowych kreatorów trzeba zapłacić wyłącznie za domenę i hosting. Utworzenie strony jest całkowicie darmowe, co jest ogromną zaletą, biorąc pod uwagę współpracę z webmasterem, który tworzy stronę od podstaw. Płatne narzędzia do tworzenia stron to również znacznie mniejszy wydatek niż korzystanie z usług webmastera.
  • Nie trzeba znać języków kodowania. Stronę WWW w kreatorze może stworzyć tak naprawdę każdy. Gotowe szablony i intuicyjna obsługa sprawiają, że uruchomienie własnego serwisu internetowego bez znajomości zasad czy bez posiadania specjalistycznych narzędzi jest banalnie proste.
  • Oszczędność czasu. Stworzenie własnej witryny od podstaw może potrwać nawet kilka miesięcy. W przypadku kreatora stron wystarczy 15 minut.
  • Stworzenie estetycznej witryny bez wysiłku. Gotowe szablony i rozwiązania pozwalają w szybki, prosty sposób stworzyć estetyczną, dobrze prezentującą się witrynę. Nie trzeba wkładać wiele wysiłku w to, aby osiągnąć zadowalający rezultat.

  Minusy

  • Ograniczone możliwości. Niestety gotowe szablony to jednocześnie plus i minus, ponieważ nie dają one pełnej swobody w kreowaniu strony, często nie pozwalają też na wdrażanie własnych pomysłów.
  • Brak dostępu do kodu strony. Optymalizacja to bardzo istotny element procesu, jakim jest pozycjonowanie, a niestety wiele związanych z nią czynności wymaga ingerencji w kod źródłowy. Korzystając z kreatora, strona internetowa nie może zostać w pełni dopasowana do wymagań wyszukiwarki.
  • Powolne działanie strony internetowej. Witryny stworzone za pomocą kreatora bardzo często nie spełniają wymagań dotyczących szybkości ładowania zawartości, co ma duży wpływ na to, jak boty indeksujące odbierają witrynę (czy uznają ją za wartościową).
  • Nie zawsze się sprawdza. Minusem jest również to, że kreator po prostu nie zawsze się sprawdza. Na pewno nie będzie to dobre rozwiązanie dla dużych przedsiębiorstw, którym zależy na rozwoju i zdobyciu pozycji w TOP10.

  Czy strony stworzone w kreatorze wspierają SEO?

  Niektóre kreatory pozwalają na wprowadzanie podstawowych działań SEO (np. przyjazne adresy URL, meta tagi itp.), jednak nawet w ich przypadku nigdy nie będzie to tak skuteczne, jak strona napisana od zera i tworzona przez doświadczonego webmastera. Witryny stworzone na podstawie gotowych szablonów za pomocą niektórych narzędzi mogą wspierać podstawowe działania związane z działaniem, jakim jest pozycjonowaniem Twojej witryny, ale to nie wystarczy, aby walczyć o najwyższe pozycje. W zwiększaniu widoczności ważne jest kompleksowe działanie, a trzeba pamiętać, że i tak większość czynników rankingowych jest nieznana, dlatego w jak największym stopniu trzeba skupić się na tych, o których wiadomo.

  Kiedy sprawdzają się kreatory stron?

  Korzystanie z kreatora stron może sprawdzić się w pewnych sytuacjach.

  • W przypadku firmy, która zamierza stworzyć najprostszą stronę internetową (np. wizytówkę firmy w formie On-Page). W tej sytuacji rozbudowane funkcje i wiele możliwości nie są priorytetem.
  • W przypadku firm, które mają ograniczony budżet i nie mogą pozwolić sobie na współpracę z webmasterem. Stworzenie strony w ten sposób pozwala znacznie zmniejszyć koszty.
  • W przypadku firm, które działają lokalnie w mało popularnej branży (wtedy pozycjonowanie jest łatwiejsze).
  • W przypadku osób, które nie mają możliwości skorzystania z pomocy webmastera i nie dysponują odpowiednią wiedzą, aby stworzyć stronę samemu.
  • W przypadku firm, którym zależy na czasie.

  Audyt SEO strony internetowej

  Audyt strony to element, którego nie może zabraknąć w procesie, jakim jest pozycjonowanie. Jest pierwszym krokiem i podstawą do wprowadzania dalszych działań. Bez niego pozycjoner nie wiedziałby, jakie zmiany należy wprowadzić, jakie są mocne strony serwisu i co trzeba zrobić, aby strona pomagała realizować cele przedsiębiorstwa.

  Czym jest audyt stron i czy trzeba go przeprowadzać?

  Audyt stron to ich szczegółowa analiza. Jego zadaniem jest sprawdzenie, w jakim stopniu witryna odpowiada na wymagania wyszukiwarki pod względem SEO. Liczne badania, testy i inne czynności sprawdzające wykrywają wszelkie błędy, które zawiera witryna internetowa, a także wskazują jej mocne punkty. Dotyczy to zarówno działań on-site, jak i off-site. Profesjonalna analiza strony powinna być wykonywana przez doświadczonego specjalistę oraz za pomocą specjalnych narzędzi.

  Z każdego audytu sporządzany jest raport, czyli dokument, który szczegółowo opisuje wyniki przeprowadzonych badań. Jest to najważniejszy element całego procesu, ponieważ na jego podstawie można zaplanować plan na pozycjonowanie, który będzie odpowiedni dla danego serwisu. Zwiększanie widoczności witryny w sieci powinno zaczynać się właśnie od audytu. W przeciwnym wypadku działania pozycjonera można byłoby porównać do biegania na oślep. Nie da się wprowadzić odpowiednich zmian i sprawić, aby strona realizowała założenia przedsiębiorstwa, jeśli nie wiadomo, w czym właściwie leży problem.

  Nie oznacza to jednak, że audyt wykonuje się tylko raz, przed pozycjonowaniem stron. Analizę witryny internetowej warto przeprowadzać regularnie, algorytm Google podlega stałym aktualizacjom, a oprócz tego zmieniają się wymagania internautów i trendy na rynku.

  Ile trwa i ile kosztuje audyt stron?

  Audyt może trwać kilka godzin lub kilka dni. Czas przeprowadzania analizy będzie dłuższy w przypadku bardziej rozbudowanych serwisów, które składają się z wielu podstron. Jednak to niejedyny czynnik, który wpływa na czas jej trwania. Nie zawsze audyt musi wyglądać tak samo. Zakres, w jakim zostanie wykonany, zależy od właściciela witryny. Jeśli chce on sprawdzić tylko kilka elementów na stronie, cały proces potrwa krócej. Natomiast kompleksowy audyt, który dokładnie bada wszystkie obszary mające wpływ na pozycjonowanie stron, będzie trwał dłużej.

  Ile kosztuje audyt SEO? Cena również będzie zależała od zakresu przeprowadzanych działań i wielkości serwisu. Koszty takiej usługi zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na nawet kilkunastu tysiącach złotych. Niektóre agencje SEO oferują darmowe przeprowadzenie audytu, jednak jest to analiza wykonywana automatycznie przez program, dlatego będzie znacznie mniej skuteczna, a do tego nie będzie dopasowana do specyfiki danej strony i potrzeb przedsiębiorstwa. Jeśli jednak ktoś chciałby przeprowadzić szybką analizę strony, bez konieczności inwestowania pieniędzy, to takie rozwiązanie oczywiście się sprawdzi. Z darmowego audytu SEO również sporządzany jest raport, który wykazuje niektóre błędy i pozwala zaplanować podstawowe działania w zakresie procesu, jakim jest pozycjonowanie.

  Co sprawdza audyt SEO?

  Audyt sprawdza wszystkie obszary – zarówno on-site, jak i off-site – które mają wpływ na miejsce strony w wyszukiwarce. Analizie podlegają m.in.:

  • adresy URL,
  • meta tytuły i meta opisy każdej podstrony,
  • kod źródłowy,
  • słowa kluczowe,
  • treści na stronie,
  • nagłówki,
  • szybkość ładowania strony,
  • responsywność,
  • wewnętrzne linkowanie,
  • linkowanie zewnętrzne,
  • przekierowania,
  • plik robots.txt,
  • mapa strony,
  • duplikaty na stronie i poza nią,
  • opisy obrazów i grafik,
  • aktywność w mediach społecznościowych.

  Oczywiście nie są to wszystkie obszary, jakie zostają sprawdzone podczas audytu SEO, a tylko ich niewielka część. Jednak wymienione zostały podstawowe aspekty, które powinny zostać sprawdzone niezależnie od celów firmy, ponieważ mają ogromny wpływ na pozycjonowanie stron.

  Korzyści z przeprowadzenia audytu SEO

  Audyt SEO pomaga przede wszystkim wykryć wszelkie błędy znajdujące się na stronie i które mogą obniżać jej pozycję w naturalnych wynikach wyszukiwania. Na podstawie sporządzonego raportu pozycjoner może zaplanować idealną strategię na pozycjonowanie, dopasowaną do danej Twojej strony internetowej, co znacznie zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu. Jednak wykrycie błędów to nie wszystko. Szczegółowa analiza witryny pomaga znaleźć jej mocne strony, a także ocenić jej potencjał – nawet jeśli strona internetowa cieszy się wysoką pozycją, to czy można zrobić coś, aby było jeszcze lepiej? Na takie pytania odpowiada audyt SEO.

  Oprócz tego profesjonalna analiza pozwoli sprawdzić, co można zrobić, aby serwis internetowy był skutecznym narzędziem w marketingu internetowym i realizował cele firmy. Każda strona WWW została stworzona w konkretnym celu. Jeśli błędy sprawiają, że nie spełnia ona swoich zadań, to jest całkowicie bezużyteczna, a jej utrzymanie to nieopłacalna inwestycja.

  Jak wygląda audyt SEO?

  Skuteczny audyt SEO, który przede wszystkim jest podstawą do wdrażania kolejnych działań związanych z pozycjonowaniem stron, powinien zacząć się od rozmowy z właścicielem witryny, a nawet z pracownikami firmy. Specjalista musi zapoznać się z sytuacją firmy i witryny, wprowadzonymi dotychczas działaniami, potrzebami grupy docelowej, a także celami przedsiębiorstwa. Dzięki temu będzie on wiedział, na jakich elementach powinien najbardziej się skupić.

  Po przeprowadzeniu rozmowy oraz poznaniu wszelkich istotnych szczegółów nadchodzi czas na wykonanie badań i testów na stronie, a także poza nią. Następnie z przeprowadzanej analizy sporządzany jest raport, który opisuje szczegółowo wszystko to, co wykryto podczas badań. Raport omawiany jest z klientem zlecającym audyt. W zależności od usług agencji SEO lub rodzaju usługi podmiot przeprowadzający audyt może również zająć się naprawianiem błędu i całym procesem, jakim jest pozycjonowanie, ale nie jest to reguła. Czasami wraz z odbiorem raportu współpraca z agencją się kończy.

  Audyt UX strony internetowej

  Aby strona mogła znaleźć się wysoko w rankingu Google, ważne jest nie tylko dopasowanie jej do wymagań SEO, ale również – a właściwie przede wszystkim – zadbanie o wrażenia odwiedzających. Z tego względu do kompleksowego procesu pozycjonowania stron zalicza się również przeprowadzenie audytu UX.

  Czym jest audyt UX i czy trzeba go przeprowadzać?

  Audyt UX to szereg badań i testów, których celem jest wykrycie błędów dotyczących wrażeń użytkownika, poprzez analizę wszystkich istotnych obszarów. Analizuje on stronę i określa, co może negatywnie wpłynąć na jej odbiór lub przeszkadzać w osiągnięciu założonych celów. Audyt UX nazywany jest też audytem użyteczności, ponieważ sprawdza właśnie użyteczność strony. Witrynę internetową można nazwać użyteczną, jeśli odpowiada ona na potrzeby grupy docelowej, a co więcej – zachęca klientów do wykonania konkretnych akcji.

  Tutaj warto wspomnieć, że pozycjonowanie stron może mieć wiele celów i nie zawsze chodzi o uzyskanie pierwszego miejsca w rankingu Google. Często głównym celem firmy jest zwiększenie współczynnika konwersji lub inaczej zwiększenie liczby wykonanych akcji. Akcje na stronie WWW, która nie jest sklepem internetowym, może nie prowadzą bezpośrednio do zwiększenia zysków, ale pomagają zmienić użytkownika biernego w aktywnego. Jeśli witryna internetowa nie będzie spełniała wymagań internautów, nie doprowadzi do konwersji, a co więcej – sprawi, że zwiększy się współczynnik odrzuceń. Użytkownicy nie chcą bowiem korzystać ze stron, które nie spełniają ich standardów.

  Ile trwa i ile kosztuje audyt UX?

  Tutaj, podobnie jak w przypadku audytu SEO, cena i czas trwania zależą od wielkości analizowanego serwisu oraz od zakresu działań, dlatego trudno podać konkretną stawkę czy termin. Ceny wahają się od kilkuset złotych, do kilkunastu tysięcy złotych. Wiele zależy od tego, w jaki sposób właściciel witryny chce skorzystać z usługi. Kompleksowa analiza strony i wszystkich jej elementów będzie znacznie droższa niż sprawdzenie kilku wybranych aspektów, ale pozwoli stworzyć idealny plan na pozycjonowanie strony.

  Co sprawdza audyt UX?

  Szczegółowy plan audytu UX zależy od potrzeb firmy, sytuacji witryny oraz zachowań grupy docelowej. Jest to zatem kwestia indywidualna i w przypadku każdego serwisu internetowego taki plan może wyglądać inaczej. Audyt UX sprawdza wszystkie obszary, które mają wpływ na wrażenia użytkownika i o które należy zadbać podczas procesu, jakim jest pozycjonowanie stron. Specjaliści podczas badań i testów sprawdzają, które elementy mogłyby sprawić, że odwiedzającemu nie spodoba się witryna, przez co zrezygnuje z niej, czyli nie wykona konwersji. Podstawowe aspekty sprawdzane podczas audytu UX to:

  • szybkość działania strony,
  • responsywność,
  • atrakcyjność treści,
  • formatowanie,
  • rozmieszczenie informacji na stronie,
  • czytelność struktury strony,
  • bezpieczeństwo,
  • formularze (czy są maksymalnie uproszczone),
  • jednoznaczność przekazywanych informacji,
  • odpowiadanie na potrzeby użytkowników,
  • zachęcanie do konwersji,
  • zachowania internautów,
  • ogólna estetyka strony.

  Audyt UX wskazuje nie tylko błędy, ale również mocne strony witryny internetowej. Może także określić jej potencjał i opisywać możliwości rozwoju.

  Korzyści z przeprowadzenia audytu UX

  Audyt UX pozwala wykryć wszystkie błędy i słabe strony witryny internetowej, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej do potrzeb grupy docelowej, a tym samym – stworzenie narzędzia, które skutecznie będzie generowało konwersję. Audyt UX jest podstawą do dalszych działań związanych z procesem, takim jak pozycjonowanie stron, a właściwie z optymalizacją. Pozwala on sprawdzić, jakie wrażenia odczuwają internauci, gdy odwiedzają daną stronę WWW. Trzeba pamiętać o tym, że wrażenia użytkowników są obecnie niezwykle istotne. Jeśli strona firmowa nie będzie spełniała oczekiwań odwiedzających, nie spełni swojego zadania oraz nie będzie przyczyniała się do generowania konwersji i pozyskiwania klientów.

  Dzięki audytowi UX specjalista SEO może zaplanować działania, które poprawią wrażenia użytkowników, a to przyczyni się również do poprawy pozycji w rankingu Google, ponieważ wyszukiwarka promuje strony, które są użyteczne. Jeśli witryna internetowa nie będzie spełniała oczekiwań internautów, będą z niej rezygnować bez wykonania akcji, przez co wzrośnie współczynnik odrzuceń. Pozycjonowanie np. Twojej strony z wysokim współczynnikiem odrzuceń jest trudniejsze.

  Jak wygląda audyt UX?

  Audyt UX rozpoczyna się od rozmowy z właścicielem witryny lub pracownikami firmy. Specjalista, który będzie przeprowadzał analizę, powinien zapytać o jak najwięcej szczegółów. Pozwoli to zaplanować strategię audytu dopasowaną do specyfiki firmy, stanu witryny i potrzeb przedsiębiorstwa. Po przeprowadzeniu wywiadu i zaplanowaniu strategii przychodzi czas na sprawdzanie strony, które zazwyczaj odbywa się w trzech krokach, a są to: analiza heurystyczna, wędrówka poznawcza oraz lista kontrolna.

  Analiza heurystyczna polega na sprawdzeniu strony na podstawie konkretnych zasad. Wędrówka poznawcza to nic innego jak przeglądanie strony i wykonywanie na niej akcji, w taki sposób, jak prawdopodobnie zrobiłby to użytkownik. Lista kontrolna to natomiast metoda polegająca na sprawdzeniu witryny na podstawie wielu różnych aspektów z listy. Podczas wszystkich tych etapów sprawdzane są kwestie zarówno wpływające na wrażenia użytkownika, jak i mające znaczenie w procesie tj. pozycjonowanie.

  Jak pozycjonować dane strony?

  Pozycjonowanie stron tylko pozornie wydaje się proste. W rzeczywistości jest to skomplikowany proces, który tak naprawdę nigdy się nie kończy. Podczas jego przeprowadzania trzeba skupić się na wielu różnych aspektach, a żeby działania naprawdę miały sens i przyniosły zadowalające korzyści, specjalista SEO nie może niczego pominąć i zapomnieć o żadnym aspekcie. O czym warto wiedzieć przed optymalizacją i budowaniem profilu linkowego?

  Analiza konkurencji – czym jest i po co się ją przeprowadza?

  Pamiętaj, że o pierwsze miejsca w wynikach wyszukiwania walczysz nie tylko Ty, ale tysiące innych firm działających w tej samej branży. Dlatego pozycja strony nie zależy wyłącznie od tego, jakie działania zostaną na niej wykonane, ale również od tego, jak do SEO podchodzi konkurencja. Jeśli inne firmy inwestują w pozycjonowanie stron i podchodzą do tego tematu bardzo poważnie, trudno będzie z nimi konkurować. Aby wyrównać szanse w tej walce, konieczne jest przeprowadzenie analizy konkurencji. Dotyczy to zarówno stron, które znajdują się na pierwszych miejscach w rankingu Google, jak i tych zajmujących niskie pozycje.

  Analiza witryn z pierwszych pozycji powinna obejmować sprawdzenie słów kluczowych (rodzaju, rozmieszczenia, ilości itp.), jakości i długości tekstów, linkowania, ilości i źródła ruchu oraz innych rozwiązań. Wykorzystane sposoby przez konkurencyjne witryny najprawdopodobniej są skuteczne, skoro strony znalazły się na wysokich pozycjach. Na podstawie analizy konkurencji można zaplanować własną strategię pozycjonowania, która pozwoli rywalizować z liderami na rynku.

  Dobór i analiza słów kluczowych

  Zadaniem słów kluczowych jest doprowadzenie zainteresowanych internautów na daną podstronę. Muszą one przyciągać uwagę i charakteryzować się wysokim współczynnikiem wyszukiwań. Nie ma sensu pozycjonować strony na frazy, które nie są popularne, ponieważ w takiej sytuacji nawet pierwsza pozycja w wynikach wyszukiwania na niewiele się zda. Przy wyborze słów kluczowych pomoże wcześniej przeprowadzona analiza konkurencji, jednak nie tylko na niej powinien opierać się proces doboru fraz. Warto przeanalizować zachowania grupy docelowej w sieci i sprawdzić, o co najczęściej pytają oni Google, czyli, co wpisują w wyszukiwarce. Najwięcej odbiorców przyciągną oczywiście najbardziej popularne frazy, jednak pozycjonowanie stron w tym przypadku będzie znacznie trudniejsze i potrwa dłużej.

  Często wykorzystywaną strategią jest tworzenie fraz long tail, o których była mowa już wcześniej. Jest to tak zwane pozycjonowanie szerokie, które nie ma dużego zasięgu, za to pozwala docierać do osób z samego końca lejka sprzedażowego. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie osoby staną się klientami.

  O czym warto pamiętać przy doborze słów kluczowych? Przede wszystkim o tym, że powinny one w pełni odzwierciedlać to, co znajduje się na stronie. W przeciwnym wypadku internauci nie byliby zadowoleni, a do tego wyszukiwarka mogłaby uznać taką witrynę za niegodną zaufania.

  Czym jest kanibalizacja słów kluczowych?

  Kanibalizacja słów kluczowych to zjawisko, które występuje, gdy więcej niż jedna podstrona serwisu internetowego jest pozycjonowana na te same słowa kluczowe. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że Google na daną frazę kluczową wyświetla raz jedną podstronę, raz drugą, ponieważ nie może odpowiednio zinterpretować intencji właściciela witryny. To z kolei sprawia, że podstrony nie wykorzystują całego swojego potencjału i zmniejsza się ruch w ich obrębie. Inaczej mówiąc, kanibalizacja słów kluczowych obniża efektywność działań nastawionych na pozycjonowanie stron.

  Istnieje wiele narzędzi, które pozwalają sprawdzić, czy w obrębie strony nie dochodzi do kanibalizacji słów kluczowych, jednak problem ten powinien zostać wykryty już podczas audytu SEO.

  Wszystkie działania dopasowane do grupy docelowej

  Pozycjonowanie obejmujące dane strony internetowe to strategia marketingowa, a jedną z najważniejszych zasad marketingu jest kierowanie reklamy do odpowiednich osób. Trzeba pamiętać, że nie istnieje produkt, który zainteresuje wszystkich. Dlatego elementem każdej strategii marketingowej powinno być określenie grupy docelowej, a następnie poznanie jej potrzeb, oczekiwań, a także zachowań. Na tej podstawie można stworzyć skuteczny plan pozycjonowania.

  Kierowanie reklamy do wszystkich nie ma większego sensu – po co oferować produkt komuś, kto prawdopodobnie nie będzie nim zainteresowany? Takie rozwiązanie nie będzie skuteczniejsze niż zawężenie zasięgu reklamy i kierowanie jej tylko do potencjalnych odbiorców. Będzie jednak droższe. Bardzo łatwo wysnuć wniosek, że będzie to po prostu inwestycja nieopłacalna. Strategia pozycjonowania stron powinna opierać się zatem na wynikach analizy grupy docelowej. Plan powinien uwzględniać rozwiązania, które będą pasowały do potencjalnych odwiedzających i zachęcały ich do konwersji poprzez odpowiadanie na ich indywidualne potrzeby.

  Pozycjonowanie stron – najczęściej popełniane błędy

  Pozycjonowanie to szereg przemyślanych działań, które razem dają efekt w postaci większej widoczności Twojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Niestety na przeszkodzie często stoją powszechnie popełniane błędy.

  Zbyt dużo fraz kluczowych

  Nadgorliwość w pozycjonowaniu nie jest dobra. Stosowanie słów kluczowych to podstawa do zwiększenia widoczności w sieci i docieranie do odpowiednich osób, jednak zbyt dużo fraz kluczowych może przynieść rezultat odwrotny do zamierzonego, czyli wpłynąć na miejsce strony w wyszukiwarce.

  Niska jakość treści

  O wartości strony decydują przede wszystkim treści, jednak wielu właścicieli witryn lub osób zajmujących się pozycjonowaniem o tym zapomina. W sieci znaleźć można mnóstwo stron zawierających tzw. thin content, czyli treści bardzo niskiej jakości, nieoryginalne i nieprzedstawiające żadnej wartości czytelnikowi. Oprócz tego termin ten odnosi się też do całych stron. Thin content to także witryny, które zawierają wiele podstron niskiej jakości, frazy kluczowe w zbyt dużej ilości lub ukryte treści. Od czasu wprowadzenia algorytmu Panda (2011) wyszukiwarka Google zwraca bardzo dużą uwagę na to, jak wygląda treść na stronie. Jej jakość jest więc istotnym czynnikiem rankingowym, o którym absolutnie nie można zapominać.

  Brak wersji mobilnej

  Kolejny, często popełniany błąd pod kątem SEO to brak mobilnej wersji strony internetowej. Warto wiedzieć, że obecnie większość internautów przegląda sieć za pomocą smartfonów. Jeśli witryna nie będzie dopasowana do rozdzielczości tych urządzeń, korzystanie z niej będzie niekomfortowe. W takiej sytuacja internauta szybką opuści odwiedzaną witrynę, co zwiększy współczynnik odrzuceń, a tym samym wpłynie negatywnie na pozycjonowanie stron.

  Źle zorganizowana nawigacja

  Źle zorganizowana struktura strony sklepu internetowego i nieintuicyjna nawigacja utrudniają poruszanie się między stronami i docieranie do ważnych dla odbiorcy informacji. Taki stan rzeczy ma wpływ nie tylko na wrażenia użytkownika, ale również na miejsce strony w wyszukiwarce. Zbyt skomplikowana struktura nie jest przyjazna dla botów indeksujących, przez co nie wspomaga działań SEO tj. pozycjonowanie sklepów internetowych.

  Duplikaty treści

  Na pozycjonowanie stron nie wpływają dobrze również duplikaty treści, które są jednym z najpowszechniejszych błędów. Treść na stronie nie może być kopią całości ani fragmentem tekstu pochodzącego zarówno z innych witryn, jak i z innych podstron w tej samej domenie.

  Pozycjonowanie stron on-site (optymalizacja)

  Pozycjonowanie składa się z działań wykonywanych w obrębie strony, czyli optymalizacji, oraz działań poza stroną. Optymalizacja obejmuje czynności, które przede wszystkim mają dopasować stronę do algorytmów wyszukiwarki, ale również do potrzeb użytkowników. Oto najważniejsze aspekty pozycjonowania stron on-site.

  Meta tytuły i meta opisy

  Meta tytuły to krótkie treści, które wyświetlają się w organicznych wynikach wyszukiwania Google. Każda podstrona w domenie powinna mieć własny meta tytuł, który będzie wspierał pozycjonowanie. Element ten ma ogromny wpływ na to, jak roboty indeksujące Google zinterpretują zawartość danej podstrony. Odpowiednio stworzony tytuł (między innymi) sprawi, że internauci będą otrzymywali trafne wyniki, w pełni odpowiadające na ich zapytania. Dobry meta tytuł powinien składać się z kilkudziesięciu znaków ze spacjami i zawierać najważniejsze słowo kluczowe, które odzwierciedla to, co znajduje się na podstronie. Należy pamiętać o tym, że meta tytuły muszą być unikalne – dwie różne podstrony nie powinny zawierać tych samych fraz, ponieważ mogłoby to doprowadzić do wspomnianej wcześniej kanibalizacji słów kluczowych.

  Meta opisy tak naprawdę nie mają znaczenia dla pozycjonowania stron, ale nie oznacza to, że nie trzeba na nie zwracać uwagi. Są to krótkie teksty, które wyświetlają się pod meta tytułami w wynikach organicznych. Ich zadaniem jest opisywanie zawartości strony i zachęcanie użytkownika do jej odwiedzenia. Dlatego powinny być skonstruowane tak, aby odbiorca po przeczytaniu chciał wejść na daną stronę.

  Nagłówki H1-H3

  Nagłówki H1, H2 i H3 są ważnym czynnikiem rankingowym i wpływają zarówno na pozycjonowanie stron, jak i na wrażenia użytkownika. Nagłówek H1 to nagłówek najwyższego rzędu, który opisuje to, co znajduje się na danej podstronie. Z tego też względu nie powinien znajdować się na niej więcej niż jeden raz. Nagłówki H2 i H3 dzielą tekst na mniejsze sekcje i opisują, co znajdzie w nich odbiorca. Dzięki temu sprawiają, że tekst staje się bardziej czytelny i łatwiejszy w odbiorze. Użytkownik Twojej strony w poszukiwaniu konkretnej informacji nie musi przebijać się przez cały tekst, a to pozytywnie wpływa na odbiór strony.

  We wszystkich wymienionych nagłówkach warto umieszczać słowa klucze, jednak obowiązkowo powinny znaleźć się w H1. Takie frazy kluczowe uznawane są przez boty indeksujące za najważniejsze.

  Przyjazne adresy URL

  Na pozycjonowanie stron internetowych wpływ mają również przyjazne adresy URL. Ale dla kogo mają być przyjazne i co to właściwie znaczy? Kwestia ta dotyczy zarówno użytkowników Internetu, jak i botów indeksujących. Przyjazny adres URL to taki, który zawiera logiczny ciąg znaków i opisuje to, co znajduje się na danej podstronie. Powinien również zawierać słowo kluczowe. W przypadku niektórych systemów zarządzania treścią adresy „podobające się” zarówno internautom, jak i wyszukiwarkom tworzone są automatycznie, jednak nie zawsze tak jest, dlatego trzeba to weryfikować.

  Przyjazne adresy URL wspierają pozycjonowanie stron, ponieważ dzięki nim boty indeksujące wyszukiwarki mogą w łatwy sposób sprawdzić ich strukturę. Oprócz tego jest to także znak, że witryna zawiera wiarygodne informacje. Nieprzyjazny adres, zawierający przypadkowe znaki, mógłby zostać uznany przez wyszukiwarkę za spam. Jeśli chodzi o użytkowników, to odpowiednio utworzone adresy URL pomagają im zrozumieć, co znajduje się na stronie i łatwiej poruszać się w jej obrębie.

  Certyfikat bezpieczeństwa SSL

  Ze względu na oszustwa w sieci internauci preferują witryny wiarygodne, czyli takie, które zapewniają, że wysyłanie i przetwarzanie danych będzie w pełni bezpieczne. Wiarygodna strona internetowa powinna zawierać tzw. certyfikat SSL, który zapewnia o bezpieczeństwie. Internauci wiedzą, w przypadku których witryn został wdrożony certyfikat SSL, ponieważ ich adres zawiera przedrostek „https”, a przed nim widoczny jest symbol w postaci zamkniętej kłódki.

  Certyfikat SSL sprawia, że strona staje się wiarygodna, a to z kolei ma wpływ na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania, dlatego nie można zapominać o tym aspekcie podczas procesu, jakim jest pozycjonowanie stron. Trzeba jednak uważać, aby nie popełnić błędu przy wdrażaniu certyfikatu, ponieważ mogłoby to negatywnie wpłynąć na jakość strony (np. przez brak przekierowań).

  Zoptymalizowany plik robots.txt

  Plik robot.txt to plik tekstowy znajdujący się w witrynie. Informuje on boty indeksujące witrynę, do których podstron mają one dostęp. Jak już wiesz, indeksowanie jest niezbędne do tego, aby wyszukiwarka Google brała pod uwagę witrynę i mogła umieścić ją na konkretnej pozycji. Dlatego optymalizacja pliku robots.txt to ważny element pozycjonowania. Indeksowanie pozwala prześledzić stronę i sprawdzić, czy jest ona wartościowa, oraz, na jakie pytania i potrzeby użytkowników odpowiada. Wyszukiwarka będzie mogła ją dopasować do konkretnych fraz kluczowych, jakich szukają internauci.

  Nie wszystkie sekcje w obrębie domeny muszą być dostępne dla botów indeksujących, ponieważ niektóre nie mają wpływu na pozycjonowanie stron. Do takich sekcji należą: polityka prywatności, regulaminy, koszyk zakupowy (w przypadku sklepu internetowego), logowanie, rejestracja, odzyskiwanie hasła oraz podstrony stworzone automatycznie specjalnie dla pojedynczych obrazów. Wykluczenie takich sekcji sprawi, że boty indeksujące skupią większą uwagę na istotnych podstronach serwisu, co przełoży się na pozycjonowanie.

  Mapa strony

  Mapa strony występująca zazwyczaj w formie pliku sitemap.xml spełnia podobne zadanie, co plik robots.txt. Służy ona przede wszystkim do tego, aby ułatwić wyszukiwarce indeksowanie serwisu internetowego. Jest to spis wszystkich adresów URL, czyli podstron znajdujących się w obrębie witryny. Jednak oprócz tego zawiera ona również informacje dotyczące daty aktualizacji lub utworzenia danej podstrony, dzięki czemu wyszukiwarka Google wie, że w razie duplikatów dana witryna była pierwsza.

  Mapa strony odgrywa istotną rolę w procesie pozycjonowania stron WWW. Szczególnie ważna jest ona w przypadku bardzo rozbudowanych serwisów oraz tych, które są często aktualizowane. Przyspieszy to proces indeksowania nowych zasobów, które pojawią się na stronie.

  Optymalizacja grafik

  O optymalizacji grafik czy obrazów zapomina wielu pozycjonerów, jednak jest to ważny czynnik rankingowy w pozycjonowaniu stron WWW. Grafiki i obrazy na stronie internetowej powinny przede wszystkim zostać opisane atrybutem alt, czyli alternatywnym opisem obrazu. Pomaga on zrozumieć botom indeksującym, co znajduje się na obrazie, a do tego wyświetla się, gdy z jakichś powodów obraz nie zostanie wczytany. W opisach grafik i obrazów nie powinno zabraknąć fraz kluczowych, dzięki czemu będą miały szanse znaleźć się w wyszukiwarce Google Images.

  Oprócz tego optymalizacja obejmuje również zadbanie o odpowiedni rozmiar grafiki, wagę i rozdzielczość. W przypadku tych aspektów nawet mały błąd może spowodować, że strona będzie wczytywała się znacznie dłużej, co z kolei może wpłynąć na współczynnik odrzuceń i sprawić, że witryna nie będzie wartościowa dla wyszukiwarki – pamiętaj, że tylko wartościowe mają szanse na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, a Google weryfikuje to bardzo dokładnie. Optymalizacja grafik to zatem element, bez którego pozycjonowanie stron byłoby niepełne.

  Przekierowania

  Czasami zdarza się tak, że jedna lub kilka podstron danej domeny przestają działać (np. ze względu na wyprzedanie produktu w przypadku sklepu internetowego). Usuwanie niedziałającej podstrony to duży błąd, ponieważ można przez to utracić pozycję w rankingu Google, która była budowana przez lata. W takich sytuacjach pomocne są przekierowania 301, które odsyłają użytkowników do działającej podstrony. Jest to istotne nie tylko ze względu na pozycjonowanie, ale wpływa też na wrażenia użytkownika. Jeśli trafią oni na podstronę, na której wyświetli się błąd, prawdopodobnie opuszczą całą domenę i skorzystają z kolejnej propozycji, którą oferują wyniki wyszukiwania Google.

  Oprócz tego przekierowania mają znaczenie również, gdy internauci, szukając strony, wpisują w wyszukiwarce różne wersje adresu, np. z „WWW” i bez „WWW”. Dla wyszukiwarki Google są to dwie różne witryny, dlatego może ona uznać to za duplikację treści. Odpowiednio wdrożone przekierowania pomagają zapobiec takim sytuacjom, dzięki czemu pośrednio wspierają pozycjonowanie stron.

  Szybkość ładowania strony

  Zarówno użytkownicy Internetu, jak i boty indeksujące zwracają uwagę na szybkość ładowania Twojej strony. Jeśli na wczytanie zawartości trzeba czekać dłużej niż 3-5 sekund, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wzrośnie współczynnik odrzuceń, a strona zostanie uznana przez wyszukiwarkę za małą wartościową. Obie te sytuacje nie są korzystne dla firmy, która reklamuje swój biznes w sieci za pomocą strony internetowej. Im krótszy czas ładowania strony, tym większe szanse na wysoki współczynnik konwersji.

  Szybkość ładowania strony to bardzo istotny czynnik rankingowy, który ma niemałe znaczenie w przypadku pozycjonowania sklepów internetowych. Jeśli specjalista od SEO nie zadba o ten aspekt, negatywnie wpłynie to na UX oraz na miejsce strony w wyszukiwarce.

  Aby przyspieszyć działanie witryny, warto maksymalnie uprościć kod źródłowy, zadbać o przyjazne (zawierające tylko potrzebne znaki) adresy URL, a przede wszystkim – zoptymalizować obrazy i grafiki, ponieważ to one w największym stopniu wpływają na czas ładowania witryny. Pozycjonowanie stron, które szybko się ładują, jest łatwiejsze, ponieważ wyszukiwarka Google chce promować te atrakcyjne dla użytkowników.

  Responsywność strony

  Responsywność strony to zdolność dopasowywania jej treści do rozdzielczości urządzenia, z jakiego w danym momencie korzysta użytkownik. Dlaczego ma to znaczenie w pozycjonowaniu stron? Warto wiedzieć, że aktualnie większość ruchu w sieci to ruch pochodzący z urządzeń mobilnych. Dlatego przystosowanie strony do takich urządzeń, (szczególnie telefonów komórkowych), powinno być priorytetem już przy jej tworzeniu, zwłaszcza że niedawno firma Google wdrożyła algorytm „Mobile First”.

  Wprowadzenie takiego algorytmu oznacza, że roboty indeksujące stronę w pierwszej kolejności biorą pod uwagę wersję mobilną, a nie jak kiedyś – desktopową. Bardzo mocno wpłynęło to na pozycjonowanie stron internetowych. Specjaliści od SEO powinni bardzo dużą uwagę zwracać na responsywność, bo bez tego witryna będzie miała małe szanse na to, aby przypodobać się Google. Brak wersji mobilnej na pewno będzie oznaczał duży problem z pojawieniem się w rankingu TOP10.

  Linkowanie wewnętrzne

  Linkowanie wewnętrzne to łączenie kilku różnych podstron w obrębie jednej witryny, poprzez umieszczanie odpowiednich odnośników. Taka strategia pomaga w nawigacji po stronie zarówno z poziomu botów indeksujących, jak i użytkowników. Oprócz tego pomaga zatrzymać odbiorcę dłużej na stronie, a także promować konkretne podstrony czy sekcje witryny. Im więcej czasu odwiedzający spędzi na stronie, tym lepiej, ponieważ jest to sygnał dla Google, że strona jest wartościowa i warto polecać ją innym użytkownikom. Wewnętrzne linkowanie to jeden z najważniejszych elementów pozycjonowania on-site.

  Odnośniki do kolejnych podstron mogą być umieszczane w treści, ale też jako zakładki w menu strony. Aby sprawdzić ilość i umiejscowienie linków, można skorzystać z narzędzi SEO.

  Dane kontaktowe firmy

  W pozycjonowaniu ważne jest m.in. to, czy strona jest wartościowa oraz wiarygodna. Umieszczenie danych kontaktowych na stronie internetowej wpływa na ten drugi aspekt, czyli wiarygodność. Jeśli firma ukrywa swoje dane i nie daje możliwości poznania się, to jest to sygnał, że coś może być nie tak. Tutaj znowu – tak samo jak w przypadku wielu innych aspektów związanych z pozycjonowaniem on-site – kwestia ta dotyczy zarówno użytkowników, jak i wyszukiwarki. Oprócz umieszczenia danych teleadresowych w obrębie strony warto również utworzyć wirtualną wizytówkę za pomocą narzędzia Google Moja Firma.

  Pozycjonowanie stron off-site

  Na pozycjonowanie stron internetowych wpływ mają również działania wykonywane poza obrębem strony, czyli off-site. Ten obszar dla niektórych wydaje się znacznie łatwiejszy niż optymalizacja strony, jednak on również wymaga zaplanowania odpowiedniej strategii, a także dużego doświadczenia ze strony pozycjonera.

  Linkowanie zewnętrzne

  Linkowanie zewnętrzne to jeden z najważniejszych czynników rankingowych Google, biorąc pod uwagę zarówno pozycjonowanie off-site, jak i on-site. A czym właściwie jest linkowanie zewnętrzne? Jest to pozyskiwanie odnośników do pozycjonowanej strony z serwisów zewnętrznych. Jeśli wiele linków prowadzi do serwisu internetowego, to wyszukiwarka Google uznaje go za wartościowy. Jednak od czasu wprowadzenia algorytmu Pingwin, o którym mowa była już wcześniej, ważniejsza od ilości jest ich jakość. Pozyskiwanie linków przychodzących musi odbywać się za pośrednictwem wartościowych stron, czyli np. dużych, znanych witryn o podobnej tematyce. Tylko w takim wypadku będą liczyły się dla pozycjonowania.

  Strategia pozyskiwania linków zewnętrznych powinna być dobrze zaplanowana, ponieważ nawet małe błędy mogą wpłynąć negatywnie na miejsce strony w wyszukiwarce, a nawet być przyczyną otrzymania kary od Google. Pozyskiwanie odnośników musi odbywać się regularnie, a linki powinny pochodzić z różnorodnych źródeł. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są artykuły sponsorowane, umieszczane na zewnętrznych serwisach. Powinny one zawierać odnośnik do strony, której dotyczy pozycjonowanie, mieć dużą wartość merytoryczną, a także poruszać tematy interesujące dla potencjalnych odbiorców Twojej strony.

  Promowanie strony w social mediach

  Portale społecznościowe takie jak Facebook czy Instagram mają ogromne znaczenie w marketingu internetowym. Z Facebooka korzysta obecnie ok. 3 miliardów osób na całym świecie, co sprawia, że jest on doskonałym miejscem na promowanie biznesu. Warto wykorzystać właśnie ten portal do pozycjonowania strony internetowej.

  Prowadzenie profilu firmowego na Facebooku zwiększa świadomość marki, pozwala komunikować się z potencjalnymi klientami i budować pozytywne relacje, ale jest również doskonałym miejscem na umieszczanie odnośników do strony firmowej. Taka strategia pozwala zwiększać wiarygodność marki, zarówno w oczach użytkowników, jak i wyszukiwarki, a do tego umożliwia odbiorcom udostępnianie linków oraz dzielenie się nimi z innymi.

  Promowanie strony na forach branżowych

  Fora powiązane tematycznie z pozycjonowaną witryną to również odpowiednie miejsce do promowania firmy i wspierania działań związanych z pozycjonowaniem stron. Warto regularnie się na nich udzielać i budować wizerunek eksperta w branży. Być może nie wpłynie to bezpośrednio na miejsce strony w wynikach wyszukiwania, jednak im więcej mówi się o stronie w sieci, tym większe szanse ma ona na wysoką pozycję. Trzeba jednak pamiętać, aby treści publikowane na forach branżowych i serwisach zewnętrznych powiązanych tematycznie przedstawiały wysoką wartość merytoryczną, a także były unikalne.

  W takich miejscach można również umieszczać linki do strony, której dotyczy pozycjonowanie, jednak nie w każdym serwisie jest to dozwolone, dlatego warto wcześniej się upewnić. Linki z takich stron są linkami wartościowymi, będą więc miały wpływ na pozycję Twojej strony w wyszukiwarce.

  Czynniki, na które pozycjoner nie ma wpływu

  Kwestie niezwiązane z pozycjonowaniem on-site to także wiek domeny i jej historia, jednak są to aspekty, na które pozycjoner nie ma wpływu. Nie zmienia to jednak faktu, że oddziałują one na pozycję strony w wyszukiwarce. Im starsza domena, tym łatwiejsze będzie pozycjonowanie, ponieważ przez długi czas mogła ona budować zaufanie wyszukiwarki. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na serwis internetowy w przeszłości została nałożona kara – taki stan rzeczy utrudnia pozycjonowanie.

  Content na stronie internetowej

  Content na stronie internetowej to jeden z najważniejszych aspektów w procesie pozycjonowania. To on nadaje serwisom internetowym wartość, jednak nie jest to jego jedyne zadanie. Treść na stronie może spełniać różne cele, w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa, a także grupy docelowej. Dobrze stworzony content potrafi zdziałać wiele w marketingu internetowym. W końcu nie bez przyczyny mówi się: „Content is a king”.

  Czym jest content na stronie internetowej?

  Content na stronie internetowej może przybierać przeróżne formy, jednak, najprościej mówiąc, są to wszystkie treści znajdujące się w obrębie witryny. Mają wpływ na pozycjonowanie stron internetowych, dlatego warto o nie zadbać. Content marketing obejmuje:

  • tekst na stronie głównej,
  • poradniki,
  • artykuły na blogu,
  • opis oferty,
  • sekcję pytań i odpowiedzi,
  • opisy produktów i kategorii (w przypadku sklepu internetowego),
  • wszystkie inne teksty znajdujące się na stronie.

  Treści to przede wszystkim miejsce na umieszczanie słów kluczowych, jednak pełnią one również wiele innych funkcji. Niektóre z nich informują odbiorców o ważnych kwestiach dotyczących firmy, inne zachęcają do konwersji lub generują leady sprzedażowe, a jeszcze inne wyjaśniają ważne kwestie i pomagają budować wizerunek eksperta.

  Jak tworzyć content na stronę internetową?

  Tworzenie treści na stronę, co obejmuje content marketing, powinno być poprzedzone utworzeniem szczegółowego planu, zwłaszcza jeśli dotyczy to treści, które będą pojawiały się regularnie. A co jest najważniejsze w samym tworzeniu contentu? Przede wszystkim wysoka jakość. Treści, które mają skutecznie wspierać pozycjonowanie stron, muszą przyciągać uwagę odbiorców i zawierać wartość merytoryczną. Tekst niskiej jakości, w którym panuje przesyt fraz kluczowych, nie pomoże absolutnie w niczym. Co prawda, dawniej takie teksty spełniały swoje zadanie, dlatego często wykorzystywano je do zwiększania widoczności w sieci, ale te czasy dawno już minęły. Obecnie Google zwraca szczególną uwagę na wysoką jakość i wartość dla czytelnika, o czym trzeba pamiętać przy tworzeniu jakiegokolwiek rodzaju treści. Muszą być one zarówno SEO-friendly, jak i User-friendly.

  Gdzie umieszczać słowa kluczowe?

  Słowa kluczowe powinny znajdować się przede wszystkim w nagłówkach, zwłaszcza w H1. To pozwoli robotom wyszukiwarki bardzo szybko zeskanować zawartość witryny i dowiedzieć się, czego dotyczą poszczególne podstrony. Oprócz tego jest to ważny czynnik rankingowy, o którym nie można zapominać w trakcie pozycjonowania stron internetowych. Przykładowo w przypadku sklepów internetowych, na podstronie z produktem, nagłówkiem H1 powinna być nazwa tego produktu, a w przypadku artykułu na blogu – temat wpisu.

  Jednak nie można ograniczać się wyłącznie do nagłówków. W samej treści również powinny znaleźć się słowa kluczowe, a także ich synonimy i odmiany – Google bardzo dobrze radzi sobie z rozpoznawaniem innych form gramatycznych fraz kluczowych. Warto zadbać również o to, aby pierwsze słowa klucze znajdowały się na samym początku tekstu.

  Jak formatować treści na stronę internetową?

  Odpowiednie formatowanie treści sprawi, że teksty na stronie staną się przejrzyste, czytelne, a także „atrakcyjne” dla robotów wyszukiwarki. Długie bloki tekstu, niepodzielone na sekcje, nieopisane odpowiednimi nagłówkami i niezawierające wyróżników czy fraz kluczowych, nie są atrakcyjne i nie pomagają w odbiorze treści. Czytanie takich tekstów jest męczące, przez co odbiorca prawdopodobnie zrezygnuje z danej podstrony. To natomiast przyczyni się do zwiększenia współczynnika odrzuceń, a w konsekwencji – do pogorszenia widoczności w sieci. Dlatego, aby treść na stronie spełniała swoje zadania i była skutecznym elementem pozycjonowania, musi być nie tylko wartościowa, ale również odpowiednio sformatowana. Tak działa właśnie content marketing.

  Akapity powinny być krótkie i zawierać wyłącznie jedną myśl. Oprócz tego warto stosować wypunktowania, listy, wytłuszczenia, podkreślenia itp. Pozwoli to zachować porządek na stronie oraz sprawi, że content będzie użyteczny, przystępny dla użytkowników.

  Duplikaty zewnętrze i wewnętrzne

  Treści publikowane na stronie internetowej powinny być w 100% unikalne. Nie mogą być kopią całości ani części innych tekstów. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to nie tylko treści znajdujących się na zewnętrznych serwisach, ale również tekstów w obrębie witryny. Wyszukiwarka Google nie lubi zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych duplikatów. Wpływają one negatywnie na pozycjonowanie stron, ale oprócz tego takie działanie jest po prostu niezgodne z prawem (w przypadku duplikatów zewnętrznych).

  Problem duplikatów wewnętrznych bardzo często pojawia się w przypadku sklepów internetowych z dużą ilością produktów. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli w sklepie znajdują się tysiące różnych produktów, to każdy z nich powinien mieć swój oryginalny opis.

  Czy blog na stronie wspomaga pozycjonowanie?

  Niektóre działania pomagające zwiększać widoczność w sieci i promować firmę na dużą skalę są bardzo kosztowne. Co zrobić, jeśli przedsiębiorstwo nie może pozwolić sobie na duże wydatki związane z reklamą? Tutaj z pomocą przychodzi prowadzenie bloga firmowego, czyli jedna z najtańszych i najskuteczniejszych metod zwiększania ruchu na stronie.

  Blog firmowy a widoczność w sieci

  W jaki sposób prowadzenie bloga wspomaga pozycjonowanie stron i wpływa na wyniki wyszukiwania? Okazuje się, że regularne publikowanie treści oddziałuje na wiele czynników związanych z SEO. Przede wszystkim artykuły blogowe to dodatkowe miejsce na umieszczanie słów kluczowych, dzięki którym internauci mogą docierać do danej witryny i generować ruch oraz konwersję. W postach blogowych jak najbardziej można wykorzystywać frazy z długiego ogona, które dotyczą precyzyjnych zapytań internautów. Blog to także doskonały sposób na linkowanie wewnętrzne, które jest fundamentem optymalizacji, lub linkowanie zewnętrzne, czyli jeden z najważniejszych czynników rankingowych, który ma ogromne znaczenie dla pozycjonowania.

  Jak jeszcze prowadzenia bloga wspiera SEO? Warto wiedzieć, że wyszukiwarka Google lubi strony, które są regularnie odświeżane i aktualizowane. A co lepiej niż prowadzenie bloga pokaże robotom indeksującym, że strona żyje i naprawdę coś się na niej dzieje? Oprócz tego interesujące artykuły na blogu zatrzymają odbiorców dłużej w obrębie strony.

  Co jeszcze daje prowadzenie bloga?

  Blog firmowy bezpośrednio wspomaga działania związane z pozycjonowaniem stron internetowych, ale to niejedyny plus wprowadzenia takiej strategii. Publikowanie artykułów, które odpowiadają na zadawane pytania potencjalnych klientów, pomaga budować ekspercki wizerunek marki. Konsumenci chętniej kupują od firm, które potrafią wyjaśnić wszystkie kwestie czy doradzić w zakupie. Wolą oni poznawać firmę i jej ofertę za pośrednictwem wpisów blogowych niż poprzez reklamy.

  Oczywiście wartościowa treść to również zaleta z punktu widzenia wyszukiwarki Google, która promuje wartościowe witryny, zawierające content wysokiej jakości. Trzeba pamiętać o tym, że algorytmy Google są stale aktualizowane, a roboty indeksujące wykazują się coraz większą „inteligencją”. Z tego względu wyszukiwarka bez problemu może rozpoznać, które treści nie mają żadnej wartości dla odbiorcy.

  Jak prowadzić bloga firmowego?

  Blog firmowy może być potężnym narzędziem marketingowym, wspierającym pozycjonowanie, jednak trzeba wiedzieć, jak go prowadzić. Na początku warto zaplanować sobie tematy postów, a także czas ich publikowania. O czym pisać? Artykuły na blogu powinny poruszać kwestie interesujące dla potencjalnych odbiorców. Konieczne jest zatem przeprowadzenie analizy i sprawdzenie, jakich informacji poszukuje grupa docelowa. Bardzo ważna jest też analiza słów kluczowych. Oprócz tego teksty powinny być tworzone zgodnie z zasadami SEO, wartościowe, pozbawione błędów, a także oryginalne.

  Aby to wszystko miało sens, a blog firmowy rzeczywiście wspomagał pozycjonowanie stron, treści muszą być publikowane regularnie. Oczywiście nie oznacza to, że artykuł powinien pojawiać się codziennie, jednak warto publikować treści w regularnych odstępach czasowych, np. raz w tygodniu.

  Blog firmowy – subdomena czy podstrona?

  Bloga firmowego można utworzyć na subdomenie lub na podstronie należącej do witryny. Który sposób będzie lepszy? To zależy od Twoich celów. Utworzenie bloga na subdomenie oznacza, że nie będzie on w dużym stopniu wspierał pozycjonowania strony głównej. Zaletami takiego rozwiązania są: możliwość umieszczania artykułów poruszających tematy niekoniecznie związane z pozycjonowaną stroną, możliwość umieszczania linków do pozycjonowanej strony (które mają większą „moc”), a także wykorzystywanie słów kluczowych należących do strony głównej, bez ryzyka wystąpienia kanibalizacji.

  Natomiast blog utworzony na podstronie należy do witryny, dlatego będzie miał duży wpływ na SEO. Google będzie traktował każdy dodany artykuł jako aktualizację strony. W tym przypadku będzie liczyło się też linkowanie wewnętrzne oraz linki pozyskane dzięki temu, że odbiorcy będą udostępniać artykuły w sieci. Wszystko to będzie wpływało na pozycjonowanie całego serwisu. Warto też wspomnieć, że blog utworzony na podstronie od razu otrzymuje „moc” całej witryny. W przypadku bloga na subdomenie trzeba zaczynać budowanie widoczności od zera.

  Możliwość komentowania wpisów

  Aby wykorzystać cały potencjał narzędzia, jakim jest blog firmowy, warto umożliwić odbiorcom komentowanie wpisów. Komentarze to zawsze dodatkowa, oryginalna treść, która wpłynie na widoczność strony, jednak to nie wszystko. Dzięki informacjom uzyskanym w ten sposób od odbiorców można dowiedzieć się, co myślą oni o firmie, jakie są ich potrzeby oraz na jakie tematy szukają odpowiedzi. Takie dane pomogą w planowaniu kolejnych wpisów – firma będzie mogła poruszać tematy, które na pewno zainteresują część czytelników, co zwiększy ruch na stronie i będzie wspierało pozycjonowanie.

  Google Search Console – co to jest i do czego służy?

  Pozycjonowanie stron internetowych to spore wyzwanie, dlatego specjaliści od SEO często wspomagają się specjalnymi narzędziami lub programami, które przynajmniej w pewnym stopniu ułatwią uzyskanie wysokiej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. Poruszając tematy związane z SEO, bardzo często mówi się o Google Search Console i o licznych jego zaletach. Co to właściwie jest i do czego służy?

  Czym jest Google Search Console?

  Google Search Console to bezpłatne narzędzie udostępniane przez firmę Google. Stworzone zostało dla administratorów stron WWW, zarówno tych doświadczonych, jak i początkujących. Obsługa narzędzia jest prosta i intuicyjna, dlatego nikt nie powinien mieć z tym problemu. Najczęściej jednak korzystają z niego właśnie specjaliści od SEO, aby ułatwić sobie nieco proces zwiększania widoczności w sieci.

  Google Search Console udostępnia informacje, które mogą mieć wpływ na pozycjonowanie stron. Dzięki niemu można sprawdzić, jak strona wygląda w oczach botów indeksujących oraz użytkowników i na tej podstawie wyciągnąć odpowiednie wnioski, które pomogą w planowaniu strategii pozycjonowania. Dodanie witryny internetowej do GSC to także jeden ze sposobów na udostępnienie jej botom indeksującym. Do tego narzędzia dostęp ma każdy, kto posiada konto Google.

  Do czego służy Google Search Console?

  Narzędzie GSC służy przede wszystkim do monitorowania stanu strony, czyli jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Udostępnia dane dotyczące ruchu na poszczególnych podstronach czy dane dotyczące tego, z jakich fraz kluczowych pochodzi ruch na stronie. Oprócz tego wykazuje podstawowe błędy, które mogą mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie, a także proponuje najlepsze sposoby ich rozwiązania. Wykrywa m.in. takie problemy, jak duplikaty treści, działania niezgodne z polityką Google czy wadliwe linki.

  Jednak udostępnianie informacji dotyczących pozycji, ruchu na stronie i błędów na niej występujących to nie wszystko. GSC to także sposób na dodanie pliku sitemap.xlm czy przetestowanie pliku robots.txt. Narzędzie pozwala monitorować zmiany, jakie następują w wyniku pozycjonowania stron internetowych, co pozwala zweryfikować, czy wdrażanie działania są skuteczne, czy raczej konieczna jest zmiana strategii.

  Czy GSC jest konieczne do pozycjonowania?

  Utworzenie konta w Google i dodanie serwisu internetowego do GSC nie jest konieczne do tego, aby był on widoczny w organicznych wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarka Google nie pomija stron, które nie korzystają z tego narzędzia, dlatego teoretycznie nie ma to wpływu na pozycjonowanie. W praktyce jednak wygląda to nieco inaczej. Pomimo tego że korzystanie z narzędzia Google nie jest konieczne, to jednak pozwala przeanalizować sytuację strony i zaplanować idealną strategię zwiększania widoczności. Jest to łatwy i darmowy sposób na monitorowanie witryny internetowej.

  Z GSC powinien zatem korzystać każdy właściciel witryny, specjalista od Search Engine Optimization czy marketingowiec. Jest to cenne źródło informacji istotnych dla skutecznego wpływania na wyniki wyszukiwania w sieci.

  Jak dodać stronę do GSC?

  Aby dodać stronę do GSC, konieczne jest posiadanie konta Google. Jeśli go nie masz, możesz utworzyć je za darmo, w bardzo szybki i prosty sposób. Po utworzeniu konta należy odnaleźć zakładkę „Google Search Console” lub po prostu wpisać jako frazę w wyszukiwarce i zalogować się. Następny krok to kliknięcie przycisku „dodaj usługę” i podanie nazwy swojej domeny. Aby w przyszłości mieć możliwość połączenia GSC z Google Analytics, które również jest istotne w procesie pozycjonowania, konieczne będzie dodanie strony za pomocą prefisku. W tym przypadku będziesz musiał podać pełny adres URL witryny. Następnie zostaniesz poproszony o zweryfikowanie własności witryny, co można wykonać na kilka różnych sposobów. Tak naprawdę dodawanie strony do GSC jest bardzo proste, wystarczy podążać za poleceniami na ekranie.

  Monitorowanie i analiza zmian

  Monitorowanie zmian, a następnie ich analizowanie to nieodłączne elementy procesu pozycjonowania stron internetowych. Są one równie ważne, co wszystkie inne elementy, dlatego nie można ich zaniedbywać, a już na pewno rezygnować z nich całkowicie.

  Dlaczego warto monitorować i analizować zmiany?

  Każda wprowadzana strategia w marketingu internetowym i nie tylko wymaga monitorowania postępów. Bez tego trudno byłoby określić, czy wykonywane działania przynoszą korzyści i czy warto w nie inwestować. Jeśli firma zleciłaby pozycjonowanie swojej witryny i zapłaciła sporo za usługę, ale nie kontrolowała tego, czy działanie wprowadzane przez seowca w ogóle coś dają, mogłoby to skończyć się sporym niepowodzeniem. Pieniądze zainwestowane w działania specjalisty nigdy by się nie zwróciły, a witryna nadal nie wyświetlałaby się na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.

  Monitorowanie zmian pomaga sprawdzić, czy obrana strategia przynosi efekty. Jeśli nie, to dzięki odpowiedniej analizie można wywnioskować, w czym leży problem, a następnie zmodyfikować plan działania i zrezygnować z pewnych strategii lub dołączyć nowe.

  Jak monitorować i analizować zmiany?

  Sposobów na sprawdzenie skuteczności prowadzonych działań związanych z pozycjonowaniem jest mnóstwo. Można wykorzystać do tego narzędzia zarówno płatne, jak i darmowe, a także wyciągać wnioski na podstawie uważnej obserwacji. Jeśli po kilku miesiącach działań pozycjonera firma odnotowuje więcej zapytań od klientów i lepsze wyniki sprzedażowe, to można być pewnym, że działania przyniosły efekty. Oprócz tego można to też sprawdzić ręcznie w wyszukiwarce, wpisując słowa kluczowe, na które pozycjonowana jest witryna. Jeśli widać, że poprawiła się pozycja, to oczywiście również oznacza to, że pozycjonowanie stron przynosi rezultaty. Trzeba jednak pamiętać, że mogą być one różne, dlatego warto brać pod uwagę więcej niż jeden aspekt. Być może nie widać poprawy w jednej kwestii, ale za to ogromne zmiany pojawiły się w innym obszarze.

  Obserwacja jest najprostszym, a do tego darmowym sposobem na monitorowanie efektów, jednak cały proces weryfikowania opłacalności usługi i analizowania zmian nie powinien opierać się tylko na niej. Może być ona wstępem do sprawdzania zmian za pomocą specjalistycznych narzędzi, takich jak np. Google Search Console, o którym mowa była wcześniej.

  Co sugeruje, że pozycjonowanie działa?

  Oczywistym efektem pozycjonowania, który można zauważyć gołym okiem, jest wzrost pozycji w wynikach wyszukiwania, jednak nie tylko na tym należy się skupiać podczas monitorowania i analizowania efektów. Czasami zdarza się tak, że wysoka pozycja nie świadczy jeszcze o sukcesie. Witryna może wyświetlać się na pierwszych kilku miejscach na wybrane słowa kluczowe, a jednocześnie nie generować żadnego ruchu lub generować ruch, ale nie generować konwersji. Taki stan rzeczy może świadczyć o tym, że wdrożono nieodpowiednie działania związane z optymalizacją. Dlatego główne wskaźniki, na jakie należy zwrócić uwagę podczas monitorowania zmian, to ruch na stronie oraz współczynnik konwersji.

  Dlaczego analizą powinien zajmować się specjalista?

  Weryfikowanie, czy sytuacja serwisu internetowego się poprawiła, czy nie zaszły żadne zmiany, to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego konieczne jest również przeanalizowanie uzyskanych informacji, wyciągnięcie odpowiednich wniosków, a następnie na ich podstawie zmodyfikowanie strategii pozycjonowania. Z tego względu warto powierzyć to specjaliście z doświadczeniem, który będzie umiał wyciągnąć odpowiednie wnioski i zmienić plan działania tak, aby w końcu można było zauważyć efekty. Osoba, która nie ma wiedzy związanej z SEO, prawdopodobnie nie będzie wiedziała, w czym może leżeć problem.

  Analizowanie zachowań użytkowników

  Oprócz sprawdzania, jakie zmiany zaszły w pozycji strony po kilku miesiącach pozycjonowania, warto również analizować zachowanie użytkowników. Taka strategia będzie szczególnie pomocna, jeśli strona znajduje się na wysokiej pozycji, jednak nie przekłada się to na wysoki współczynnik konwersji.

  Dlaczego warto analizować zachowanie użytkowników?

  Analiza zachowań użytkowników pozwala sprawdzić, co powstrzymuje odwiedzających stronę, przed dokonaniem konkretnych akcji, które przyczyniają się do realizowania celów przedsiębiorstwa. Następnie – tak jak w przypadku monitorowania postępów – konieczne jest wyciągnięcie odpowiednich wniosków i na ich podstawie wdrożenie zmian.

  Nie oznacza to jednak, że analiza użytkowników jest niepotrzebna, jeśli pozycjonowanie przynosi efekty w postaci większej liczby konwersji. W takiej sytuacji również warto regularnie przeprowadzać badania. Być może strona ma większy potencjał, ale nie do końca go wykorzystuje. Przeanalizowanie tego, jak zachowują się użytkownicy, wchodząc na daną stronę, to sposób na jeszcze lepsze poznanie potrzeb potencjalnych klientów. Trzeba także pamiętać, że potrzeby i oczekiwania internautów bardzo dynamicznie się zmieniają, i to, co sprawdzało się do tej pory, może nagle okazać się nieatrakcyjne. Jak już wiesz, UX, czyli wrażenia użytkownika, to ważny element pozycjonowania stron. Wnioski wyciągnięte z analizy mogą pomóc zmniejszyć współczynnik odrzuceń, zwiększyć konwersję, zmniejszyć liczbę porzuconych koszyków (w przypadku sklepów internetowych) czy przedłużyć czas odwiedzin na stronie.

  Jak analizować zachowania użytkowników?

  Analizowanie zachowań użytkowników może odbywać się na wiele różnych sposobów. Można skorzystać ze specjalnych narzędzi, które badają to, jak zachowują się użytkownicy podczas odwiedzin na stronie; skorzystać z tzw. mapy cieplnej, która pozwala sprawdzić, jakie obszary na stronie najczęściej odwiedzają użytkownicy, a także wykorzystać feedback od odbiorców (np. analizując komentarze na blogu).

  Warto jednak wiedzieć, że analiza zachowań użytkowników nie musi, a nawet nie powinna odbywać się wyłącznie w trakcie pozycjonowania lub po kilku miesiącach prowadzenia działań. Tym tematem warto zainteresować się jeszcze przed planowaniem strategii, ponieważ wszystkie działania powinny być dopasowane do grupy docelowej. Pomocne będzie zbadanie, jakich fraz najczęściej poszukują internauci, a także sprawdzenie, jakie rozwiązania stosuje konkurencja znajdująca się na wysokich pozycjach.

  Nagrywanie sesji użytkowników

  Nagrywanie sesji użytkowników to jedna z metod pozwalających sprawdzić, jak odwiedzający zachowują się na stronie, i dzięki temu wprowadzić odpowiednie modyfikacje strategii pozycjonowania. Wykonuje się to za pomocą specjalnych narzędzi i programów, które pozwalają prześledzić całą drogę, jaką odbywa internauta od wejścia, do opuszczenia Twojej strony. Być może opuszcza ją, gdy orientuje się, że formularz do wypełnienia jest zbyt obszerny albo struktura strony jest zbyt skomplikowana i internauta nie może dotrzeć do interesujących go informacji.

  Takich błędów może być oczywiście znacznie więcej, jednak za pomocą nagrywania sesji użytkowników, która pozwala śledzić ruchy kursora, można dokładnie sprawdzić, co stanowi największy problem, czyli czego należy jak najszybciej się pozbyć, aby poprawić wrażenia użytkownika.

  Czym jest Google Analytics i dlaczego warto korzystać z tego narzędzia?

  Jednym z najbardziej znanych narzędzi, służących do analizowania statystyk i zachowań użytkowników, jest Google Analytics, czyli darmowe narzędzie udostępniane przez firmę Google. Pozwala na szczegółową analizę dużej ilości danych, dlatego wielu specjalistów SEO korzysta z niego w procesie pozycjonowania stron.

  Google Analytics udostępnia takie informacje, jak:

  • liczba użytkowników odwiedzających stronę w danym momencie,
  • źródła ruchu,
  • dane dotyczące odwiedzających (np. lokalizacja),
  • najczęściej odwiedzane podstrony,
  • ruch z urządzeń mobilnych,
  • średni czas trwania sesji,
  • współczynnik odrzuceń,
  • współczynnik konwersji,
  • ścieżki przemieszczania się po stronie,
  • liczba użytkowników powracających do Twojej strony.

  Dzięki takim informacjom można dowiedzieć się, jak zmieniają się zachowania użytkowników i jak reagują oni na poszczególne zmiany na stronie. Google Analytics pozwala sprawdzić, które elementy hamują konwersje, a które generują pożądane zachowania.

  Nieetyczne metody pozycjonowania stron

  Pozycjonowanie stron internetowych to skomplikowany proces, na którego efekty trzeba czekać długimi miesiącami. Niecierpliwi właściciele witryn lub specjaliści od SEO, którzy próbują naciągnąć swoich klientów na błyskawiczne pojawienie się efektów za wysoką cenę, czasami stosują techniki, które nie wpisują się w normy „legalnego” pozycjonowania. Takie osoby są przekonane, że dzięki technikom Black Hat SEO – bo tak nazywają się niedozwolone działania – osiągną dobre efekty w bardzo krótkim czasie. Ale czy na pewno?

  Czym jest Black Hat SEO?

  Black Hat SEO, inaczej czarne SEO, to niedozwolone techniki pozycjonowania stron internetowych. Za takie uważa się przede wszystkim działania niezgodne z polityką wyszukiwarki, ale również dotyczy to tworzenia niskiej jakości contentu. Tak pozycjonowane witryny nie zasługują na wysokie miejsca w wynikach wyszukiwania, ponieważ wyszukiwarka Google dąży do tego, a uporządkować wszystkie zasoby i promować wyłącznie te treści, które są wartościowe i użyteczne.

  Pozycjonowanie stron za pomocą Black Hat SEO nie jest absolutnie zgodne z misją, jaką obrała sobie firma Google, dlatego takie działania w dłuższej perspektywie czasu nie przynoszą żadnych korzyści, a wręcz szkodzą. Niestety wciąż znajdują się osoby, które stosują niedozwolone techniki pozycjonowania i przekonane są, że takie działanie się opłaci.

  Jakie metody należą do Black Hat SEO?

  Istnieje wiele metod pozycjonowania, które są niezgodne z polityką wyszukiwarki. Oto najpopularniejsze z nich.

  Keyword stuffing

  Najczęściej stosowaną metodą Black Hat SEO (czasami nieświadomie) jest Keyword stuffing, czyli nienaturalne upychanie w treści słów kluczowych. Tak stworzony tekst nie ma żadnej wartości dla odbiorców, jest nieatrakcyjny i nieczytelny.

  Maskowanie treści (Cloaking)

  Metoda ta polega na tworzeniu dwóch wersji strony. Jedna z nich ma być atrakcyjna dla użytkowników, a druga wspierać pozycjonowanie, dlatego najczęściej jest przesycona frazami kluczowymi. Oprócz tego Cloaking to także sytuacja, gdy osoba zajmująca się pozycjonowaniem ukrywa treści przed internautami, a udostępnia je wyłącznie botom indeksującym.

  Ukrywanie linków i treści

  Sposobów na ukrywanie linków i treści jest mnóstwo. Najczęściej stosowane to tworzenie tekstu w kolorze tła strony oraz ustawianie rozmiaru czcionki na 0. Stosowanie takiej techniki pozycjonowania jest niedozwolone, ponieważ wszystko, co znajduje się na stronie, musi być dostępne dla internautów.

  Konsekwencje stosowania nieetycznych metod pozycjonowania

  Stosowanie technik Black Hat SEO może przynieść szybki efekt i to bardzo niskim kosztem. To właśnie dlatego niektóre osoby decydują się na niedozwolone działania. Niestety na dłuższą metę taka strategia się nie sprawdza. Jak tylko Google zorientuje się, że pozycjonowanie witryny odbywa się za pomocą nieetycznych technik, nałoży na taki serwis odpowiednią karę. Karą może być filtr algorytmiczny, ban oraz duży spadek pozycji. Oczywiście przyłapana witryna straci również wiarygodność i trudno będzie jej odbudować zaufanie wyszukiwarki przez długi czas. Dlatego próby oszukania Google zdecydowanie nie są opłacalne i mimo że początkowo mogą przynosić efekty, to w dłuższej perspektywie czasu są szkodliwe.

  Pozycjonowanie IdoSell

  Kilkunastoletnie doświadczenie na rynku, kilka tysięcy zamówień w codziennej obsłudze, wydajny silnik, szeroki wybór szablonów, możliwość integracji z różnego rodzaju platformami i portalami – nic dziwnego, że sprzedawcy chcący zaoferować swoje usługi i produkty w Internecie, coraz częściej decydują się na wybór i pozycjonowanie na IdoSell (dawniej IAI Shop).

  Sklep internetowy na IdoSell

  IdoSell to CMS posiadający wiele zalet – jedną z nich z pewnością jest fakt nieustannie rozwijających się i zwiększających możliwości silnika tej platformy. Osoby korzystające z niej doceniają również dostęp do wsparcia technicznego, przystępne ceny i sprawnie działający system obsługi logistycznej. Oferuje dostęp do wielu wygodnych, nowoczesnych funkcjonalności, ale bywa również trudny w optymalizacji, dlatego w przypadku pozycjonowania IdoSell, warto skorzystać z usług specjalistów lub z kilku dostępnych wtyczek wspierających SEO.

  Zalety IdoSell

  Możliwości sprzedażowe

  W ten zakres wchodzą: e-handel międzynarodowy i multishop (zarządzanie sklepami obsługującymi różne waluty, obce języki z poziomu jednego panelu); gotowe scenariusze dla sprzedaży hurtowej; One Page Shop, – Extended Sites (możliwość zdobywania ruchu z branżowych serwisów, dokonując sprzedaży w subdomenie pod ich szyldem); wbudowany moduł eksportu oferty do najpopularniejszych porównywarek i katalogów; inteligentny system rekomendacji produktowych; możliwość automatycznego udostępniania oferty w formacie IOF wszystkim korzystającym z tego formatu.

  Możliwości marketingowe

  To: kompleksowe rozwiązania dla zarządzania promocjami; rozbudowane wsparcie dla kampanii marketingowych; karty podarunkowe, karty stałego klienta, bony towarowe, towary gratisowe, systemy rabatowe; toplayery i widgety.

  Możliwości graficzne i wizualne

  ToL wykonywanie prac graficznych (np. projekt logo); zmiana szablonu i możliwość dostosowania go do indywidualnych potrzeb; customizacja dowolnych elementów sklepu; kompleksowe stworzenie spersonalizowanego designu Twojego e-commerce; niestandardowe funkcjonalności.

  Możliwości w zakresie procesów i logistyki

  To: system zarządzania logistyką, umożliwiający automatyzację wydruków, zwrotów i przepływu zamówień; obsługa dropshipping, cross-docking; obsługa zwrotów towarów; możliwość zarządzania gospodarką magazynową; moduł reklamacji.

  Pozycjonowanie IdoSell

  Przyznajemy otwarcie – pozycjonowanie stron na IdoSell może sprawiać trudności, głównie z uwagi na konieczność stosowania wielu rozbudowanych funkcjonalności i narzędzi. Osiągnięcie znakomitych wyników w wyszukiwaniach Google nie jest jednak w tym przypadku niczym niemożliwym. Kluczem do sukcesu jest odpowiednio opracowana i zaplanowana strategia SEO, której główny cel stanowi wzrost ruchu, konwersji i sprzedaży w Twoim sklepie internetowym.

  Doświadczona i skuteczna agencja SEO podpowie Ci, w jakim tempie możesz uzyskać zamierzone efekty, a także pomoże w analizie najlepszych dla Twojego biznesu słów kluczowych, w stworzeniu odpowiednich treści, wdrożeniu wszystkich niezbędnych elementów i optymalizacji technicznych na stronie oraz budowaniu profilu linkowego Twojego sklepu za pomocą zewnętrznych źródeł.

  Jeśli jesteś zainteresowany bezpłatną konsultacją i wyceną, skontaktuj się z nami!

  Pozycjonowanie stron na PrestaShop

  Prestashop to jedna z popularniejszych platform e-commerce w Europie oraz w Ameryce Południowej. Według informacji podanych przez firmę na świecie istnieje już blisko 300 000 sklepów zbudowanych w tym ekosystemie. Twój może być następny! Dowiedz się, które aspekty funkcjonowania platformy oceniane są pozytywnie, a które mogą okazać się uciążliwe. Przeczytaj także, na co zwrócić uwagę, jeśli chcesz postawić na pozycjonowanie sklepu internetowego na Prestashop.

  Dostęp na licencji open source

  Dzięki licencji Open Software License system ten jest darmowy i otwarty dla wszystkich, którzy chcą założyć swój własny e-biznes. W przypadku problemów przy odrobinie wysiłku samodzielnie znajdziesz rozwiązanie! Pomogą Ci w tym tematyczne forum dla osób korzystających z Prestashop (https://www.prestashop.com/forums/forum/227-polskie-forum/) czy dedykowane grupy na portalach społecznościowych lub GitHubie. Opcja edycji kodu źródłowego na pewno będzie pomocna w tym, by zrealizować pozycjonowanie stron na Prestashop.

  Różne poziomy uprawnień

  Prestashop pozwala na tworzenie kont o różnym zakresie uprawnień – administratora, sprzedawcy i spedytora. Dzięki temu bez problemu zadbasz o bezpieczeństwo danych w Twoim sklepie i będziesz pewien, że każdy pracownik posiada tylko te uprawnienia, które są niezbędne do wykonywania jego obowiązków.

  Opcje przydatne dla SEO

  Interfejs platformy jest dość przyjazny i intuicyjny. Jego niektóre funkcjonalności zainteresują tych właścicieli sklepów internetowych, dla których istotne jest pozycjonowanie – Prestashop umożliwia wprowadzenie meta-tytułów, opisów meta i adresów URL dla poszczególnych kategorii produktów. To elementy, które zarówno użytkownikom, jak i robotom Google’a wskazują zawartość poszczególnych podstron w sklepie internetowym.

  Wersja mobilna

  Co istotne, zarówno panel administratora e-commerce Prestashop, jak i sam sklep można komfortowo obsługiwać z poziomu urządzeń mobilnych. Szablony sklepów dostosowane do urządzeń mobilnych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Dzięki dostępności i wygodzie użytkowania sprzyjają zwiększeniu ilości zamówień w sklepie.

  Zintegrowane funkcjonalności, za które musisz zapłacić

  Prestashop umożliwia właścicielom e-commerce integrację wielu przydatnych funkcjonalności ze sklepem internetowym. Za te rozszerzenia musisz jednak dodatkowo zapłacić, co podnosi koszty wdrożenia sklepu. Możliwości jest wiele – m.in.: importowanie zamówień i danych klientów ze sklepu do zewnętrznych programów, aktualizowanie stanów magazynowych czy statusów zamówień. Listę modułów, dzięki którym sklep można zsynchronizować z wybranymi narzędziami znajdziesz na tej stronie: https://addons.prestashop.com/pl/452-integracja-programami-stron-trzecich-crm-erp.

  Płatne szablony

  Templatka dla sklepu internetowego to kolejny wydatek, który musisz wkalkulować w prowadzenie sklepu Prestashop. Bezpłatnych szablonów jest stosunkowo niewiele. Ponadto poszczególne motywy mają zaimplementowane różne wtyczki, a te darmowe mogą nie posiadać wystarczającej ilości funkcjonalności. Jeśli na przykład zdecydujesz się na pozycjonowanie stron na Prestashop, potrzebny będzie Ci szablon sklepu z funkcją bloga. Dzięki contentowi na blogu będziesz mógł wybić swoją stronę na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Jeśli znasz język Smarty, możesz template zaprojektować samodzielnie. Jest to jednak dość złożony proces.

  Duże koszty oficjalnego wsparcia technicznego

  Jak wspomnieliśmy, posiadacze sklepów na Prestashop mają dostęp do forów wiedzy i miejsc, gdzie mogą wymieniać się informacjami z innymi użytkownikami platformy. Co jednak w sytuacji, gdy niezbędne okaże się oficjalne wsparcie techniczne? Za najtańszy dostępny plan (Essential) trzeba zapłacić 249$. W tej cenie konsultant poświęci Ci 3 godziny swojego czasu i odpowie na zapytanie w ciągu dwóch dni (48 godzin). Support jest dostępny w godzinach pracy.

  Uciążliwe aktualizacje

  Istotną wadą ekosystemu Prestashop jest fakt, że poszczególne wersje platformy nie są ze sobą wstecznie kompatybilne. Jeśli np. posiadałeś sklep w wersji 1.6, to do czerwca 2019 roku byłeś zmuszony do upgrade’u do wersji 1.7, ponieważ wersja 1.6 straciła oficjalne wsparcie. Wiązało się to praktycznie z koniecznością postawienia sklepu internetowego od nowa. Użytkownicy Prestashop muszą liczyć się z tym, że taki sam scenariusz powtórzy się w przyszłości.

  Pozycjonowanie Shoper

  Ile czasu trzeba, aby zdobyć wysokie pozycje w Google? Jaką ilość słów kluczowych najlepiej pozycjonować? W jaki sposób weryfikować efekty działań SEO i czy właściwie to wszystko jest w ogóle potrzebne? Czy konkurencja też tak robi? Niezależnie od tego czy jesteś właścicielem małego, czy dużego e-commerce na platformie Shoper, aby maksymalizować pożądane wzrosty, powinieneś jak najszybciej zadbać o widoczność, a co za tym idzie – o pozycjonowanie strony w sieci.

  Dlaczego warto postawić na pozycjonowanie sklepów internetowych na Shoper?

  Zwiększasz zyski

  A finalnie chodzi przecież o sprzedaż, prawda?

  Zostawiasz konkurencję w tyle

  Dziś nie wszyscy potencjalni klienci mają dostęp do Twojej oferty. Co więcej – wielu z nich nie ma nawet pojęcia o istnieniu witryny! Aby do nich dotrzeć, musisz zadbać o wzrost pozycji w wyszukiwarce Google – dzięki temu znajdziesz się na liście wyżej, niż Twoja konkurencja. Nie daj się im zaskoczyć!

  Budujesz rozpoznawalność marki

  Pozycjonowanie stron pozwoli Ci zaistnieć w sieci i zaprezentować swój biznes z najlepszej strony. Aby sprzedawać, musisz zadbać o swoją widoczność – jeśli Twoją firmę kojarzy niewiele osób, w jaki sposób masz tego dokonać?

  Wzbudzasz zaufanie i trafiasz do nowych, potencjalnych klientów

  Efektem pozycjonowania sklepu jest większy ruch na stronie, a więc wzrost liczby odwiedzających. Jeśli chcesz, aby Twoja marka pozostała w ich oczach firmą wiarygodną i godną zaufania, pamiętaj, by zadbać o wartościowy content. Rola eksperta w danej branży to wizytówka dla Twojego doświadczenia i profesjonalizmu oraz gwarancja sprawnie funkcjonującego systemu poleceń.

  Mierzysz efekty kiedy chcesz

  Określasz plan, szczegółowe cele oraz ich wykonanie. Chciałbyś zwiększyć sprzedaż konkretnego produktu w Twoim sklepie? Interesuje Cię, które podstrony użytkownicy sieci odwiedzają najczęściej? A może zastanawiasz się nad tym, czy stosujesz odpowiednie słowa kluczowe w tekstach? Pozycjonowanie stron na Shoperze jest całkowicie mierzalne, dzięki czemu zyskujesz cenne wskazówki i odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  Pozycjonowanie stron na Shoper – dlaczego warto skorzystać z usług agencji SEO?

  Argumenty: – weźmiesz udział w całkowicie bezpłatnej i merytorycznej konsultacji SEO, podczas której nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i poświęcą Ci dokładnie tyle czasu, ile potrzebujesz – audyt nie zobowiązuje Cię absolutnie do niczego! – dysponujemy odpowiednimi narzędziami do analityki i mierzenia danych oraz wdrażania koniecznych zmian, – uzyskasz możliwość przeanalizowania działań konkurencji w zakresie SEO, – uzyskasz listę występujących błędów i możliwych optymalizacji na Twojej stronie, – doradzimy Ci najlepsze dla Twojego biznesu frazy kluczowe, – link building nie będzie Twoim zmartwieniem, – pozycjonowanie na Shoperze to proces czasochłonny, wymagający odpowiedniej strategii i harmonogramu działań – zajmiemy się tym!

  Pozycjonowanie stron na shopGold

  Czy wiesz, że wybór odpowiedniej platformy ma również wpływ na skuteczność działań SEO? Jeśli zdecydowałeś się na wybór shopGold, bądź spokojny – pozycjonowanie shopGold wyróżnia się stosunkowo łatwą i przyjazną obsługą w zakresie SEO. Korzystając z tego CMS, możesz skutecznie starać się o zwiększenie nie tylko zasięgów, ale i ruchu, a finalnie sprzedaży w swoim sklepie internetowym.

  Pozycjonowanie shopGold zacznij od…

  … audytu SEO! Korzystając z konsultacji dowiesz się wszystkiego na temat aktualnego stanu Twojego sklepu internetowego. Uzyskasz nie tylko listę występujących błędów, ale i plan działań naprawczych ujęty w harmonogramie. Doświadczony specjalista SEO wskaże Ci również możliwości dotyczące potencjału strony internetowej. Pamiętaj – audyt SEO nie zwiększa jeszcze bezpośrednio widoczności witryny, ale jest pierwszym krokiem do podjęcia najlepszych w tym obszarze działań. Poznanie elementów, które obniżają pozycję strony, a następnie skuteczne wyeliminowanie ich pozwoli użytkownikom na szybsze i łatwiejsze odnalezienie Twojej firmy w sieci.

  Pozycjonowanie lokalne sklepu na shopGold

  Jesteś początkującym właścicielem e-biznesu lub zależy Ci na pozyskaniu klientów z okolic, konkretnego miasta, województwa czy kraju? Postaw na pozycjonowanie lokalne, które umożliwi dotarcie do Twojej firmy nie tylko mieszkańcom danego obszaru, ale i wszystkim tym, którzy w danym momencie przebywają na nim. To dobre rozwiązanie w szczególności dla tych sklepów, które działają zarówno online, jak i stacjonarnie.

  Pamiętaj – nie musisz znać się na pozycjonowaniu, dlatego warto rozważyć współpracę z profesjonalną agencją SEO. Wykonywanie czynności z zakresu SEO i zrozumienie schematu działań algorytmów wyszukiwarki bywają naprawdę czasochłonne. Wymagają doświadczenia i stosowania odpowiednich narzędzi, dzięki którym Twoje szanse na uzyskanie wysokich pozycji w Google wzrosną. Chcesz pozycjonować sklep na shopGold? Zaufaj specjalistom – oferujemy całkowicie bezpłatną i niezobowiązującą konsultację. Skontaktuj się z nami poprzez formularz.

  Pozycjonowanie WordPress

  Czy wiesz, że WordPress to dziś najpopularniejszy na świecie system do zarządzania treścią na stronach internetowych? Tytułowy CMS jest nie tylko niezwykle popularny, ale i darmowy oraz niezwykle przyjazny w obsłudze – możesz dzięki niemu stworzyć i opublikować sklep internetowy, witrynę, forum, serwis społecznościowy, portal informacyjny czy serwis ogłoszeniowy. Dostępne opcje są naprawdę różnorodne, a możliwości niemalże nieograniczone, niezależnie od tego czy interesuje Cię kompleksowe tworzenie stron, publikacja treści czy pozycjonowanie. WordPress to dobry wybór!

  Dlaczego warto założyć sklep na WordPress?

  Niezwykle popularny i chętnie wybierany

  Zarówno przez całkowicie początkujących użytkowników, jak i doświadczonych web developerów czy duże agencje. Duża liczba internautów korzystająca z WordPress to również większy dostęp do międzynarodowego wsparcia i porad, które są niezwykle pomocne przy prowadzeniu strony internetowej – posiada on jedną z największych społeczności internetowych, której głównym zadaniem jest przede wszystkim sprawnie funkcjonujące wsparcie techniczne.

  Za darmo i legalnie

  Na popularność WordPress bez wątpienia ma wpływ również jego nieodpłatność – do uruchomienia strony opartej o ten CMS nie musisz posiadać nawet własnej domeny (możesz skorzystać z platformy wordpress.com). Cały system można wykorzystywać za darmo i całkowicie legalnie.

  Łatwy i przyjazny w obsłudze

  Wygodny w zarządzaniu, często aktualizowany i intuicyjny, wyznacza światowe standardy użytkowania. Korzystając z WordPress, masz do wyboru wiele gotowych szablonów i darmowych wtyczek, dzięki którym strona staje się łatwa w dopasowaniu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Nie musisz być ekspertem w programowaniu, aby stworzyć atrakcyjną, estetyczną i profesjonalną witrynę internetową. Niezależnie od doświadczenia i umiejętności, proste są zarówno założenie, prowadzenie jak i pozycjonowanie stron na WordPress.

  Wciąż doskonalony i rozwijany CMS

  Aktualizacje WordPress, oznaczane odpowiednią numeracją, pojawiają się często, co oznacza, że CMS żywo reaguje na wszelkie zmiany, błędy czy nowe technologie. Ważne: pamiętaj o robieniu kopii zapasowych, dzięki którym uchronisz swój sklep internetowy przykładowo przed atakami hakerskimi czy awariami ze strony hostingodawcy.

  Doskonały kreator nie tylko stron, ale i treści

  WordPress daje duże możliwości w zakresie kreowania, aranżacji i optymalizacji treści. Pozwala on nawet nietechnicznym osobom w prosty sposób wprowadzać modyfikacje na stronach. To bardzo przyjemny i intuicyjny CMS dla dodawania nie tylko wpisów blogowych czy tekstów statycznych na podstronach, ale również opisów produktowych, wzbogaconych o grafiki, video czy innego rodzaju osadzenia w tekście. Wybrane treści możemy w każdym momencie edytować i optymalizować, co jest szczególnie istotne np. dla pozycjonowania strony na WordPress.

  Pozycjonowanie WordPress

  Nie bez powodu mówi się o systemie WordPress, że jest przyjazny dla SEO. To jeden z najczęściej wybieranych przez użytkowników CMS, również w branży e-commerce. Szereg algorytmów branych pod uwagę przez wyszukiwarkę Google może jednak przerażać, dlatego jeśli nie posiadasz doświadczenia w tym obszarze, warto rozważyć korzystanie z usług agencji SEO.

  Nie zaszkodzi jednak zapoznać się z kilkoma podstawowymi pojęciami oraz podstawami z zakresu pozycjonowania stron, aby zadbać o lepszą komunikację z pozycjonerem lub agencją, a także zrozumieć kluczowe zasady panujące w SEO.

  Pozycjonowanie stron na WordPress – o tym pamiętaj!

  – trafny tytuł dla swojej domeny, – poprawny tytuł i opis meta, – dopasowane i unikalne nagłówki, – dobrej jakości hosting, – linki wewnętrzne, – kategorie i tagi, – interesujące, oryginalne i kreatywne treści, – optymalizacja prędkości witryny, – połączenie strony z Google Analytics i dodanie jej do Google Search Console, – certyfikat SSL.

  Pozycjonowanie Ebexo

  Wysokie pozycje w Google to wysokie dochody. Jeśli jesteś właścicielem sklepu zbudowanego na Ebexo, z pewnością masz tego świadomość. Czujesz, że potencjał Twojej firmy wciąż nie został w pełni wykorzystany? Pragniesz maksymalizować zyski ze sprzedaży, ale nie wiesz, w jaki sposób zbudować skuteczną strategię? Zaufaj specjalistom – zobacz, dlaczego warto skorzystać z usług doświadczonej agencji SEO, mając w planach pozycjonowanie stron na Ebexo.

  Co robi nasza agencja SEO?

  – przeprowadza merytoryczną, całkowicie bezpłatną konsultację SEO i techniczną analizę obecnego stanu Twojej witryny internetowej, – punktuje błędy znajdujące się na stronie, wskazuje najlepszy system naprawczy i możliwości optymalizacyjne, – ocenia potencjał sklepu internetowego, – tworzy strategię działań wraz z harmonogramem, – realizuje wdrożenia, – poprawia wydajność strony, – raportuje status działań oraz ich efekty.

  Dlaczego jeszcze warto pokusić się o współpracę z doświadczoną agencją SEO? – będziesz współpracować z najlepszymi specjalistami w branży, którzy na co dzień korzystają z odpowiednich, wyspecjalizowanych narzędzi, – udzielamy pomocy technicznej i wsparcia merytorycznego – jesteśmy do Twojej dyspozycji zawsze, gdy pojawią się jakiekolwiek pytania, – realizujemy usługi zgodnie z dobrymi praktykami SEO, co jest dobrze odbierane przez algorytmy Google, – nasza praca jest transparentna, a działania sumienne i rzetelne.

  Czy pozycjonowanie na Ebexo to dobre rozwiązanie dla każdego sklepu internetowego?

  Pragniesz rozwoju i wzrostów dla swojego e-biznesu? Musisz pamiętać o pozycjonowaniu go. Bez obaw – promocję SEO można dopasować niemalże do każdego rodzaju sklepu internetowego.

  Co należy wziąć pod uwagę? – branżę, – ofertę, – lokalizację, – realny budżet.

  Jakimi działaniami można wspomóc pozycjonowanie stron na Ebexo?

  Budowanie rozpoznawalności marki to nie tylko działania dotyczące promowanej strony sprzedażowej w Google. Niezwykle istotny jest również szereg działań poza nią, mający duży wpływ na widoczność, pozycje w wyszukiwarce i ruch.

  Mają one na celu np. pozyskanie linku zwrotnego do naszego sklepu, dotarcie z promocją świąteczną do grupy odbiorców w mediach społecznościowych czy budowanie wizerunku eksperta również poza witryną internetową. Do działań wspomagających pozycjonowanie sklepu na Ebexo możemy zaliczyć: – prowadzenie social mediów, – publikację artykułów sponsorowanych na portalach tematycznie powiązanych z profilem Twojej firmy, – stworzenie wizytówki Google Moja Firma i aktualizacja informacji o firmie, – nawiązanie współpracy polegającej na wymianie linkowej np. z influencerem, – mapę Google.

  Nie wiesz, od czego zacząć? Napisz do nas!

  Pozycjonowanie Sky-Shop

  Posiadasz witrynę na Sky-Shop i pragniesz dotrzeć do większej grupy potencjalnych klientów? Każdego dnia zastanawiasz się, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym? Nie wiesz, co zrobić, by osiągnąć wyższe wyniki w wyszukiwaniach Google? Atrakcyjna oferta, niskie ceny i zgodne z trendami grafiki nie wystarczą. Twój biznes potrzebuje działań takich jak pozycjonowanie. Sky-Shop to platforma przyjazna SEO, wspomagająca kompleksowe pozycjonowanie sklepu od A do Z. Od czego zatem zacząć?

  Pozycjonowanie sklepu na Sky-Shop – czego możesz oczekiwać od tej platformy?

  Wybierając platformę e-commerce, należy brać pod uwagę przede wszystkim możliwości w zakresie działań SEO. Co powinno zawierać wydajne oprogramowanie Twojego sklepu internetowego? – dobrą optymalizację pod pozycjonowanie, – możliwość dodawania opisów kategorii i produktów, – możliwość prowadzenia bloga sklepowego, – możliwość uzyskania indywidualnych linków dla kategorii i usług, – możliwość edycji tagów, – przyjazne adresy URL.

  Sky-Shop ma w swojej ofercie wszystkie te funkcjonalności, co z pewnością przekłada się na jego popularność wśród użytkowników. Dodatkowym atutem jest fakt, że część z nich jest w pełni zautomatyzowana.

  Wsparcie dla pozycjonowania na Sky-Shop

  Sky-Shop oferuje również dostęp do usług i narzędzi, które mogą wesprzeć reklamę Twojego e-biznesu. Wśród nich znajdziemy m.in.: – możliwość wysyłki newsletterów do klientów, – możliwość włączenia okienka pop-up z zachętą do zapisu do newslettera, – automatyczne nadawanie przyjaznych linków do wszystkich podstron i produktów, – integrację z bramkami SMS, powiadomienia SMS, – możliwość tworzenia grup rabatowych i generowania kodów rabatowych, – możliwość nadawania promocyjnych cen oraz promowania produktu jako bestseller, wyprzedaż czy nowość, – możliwość zaoferowania klientom sklepu darmowej dostawy, – możliwość prowadzenia programu lojalnościowego, – struktura i kod strony przyjazne dla wyszukiwarek, – inteligentne rozwiązania wspierające obsługę nieistniejących linków, – remarketing dynamiczny Google, – możliwość integracji z siecią afiliacyjną, – możliwość integracji z Freshmail, – możliwość zdefiniowania produktów gratisowych.

  Pamiętaj – żaden e-commerce nie pozycjonuje się sam, ale większość z nich indeksuje się w wyszukiwarce (co oznacza, że pojawiają się one w wynikach wyszukiwania). Samo pozycjonowanie stron Sky-Shop i optymalizacja strony to procesy długofalowe, wymagające doświadczenia i wiedzy specjalistów SEO. Bądź cierpliwy – efekty przychodzą z czasem, a przy owocnej współpracy z profesjonalną agencją SEO potrafią znacząco wpłynąć na ruch i wzrost sprzedaży w Twoim sklepie internetowym.

  Pozycjonowanie Magento

  Magento to druga, tuż po WordPress, najpopularniejsza platforma służąca zarządzaniu treścią na stronach internetowych. Bogata funkcjonalność, różnorodność dodatków i charakter open source sprawiają, że właściciele e-commerce chętnie decydują się na wybór tego rozwiązania. A jak wygląda kwestia pozycjonowania strony na Magento?

  Na czym polega pozycjonowanie Magento?

  Pozycjonowanie Magento, tak, jak w przypadku pozostałych systemów CMS, jest oparte przede wszystkim na optymalizacji strony zgodnie z dobrymi praktykami SEO. Magento to dobre rozwiązanie zarówno dla dużych, jak i małych sklepów internetowych. Platforma ta wyposażona jest w liczne narzędzia, które umożliwiają np. grupowanie metadanych dla produktów czy kategorii, dostarczanie informacji o produktach do Google Merchant Center czy generowanie sitemap (manualne lub automatyczne).

  Przy użyciu jednego panelu zarządzania, użytkownik jest w stanie prowadzić jeden lub kilka sklepów, bez posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania. Ma również możliwość kontrolowania stanu magazynowego w przeglądarce internetowej.

  Jakie funkcje przydatne pozycjonowaniu Magento gwarantuje zatem ta platforma? 1. Dostęp do plików za pomocą serwera FTP. 2. Możliwość konfiguracji robots.txt. 3. Tworzenie sitemap. 4. Responsywność witryny na wszystkich urządzeniach. 5. Możliwość stosowania wtyczek SEO. 6. Możliwość edytowania meta danych. 7. Możliwość wdrożenia certyfikatu SSL. 8. Możliwość ustawienia linków kanonicznych. 9. Przyjazne adresy URL.

  Co wyróżnia Magento?

  Na popularność tej platformy z pewnością wpływają jej elastyczność i możliwość pełnego dostępu do kodu źródłowego, dzięki czemu możliwe jest wprowadzanie zmian i optymalizacji oraz dodawanie rozszerzeń. Te z kolei uskuteczniają pozycjonowanie sklepu na Magento. To również bardzo intuicyjny CMS – użytkownicy chwalą sobie jego prostotę i łatwość zarządzania witryną.

  Magento to zdecydowanie jedna z tych platform, które ułatwiają prowadzenie i pozycjonowanie sklepu internetowego.

  Pozycjonowanie OpenCart

  Wysokie pozycje w wyszukiwaniach Google to pragnienie każdego właściciela e-commerce. Im wyższa pozycja, tym większy ruch, a co za tym idzie – większa sprzedaż i zysk. Osoby posiadające witrynę internetową na platformie OpenCart również mierzą się z tym wyzwaniem. W jaki sposób wyróżnić się na tle konkurentów i nieustannie rosnącej liczby sprzedawców korzystających z OpenCart? Jednym z najważniejszych działań jest pozycjonowanie sklepu internetowego.

  Zalety i wady OpenCart

  Zanim przejdziemy do wskazówek na temat tego, jak z sukcesem wdrożyć pozycjonowanie OpenCart, warto krótko opisać zalety i wady platformy. Ten ekosystem dostępny jest na licencji open-source. Sklepy na platformie OpenCart wyróżniają się tym, że wymagają mniejszej wydajności serwera niż ecommerce postawione w innych CMS-ach (większą wydajność trzeba zapewnić np. w przypadku korzystania z Magento). Na uwagę zasługuje także przyjazny, intuicyjny panel administracyjny.

  Do wad OpenCart zaliczyć trzeba wysokie koszty związane z rozbudową sklepu. Płatne wtyczki i dodatki są często niezbędne. Dotyczy to na przykład rozszerzenia SEO Canonical Links, umożliwiającego wdrożenie linków kanonicznych w celu uniknięcia duplikacji. Warto zdecydować się na ten produkt, jeśli Twoim celem jest pozycjonowanie. OpenCart oferuje jednak także rozszerzenia niezwiązane z SEO. To na przykład Opuszczony Koszyk, który automatyzuje wysyłanie do klientów przypomnień o niezrealizowanych zakupach. Aby zachęcić do sfinalizowania transakcji, w mailu z przypomnieniem o porzuconym koszyku zakupowym można oferować rabaty.

  OpenCart a SEO

  Wprowadzenie modyfikacji, mających na celu zoptymalizowanie sklepu zgodnie z wymaganiami technicznymi wyszukiwarki Google jest niezbędne do tego, by pozycjonowanie OpenCart się powiodło. Elementy takie jak przyjazne adresy URL i meta dane dostosujesz we własnym zakresie z poziomu panelu administratora. W zakładce Settings -> Server należy wybrać opcję “Use SEO URLS”. Dzięki temu wygenerowane zostaną przyjazne adresy URL, które mają wpływ na współczynnik klikalności (z angielskiego: Click Through Rate – tak zwany CTR). Sprzyjają także zwiększeniu ruchu organicznego na stronie.

  Na więcej wejść na stronę z wyszukiwań organicznych przekładają się również poprawnie zoptymalizowane meta title i meta description. Choć meta tytuły mają zaledwie 55 znaków, często to one decydują o tym, czy użytkownik zdecyduje się wejść na Twoją stronę internetową. Meta dane strony głównej ustawisz w łatwy sposób w panelu administratora w zakładce Settings -> Store. Jeśli chcesz zoptymalizować meta dane dla stron kategorii w sklepie internetowym i dla poszczególnych produktów, musisz edytować pola Product name i Meta tag description.

  Aby nowe podstrony płynnie indeksowały się w Google, konieczne będzie podpięcie site mapy do GSC. Dobra wiadomość jest taka, że wygenerowanie mapy strony to kolejna rzecz, którą w prosty sposób możesz zrobić samodzielnie. Wystarczy skorzystać z bezpłatnego modułu OpenCart Sitemap Generator, który znajdziesz pod tym adresem: https://www.opencart.com/index.php?route=marketplace/extension/info&extension_id=42694&filter_category_id=20&filter_license=0 .

  Niestety, jeśli nie potrafisz programować, na tej platformie nie wszystko uda Ci się zrobić samodzielnie. W celu wprowadzenia części optymalizacji pod SEO w OpenCart konieczne może być skorzystanie z usług web developera i co za tym idzie – poniesienie dodatkowych kosztów. Nie powinieneś mieć jednak problemu ze znalezieniem eksperta, ponieważ koncepcja oprogramowania OpenCart bazuje na znanym większości programistów paradygmacie MVC.

  Pozycjonowanie GOshop

  Zarówno dla liderów danej branży, jak i tych, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w e-biznesie – nowoczesne oprogramowanie GOshop oferuje szerokie możliwości w zakresie zarządzania treścią, pozwalając na indywidualne dopasowanie jej do potrzeb konsumenta. Wykorzystywane przede wszystkim do tworzenia sklepów internetowych, sprzyja również pozycjonowaniu stron, a szerokie możliwości w zakresie personalizacji designu witryny internetowej sprawiają, że zapada ona w pamięć użytkowników szybciej i częściej.

  Zalety sklepu internetowego GOshop

  Kompleksowa usługa tworzenia sklepu internetowego

  Nie musisz znać się na technologii, aby w pełni świadomie korzystać z usług tego oprogramowania. GOshop jest jak gotowy sklep, do którego dostęp uzyskujesz po dokonaniu jednorazowej opłaty za stworzenie i wdrożenie witryny.

  Personalizowana szata graficzna

  Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz, prawda? Warto zatem zadbać o to, aby poza aspektami technicznymi i atrakcyjnością w kontekście sprzedażowym, Twój sklep internetowy spełniał również wizualne oczekiwania klientów. Oryginalny design i przyjazna w zakresie użytkowania strona zwiększają szansę utrzymania użytkownika oraz sprawnego funkcjonowania systemu poleceń. W ramach dostępnych usług, GOshop oferuje możliwość stworzenia unikalnego wyglądu Twojego sklepu internetowego.

  Wsparcie techniczne

  Platforma GOshop oferuje swoim klientom roczną opiekę techniczną.

  E-commerce przyjazny wyszukiwarkom

  Znajomość specyfiki SEO wśród specjalistów tego oprogramowania sprawia, że pozycjonowanie GOshop nie sprawia większych trudności, ponieważ tworzone sklepy są zgodne z algorytmami wyszukiwarki i posiadają szereg mechanizmów wspierających SEO.

  Wady? Oprogramowanie to posiada zamknięty kod źródłowy, co w praktyce oznacza, że jego skrypt jest jawny jedynie dla klientów (osób, które wcześniej opłaciły dostęp do platformy), a wszelkiego rodzaju rozszerzeń mogą dokonywać jedynie twórcy.

  Mobilna wersja sklepu

  Czy wiesz, że ponad połowa transakcji handlowych online odbywa się dziś na urządzeniach mobilnych, typu smartfon czy tablet? Korzystając z GOshop, zadbasz o wersję mobilną sklepu internetowego, a co za tym idzie – o jego responsywność.

  Różnorodność przydatnych funkcji

  Oprogramowanie posiada setki funkcji, przydatnych w prowadzeniu i rozwijaniu e-biznesu. Najważniejsze z nich to przede wszystkim: – nieograniczona liczba produktów w sklepie internetowym, – nieograniczona liczba zdjęć produktowych w sklepie internetowym, – nieograniczona liczba kategorii i podkategorii, – integracja z najpopularniejszymi systemami płatności (np. PayPal, PayU, Przelewy24.pl), – integracja z porównywarkami cen i Allegro, – integracja z innymi serwisami, (np. wFirma, smsAPI, Opineo), – integracja z wieloma systemami statystyk (np. Google Analytics), – możliwość podłączenia certyfikatu SSL.

  Pozycjonowanie GOshop – dlaczego warto skorzystać z usług agencji SEO?

  Aby uzyskać zadowalające wzrosty w zakresie widoczności, ruchu i sprzedaży w Twoim sklepie internetowym, już na samym początku warto stworzyć i zastosować odpowiednią strategię marketingową, która ma znaczący wpływ na pozycjonowanie sklepu internetowego. Dobrze opracowana strategia będzie stanowić kompleksowy plan działań, w którym zostaną określone poszczególne cele, metody oraz harmonogram ich realizacji. Finalnie, wszystkie one mają za zadanie przełożyć się na wzrost sprzedaży w witrynie internetowej.

  Co zaoferuje agencja SEO w zakresie pozycjonowania GOshop?

  – bezpłatną konsultację (darmowy audyt SEO), – ocenę bieżącego stanu strony internetowej, – raport z audytu, zawierający wskazówki dotyczące pozycjonowania sklepu internetowego na GOshop, – strategię naprawczą, określającą cele, metody i harmonogram działań, – listę proponowanych optymalizacji i działań służących wyeliminowaniu błędów negatywnie wpływających na ruch, konwersję i pozycję sklepu w internecie.

  Pozycjonowanie SOTE

  Nawet najlepszy sklep internetowy – o ile nie zostanie odpowiednio wypozycjonowany w wyszukiwarce Google – ma niewielkie szanse na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników sprzedaży. Na etapie wyboru platformy, na której chcemy założyć sklep internetowy, warto przeanalizować, w jakim stopniu platforma jest przyjazna dla SEO. Poniżej omawiamy te elementy sklepu internetowego SOTE, które mają wpływ na proces optymalizacji witryny.

  Dostępne możliwości zakupu oprogramowania

  Z SOTESHOP można korzystać na zasadzie SaaS (Software as a Service) lub można wykupić licencję pozwalającą na zainstalowanie oprogramowania na serwerze użytkownika i ingerowania w kod źródłowy. Co ważne, obie te opcje dają możliwość wprowadzania zmian, które mają na celu pozycjonowanie. SOTE udostępnia również wsparcie techniczne w języku polskim, dzięki czemu nawet osoby posiadające mniejszą wiedzę na temat SEO będą mogły właściwie skonfigurować swój sklep.

  Blokowanie podstron, które nie mają być zaindeksowane

  Część podstron w strukturze sklepu internetowego nie powinna być indeksowana przez roboty wyszukiwarki. Dotyczy to m.in. podstron zawierających: – regulaminy, – politykę prywatności, – panel rejestracji, – koszyk, – strony filtrowania. Za blokowanie indeksacji części podstron w witrynie odpowiada plik robots.txt. Każdy sklep SOTE ma standardowy plik robots.txt., w którym ujęte zostały domyślne wpisy. Pozycjonowanie SOTE może wymagać wprowadzenia zmian w tym pliku, co można zrobić, klikając w zakładkę “Edycja pliku robots.txt”. Kliknięcie przycisku “Przywróć oryginalny plik” pozwala odzyskać domyślną wersję robots.txt.

  Przyjazne adresy URL

  Adresy URL w sklepie internetowym powinny zarówno użytkownikom, jak i robotom Google sugerować w intuicyjny, przejrzysty sposób, jaka jest zawartość danej podstrony w sklepie internetowym. Dzięki przyciskowi “Generuj linki” w panelu SOTE można automatycznie utworzyć zoptymalizowane adresy URL dla podstron zawierających: – kategorie, – grupy produktów, – produkty, – poszczególnych producentów, – wpisy blogowe.

  Optymalizacja metadanych

  Kolejnym aspektem niezbędnym do tego, by skutecznie pozycjonować SOTE jest optymalizacja metadanych. Platforma pozwala nam na ustawienie metadanych nie tylko dla strony głównej, lecz także dla wszystkich podstron witryny. Dla podstron ofertowych z kolei istnieje możliwość wygenerowania meta tagów na bazie nazw produktów. Meta tagi można także w miarę potrzeby zmodyfikować indywidualnie dla określonych podstron produktowych. Aby to zrobić, należy z zakładki “Oferta” wybrać produkt, następnie wejść w “Pozycjonowanie” i wprowadzić odpowiednie dane. Weryfikację poprawności dobranych meta tagów można przeprowadzić na stronie https://www.sote.pl/meta-tagi.

  Przekierowania 404

  Komunikat o błędzie 404 pojawia się, gdy dany adres kieruje do nieistniejącej podstrony. W przypadku sklepów internetowych SOTE przekierowanie linków 404 jest łatwe. Warto skorzystać z przekierowania 301. Dzięki niemu po wpisaniu błędnego adresu lub po wywołaniu usuniętej strony serwer przeniesie użytkownika na zaktualizowany adres bez wyświetlania komunikatu o błędzie.

  Pozycjonowanie wizytówek Google

  Niezależnie od tego czy dopiero rozpoczynasz przygodę z biznesem w sieci, czy jesteś już doświadczonym przedsiębiorcą, posiadanie wizytówki w Google Moja Firma to coś, o co zdecydowanie należy zadbać. Choć mogłoby się wydawać, że stworzenie jej jest czymś skomplikowanym, uspokajamy – wizytówkę Google można założyć dosłownie w kilku naprawdę prostych krokach. Proces ten nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy, ani zaawansowanych urządzeń. Warto jednak podjąć się założenia i pozycjonowania wizytówki Google jak najszybciej, aby ułatwić potencjalnym klientom znalezienie Twojej witryny w sieci.

  Co to jest i do czego służy wizytówka Google?

  Wizytówka Google, inaczej Google Moja Firma (GMF) jest darmowym narzędziem, służącym wyświetlaniu wybranych informacji na temat firmy w wyszukiwarce i Mapach Google. Jest to szczególnie przydatne w momencie, w którym użytkownik Internetu poszukuje informacji na temat konkretnych usług lub produktów oferowanych przez tę markę. Jeśli zależy Ci na pozycjonowaniu lokalnym – nie pożałujesz!

  Jak założyć wizytówkę Google?

  Załóż konto Google

  Aby założyć wizytówkę, niezbędne jest posiadanie konta w Google. Jeśli masz taką możliwość, załóż wizytówkę, używając maila w domenie Twojej firmy. W przypadku prywatnego konta Google w przyszłości możesz napotkać kilka problemów, dotyczących przykładowo przekazywania dostępów kolejnym osobom.

  Wybierz nazwę oraz kategorię działalności firmy

  Jesteś zalogowany? Świetnie. Twoim oczom ukazała się opcja wprowadzania nazwy firmy. Istnieje duża szansa, że znajdziesz swoją markę w rozwijanej liście podpowiedzi (kiedy zaczniesz wpisywać jej nazwę). Jeśli tak się nie stanie, zastosuj opcję “Dodaj informacje o swojej firmie w Google”, a następnie uzupełnij dane dotyczące nazwy i kategorii działalności.

  Uzupełnij adres firmy i dane kontaktowe

  Możliwość znalezienia lokalizacji Twojej firmy i uzyskania danych kontaktowych, to jedne z kluczowych informacji, jakie potencjalny klient uzyska z Google Moja Firma. W tym kroku należy podać dane lokalizacyjne Twojej firmy. Wśród dostępnych opcji wybierz “Tak”, odpowiadając na pytanie “Czy chcesz dodać lokalizację, którą klienci mogą odwiedzić?”. Następnie wpisz adres. Na tym etapie możesz również podać numer kontaktowy oraz link do strony internetowej.

  Zaczekaj na weryfikację

  To już prawie koniec! Ostatnim krokiem, zanim rozpoczniesz proces pozycjonowania wizytówki Google, jest jej weryfikacja. Ma ona na celu potwierdzenie, że utworzona w Mapach Google firma rzeczywiście należy do Ciebie. Po prostu podaj nazwę adresata, do którego przyjdzie korespondencja z kodem weryfikacyjnym od Google. Po otrzymaniu listu wpisz kod w panelu Google Moja Firma i… gotowe!

  Od czego zacząć pozycjonowanie wizytówki Google?

  Pierwszy, najważniejszy etap już za Tobą – Twoja marka posiada własną wizytówkę w Mapach Google! Nadszedł czas, aby popracować nad jej rozwojem. Możliwości jest wiele, ale do najważniejszych w naszej opinii należy proces pozycjonowania wizytówki Google oraz zbieranie prawdziwych, rzetelnych opinii od zadowolonych klientów czy partnerów. I na koniec – pamiętaj, aby czuwać nad aktualnością widniejących tam informacji, takich jak godziny otwarcia, lokalizacja czy nazwa.

  Prawda, że proste?

  Sprawdź również naszą ofertę na:
  Oceń tekst
  Średnia ocen 4.9/5 - Liczba ocen: 82
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę

   Chcesz poznać
   ofertę?
   Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
   Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych w celu nawiązania ze mną kontaktu. Więcej w Polityce Prywatności.