Tygrys na wolności – jak żyje ten drapieżnik?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Tygrys na wolności – jak żyje ten drapieżnik?

Zdjęcie główne: Ralph/pexels.com

Tygrysy to piękne, ale też groźne zwierzęta. Mają swoje miejsce w popkulturze, ale też religii. Na dalekim wschodzie są alegorią wojowniczości, piękna i odwagi. Za to w innych kręgach kulturowych stały się symbolem krwiożerczości, chciwości i gniewu. Czytaliśmy o nich w Księdze Dżungli, a nawet Kubusiu Puchatku. Mimo że nie występują w naszym kraju, możemy je znaleźć na herbie miasta Gdańska, oraz  jako maskotki drużyn sportowych. Chociaż te zwierzęta tą wszechobecne w naszej kulturze, to co tak naprawdę o nich wiemy?

Tygrysy należą do rodziny kotowatych i są mięsożernymi drapieżnikami, co wiąże się z tym, że w ich rutynę dnia są wliczone polowania. Co ciekawe, są to jedne z największych dzikich kotów. Natomiast w rankingu największych drapieżników lądowych, przed nimi są jedynie niektóre podgatunki niedźwiedzi. Tygrysy osiągają wagę nawet ponad 300 kilogramów i potrafią mierzyć więcej niż 3 metry. Przy takich wymiarach może on stanowić zagrożenie dla człowieka, szczególnie że jest świetnym skoczkiem i wybitnym pływakiem.

Zwyczaje tygrysa

Tygrysy występują w lasach tropikalnych oraz w miejscach, gdzie rośnie trzcina, bambus lub trawa. Dlatego obecnie w środowisku naturalnym można go spotkać najczęściej w Azji wschodniej i południowej. Poluje on głównie na ssaki kopytne, a czasami także na aligatory czy ryby. Poza dorosłymi słoniami i nosorożcami nie ma zwierząt, którym w pojedynku nie dałby rady. Nawet większe od niego niedźwiedzie nie raz przegrywały w starciu z tym wielkim kotem. Taki niesamowity wynik zapewnia mu zwinność i szybkość, ponieważ potrafi on się poruszać nawet 60km/h. Innym czynnikiem, który z pewnością motywuje drapieżnika do tak skutecznych polowań, jest ilość mięsa, jaką musi on jeść. Po uśmierceniu zdobyczy tygrys potrafi zjeść nawet do 50 kilogramów mięsa na raz!

Czy każdy tygrys to samotnik?

Samce tygrysa najczęściej są samotnikami, którzy skupiają się głównie na polowaniach. Przemierzają dziesiątki kilometrów, szukając odpowiedniej zdobyczy. Coś na kształt rodziny pełni jednak samica razem z młodymi. W świecie zwierząt to ona pełni funkcję rodzica i opiekuna.

Zagrożenia dla tygrysów

Tygrys jest zwierzęciem, któremu grozi wyginięcie. W środowisku naturalnym pozostało ich już naprawdę niewiele, ponieważ liczba ta nie przekracza 3200 osobników. Największym zagrożeniem dla tego gatunku jest człowiek. Wcześniej legalne polowania, a dziś kłusownictwo zdziesiątkowało te wielkie koty. Co smutne, dwa z podgatunków tygrysa uznano za krytycznie zagrożone, a trzy z nich za wymarłe. Organizacja WWF uruchomiła programy ochrony tych zwierząt i jednym z ich założeń, jest wywożenie agresywniejszych osobników jak najdalej od miejsc, gdzie mieszkają ludzie.

Tygrysica na wolności

W drugim tygodniu stycznia 2023 roku z farmy pod miastem Johannesburg w RPA uciekła 8-letnia tygrysica o imieniu Sheba. Poszukiwania zwierzęcia trwały kilka dni, w tym czasie samica poturbowała 39-letniego miejscowego mężczyznę, Williama Mokoena. Jedynymi śmiertelnymi ofiarami były dwa psy, które po ataku musiały zostać uśpione. Tygrysica przemierzała tereny blisko miejsc zamieszkania wielu rodzin. W związku z tym władze zdecydowały się ją uśpić, ponieważ jak twierdzą, nie było innej bezpiecznej opcji.

Kontrowersyjne praktyki

Urzędnicy SPCA (Południowoafrykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt) twierdzą, że sprzeciwiają się trzymaniu tych niebezpiecznych kotów jako zwierząt domowych w tak bliskiej odległości od dużych miast. Szczególnie że jak donoszą źródła, Sheba była przetrzymywana w zdecydowanie za małej jak dla tygrysa zagrodzie. Dodatkowo cała sytuacja wywołała dyskusję, która ma na celu zaostrzenie zezwoleń na trzymanie dużych drapieżników.

Jak możemy pomóc tygrysom?

Organizacja WWF zajmuje się ochroną zagrożonych gatunków zwierząt, ratowaniem środowiska naturalnego i ekologią. Jest to jedna z największych organizacji pozarządowych, która powstrzymuje degradacje środowiska naturalnego. Stworzyli oni ciekawą możliwość symbolicznej adopcji tygrysa. Mozę być to wpłata jednorazowa, lub comiesięczna. W zamian otrzymamy imienny certyfikat adopcyjny.

Artykuł powstał ze współpracy z:

laborandlife.pl
importsway.pl
lifetostiler.pl
healthyhumeni.pl
catchsthemoment.pl
homilove.pl

Zdjęcie główne: Ralph/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*