Rodzaje certyfikatów SSL

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Rodzaje certyfikatów SSL

Ivan Samkov / pexels.com

Troszcząc się o bezpieczeństwo korzystania z zasobów strony internetowej, jednocześnie przyczyniasz się do zbudowania wiarygodnej, cieszącej się społecznym uznaniem marki. Dlatego, aby zdobyć kredyt zaufania docelowej grupy klientów, powinieneś postawić na jeden ze sposobów szyfrowania danych. Wraz ze wzrostem zainteresowania protokołem sieciowym powstały różne rodzaje certyfikatów SSL. Jakie różnice pojawiają się pomiędzy nim i który z nich może okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę? Poznaj odpowiedź już teraz!

Czym jest protokół sieciowy SSL?

Zanim przejdziemy do tego, czym wyróżniają się poszczególne rodzaje certyfikatów, warto przypomnieć, czym jest SSL. Właściwie, często definiuje się go jako narzędzie gwarantujące wiarygodność danej domeny, a nawet jego właściciela. To niezbity dowód na bezpieczeństwo przekierowywanych danych między internautą a serwerem. Udzielany jest przez podmiot określany mianem wystawcy. W celach szyfrowania informacji korzysta się z certyfikatu o wskazanej długości klucza. Im ten klucz jest dłuższy, tym bardziej zawiłe odszyfrowanie danych.

Jak rozpoznać, że witryna posiada certyfikat SSL?

Z poziomu internauty certyfikat SSL rozpoznawalny jest poprzez formę określonego oznaczenia protokołu umieszczonego na pasku adresu. Witryny funkcjonujące bez wspomnianego certyfikatu oznaczone są “http://”. Z kolei tym, posiadającym zabezpieczenie, towarzyszy “https://”. Co więcej, obok adresu dostrzeżesz charakterystyczną ikonę kłódki.

Co ma wpływ na wybór odpowiedniego zabezpieczenia?

Przed zaznajomieniem się, jakie certyfikaty SSL rodzaje wybrać do szyfrowania prowadzonej strony, warto mieć na względzie kilka czynników. Zapoznanie się z nimi ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji. Jakie determinanty wpływają na wybór odpowiedniego szyfrowania?

  • Kwota przeznaczona na abonament za określony certyfikat SSL,
  • czas weryfikacji potrzebny na wydanie wskazanego protokołu sieciowego,
  • ilość adresów WWW, które mogą zostać objęte szyfrowaniem,
  • typ przedstawienia informacji w przeglądarce o certyfikacie SSL zabezpieczającym witrynę.

TOP 3 certyfikaty SSL

Najpowszechniejsza klasyfikacja certyfikatów SSL jest oparta o sposób weryfikacji. Można więc pokusić się o ich wyróżnienie z uwzględnieniem przedstawionego powyżej czynnika. O jakich rodzajach protokołów sieciowych mowa?

Domain Validation (DV) – idealny dla małych przedsiębiorstw

Certyfikat SSL walidujący domenę zabezpiecza transmisję informacji w obszarze domeny oraz potwierdza jej wiarygodność. To sprawdzona opcja dla mniejszych e-sklepów bądź portali. Nad jego instalacją powinni zastanowić się również zarządzający blogami oraz korzystający z rozwiązań stron opartych o systemy CMS. Przy przekazywaniu certyfikatu sprawdzeniu podlega jedynie domena. W konsekwencji weryfikowany jest fakt, czy pod adresem domeny rzeczywiście figuruje opublikowana witryna. Czas oczekiwania na wystawienie tego rodzaju certyfikatu to zaledwie kilkanaście minut.

Organization Validation (OV) – zaawansowane uwierzytelnienie

OV to bardziej zaawansowana forma uwierzytelnienia. Podobnie jak w przypadku podstawowego wariantu gwarantuje zabezpieczenie transmitowanych danych w określonej domenie. Jednak w procesie wydawania certyfikatu weryfikacji podlega nie tylko sama domena, lecz również firma, która o nią wnioskuje. Dlatego też przy sprawdzaniu przedsiębiorstwo może mieć konieczność przedstawienia niektórych dokumentów (np. umowy spółki). Wnioskująca instytucja może oczekiwać nawet od 3 do 5 dni na otrzymanie certyfikatu.

Ivan Samkov / pexels.com

Extended Validation (EV) – lider wśród certyfikatów SSL

Cechą odróżniającą ten rodzaj certyfikatu od pozostałych jest kompleksowe uwierzytelnianie. Dysponując tym zabezpieczeniem, możesz zaplusować u użytkowników, którzy otrzymują feedback odnośnie do najsilniejszej weryfikacji tożsamości danej strony. W praktyce wygląda to tak, że odbiorca dostrzega nazwę przedsiębiorstwa wraz z zielonym oznaczeniem w pasku w towarzystwie adresu URL domeny. Podobnie jak przy Organization Validation przy wydawaniu certyfikatu następuje kompleksowe sprawdzenie działalności firmy i zarządzanej witryny. Instytucja bądź podmiot wnioskujący są weryfikowane na podstawie m.in. statusu prawnego czy kompatybilności z informacjami urzędowymi.

Czy wybór jednego certyfikatu to bezpieczeństwo wyłącznie jednej domeny?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję co do wyboru rodzaju certyfikatu SSL, warto zastanowić się nad adresem, który ma zostać objęty bezpieczeństwem. To nie lada wyzwanie, ponieważ widok ikonki kłódki będzie towarzyszył witrynom objętym określonym protokołem sieciowym. W zanadrzu istnieje kilka taktyk wartych wdrożenia:

  • UCC – pozwala na zagwarantowanie bezpieczeństwa kilku domen, dzięki czemu możliwa jest ochrona witryn figurujących pod innymi nazwami.
  • Wildcard – umożliwia ochronę wszelkich subdomen dedykowanych określonej domenie za pośrednictwem jednego certyfikatu.
  • SAN – spełnia swoją funkcję w zabezpieczeniu wielu adresów, również tych posiadających różne warianty nazwy.

Wiedza w pigułce o certyfikatach SSL

Dany certyfikat SSL wykupujesz na roczny okres, a czas naliczania abonamentu rozpoczyna się od momentu wydania. Ponadto jesteś w stanie na jednym serwerze zainstalować więcej niż jeden certyfikat. Choć pozornie może wydawać się, że proces instalacji jest czasochłonny, a koszty wysokie, to realia pokazują to w nieco odmiennych barwach. Średnie koszty nabycia protokołu sieciowego SSL to około 100 zł (netto) za 1 rok, a sam proces wdrożenia jest prosty, nawet dla mniej zaawansowanego w technologiach przedsiębiorcy.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*