Jakie korzyści daje nam dedykowany adres IP strony internetowej?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Jakie korzyści daje nam dedykowany adres IP strony internetowej?

Andrea Piacquadio / pexels.com

Skojarzeń z adresem IP jest mnóstwo, a jednym z nich jest ciąg cyfr identyfikujących komputer bądź serwer w Internecie. Pozwala na właściwą komunikację ze sprzętem, dlatego można spotkać się ze śmiałym stwierdzeniem, że dedykowany adres IP korzyści gwarantuje naprawdę wiele. Aby lepiej zrozumieć specyfikę wskazanego numeru protokołu internetowego, właściwym staje się przedstawienie dwóch, dostępnych wariantów: dedykowanego i współdzielonego IP. Dowiedz się więcej, sięgnij po lekturę naszego artykułu i rozwiej wszelkie wątpliwości!

Krótko i zwięźle o adresie IP

Adres IP (z ang. Internet Protocol) to unikatowy numer, za pośrednictwem którego urządzenia internautów oraz serwery identyfikują się w Internecie. Jego natura polega na tym, że często ulega modyfikacjom i może być wykorzystywany przez kilka urządzeń. W praktyce przedstawiany jest w formie cyfr oddzielonych kropkami (np. 182.176.0.1.).

Rozstrzygnięcie rywalizacji, czyli adres dedykowany versus współdzielony

Adres IP współdzielony jest nadawany nawet dla kilkudziesięciu serwerów. Opcja dostępna jest w całych pakietach hostingowych i spełnia pierwszorzędne wymogi techniczne, dotyczące m.in. działania witryny internetowej bądź mailingu. To rozwiązanie spełnia swoją funkcję wśród mniej zaawansowanych przedsiębiorców oraz prowadzących platformy blogowe.

W kontrze do współdzielonego adresu protokołu internetowego występują dedykowane IP. Jak sama nazwa wskazuje, przypisany jest do jednego użytkownika. Mając go w posiadaniu, zyskujesz gwarancję, że nikt poza Tobą nie korzysta z tego samego IP. Ten wariant okazuje się trafionym pomysłem w przypadku szyfrowania strony specjalnym certyfikatem SSL bądź wzmożonego ruchu w serwisie. Jeżeli zdecydujesz się zainwestować w dedykowany adres IP, możesz liczyć na lepsze postrzeganie przez lidera wyszukiwarek, czyli Google.

Plusy dedykowanego adresu IP

Choć z technicznej perspektywy, zarówno adres współdzielony, jak i dedykowany IP działają na tych samych warunkach, to jednak można doszukać się argumentów przemawiających za wyborem tego drugiego numeru IP. Tak naprawdę, dedykowany adres IP co daje użytkownikom sieci? Sprawdź sam i zapoznaj się z szeregiem korzyści!

Renoma adresu IP

Niezaprzeczalnie, jedną z wielu korzyści posiadania dedykowanego protokołu internetowego jest szansa indywidualnej troski o jego renomę w odmętach sieci. W przypadku IP współdzielonego na jego odbiór mają wpływ osoby go posiadające. Działanie jednego użytkownika może oddziaływać na pozostałych. Przykładowo, jeżeli jedna z osób będzie spamować, doprowadzi do zamieszczenia adresu IP na czarnej liście. W konsekwencji rzuci przysłowiowe kłody pod nogi całej reszcie, utrudniając ich aktywność w sieci.

Dostęp do zasobów serwera 24/7

Jeżeli dysponujesz dedykowanym adresem IP, jesteś w stanie połączyć się z własnym serwerem bez konieczności wpisywania nazwy domeny. Na przeszkodzie nie stoją zmiany w konfiguracji adresu, a dostęp do zasobów masz 24/7.

Większa efektywność w wysyłce mailingów

Zarządzasz mniejszym e-sklepem bądź gromadzisz adresy mailowe za pośrednictwem narzędzia, jakim jest newsletter? Fantastycznie! Dedykowany protokół internetowy to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Wynika to z faktu, że realizacja przez jednego internautę masowej wysyłki wiadomości z konkretnego adresu IP będzie korzystniej percypowana z perspektywy mechanizmów antyspamowych bądź listy RBL. Jeżeli dążysz do wzrostu efektywności przekierowywanych wiadomości mailowych, warto sięgnąć po ten adres IP.

Konfiguracja przekierowania za pomocą rekordu A

Mamy tu na myśli nic innego, jak przekierowywanie domen zewnętrznych. Jeżeli na Twoim serwerze znajdują się witryny, to wówczas w IP współdzielonym będziesz mógł przyłączyć do nich domeny wyłącznie za sprawą ręcznego przypisywania ich w panelu konsumenta. Sytuacja wygląda nieco bardziej komfortowo przy adresach dedykowanych, gdzie należy skonfigurować przekierowanie na konkretny numer IP za pośrednictwem rekordu A. Właściwie, dedykowany adres IP po co jeszcze jest wykorzystywany, w jakim celu? Jedną z dostępnych w jego ramach opcji jest możliwość ustawienia rekordu PTR, który pozwala na obsługę protokołu revDNS. Tego rozwiązania nie znajdziesz we współdzielonym IP.

Christina Morillo / pexels.com

SEO a dedykowany adres IP

Zakładamy, że jednym z Twoich celów jest uzyskanie wyższej pozycji prowadzonej strony WWW w rankingu Google. Jeżeli faktycznie dążysz do jak najwyższej ekspozycji witryny na liście wyszukiwania, powinieneś zastanowić się nad inwestycją w dedykowany adres IP. Choć hosting SEO IP wymaga niemałych nakładów finansowych, to z pewnością warto na niego postawić. Wartość witryny, której towarzyszy ten rodzaj numeru protokołu internetowego, jest większa. Dlaczego? Zazwyczaj publikowana treść na stronach z takim adresem IP jest unikatowa, a oferta produktów nie jest zwyczajnym spamem.

Istotnym aspektem SEO jest profil linkowania. Witryny, które wzajemnie linkują do identycznego adresu IP, są mniej korzystnie oceniane z perspektywy algorytmów Google niż w przypadku tych korzystających z odmiennych numerów protokołu internetowego. Jeżeli chcesz osiągać zadowalające rezultaty, staraj się inwestować w wydajność działania wszelkich elementów na stronie, a także wpływaj na ostateczny werdykt lidera wyszukiwarek.

Najlepszy moment skorzystania z dedykowanego adresu IP

Hosting z własnym adresem okazuje się trafionym pomysłem, jeżeli zarządzasz rozbudowaną platformą sprzedażową lub korzystasz z oprogramowania CMS. Ponadto to właściwe rozwiązanie, gdy zajmujesz się tworzeniem stron WWW i obsługujesz wielu klientów bądź w dużym stopniu zależy Ci na renomie domeny.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*