Jaki hosting wybrać pod WooCommerce

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Jaki hosting wybrać pod WooCommerce

Pixabay/pexels.com

WooCommerce to dodatek do systemu WordPress, dzięki któremu Twoja witryna może się przekształcić w sklep WWW. W zasadzie po instalacji tej wtyczki możesz rozpocząć wypełnianie strony contentem. Zanim jednak serwis zacznie działać, powinieneś wybrać odpowiedni hosting. Na co warto zwrócić uwagę, analizując oferty? Czy to rzeczywiście ma znaczenie? A jeśli tak, to jakie?

Hosting WooCommerce – dlaczego wybór jest istotny?

Na wstępie pozytywna informacja jest taka, że nie zawsze koniecznością w przypadku prowadzenia sklepu WWW jest inwestowanie w serwer VPS lub dedykowany. Jeśli witryna nie jest bardzo rozbudowana, dotyczy niszowej branży, a spodziewany ruch nie jest liczony w dziesiątkach tysięcy odwiedzin dziennie, to prawdopodobnie wystarczy Ci hosting współdzielony, czyli taki, który jest po prostu najtańszy.

Wybór odpowiedniej usługi ma znaczenie z wielu względów. Przede wszystkim sklep musi się szybko ładować, a to jest uzależnione od wielu czynników, w tym związanych z parametrami usługi serwerowej. Dlaczego jest to tak istotne? Gdyż ma ogromny wpływ na doświadczenia użytkownika i poziom konwersji. Zerknij na wykres i zobacz, jak zmienia się pod tym względem wynik wraz ze wzrostem czasu ładowania się strony. Jak widzisz, różnice są bardzo duże i warto walczyć o każdą sekundę, aby osiągnąć wyższą konwersję.


Źródło: https://www.portent.com/blog/analytics/research-site-speed-hurting-everyones-revenue.htm, 23.12.2021

Nie może dochodzić do sytuacji, w której potencjalnym klientom witryna nie będzie się ładować. Oczywiście w przypadku każdego hostingu możliwe jest, że dojdzie do takiej sytuacji, ale to powinny być sporadyczne zdarzenia.

Kolejna kwestia to bezpieczeństwo danych. Kopie muszą powstawać systematycznie i być utrzymywane jak najdłużej, abyś w razie problemów z serwerem, atakiem hakerskim oraz w wielu innych przypadkach mógł po prostu przywrócić wersję strony z danego dnia.

Na rynku spotkasz się z ofertami hostingu WordPress, ewentualnie serwerów pod WooCommerce. W zdecydowanej większości przypadków możesz na nich jednak zainstalować serwis bazujący na dowolnym systemie CMS. Teoretycznie powinien on być zoptymalizowany akurat pod WordPress. Czy tak jest? Zwracaj uwagę raczej na parametry usługi, a nie na to, jak się nazywa oferta. Sprawdź, na jakie powinieneś zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na daną propozycję.

Rodzaj dysków

Na serwerach dane są zapisane na nośnikach, na tej samej zasadzie, jak na Twoim komputerze. Z tym że dostępne są różne ich rodzaje. Być może masz już na swoim urządzeniu dysk SSD. Pamiętasz, jaka nastąpiła zmiana w momencie, kiedy wymieniłeś swój poprzedni sprzęt z HDD? W przypadku usługi hostingowej najlepiej iść jeszcze o krok dalej, a mianowicie wybrać SSD NVMe. To właśnie ten rodzaj dysków charakteryzuje się zdecydowanie największą prędkością zapisu i odczytu. Dowody? Zerknij na wykres. Zatem: celuj w usługi wyposażone w dysk SSD NVMe. Powinno się to przełożyć na szybsze ładowanie się witryny.


Źródło: https://voltcave.com/ssd-vs-hdd/, 23.12.2021

Oprogramowanie serwera

Serwery są w praktyce komputerami o bardzo dobrych parametrach, które swoją rolę pełnią dzięki zainstalowanemu na nim oprogramowaniu. Najczęściej spotkasz się z maszynami z oprogramowaniem Nginx, Apache i LiteSpeed. Testy pokazują, że zdecydowanie najlepsze wyniki pod względem szybkości ładowania, ale również innych kwestii, osiąga ostatnie z wymienionych. Poniżej widzisz jeden z takich testów, który prezentuje różnicę, jaką robi korzystanie z serwera z oprogramowaniem LiteSpeed. Dlatego jeśli masz taką możliwość, to postaw na to rozwiązanie. Każdy test, który znajdziesz w sieci, przynosi podobne wnioski. Najczęściej serwer dla WordPress jest wyposażony w takie oprogramowanie.


Źródło: https://www.litespeedtech.com/benchmarks/wordpress, 23.12.2021

Wersja PHP

PHP to język programowania, któremu zawdzięczamy to, że do naszej dyspozycji są dynamiczne strony WWW. W dalszym ciągu zdecydowana większość stron bazuje właśnie na nim. Jest on aktualizowany i rozwijany. Ważne, aby hosting pod WordPress obsługiwał najnowszą wersję PHP. Aby to było możliwe, na serwerze musi być zainstalowany odpowiedni interpreter PHP.

Najlepiej, jeśli masz do wyboru kilka jego wersji. Czemu nie wyłącznie najnowszą? Gdyż zdarza się, że np. twórcy pluginów nie nadążają za wersjami PHP i dana wtyczka może nie działać, jeśli włączysz najnowszy interpreter.

Jeśli jednak nie ma problemów z działaniem serwisu, to zawsze włączaj najnowszą wersję PHP – wybierz hosting, który daje Ci taką możliwość. Czemu jest to tak ważne? Ze względu na większą wydajność, szybkość, bezpieczeństwo i nie tylko.

Skąd masz wiedzieć, która wersja PHP jest najnowsza? Sprawdź to na php.net.


Źródło: https://www.php.net/supported-versions.php, 23.12.2021

Darmowy certyfikat SSL

Trudno sobie wyobrazić, aby internauta, który otwiera Twój sklep i zobaczy przy jego adresie w przeglądarce komunikat „niezabezpieczona”, skorzystał z oferty zakupu produktów. Raczej natychmiast zamknie taką witrynę. Problem możesz łatwo rozwiązać – instalując certyfikat SSL, dzięki któremu połączenie pomiędzy urządzeniem internauty a stroną będzie szyfrowane. Co istotne – nie musisz za to płacić.

Obecnie standardem jest oferowanie przez firmy hostingowe możliwości zainstalowania certyfikatu SSL bez opłat. Co więcej, są i takie podmioty, które w promocji zapewniają za darmo komercyjną wersję certyfikatu SSL. Korzystanie z tego rozwiązania jest jednym z czynników rankingowych Google, tzn. ma wpływ na pozycję w tej wyszukiwarce.

Jaka jest jego popularność na świecie? Używa go blisko 80 proc. stron.


Źródło: https://w3techs.com/technologies/details/ce-httpsdefault, 23.12.2021

Dostęp do SSH

SSH to skrót od Secure Shell. Jest to szyfrowany protokół komunikacyjny, który daje Ci możliwość zdalnego zarządzania serwerem za pomocą odpowiednich komend. Oznacza to, że edycja danego pliku strony nie wymaga zalogowania się na serwer FTP, pobrania go, wprowadzenia zmian, a następnie jego przesłania na ten serwer. Zmian dokonasz online.

Mając dostęp do SSH, możesz również korzystać z WP_CLI, czyli zestawu komend wykonywanych z linii poleceń. Wystarczy zainstalować tę niewielką aplikację, by móc w stosunkowo łatwy sposób dokonywać przeróżnych zmian na serwerze. To rozwiązanie szczególnie docenią osoby, które zarządzają wieloma serwisami na WordPress. Mogą np. za pomocą jednego polecenia zaktualizować wtyczki wszystkich stron, którymi zarządzają.

Natomiast dostęp do SSH jest potrzebny zaawansowanym użytkownikom. Nie jest tak, że stanowi on konieczność dla każdego internauty, ale na pewno może się przydać.

Wersja protokołu HTTP

HTTP to skrót od Hypertext Transfer Protocol. Jest on elementem adresu URL strony WWW, ale najczęściej niewidocznym – przeglądarki go nie pokazują. Istnieje kilka wersji tego rozwiązania – powinieneś zwrócić uwagę na to, którą obsługuje dany serwer. W dalszym ciągu możesz trafić na takie usługi, które nie zapewniają wsparcia dla http/2, które dostępne jest od lat, a przecież jest również http/3. Im nowsza wersja, tym lepiej pod względem wydajności, szybkości i bezpieczeństwa.

Ilość transferu i powierzchnia dyskowa

Transfer jest wykorzystywany za każdym razem, gdy ktoś korzysta z Twojej strony – pobiera pliki, przegląda zdjęcia, zapoznaje się z treściami. Dochodzi do tego również wtedy, gdy kopiujesz dane na serwer. Teoretycznie najlepiej, jeśli firma hostingowa nie narzuca określonego limitu, ale w praktyce, nawet jeśli tak będzie, to wcale nie oznacza, że możesz na małym koncie hostingowym utrzymywać serwis o popularności takiej jak Facebook. Pamiętaj, że serwer współdzielony wiąże się również z wieloma innymi ograniczeniami i po prostu możesz przekroczyć te zasoby. Wtedy prawdopodobnie zostaniesz wezwany do zmiany rodzaju usługi hostingowej.

Natomiast jeśli chodzi o powierzchnię dyskową, to pamiętaj, że początkowo sklep będzie zajmować niewiele miejsca, natomiast wraz z jego rozwojem nawet sama baza może wymagać wielu GB. Miej na uwadze, że dodanie tylko jednego zdjęcia, w zależności od wtyczek, z których korzystasz, może powodować wygenerowanie nawet kilkudziesięciu miniatur. A przecież takich grafik możesz mieć w sklepie tysiące. To jednak nie problem – kontroluj zajmowaną powierzchnię i jeśli będziesz wykorzystywać np. 80 proc. zasobów, to wtedy zmień pakiet hostingowy.

Ograniczenia w ramach usługi

Jak już wiesz, zasoby serwera w przypadku hostingu współdzielonego są dzielone pomiędzy wielu użytkowników. Dlatego z góry ustalone są przeróżne limity, które mogą się różnić w zależności od oferty. Przykładowe to liczba baz danych, plików na serwerze, subdomen, skrzynek e-mail, wysyłanych dziennie wiadomości, rozmiaru uploadowanego pliku, ilości pamięci RAM na konto i na proces, ale też wiele innych. Po zalogowaniu się do panelu zarządzania usługą znajdziesz informacje o poziomie wykorzystania poszczególnych zasobów. Śledź je co jakiś czas, a w razie, gdybyś zbliżał się do limitu, zmień pakiet hostingowy, aby internauci cały czas mieli do dyspozycji Twój sklep – niezawodnie działający.

Przetestuj WooCommerce hosting

Wiedząc już, jaki hosting pod WooCommerce wybrać, a zasadzie mając kilka ofert, które warto wziąć pod uwagę, powinieneś wskazać 2-3 usługi do testu – bezpłatnego. Najczęściej firmy dają możliwość sprawdzenia hostingu przez około 2 tygodnie bez żadnych zobowiązań. Ewentualnie – zwracają pieniądze, jeśli klient zrezygnuje w określonym czasie. Jeśli nie masz możliwości przetestowania danej usługi serwerowej bez opłat, to z niej zrezygnuj. Na rynku nie brakuje solidnych hostingów, które na to pozwalają.

WordPress hosting – podsumowanie

Wybór odpowiedniej usługi serwerowej ma kluczowe znaczenie. To m.in. od niej zależy, czy hosting będzie działać niezawodnie, a Twój sklep na WooCommerce będzie szybko się ładować. Postaw na solidne parametry i usługi dobrze recenzowane w sieci, a wtedy zmniejszysz ryzyko wystąpienia problemów związanych z ofertą serwerową.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*