Jak stworzyć treść, która zachwyci odbiorców i zyska uznanie wyszukiwarek?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Jak stworzyć treść, która zachwyci odbiorców i zyska uznanie wyszukiwarek?

PhotoMIX Company / pexels.com

Treść jest najważniejszym elementem działalności e-commerce w internecie. Sieć nie tylko dostarcza informacji, których klienci poszukują przed dokonaniem zakupu, ale też gromadzi dane, które pozwalają ulepszać oferty sprzedawanych produktów i usług. Typ internetowych reklam nieustannie ulega zmianom, gdyż wyszukiwarki stale modyfikują swoje algorytmy, a użytkownicy poszukują odmiennych treści. Ważne są więc regularne aktualizacje danych, które pozwolą Ci pozostać popularnym i przyciągnąć nowych klientów.

Wysokiej jakości treści - dlaczego są tak ważne?

Czym w ogóle jest pisanie treści w internecie? Najprostszą tego definicją może być tworzenie zawartości znajdującej się na stronie internetowej, która podejmuje określone tematy związane z najczęściej wyszukiwanymi słowami kluczowymi. Każdy artykuł, recenzja, wpis na blogu lub komentarz w mediach społecznościowych to pewna forma treści. Internet nie może istnieć bez tego ważnego elementu. Utrzymanie wysokiego poziomu jakości treści pozwala wyszukiwarkom szybko przedstawić użytkownikom odpowiedzi na zadawane przez nich pytania, co bardzo korzystnie wpływa na ogół funkcjonalności internetu. Warunkiem pojawienia się w wynikach wyszukiwania jest posiadanie wartościowych i odpowiednio zoptymalizowanych treści, które zostaną uznane za warte przedstawienia szerszej publiczności.

Optymalizacja treści pod kątem wyszukiwarek

Search Engine Optimization (SEO) to forma marketingu internetowego, która opiera się głównie na osiąganiu celów za pomocą optymalizacji treści. Zadaniem SEO jest sprawienie, aby strony internetowe zajmowały jak najwyższe pozycje na liście wyników wyszukiwania konkretnych słów kluczowych. Korzystając z wielu zaawansowanych metod pisania treści, ich twórcy określają, w jaki sposób mogą być wyszukiwane przez użytkowników i na jakie pytania powinny odpowiadać. SEO wymaga bardzo szerokiego podejścia. Nie wystarczy, aby strona internetowa pojawiła się w SERP. Najwięcej wysiłków opiera się na sprawieniu, aby witryna była przyjazna dla użytkowników i zapewniała im informacje, które rzeczywiście ich interesują. Aby pisanie treści było skuteczne w ramach optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, zawartość musi posiadać następujące cechy:

 1. Dokładne znaczenie – zmniejszy to współczynnik odrzuceń i korzystnie wpłynie na wrażenie wużytkowników.
 2. Odpowiednia struktura – użytkownicy zostaną na Twojej stronie dłużej, jeśli znajdą to, czego szukają. Ponadto wyszukiwarkom łatwiej jest zlokalizować ważne słowa kluczowe, jeśli struktura Twojej strony jest odpowiednio zoptymalizowana.
 3. Strategiczne słowa kluczowe – ułatwia to zarówno wyszukiwarkom, jak i potencjalnym klientom zlokalizowanie Twoich treści i znalezienie odpowiedzi na konkretne pytania.
 4. Aktualność– algorytmy Google zawsze wybierają witryny ze zaktualizowanymi i świeżymi treściami.
 5. Wysoka jakość – odbiorcy muszą znaleźć na Twoich stronach dokładnie to, czego szukają. W przeciwnym razie nie pozostaną na nich zbyt długo, co niekorzystnie wpłynie na Twoje wyniki. Zmniejszy to również prawdopodobieństwo dokonania faktycznych transakcji, co będzie skutkować spadkiem sprzedaży i przychodów.

Jak stworzyć wysokiej jakości treść?

Algorytmy, których używają wyszukiwarki takie jak Google, w celu znalezienia wysokiej jakości treści, nie są znane przez twórców. Wiele badań pozwoliło jednak uczestnikom internetowego rynku zdobyć wiele istotnych informacji na temat najskuteczniejszych metod tworzenia treści, dzięki którym pozycja strony w wyszukiwarce znacznie wzrasta. Oto kilka technik używanych przez profesjonalne agencje SEO, z których Ty również powinieneś skorzystać:

 1. Pisz zrozumiale i na temat – jeśli Twoje treści są niezrozumiałe, użytkownicy szybko opuszczą Twoją stronę, zwiększając tym współczynnik odrzuceń, co bardzo niekorzystnie wpłynie na Twoją pozycję w rankingu Google.
 2. Zadbaj o aktualność informacji – zarówno klienci, jak i wyszukiwarki są w stanie łatwo stwierdzić, kiedy ostatni raz były aktualizowane Twoje treści. Jeśli okaże się, że zawartość stron jest przestarzała, możesz zapomnieć o satysfakcjonujących wynikach i wysokiej pozycji w SERP.
 3. Stwórz odpowiednią strukturę treści – wyszukiwarki wybierają treści, które zawierają słowa kluczowe w nagłówkach i innych strategicznych elementach. Postępując według tej zasady, informujesz zarówno wyszukiwarkę, jak i użytkownika, czego dotyczy treść na Twojej stronie. Zadbaj też o umieszczenie wysokiej jakości zdjęć, które sprawią, że strony będą bardziej czytelne i chętniej eksplorowane przez użytkowników.
 4. Zadbaj o intuicyjność nawigacji – im łatwiej jest poruszać się po witrynie, tym dłużej odwiedzający będzie chciał z niej korzystać. Nie utrudniaj więc użytkownikom znajdowania informacji – dzięki temu zauważysz znaczną poprawę swoich wyników.
 5. Użyj odpowiednich słów kluczowych – dokładne badania słów kluczowych to podstawa tworzenia każdej treści w internecie. Wykorzystaj zebrane terminy i umieść je w zawartości swoich stron, aby mieć pewność, że są one widoczne na liście wyników wyszukiwania tych fraz.
 6. Zadbaj o wrażenia użytkownika – niskiej jakości treść stron internetowych może okazać się elementem, który zrujnuje Twój biznes. Nikt nie chce przecież czytać starych lub błędnych informacji. Zadbaj więc o wrażenia użytkownika, tworząc wartościową zawartość, uzupełnioną o ciekawe zdjęcia, listy, poradniki czy też wypunktowania. Pamiętaj, Twoim rynkiem docelowym są odbiorcy, nie wyszukiwarki, więc to o ich zadowolenie powinieneś zadbać w pierwszej kolejności.

Źródło: Andrea Piacquadio / pexels.com

Czego unikać podczas tworzenia treści?

Istnieje wiele elementów, których lepiej unikać w procesie tworzenia treści internetowych. Zastosowanie podstępnych taktyk, tak zwanego Black Hat SEO, może przynieść znacznie więcej strat niż korzyści. Techniki te nie są nielegalne, ale mogą zrujnować wszystkie Twoje dotychczasowe osiągnięcia, dlatego zdecydowanie powinieneś z nich zrezygnować. Oto kilka przykładów podstępnych metod pisania treści:

 • Ukrywanie strony – jedna strona jest tworzona dla użytkowników, a druga dla wyszukiwarek. Tego typu zagrania mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na Twoją pozycję w SERP.
 • Kopiowanie treści – jest to technika, która zasługuje na ogromne potępienie. Publikowanie cudzych treści na swojej stronie to nic innego jak kradzież, więc powinno być karane.
 • Ukrywanie tekstu – użycie białej czcionki na białym tle lub zmniejszenie jej do rozmiaru zerowego powoduje, że tekst jest zupełnie niewidoczny, a jego twórca może użyć nieskończenie wiele słów kluczowych, które nie wpłyną w żaden sposób na ogólną prezentację treści.
 • Nadużywanie słów kluczowych – jest to metoda, która polega na wielokrotnym powtarzaniu słów kluczowych w całej treści celem uzyskania wysokiej pozycji w wyszukiwarce. Niestety, zaawansowane algorytmy Google są w stanie wychwycić takie zagrania i nie uwzględnić tych stron w swoim rankingu.
Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*