Czy samodzielne pozycjonowanie stron internetowych może zapewnić sukces?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Czy samodzielne pozycjonowanie stron internetowych może zapewnić sukces?

Firmbee/pixabay.com

Czy pozycjonowanie stron można przeprowadzać samodzielnie? A może warto zatrudnić agencję SEO? Nasz artykuł pomoże Ci dokonać wyboru!

Pozycjonowanie stron internetowych to istotny proces, który przynosi doskonałe efekty. Sprawdź więc, czy możesz przeprowadzać go samodzielnie!

Pozycjonowanie stron internetowych to niezwykle złożony proces, którego skuteczność zależy od wielu, często dość nieoczywistych elementów. Skutkuje to stale rosnącym zainteresowaniem wokół agencji SEO, które oferują wachlarz specjalistycznych technik optymalizacyjnych. Zdajemy sobie jednak sprawę, że wielu twórców witryn preferuje samodzielne dobieranie strategii marketingowych. Wynika to z wielu powodów – czasami kieruje nimi chęć zaoszczędzenia pieniędzy, a czasami ochota przekonania się na własnej skórze, ile wysiłku wymaga pozycjonowanie stron. Jeśli więc kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie: “Czy rzeczywiście potrzebuję agencji SEO, aby osiągnąć doskonałe wyniki?” – koniecznie zostań z nami! W niniejszym artykule omówimy najważniejsze elementy optymalizacji treści pod kątem wyszukiwarek, dzięki którym ocenisz trudność konkretnych działań i bezproblemowo przejdziesz przez proces SEO.

Czym w ogóle jest pozycjonowanie stron internetowych?

W obecnych czasach światem rządzi Internet. Nie ulega zatem wątpliwościom, że osiągnięcie doskonałych wyników zagwarantować może w szczególności szeroko pojęta działalność w sieci. Nie ma więc znaczenia, czy świadczysz usługi w pewnej stacjonarnej lokalizacji czy oferujesz wyłącznie sprzedaż internetową – prowadzenie kampanii digital marketingu może okazać się kluczem do sukcesu.

Jak zatem przyciągnąć klientów i zachęcić ich do zakupu? Pozycjonowanie stron internetowych jest tu odpowiedzią! W skład tego procesu wchodzi kilka zaawansowanych metod, którym przyjrzymy się bliżej w dalszej części artykułu. Są to między innymi strategia słów kluczowych czy budowanie sieci skutecznych linków zewnętrznych. Niezależnie jednak od wykorzystanych technik, cel jest jeden – osiągnięcie wysokiej pozycji na liście wyników wyszukiwania (SERP). Warto w tym miejscu zaznaczyć różnicę między SEO a pozycjonowaniem stron. Drugi termin jest pojęciem znacznie szerszym, gdyż obejmuje wiele działań, między innymi właśnie SEO (Search Engine Optimization) czy prowadzenie strategii link buildingu.

Podsumowując, pozycjonowanie stron internetowych to szereg działań, których celem jest osiągnięcie wysokiej pozycji w SERP. Jakie techniki stosuje się zatem w ramach tej strategii? Przyjrzyjmy się im bliżej!

Jakie techniki wchodzą w skład pozycjonowania stron internetowych?

Jak już wspomniano wcześniej, pozycjonowanie to niezwykle złożony proces, którego efekt zależy od wielu czynników. W tym artykule omówimy jednak najistotniejsze techniki, które z powodzeniem możesz samodzielnie wdrożyć do swojej strategii. Należą do nich przede wszystkim:

  • tworzenie wysokiej jakości treści,
  • dobranie odpowiednich słów kluczowych,
  • budowanie sieci linków,
  • techniczne SEO,
  • marketing w mediach społecznościowych.

Wysokiej jakości treści

Treść to najważniejszy element każdej strony internetowej. To właśnie ona jest celem użytkownika, który rozpoczyna poszukiwanie w Google. Aby jednak przyciągnąć odbiorców do swojej witryny, musisz znaleźć się na pierwszej stronie wyszukiwarki. Z badań bowiem wynika, że największy ruch generują pozycje w TOP 10 SERP. Jak się tam dostać? Zadbaj o jakość treści!

W tym celu przeprowadź dokładne badania i ustal, czego szukają Twoi odbiorcy. Następnie wykorzystaj tę wiedzę i stwórz interesujące wpisy, w których odpowiesz na wszelkie nurtujące ich pytania. O czym pisać? To proste – wybierz tematy, które są obecnie szczególnie popularne lub postaw na evergreen content. Mowa tu o ponadczasowej zawartości, która cieszy się dużym zainteresowaniem, niezależnie od aktualnych wydarzeń bądź głośnych sensacji. W skład tego typu treści wchodzą na przykład poradniki, recenzje czy przepisy, a zatem najczęściej poszukiwane przez użytkowników informacje.

Czym charakteryzują się zatem wysokiej jakości treści? Wartościowy content wyróżnia się przede wszystkim dopasowaniem do potrzeb i oczekiwań odbiorców oraz silnym przesłaniem edukacyjnym, którego celem jest rozwiązanie problemów użytkowników. Okazuje się więc, że ten aspekt pozycjonowania stron internetowych bez wątpienia jesteś w stanie samodzielnie wdrożyć do swojej strategii. Kto bowiem zna Twoich odbiorców lepiej od Ciebie?

Strategia słów kluczowych

Słowa kluczowe to jeden z najważniejszych elementów strategii pozycjonowania stron internetowych. Umożliwiają one bowiem przedstawianie treści odpowiednim użytkownikom, dzięki czemu ruch w witrynie rośnie, a marka zyskuje popularność. Aby jednak zidentyfikować najlepsze frazy, trzeba przeprowadzić dokładne badania. Okazuje się, że przy odrobinie cierpliwości można zrealizować to samodzielnie, gdyż w sieci dostępnych jest wiele łatwych w użyciu narzędzi, takich jak Keyword Tool czy Google Search Console.

Pamiętaj jednak, aby nie opierać swoich treści na jednej odmianie danej frazy. Postaraj się użyć wielu wariantów, synonimów czy powiązanych haseł, dzięki czemu nie tylko dotrzesz do wielu zainteresowanych odbiorców, ale też unikniesz problemu upychania słów kluczowych, co bardzo korzystnie wpłynie na Twój wizerunek w oczach Google.

Sieć linków zewnętrznych

Linki wewnętrzne odgrywają istotną rolę w budowaniu zaangażowania użytkowników i mają ważne zadanie, jakim jest optymalizacja nawigacji w witrynie. Dziś przyjrzymy się jednak strategii linkowania zewnętrznego, która opiera się na pozyskiwaniu łączy z innych stron internetowych. Okazuje się bowiem, że ten typ link buildingu ma kluczowe znaczenie w pozycjonowaniu, gdyż algorytmy wyszukiwarek oceniają na jego podstawie wartość danej treści.

Jak zatem zbudować sieć linków zewnętrznych i, co równie ważne, czy można zrobić to samodzielnie? Z pewnością nie trzeba wspominać, że posiadanie wysokiej jakości treści działa niczym magnes i przyciąga linki z wielu miejsc w sieci. Co można jednak zrobić, jeśli nie jesteś wystarczająco popularny lub dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z SEO? Z pomocą przychodzi swego rodzaju autopromocja! Udzielaj się na forach internetowych, komentuj posty na blogach i pisz gościnne artykuły, a dotrzesz do nowych odbiorców i wzmocnisz świadomość marki. Działania te wymagają nieco czasu i cierpliwości, ale uzyskane dzięki nim efekty zdecydowanie warte są tego wysiłku.

Techniczne SEO

Nawet najwyższej jakości treści nie osiągną spektakularnych efektów, jeśli nie zostaną poddane właściwej obróbce. Pozycjonowanie w ramach technicznego SEO opiera się na technikach, takich jak budowanie intuicyjnej nawigacji, optymalizacja metadanych, poprawa szybkości witryny czy tworzenie mapy XML. Zadaniem tych procesów jest nie tylko generowanie pozytywnych doświadczeń użytkownika, ale też podniesienie pozycji witryny w rankingu SERP. Okazuje się bowiem, że dbałość o strukturę strony umożliwia botom Google łatwiejszy dostęp do jej zawartości, dzięki czemu szanse na wejście do topowej dziesiątki rankingu znacznie rosną.

Pozostaje więc pytanie, czy techniczną optymalizację witryny można przeprowadzić samodzielnie? Nie da się wykluczyć takiego rozwiązania, jednak należy zwrócić uwagę, że proces ten wymaga nieco większych umiejętności, związanych na przykład z budowaniem struktury strony czy tworzeniem mapy XML. Warto więc skorzystać z pomocy specjalisty, który z pewnością pomoże obrać odpowiedni kierunek i opracować skuteczną strategię.

Marketing w mediach społecznościowych

Z najpopularniejszych platform mediów społecznościowych każdego dnia korzysta ponad 4,2 miliarda ludzi. To ogromna baza użytkowników, wśród których z pewnością znajdują się osoby zainteresowane Twoją ofertą. Warto więc wykorzystać ten fakt i opracować kampanię marketingową, która zwiększy świadomość marki i przyciągnie nowych klientów. Aby prowadzone działania okazały się jednak skuteczne, należy bardzo dokładnie określić preferencje grupy docelowych odbiorców i wybrać najczęściej odwiedzane przez nich kanały. Zapewni to nie tylko doskonałe efekty, ale też pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, gdyż reklamy trafią do osób faktycznie skłonnych do dokonania konwersji.

Czy oznacza to zatem, że konieczne jest zatrudnienie profesjonalnego marketera? Z pewnością może to okazać się znacznym ułatwieniem, ale nie wyklucza możliwości samodzielnej realizacji kampanii marketingowej! Po przeprowadzeniu badań nad potencjalnymi klientami musisz tylko wybrać odpowiednią platformę i postać reklam, które okażą się atrakcyjne z punktu widzenia docelowych odbiorców. Warto też pomyśleć o wykonaniu testów A/B, dzięki którym wybierzesz najskuteczniejszą wersję danej promocji i poprawisz konwersję.

Media społecznościowe to niezwykle prężnie rozwijający się obszar, który może okazać się doskonałym środkiem marketingowym. Jako że jest to popularna forma budowania obecności marki w sieci, warto wykorzystać ją w swojej strategii pozycjonowania stron internetowych, gdyż może zapewnić satysfakcjonujące efekty nawet początkującej firmie.

Czy warto pozycjonować samodzielnie?

W zakres pozycjonowania stron internetowych wchodzi wiele, często niezwykle złożonych procesów. Niektóre z nich, takie jak optymalizacja struktury witryny, mogą okazać się szczególnie wymagające, zwłaszcza gdy mowa o ich samodzielnym przeprowadzaniu. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z działań na własną rękę. Wiele technik można z powodzeniem wdrożyć bez pomocy profesjonalnej agencji SEO. Znalezienie interesującego tematu, stworzenie wartościowej treści czy zidentyfikowanie odpowiednich słów kluczowych to procesy, które z sukcesem możesz zrealizować sam! Pozostaje jednak pytanie, czy będą one równie skuteczne, jak te zlecone ekspertom. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników, takich jak poziom Twojej wiedzy i umiejętności, staż strony internetowej, konkurencyjność branży czy trudność słów kluczowych. Niemniej jednak, jeśli okażesz się wystarczająco zaangażowany i poświęcisz dużo czasu na działania w ramach pozycjonowania, z pewnością masz szansę na sukces. Pamiętaj jednak, że usługi agencji SEO są zawsze do Twojej dyspozycji, a zespół specjalistów z chęcią wzmocni prowadzoną strategię lub przejmie część wyjątkowo trudnych zadań.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy samodzielne pozycjonowanie stron internetowych przyniesie pożądane efekty, przekonaj się o tym na własnej skórze i wypróbuj wyżej wymienione techniki już dziś!

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*