Karolina Grabowska / pexels.com
Jaki poziom prezentują Twoje obecne współczynniki klikalności (CTR)? Uważasz, że powinny być lepsze? Czy wiesz, jaka wartość tego współczynnika stanowi odpowiedni punkt? Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania, niczym się nie przejmuj. Wiedzę tę jesteś w stanie szybko uzupełnić i wykorzystać w swojej strategii optymalizacyjnej.
Za chwilę dowiesz się, jak wygląda optymalny współczynnik klikalności, jak go określić, w jaki sposób go obliczyć i odpowiednio zwiększyć CTR.
W tym artykule wyjaśnimy, czym jest dobry współczynnik klikalności, jak go niezawodnie mierzyć, jak obliczać CTR w mediach społecznościowych. A więc, pierwsze pytanie brzmi:
Liczba CTR reprezentuje stosunek użytkowników, którzy kliknęli w dany link, do wszystkich jego odsłon. Dla przykładu, jeśli 50 użytkowników wyświetliło Twój link, ale tylko 5 osób go otworzyło, wskaźnik CTR osiąga wartość 5/50.
Ta liczba dokładnie obrazuje, z jaką skutecznością link lub reklama przyciąga odwiedzających do Twojej strony. Jest to niezwykle cenna informacja, którą jesteś w stanie wykorzystać w swojej strategii marketingowej. Użytkownicy nie poznają przecież Twoich treści, jeśli nie postawią pierwszego kroku na drodze do ich poznania. Tym krokiem jest właśnie kliknięcie w link.
Być może CTR kojarzyło Ci się od zawsze wyłącznie z płatnymi kampaniami reklamowymi. Mimo wszystko, jest to kluczowy środek, dzięki któremu działają wszystkie strategie marketingowe, nawet te w e-mailach i mediach społecznościowych. Niezależnie od tego, czego dotyczy link i dokąd prowadzi, musisz być świadomy jego skuteczności, aby wiedzieć, czy Twoje działania zmierzają w dobrym kierunku, czy warto obrać inną drogę.
Współczynnik klikalności powinien być dla Ciebie bardzo ważną informacją.. Informuje on bowiem, jak dobrze Twoje treści i reklamy przyciągają użytkowników do Twojej witryny. Dzięki CTR Google jest w stanie określić wartość i jakość Twojej reklamy i odpowiednio wypromować ją w sieci.
Z pewnością znajdziesz w internecie średnie wartości współczynnika klikalności dla swojej branży. Pozostaje Ci wówczas porównać je ze swoimi wynikami i określić, jak wypadają na tle konkurencji.
Twój CTR może zmienić cały wachlarz czynników. Najważniejsze z nich to:
Adresy URL to element o którym twórcy bardzo często zapominają. Niezależnie od długości słów kluczowych upewnij się, że znajdują się one w adresie Twojej strony. Losowe litery i cyfry nie będą działały na Twoją korzyść. Zadbaj więc o odpowiednia optymalizację adresu, aby potęgował Twoje zyski.
Dowiedziono, że adresy URL ze słowami kluczowymi mają średnio o 45 procent wyższy współczynnik klikalności. Taki wzrost CTR może znacznie poprawić Twoje wyniki.
Chociaż opisy meta nie mają bezpośredniego wpływu na algorytm, zdecydowanie oddziaływują na współczynnik klikalności. Każda, nawet najmniejsza część Twojego meta opisu może mieć ogromne znaczenie – zadbaj więc o odpowiednią optymalizację tej treści.
Wskaźniki CTR znacznie różnią się w zależności od branży. Oczywistym jest, że nie będziesz z tego powodu zmieniać swojej specjalizacji. Jedyne co musisz zrobić, to lepiej ją zrozumieć.
Twoja strategia marketingowa powinna opierać się na sektorze, w którym działasz. Zrozumienie jego funkcjonowania ma ogromne znaczenie w procesie definiowania czynników wpływających na dobry współczynnik klikalności. Być może zauważyłeś, że ruch na Twoich stronach zmienia się w zależności od pory roku czy zbliżającego się święta. Popyt na Twój produkt czy usługę czasami wydawać się może znacznie wyższy niż na inne.
Zwróć uwagę na okres, w którym notujesz największy obrót. Twoje wyniki będą lepsze, jeśli będziesz odpowiednio reklamować się właśnie w tym czasie.
Źródło: Andrea Piacquadio / pexels.com
Dopasowanie rodzaju treści do prowadzonej przez Ciebie strony ma ogromne znaczenie. Musisz dać użytkownikom powód do wyświetlenia swoich treści. Twoim celem jest zwrócenie uwagi czytelnika na tyle długo, by finalnie zdecydował się kliknąć w Twój link.
Wzbogacenie treści o zdjęcia czy filmy do doskonały sposób na zwiększenie ich atrakcyjności w oczach odbiorców. Pamiętaj jednak, że najważniejsze w całym procesie tworzenia contentu jest umiejętne umieszczanie słów kluczowych. “Upychanie” popularnych fraz będzie miało efekt odwrotny do zamierzonego. Google nie pochwala takich zagrań i w formie kary, zmniejsza ich widoczność.
Na niską wartość Twoich treści wpływa również ich nieczytelność. Jeśli zdecydowałeś się na kilka kluczowych fraz bezsensownie zestawionych w jednym miejscu, możesz być pewien, że wiele stracisz w oczach użytkowników, gdyż Twoja treść będzie nieczytelna.
Podsumowując, wysokiej jakości treści wzbogacone o istotne słowa kluczowe to świetny sposób na zwiększenie swojego wskaźnika CTR!
Z pewnością już wiesz, że celem optymalizacji pod kątem wyszukiwarek jest dobra pozycja na liście wyników wyszukiwania. Aby uplasować się wyżej w rankingu SERP, a tym samym zwiększyć współczynnik CTR, koniecznie zastosuj się do niżej wymienionych wskazówek.
Reklamy PPC (Pay-per-click) mają średni współczynnik klikalności na poziomie około dwóch procent. Różni się to oczywiście w zależności od branży, ale jeśli osiągniesz współczynnik CTR w granicach od 3 do 5 procent, możesz być z siebie bardzo zadowolony i z pewnością zauważysz efekty.
Aby poprawić współczynniki klikalności PPC koniecznie wypróbuj niektóre rozszerzenia Google Ads. Nie zapominaj również o umieszczaniu słów kluczowych w swoich reklamach i elementach call to action.
Średni CTR dla reklam displayowych jest bardzo niski i wynosi nie więcej niż 0,5%.
Nie musisz się tym jednak przejmować. Można się tego spodziewać, biorąc pod uwagę to, że tego typu reklamy najlepiej wykorzystać na samym końcu drogi klienta.
W przypadku reklam displayowych celuj we współczynnik klikalności o wartości między 0,5 a 1 procent, a zauważysz dobre efekty.
Jak poprawić CTR tych reklam? Przede wszystkim pozbądź się tych, które nie przynoszą Ci korzyści,koniecznie pamiętaj o używaniu słów kluczowych longtail i ważnych fraz w adresach URL oraz stosuj skuteczne wezwania do działania.
Kampanie e-mailowe wyróżnia jeden z najwyższych współczynników konwersji. Wykorzystaj to! Średni CTR tego typu reklamy to ponad 2,5%, oczywiście w zależności od branży.
Aby poprawić współczynnik CTR reklam mailowych, skorzystaj z tych porad:
Mówiąc o CTR mediów społecznościowych zdecydowanie należy podchodzić do nich indywidualnie. Twitter stoi na ich czele, gdyż osiąga współczynnik o średniej wartości nawet 2%. Instagram i Facebook przyjmują około 1%, podczas gdy LinkedIn ma średni współczynnik kliknięć na poziomie zaledwie 0,06%. Na uwagę zasługuje YouTube, którego średni CTR waha się pomiędzy 2% a 10%.
Aby więc korzystać z mediów społecznościowych, musisz odpowiednio dostosować swoje treści do ich użytkowników. Dowiedz się, co ich bawi, czym się interesują, a czego nie lubią, a z pewnością trafisz w ich gust!
Pamiętaj również o dołączeniu wezwania do działania, zastosowaniu odpowiednio chwytliwych zwrotów. Zrezygnuj z clickbaitów, które szczególnie irytują użytkowników i skorzystaj z interesujących obrazów, które przyciągną wzrok odbiorców.
Z pewnością już wiesz, czym jest CTR i jak monitorować i kontrolować ten wskaźnik. Jeśli zaobserwujesz, że współczynnik klikalności jednego z Twoich linków spada, nie czekaj! Zastosuj wyżej wymienione sposoby, a z pewnością nie tylko pozbędziesz się problemu, ale też znacznie poprawisz swoje osiągnięcia.
Jeśli zdecydujesz, że konieczna jest odpowiednia optymalizacja Twoich treści, zgłoś się do nas! Współpraca z doświadczoną agencją SEO to najlepsze, co możesz w tym przypadku zrobić. Nie zwlekaj, sukces nie przyjdzie sam – możesz go osiągnąć, dzięki odpowiedniej strategii SEO.