Jaką odzież zabrać na ryby?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Jaką odzież zabrać na ryby?

stephen momot/unsplash.com

Wędkarstwo to zajęcie, które jest pasją wielu osób. Pozwala spędzić czas na świeżym powietrzu, zrelaksować się i odprężyć. Żeby jednak móc mu się poświęcić, należy wybrać odpowiednie ubranie, które będzie dostosowane do częstego kontaktu z wodą.

Strój wędkarski

Zwłaszcza początkujący wędkarze powinni zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej odzieży wędkarskiej. Dobrze, żeby wszystkie elementy były wykonane z jak najwyższej jakości materiałów, były trwałe i niezawodne.

Ocieplana odzież na ryby zapewni ciepło i wygodę, poza tym przetrwa wiele lat w dobrym stanie. Warto więc wydać więcej pieniędzy na taki strój, ponieważ jest to inwestycja długoterminowa.

Co kupić?

Strój do wędkowania powinien być odpowiednio dobrany i posiadać wszystkie elementy. Należy więc skompletować zestaw, który będzie zawierał:

wodery, inaczej spodniobuty

– ciepłe skarpety dobrze dostosowane do stopy

– kurtkę albo bezrękawnik, w zależności od temperatury

– kamizelkę z dużą ilością kieszeni.

Strój wędkarski może występować w kilku opcjach. Można zdecydować się na zakup spodniobutów albo osobno – spodni i butów wędkarskich. To, na którą z opcji się zdecydujesz, zależy od indywidualnych preferencji. W okresie niższych temperatur zdecydowanie przyda się kombinezon termiczny, który pozwoli utrzymać stałą, optymalną temperaturę.

Kamizelka z kieszeniami pozwoli wędkarzowi przechowywać wszystkie niezbędne rzeczy, na przykład haczyki, żyłkę, nożyk czy pojemnik z przynętą.

Zwłaszcza jesienią, kiedy pogoda bywa kapryśna, najważniejsza jest nieprzemakalna, ciepła kurtka. Powinna ona być jednocześnie wygodna w użytkowaniu, dlatego należy zwracać uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana.

Na co zwracać uwagę?

Oprócz jakości odzieży wędkarskiej, ważne jest też jej dopasowanie do sylwetki. Za mały albo za duży kombinezon czy bezrękawnik mogą utrudniać komfortowe spędzanie czasu i nie spełniać prawidłowo swojej roli. Dlatego też warto zawsze przymierzyć każdy element stroju przed zakupami. Przy zakupach przez Internet należy sprawdzić wymiary.

Początkujący wędkarze powinni też zwrócić uwagę na wagę odzieży wędkarskiej. Przy założeniu, że wędkowanie będzie trwało kilka godzin, warto wybrać możliwie lekki strój.

Istotny jest także sposób wykończenia poszczególnych elementów odzieży. Zamki błyskawiczne powinny być dwustronne i przykryte specjalnymi patkami, natomiast kieszenie wykonane tak, żeby przy niewielkiej powierzchni zapewniały maksymalną pojemność.

Kolejnym elementem stroju wędkarza jest kaptur. Chroni on głowę i kark przed wiatrem i deszczem, a także przed owadami. Dobrze, żeby był obszerny i głęboki i możliwość regulacji ściągaczem. Oprócz kaptura ważny jest też kołnierz – najlepiej wysoki, usztywniony i obszyty miękkim materiałem.

Na łokciach, kolanach, mankietach i siedzeniu powinny znajdować się specjalne wzmocnienia, które zwiększą żywotność takiej odzieży. Przydatna jest także możliwość regulacja szerokości mankietów przy nogawkach i rękawach. Pozwoli ona dobrze dopasować je i nie dopuścić chłodu do wewnętrznej części odzieży i zadbać o komfort podczas wędkowania.

Niezbędne dodatki

Oprócz wskazanych, najbardziej podstawowych elementów odzieży wędkarskiej, należy pamiętać także o dodatkach, które zadbają o komfort.

Czapka pozwoli ochronić głowę przed niekorzystną pogodą. Warto wybrać taką wykonaną z materiału przepuszczającego powietrze. Oprócz tego, dobrze jest mieć przy sobie grube rękawiczki i ciepłe skarpetki.

Z kolei latem, kiedy słońce może mocno świecić, przydatne mogą być okulary przeciwsłoneczne. Ochronią one oczy wędkarza przed ostrymi promieniami słonecznymi.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*