Poznajmy największego pająka na świecie!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Poznajmy największego pająka na świecie!

Zdjęcie główne: pixabay/pexels.com

Wyobraź sobie, że spotykasz pająka wielkości dłoni przeciętnego dorosłego człowieka. Z pewnością nie jedna osoba dostała gęsiej skórki. Pająki, które widzimy w naszym otoczeniu, są stosunkowo niewielkich rozmiarów. Jednak nie zapominajmy, że obecnie na świecie istnieją dużo większe gatunki, o których warto się dowiedzieć się więcej.

Na Ziemi mieszka ponad 43 000 różnych gatunków pająków. Te ośmionożne owady różnią się od siebie rozmiarem i kształtem. Najmniejsze z nich według Księgi Rekordów Guinnessa mogą mieć nawet mniej niż milimetr! Dzisiaj jednak przyjrzymy się drugiej stronie tej skali i spróbujemy uzyskać jak najwięcej informacji o największym pająku świata.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Snagbug (@snagbug)

Jaki pająk jest największy na świecie?

Najpierw zastanówmy się, kiedy pająka można zakwalifikować jako dużego. Oczywiście, pierwsze co przychodzi na myśl, to rozmiar jego ciała. Innymi wyznacznikami, może być waga czy masa, lub całkowita długość pajęczaka. Największym pająkiem na świecie pod względem wagi jest Ptasznik Goliat, podczas gdy Heteropoda maxima, nazywany łowcą gigantem, jest największy pod względem długości i ogólnego wyglądu. Jednak to Ptasznik Goliat jest uważany za największego pająka na świecie ze względu na swój ogromny rozmiar ciała, wagę i rozpiętość nóg. Pod uwagę została wzięta też jego drapieżność i obrażenia, jakie potrafi on spowodować.

Goliat ptasznik, przez naukowców określany jako Theraphosa blondi nie bez powodu jest nazywany największym pająkiem świata. Jego niezwykle duża masa ciała wynosząca 170 gramów, długość ciała około 13 centymetrów i rozpiętość nóg około 30 centymetrów sprawiają, że jest godny posiadania tego tytułu. Co więcej, jak sama nazwa wskazuje, że ten gigantyczny owad może żywić się ptakami. Jednak czy jest to prawda? Pająk został nazwany „ptasznikiem”, kiedy odkryto XVIII-wieczną rzeźbę przedstawiającą członka rodziny tarantuli żywiącego się kolibrem! Ten zaskakujący fakt sugeruje, że pająk jest wystarczająco duży, aby wyżywić się całym ptakiem!

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Steven Dickie (@avicularia1510)

Wygląd Ptasznika Goliata

Oprócz ogromnego ciała Goliat ma kilka innych zadziwiających cech związanych z jego wyglądem. Ciało ptasznika pokryte jest włosami, przeważnie w ciemnych i jasnobrązowych odcieniach połączonych z odcieniami złota. Mają osiem nóg, a ich ciało składa się z dwóch części – głowy połączonej z tułowiem oraz odwłoka.

Najbardziej zaskakującym faktem jest to, że pomimo ośmiorga oczu, wzrok pająka jest tak słaby, że musi polegać jedynie na swoim owłosionym ciele, które wykrywa ruchy i wibracje w swoim otoczeniu. Co więcej, te drapieżniki mają dwie owłosione wypustki po obu stronach głowy, zwane nogogłaszczkami oraz 5-centymetrowe kły. Odgrywają one istotną rolę w ich diecie, ponieważ nogogłaszczki pomagają złapać ofiarę, a kły wstrzykują jad, aby ją zabić.

Gdzie żyje największy pająk świata?

Tych pająków zdecydowanie warto unikać. Jednak aby to zrobić, trzeba wiedzieć, gdzie mieszkają, polują i jakie środowiska lubią najbardziej.

Ptaszniki żyją na bagnistych lub podmokłych obszarach lasów deszczowych, takich jak Amazonka w północnej Ameryce Południowej. Stworzenia uwielbiają przebywać na głęboko ukrytych terenach, dzięki czemu można je znaleźć w lasach deszczowych Surinamu, Gujany, Brazylii i Wenezueli. Ulubionym miejscem Ptasznika są głębokie jaskinie, osłonięte obszary i ciemne kryjówki, przykładowo pod skałą lub kłodą.

Co warto wiedzieć o pająku-gigancie?

Ptasznik Goliat jest nocnym gatunkiem pająka. Co za tym idzie, całe dnie spędzają ukryte w norach, a późnymi wieczorami rozpoczynają swoje łowy. Te największe pająki świata nie żyją zbyt długo. Samiec Ptasznika może przeżyć od około trzech do sześciu lat. Dzieje się tak, ponieważ umiera on, gdy po raz pierwszy połączy się z samicą w parę. Co za tym idzie, samica ptasznika cieszy się przywilejem dłuższego życia. Jest to od dziesięciu do około piętnastu lat. Jeszcze bardziej zdumiewający jest fakt, że są znane przypadki, gdy samica dożyła nawet dwudziestu pięciu lat!

Kolejnym ciekawym aspektem, jest proces rozmnażania tego pająka. Przebieg reprodukcji jest podzielony na trzy etapy. Sposób, w jaki te stworzenia rozmnażają swój własny gatunek, jest fascynujący. Proces reprodukcji możemy podzielić na chronologiczne etapy. Jako pierwsze jest pierzenie. Polega to na zrzuceniu skóry wraz z egzoszkieletem przez samice. Dzięki temu pająk rozwija nową powłokę, przystosowaną do kolejnego etapu. Jest to konieczne, aby mogło dojść do zapłodnienia. Następną częścią rytuału jest znalezienie partnera. Samiec odwiedza siedlisko samicy i następuje krycie, po którym ten natychmiast ucieka, aby samica go nie zraniła, lub zabiła. Ostatnim etapem jest składanie jaj. Gdy wszystkie pozostałe kroki pójdą zgodnie z planem, samica tka jedwabną sieć, gdzie składa od stu do dwustu jaj. Cały proces trwa od sześciu do ośmiu tygodni. Po tym czasie jaja wykluwają się i młode wychodzą na świat.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez cliff_m (@urticating_hairs)

Artykuł powstał dzięki współpracy z:

behavioranimal.pl
animalloverer.pl
petsitime.pl
trainanimal.pl
funeranimaler.pl

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*