Źródło: materiał od klienta
Potrzebujesz dodatkowych środków na nieprzewidziane wydatki? Często wybieranym rozwiązaniem jest kredyt lub pożyczka. Jednak czy to najlepsze wyjścia? Niekoniecznie, bo do dyspozycji masz jeszcze kartę kredytową. Umiejętne korzystanie z niej pozwoli Ci ograniczyć koszty finansowania do… zera! Tak, dobrze widzisz – oddasz tyle, ile pożyczysz. Wszystko za sprawą przestrzegania okresu bezodsetkowego. Czym dokładnie jest karta kredytowa i na jakich zasadach działa? Czy jest ona połączona z internetowym kontem bankowym? Przeczytaj artykuł i poznaj tajemnice rozważnego korzystania z limitu pieniężnego otrzymanego od banku!
Wiele osób myli ten produkt bankowy z popularnym środkiem płatności, jakim jest karta debetowa dołączana do osobistego konta. To całkowicie odmienne narzędzie płatnicze. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie wydaje się go automatycznie, lecz na wniosek. To, czy się go otrzyma, zależy od zdolności kredytowej i historii przeszłych zobowiązań finansowych.
Kolejnym wyróżnikiem jest fakt, że aby uzyskać kartę kredytową, nie trzeba dysponować kontem bankowym, jak ma to miejsce przy klasycznych „debetówkach”. Wystarczy udać się do oddziału banku lub zawnioskować o finansowanie drogą online.
Najważniejsze jednak jest to, że karta kredytowa daje możliwość korzystania ze środków pieniężnych banku, a nie własnych – zgromadzonych na rachunku osobistym. Wnioskując o ten produkt, po pozytywnej decyzji, dostaje się od instytucji finansowej pewien limit gotówkowy, który można spożytkować na dowolny cel. To swego rodzaju kredyt udzielany na specjalnie przypisane do karty konto.
Istotne jest poznanie zasad działania karty. Najważniejszą z nich jest przestrzeganie tzw. okresu bezodsetkowego. To on determinuje koszty, jakie poniesiesz za korzystanie z limitu kredytowego. W ramach przyznanej sumy bank daje możliwość czasowego dysponowania środkami finansowymi bez odsetek od należności. Długość tego okresu bywa odmienna, ale zazwyczaj wynosi około 50-60 dni i dzieli się go na 2 części, o których przeczytasz poniżej. Jeśli nie uda Ci się uregulować limitu w tym terminie, przygotuj się na odsetki, które zostaną naliczone od początku okresu rozliczeniowego do spłaty zadłużenia. Przykładowo, karta kredytowa Mastercard Silver od Santander Bank Polska, obwarowana jest oprocentowaniem zmiennym na poziomie 8%, a RRSO wynosi 11,91%.
Korzystając z tego produktu w odpowiedni sposób, czyli np. do płatności za zakupy czy usługi, nie ponosisz dodatkowych kosztów. Dopiero wypłacanie gotówki w bankomatach naraża Cię na opłaty – 4% od pobieranej kwoty (minimum 10 zł). Te same stawki obowiązują w przypadku przelewów. Karta kredytowa połączona jest z internetowym kontem bankowym, z którego możesz przelewać pieniądze, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Z punktu widzenia użytkownika najważniejsze kwestie to:
Na przykładzie oferty Santander Bank Polska okres bezodsetkowy trwa 54 dni i wyróżnia się w nim etapy:
Spłacając zaległości w ciągu wskazanych 54 dni, nie musisz martwić się o dodatkowe koszty. Oddajesz tyle, ile pożyczyłeś.
Chcesz zawnioskować o kartę kredytową w miejscu, w którym nie masz rachunku osobistego? To dobry moment, aby pomyśleć nad przeniesieniem swojego ROR-u i założeniem pierwszego dla dziecka – w instytucji z lepszą ofertą. Bank, który wyróżnia się bogatym katalogiem produktów i usług finansowych, zapewni nastolatkowi atrakcyjne konto dla młodych na korzystnych warunkach i z dostępem do bankowości internetowej oraz mobilnej. Postaw na nowoczesne rachunki. Sprawdź, co może Ci zaproponować rynek usług bankowych!