Raspberry Pi- nowoczesny mikrokomputer o wielu możliwościach

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Raspberry Pi- nowoczesny mikrokomputer o wielu możliwościach

Źródło: Harrison Broadbent/Unsplash


Raspberry Pi to niepozorny, mały komputer, dzięki któremu możemy zaprogramować kamerę, a nawet zautomatyzować cały dom. Jest prosty w użyciu i doskonale sprawdzi się również w rękach laika.

Kilka słów o Malinie

Raspberry Pi jest tanim komputerem, którego wielkość można porównać do karty kredytowej. Można go podłączyć do monitora komputerowego lub telewizora. W dodatku używa się przy tym standardowej klawiatury i myszy. Urządzenie służy przede wszystkim do poznawania komputerów i nauki programowania w językach takich, jak Scratch i Python. Malina umożliwia przeglądanie Internetu, odtwarzanie wideo w wysokiej rozdzielczości, edytowanie tekstu, tworzenie arkuszy kalkulacyjnych, czy granie w gry. Ponadto Raspberry Pi był używany w wielu projektach cyfrowych, zarówno w maszynach muzycznych, jak i w stacjach pogodowych.

Jedną z najważniejszych cech Raspberry Pi jest rząd pinów GPIO (do ogólnego przeznaczenia) wzdłuż prawej krawędzi płytki. Chipset Zero składa się z 40-stykowego GPIO. Należy zaznaczyć, że piny GPIO nie mają określonej funkcji i można je dostosować za pomocą oprogramowania. Warto zaopatrzyć się również w odpowiedni, zarówno w innych mikrokomputerach, jak i w Raspberry Pi Zero pinout.

Źródło: Pixabay/pexels.com

Zastosowanie Raspberry Pi

Minikomputer oferuje nam mnóstwo możliwości, które możemy wykorzystać w naszych projektach. Dzięki niemu możesz stworzyć między m.in.:

Brama SSH

SSH umożliwi ci dostęp do urządzeń i komputerów w sieci domowej z zewnątrz przez Internet. Aby to zrobić, musisz otworzyć porty na tych urządzeniach, by zezwolić na ruch zewnętrzny.

Pamiętaj, że otwieranie portów do Internetu jest niebezpieczne, z uwagi na to, że jesteś narażony na atak, niewłaściwe użycie lub nieautoryzowany dostęp. Kiedy zainstalujesz Raspberry Pi w swojej sieci i skonfigurujesz przekierowanie portów, aby zezwolić tylko na dostęp SSH do tego Pi, możesz użyć tego jako bezpiecznej bramy, aby przeskoczyć inne Pi i komputery w sieci.

Większość routerów umożliwia konfigurowanie reguł przekierowania portów. Będziesz musiał nadać swojemu komputerowi stały wewnętrzny adres iP i skonfigurować port 22 na routerze, aby zmapować go na port 22 na Raspberry. Jeśli Twój dostawca usług internetowych zapewni ci statyczny adres IP, będziesz mógł połączyć się z nim przez SSH, używając tego adresu jako adresu hosta.

Jeśli chcesz ujawnić Raspberry Pi w Internecie, powinieneś zachować szczególną ostrożność, by nie narażać swojej sieci na atak.

Centrum multimedialne

Jednym z najczęstszych zastosowań Malin w domach jest telewizor z oprogramowaniem centrum multimedialnego, obsługującym pliki multimedialne. Raspberry Pi zapewnia dużą moc GPU do renderowania programów telewizyjnych HD i filmów na dużym ekranie telewizora, a ustawienie tego jest stosunkowo proste. Kodi (XBMC) na Raspberry Pi jest doskonałym sposobem na odtwarzanie dowolnych multimediów na dysku twardym lub pamięci masowej, podłączonej do sieci.

Istnieje kilka różnych opcji, jak OSMC oraz LibreELEC. Obie dobrze radzą sobie z odtwarzaniem treści multimedialnych, ale OSMC ma lepiej wyglądający interfejs. LibreELEC jest natomiast lżejszy.

Kamera CCTV/PET

Raspberry Pi umożliwia skonfigurowanie modułu kamery do robienia zdjęć lub strumieniowego przesyłania wideo, przechwytywania i zapisywania plików lub przesyłania strumieniowego wewnętrznie lub do Internetu. W praktyce można wykorzystać to do domowej kamery lub nagrywania zwierząt.

Moduł kamery zapewni wideo w rozdzielczości Full HD, wiele zaawansowanych konfiguracji, a w dodatku jest łatwy w programowaniu. Jeśli chcesz regularnie robić zdjęcia, żeby mieć oko na rzeczy, możesz po prostu napisać krótki skrypt w Pythonie lub użyć narzędzia wiersza poleceń raspistill i zaplanować powtarzanie się w Cron. Nadto możesz zaprogramować moduł tak, by zapisywał fotografie w programach typu Dropbox, przesyłał je na serwer internetowy lub stworzyć aplikację, aby je wyświetlić.

Automatyzacja domu

Ostatnio popularna staje się idea tzw. smart domu, w którą wlicza się zdalna obsługa urządzeń domowych lub nawet ich pełna automatyzacja. Nasze mieszkania podłączone są pod Wi-Fi i można włamać się nawet do żarówki. Raspberry Pi może wzmocnić urządzenia smart, automatyzując interakcje z nimi zgodnie z zestawem reguł, obejmujących czas oraz czujniki. Dzięki Raspberry i czujnikowi ruch, możesz użyć interfejsu API Pythona, aby włączyć światła, kiedy wchodzisz do pomieszczenia. Tak samo może być z ogrzewaniem, które uruchomi się automatycznie tylko wtedy, kiedy będziesz w domu. Do tego można doliczyć automatyczne lampki, pozytywki, czasowa lampa grzewcza, automatyczny serwer zapasowy, serwer druku itp.

Szeroki wachlarz akcesoriów oferuje sklep elektroniczny Botland.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*