Parametry, które powinien mieć monitor gamingowy

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Parametry, które powinien mieć monitor gamingowy

Źródło: Fredrick Tendong/unsplash.com


Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym, czy casualowym graczem, Twój sprzęt może wpłynąć na wynik niejednego meczu. Aby w pełni wykorzystać możliwości najnowszej strzelanki pierwszoosobowej (FPS), gier sportowych, wyścigowych i innych, potrzebujesz nie tylko komputera do gier z wydajnym sprzętem graficznym, ale także monitora, który potrafi wyświetlaj akcję bez narażania Cię na rozmazane obrazy, migotanie i inne artefakty.

Rozmiar i rozdzielczość panelu

Jeśli chodzi o monitor do gier, większy jest prawie zawsze lepszy. Jeśli masz miejsce, 27-calowy ekran zapewnia jeszcze dużo wolnej przestrzeni i oferuje możliwość wyjścia poza Full High-Definition (FHD), który z kolei oferuje maksymalną rozdzielczość 1920 na 1080. Wiele nowszych 27-calowych modeli to monitory Wide Quad High-Definition (WQHD) o maksymalnej rozdzielczości 2560 na 1440 pikseli. Większa liczba pikseli zapewnia znacznie ostrzejsze obrazy niż FHD, ale będziesz potrzebować dość mocnego silnika graficznego, aby grać w najnowsze gry w wyższej rozdzielczości, zwłaszcza jeśli masz włączone wszystkie efekty. Jeśli problemem jest miejsce na biurku, dostępnych jest wiele 24-calowych monitorów, ale będziesz ograniczony do rozdzielczości 1920 na 1080. Jeśli masz dużo miejsca, a pieniądze nie mają znaczenia, 30-calowy monitor Ultra-High-Definition (UHD) zapewni oszałamiający obraz w niesamowitej rozdzielczości 3840 na 2160 lub możesz pójść na całość z 34-calowym ultraszerokim monitorem z zakrzywionym panelem lub bez. Ultraszerokie monitory mają zwykle proporcje 21: 9 (w przeciwieństwie do zwykłych proporcji 16: 9) i oferują znacznie szersze pole widzenia niż standardowy monitor szerokoekranowy, ale zajmują dużo miejsca. Ultraszeroki monitor z zakrzywionym panelem ma wystarczającą krzywiznę, abyś bardziej wczuł się w akcję.

Technologia paneli

Istnieje kilka rodzajów technologii, a każda z nich ma swoje plusy i minusy. Panele Twisted Nematic (TN) są najbardziej przystępne cenowo i są popularne wśród graczy, ponieważ oferują szybkie odpowiedzi pikseli i częstotliwości odświeżania, ale są podatne na zmianę kolorów podczas oglądania pod kątem. Panele Vertical Alignment (VA) znane są z wysokiego natywnego współczynnika kontrastu, solidnych kolorów i zdolności do wyświetlania głębokiej czerni, ale wiadomo również, że wytwarzają zauważalne efekty zjawy, które mogą obniżyć wydajność w grach. Panele In-Plane Switching (IPS) zapewniają najlepszą wszechstronną jakość kolorów, wysoką wydajność w skali szarości i szerokie kąty widzenia, ale nie mogą konkurować z odpowiedzią pikseli paneli TN.

Źródło: Alexander Kovalev/pexels.com

Odpowiedź pikseli i częstotliwość odświeżania

Monitory do gier powinny mieć szybką reakcję pikseli i wysoką częstotliwość odświeżania. Najczęściej używaną specyfikacją odpowiedzi piksela jest od jednego odcienia szarości do innego, który jest mierzony w milisekundach i oznacza czas potrzebny pikselowi do przejścia z jednego odcienia szarości na inny (kilka firm nadal stosuje starsze pomiary czerni do bieli). Niska reakcja na piksel pomoże wyeliminować rozmazywanie ruchomych obrazów i zapewni gładszy ogólny obraz niż w przypadku wyższej odpowiedzi pikseli. Reakcja od szarego do szarego wynosząca 2 milisekundy lub mniej jest idealna, ale nawet 4 milisekundowa reakcja od szarego do szarego jest zwykle odpowiednia do gier.

Częstotliwość odświeżania monitora odnosi się do czasu (na sekundę) potrzebnego do odświeżenia całego ekranu i jest mierzona w hercach (Hz). Większość monitorów LCD ma częstotliwość odświeżania 60 Hz, co oznacza, że ​​ekran jest odświeżany 60 razy na sekundę, ale szybko poruszające się obrazy mogą wydawać się rozmazane przy tej częstotliwości odświeżania lub panel może cierpieć z powodu rozdzierania się ekranu, artefaktu występującego, gdy monitor wyświetla fragmenty dwóch (lub więcej) rysunków ekranowych w tym samym czasie. Poszukaj monitora z częstotliwością odświeżania 120 Hz lub wyższą, która nie tylko pomaga zmniejszyć rozmycie obrazu, ale jest wymagana dla technologii 3D.

Wejścia wideo i inne funkcje

Monitor do gier powinien być wyposażony w różnorodne wejścia wideo, abyś mógł pozostać podłączony do wielu komputerów i konsol do gier, takich jak PS4 i Xbox One . Podwójne porty HDMI są idealne, ponieważ konsole używają HDMI, podczas gdy niektóre wysokiej klasy karty graficzne oferują zarówno złącze DisplayPort, jak i DVI. Porty USB są również fajną funkcją, ponieważ ułatwiają podłączenie do kontrolerów do gier, myszy, pendrive’ów i innych zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Potężny system głośników z wbudowanym subwooferem poprawi wrażenia z gry i zaoszczędzi miejsce na biurku, a stojak z regulacją wysokości, nachylenia i obrotu zapewnia ergonomiczny komfort podczas całonocnych maratonów.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*