Parametry, które powinien mieć monitor gamingowy

Parametry, które powinien mieć monitor gamingowy

Artykuł sponsorowany

Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym, czy casualowym graczem, Twój sprzęt może wpłynąć na wynik niejednego meczu. Aby w pełni wykorzystać możliwości najnowszej strzelanki pierwszoosobowej (FPS), gier sportowych, wyścigowych i innych, potrzebujesz nie tylko komputera do gier z wydajnym sprzętem graficznym, ale także monitora, który potrafi wyświetlaj akcję bez narażania Cię na rozmazane obrazy, migotanie i inne artefakty.

Rozmiar i rozdzielczość panelu

Jeśli chodzi o monitor do gier, większy jest prawie zawsze lepszy. Jeśli masz miejsce, 27-calowy ekran zapewnia jeszcze dużo wolnej przestrzeni i oferuje możliwość wyjścia poza Full High-Definition (FHD), który z kolei oferuje maksymalną rozdzielczość 1920 na 1080. Wiele nowszych 27-calowych modeli to monitory Wide Quad High-Definition (WQHD) o maksymalnej rozdzielczości 2560 na 1440 pikseli. Większa liczba pikseli zapewnia znacznie ostrzejsze obrazy niż FHD, ale będziesz potrzebować dość mocnego silnika graficznego, aby grać w najnowsze gry w wyższej rozdzielczości, zwłaszcza jeśli masz włączone wszystkie efekty. Jeśli problemem jest miejsce na biurku, dostępnych jest wiele 24-calowych monitorów, ale będziesz ograniczony do rozdzielczości 1920 na 1080. Jeśli masz dużo miejsca, a pieniądze nie mają znaczenia, 30-calowy monitor Ultra-High-Definition (UHD) zapewni oszałamiający obraz w niesamowitej rozdzielczości 3840 na 2160 lub możesz pójść na całość z 34-calowym ultraszerokim monitorem z zakrzywionym panelem lub bez. Ultraszerokie monitory mają zwykle proporcje 21: 9 (w przeciwieństwie do zwykłych proporcji 16: 9) i oferują znacznie szersze pole widzenia niż standardowy monitor szerokoekranowy, ale zajmują dużo miejsca. Ultraszeroki monitor z zakrzywionym panelem ma wystarczającą krzywiznę, abyś bardziej wczuł się w akcję.

Technologia paneli

Istnieje kilka rodzajów technologii, a każda z nich ma swoje plusy i minusy. Panele Twisted Nematic (TN) są najbardziej przystępne cenowo i są popularne wśród graczy, ponieważ oferują szybkie odpowiedzi pikseli i częstotliwości odświeżania, ale są podatne na zmianę kolorów podczas oglądania pod kątem. Panele Vertical Alignment (VA) znane są z wysokiego natywnego współczynnika kontrastu, solidnych kolorów i zdolności do wyświetlania głębokiej czerni, ale wiadomo również, że wytwarzają zauważalne efekty zjawy, które mogą obniżyć wydajność w grach. Panele In-Plane Switching (IPS) zapewniają najlepszą wszechstronną jakość kolorów, wysoką wydajność w skali szarości i szerokie kąty widzenia, ale nie mogą konkurować z odpowiedzią pikseli paneli TN.

Fot. Alexander Kovalev/Pexels

Odpowiedź pikseli i częstotliwość odświeżania

Monitory do gier powinny mieć szybką reakcję pikseli i wysoką częstotliwość odświeżania. Najczęściej używaną specyfikacją odpowiedzi piksela jest od jednego odcienia szarości do innego, który jest mierzony w milisekundach i oznacza czas potrzebny pikselowi do przejścia z jednego odcienia szarości na inny (kilka firm nadal stosuje starsze pomiary czerni do bieli). Niska reakcja na piksel pomoże wyeliminować rozmazywanie ruchomych obrazów i zapewni gładszy ogólny obraz niż w przypadku wyższej odpowiedzi pikseli. Reakcja od szarego do szarego wynosząca 2 milisekundy lub mniej jest idealna, ale nawet 4 milisekundowa reakcja od szarego do szarego jest zwykle odpowiednia do gier.

Częstotliwość odświeżania monitora odnosi się do czasu (na sekundę) potrzebnego do odświeżenia całego ekranu i jest mierzona w hercach (Hz). Większość monitorów LCD ma częstotliwość odświeżania 60 Hz, co oznacza, że ​​ekran jest odświeżany 60 razy na sekundę, ale szybko poruszające się obrazy mogą wydawać się rozmazane przy tej częstotliwości odświeżania lub panel może cierpieć z powodu rozdzierania się ekranu, artefaktu występującego, gdy monitor wyświetla fragmenty dwóch (lub więcej) rysunków ekranowych w tym samym czasie. Poszukaj monitora z częstotliwością odświeżania 120 Hz lub wyższą, która nie tylko pomaga zmniejszyć rozmycie obrazu, ale jest wymagana dla technologii 3D.

Wejścia wideo i inne funkcje

Monitor do gier powinien być wyposażony w różnorodne wejścia wideo, abyś mógł pozostać podłączony do wielu komputerów i konsol do gier, takich jak PS4 i Xbox One . Podwójne porty HDMI są idealne, ponieważ konsole używają HDMI, podczas gdy niektóre wysokiej klasy karty graficzne oferują zarówno złącze DisplayPort, jak i DVI. Porty USB są również fajną funkcją, ponieważ ułatwiają podłączenie do kontrolerów do gier, myszy, pendrive’ów i innych zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Potężny system głośników z wbudowanym subwooferem poprawi wrażenia z gry i zaoszczędzi miejsce na biurku, a stojak z regulacją wysokości, nachylenia i obrotu zapewnia ergonomiczny komfort podczas całonocnych maratonów.

Fot. Fredrick Tendong/Unsplash

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *