Programista PHP a rynek pracy – jakie umiejętności są najbardziej pożądane?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Programista PHP a rynek pracy – jakie umiejętności są najbardziej pożądane?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sektor IT w Polsce dynamicznie się rozwija, a pracodawcy ciągle poszukują nowych pracowników. Jedną z grup, która odniosła ogromny sukces na rynku pracy, są programiści PHP. Ten popularny język programowania wykorzystuje większość stron i aplikacji internetowych, głównie ze względu na prostotę oraz duże możliwości. Jakie umiejętności są najbardziej pożądane u programistów PHP? Jak odnaleźć się na rynku pracy i zadbać o rozwój kompetencji zawodowych?

Czym zajmuje się programista PHP?

PHP to skryptowy język programowania, wykorzystywany głównie do projektowania stron i aplikacji internetowych. Może być zakotwiczony w kodzie HTML, co stanowi jego najważniejszą zaletę. Ma ogromne możliwości – wykorzystuje go ok. 80 proc. wszystkich serwisów internetowych. PHP został zaprojektowany z myślą o backendzie, choć dzięki niektórym frameworkom można wykorzystywać go również w kontekście frontendowym.

Wystarczy szybki rzut oka na aktualne ogłoszenia GoWork, by zauważyć, że większość ofert dla programistów PHP dotyczy web designu oraz backendu. To nie tylko projektowanie stron internetowych, ale też pisanie bardziej zaawansowanych aplikacji oraz praca na bazach danych. Do tego częstym obowiązkiem jest integracja API, szczególnie w kontekście systemów płatności oraz innych systemów z branży ecommerce. To właśnie programiści PHP sprawili, że współczesny internet wygląda tak, jak teraz – dzięki aplikacjom webowym jest dużo wygodniejszy i bardziej responsywny, niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu.

Jakie umiejętności powinien posiadać programista PHP?

W przypadku pracy jako programista PHP najważniejsza jest doskonała znajomość tego języka programowania, a także dobre rozeznanie w klasycznym HTML. Tyle teoria, bo w praktyce PHP jest niezwykle zróżnicowanym językiem, a w użyciu znajdziemy wiele mniej lub bardziej popularnych frameworków, których znajomość jest wymagana przez pracodawców. Na polskim rynku pracy największe znaczenie ma Symfony 2 oraz Zend 2, choć pojawiają się też oferty pracy związane z Laravelem oraz Codeigniterem.

programowanie praca

Jednak wybór frameworka to nie wszystko. Duże znaczenie ma znajomość popularnych CMS-ów i programów, które przydają się podczas pracy jako programista PHP. Najbardziej znane z nich to WordPress, Magneto oraz Salesforce. Oczywiście nie zawsze przyda się taka wiedza, ale to dodatkowy atut, który znacząco zwiększy szansę na znalezienie pracy. Ponadto programiści PHP powinni doskonale znać język zapytań MySQL lub, ewentualnie, PostgreSQL.

Jak zostać programistą PHP?

Najprostszym sposobem na zostanie programistą PHP jest ukończenie szkoły średniej na profilu informatycznym i pójście na studia programistyczne. Najwięcej pracowników z sektora IT przeszło taką drogę, choć istnieje też popularna alternatywa, czyli kursy i szkolenia dla programistów. To może być świetny start udanej kariery, ale warto pamiętać, że konkurencja wśród początkujących programistów PHP jest ogromna, przez co trudno znaleźć pracę na stanowisku juniora, nie mówiąc już o stażach. Ponadto nie wszystkie kursy czy bootcampy rzeczywiście przekazują rzetelną wiedzę. Czasami jest to strata czasu i pieniędzy, a w rezultacie otrzymujemy jedynie nic nieznaczący certyfikat.

Jak rozwijać kompetencje zawodowe?

Wszyscy programiści PHP oraz innych języków programowania powinni być na bieżąco z nowinkami branżowymi. Sektor IT rozwija się w zastraszająco szybkim tempie – wystarczy jeden rok, by wypaść z obiegu, co negatywnie odbija się na kompetencjach zawodowych. Należy zwrócić szczególną uwagę na aktualizacje frameworków, szczególnie jeśli nie pracujemy w nich na co dzień.

Warto zainteresować się kursami dla zaawansowanych, które zapewniają naukę pod okiem doświadczonych programistów. W tym zawodzie najważniejsza jest praktyka – jeśli mamy czas, ochotę i pomysł, możemy realizować własne projekty po godzinach pracy. Dobrze napisana aplikacja lub strona internetowa, której kod umieściliśmy na GitHubie, sprawdzi się znacznie lepiej, niż nawet najlepsze kursy czy certyfikaty. A już na pewno docenią ją rekruterzy!

Zdjęcia: materiał Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*