Node.js Developer – czym się zajmuje i co to za zawód?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Node.js Developer – czym się zajmuje i co to za zawód?

freepik.com

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nowe technologie stale się rozwijają, przez co branża IT wciąż potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin. Jednym z takich stanowisk jest Node.js Developer. Kim jest taka osoba, jakie są jej obowiązki i jakimi umiejętnościami powinna się wykazać?

Kim jest Node.js Developer?

Nazwa Node.js Developer odnosi się do technologii Node.js, która jest oprogramowaniem typu open source. Pozwala tworzyć aplikacje internetowe, serwery czy inne narzędzie informatyczne w języku Java Script poza przeglądarką. Wszystkie dany, w tym również cały kod zapisywany jest w czasie rzeczywistym. Node.js pozwala również tworzyć API, czyli swego rodzaju zestawu reguł i standardów, które mają obowiązywać przy konkretnych aplikacjach.

 

To narzędzie jest stosunkowo nowe, ponieważ zostało opracowane w 2009 roku. Przed wysłaniem aplikacji do firmy warto dowiedzieć się, jakie wymagania na stanowisku Node.js Developer powinien spełnić kandydat, a także czym dokładnie zajmuje się taka osoba. Do głównych obowiązków należą:

 

  • Tworzenie aplikacji, a także utrzymanie wszystkich jej komponentów po stronie serwera,
  • Projektowanie API, ulepszanie stworzonej już aplikacji m.in. pod względem poprawy wydajności,
  • Wdrażanie rozwiązań, które poprawiają ochronę danych, w tym również tworzenie nowych rozwiązań czy opracowywanie zasad bezpieczeństwa.

 

Stanowisko Node.js Developera jest również powiązane z bazami danych. W takim przypadku kandydat powinien też wykazywać się znajomością tego środowiska, tworzeniem raportów oraz optymalnych i responsywnych baz danych.

Node.js Developer – jakie kwalifikacje należy posiadać?

Do wykonywania zadań na stanowisku Node.js Developera potrzebna jest odpowiednia wiedza branżowa oraz umiejętności. Zalicza się do nich głównie znajomość frameworków aplikacji internetowych, obsługę programów chmurowych oraz przede wszystkim znajomość języków programowania potrzebnych do Backendu.

 

Konieczne jest także zaznajomienie się i sprawne posługiwanie bazami danych. Wynika to z samej specyfiki pracy z narzędziem Node.js, które wymaga przechowywania i przetwarzania dynamicznych danych.

 

Niektórzy pracodawcy mogą również wymagać znajomości programowania Frontendu, czyli takich języków, jak CSS bądź HTML. Będzie to przydatne we współpracy z programistami Frontend, a także podczas projektowania interfejsu i doświadczeń użytkownika.

 

Poza tymi niezbędnymi kwalifikacjami kandydat na takie stanowisko powinien również wykazać się znajomością języków obcych (w tym przede wszystkim języka angielskiego), a także nastawieniem na ciągły rozwój, pozyskiwanie wiedzy i rozwijanie umiejętności. Są to obecnie niezbędne wymagania całej branży IT, bez względu na charakter wykonywanej pracy.

 

Node.js Developer to osoba, która potrafi posługiwać się narzędziem typu open source, jakim jest Node.js. Kandydat powinien wykazać się szeregiem umiejętności, a także odpowiednią wiedzą. Jest to dość wszechstronne stanowisko, które wymaga również stałego podnoszenia własnych kwalifikacji.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*