Najstarsze drzewa świata i ich niesamowite historie

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Najstarsze drzewa świata i ich niesamowite historie

Zdjęcie główne: mali maeder/pexels.com

Wszyscy wiemy, że drzewa potrafią żyć zdecydowanie dłużej od nas. Jednak wyobraźmy sobie, że niektóre z nich, były świadkami upadku starożytnego Egiptu, wojny trojańskiej, czy odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba.

Zanim przejdziemy do listy najstarszych drzew świata, warto wspomnieć o korzyściach środowiskowych, jakie zapewniają nam te rośliny. Zaczynając od oczyszczania powietrza poprzez dostarczanie tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla. Bez nich gatunek ludzki nie przetrwałby aż do dziś. Wśród globalnych skutków zmian klimatu drzewa stały się jeszcze bardziej istotne. Spowalniają one negatywne skutki działalności człowieka, przykładowo takie jak spalanie paliw kopalnych. Co za tym idzie, nie bez powodu dżungle i lasy deszczowe nazywamy płucami Ziemi.

Drzewo Methuselah

Methuselah, to starożytna sosna długowieczna, którą znamy jako jedną z najstarszych roślin na świecie. W 1957 roku odnaleziono okaz tego drzewa, którego wiek oszacowano na 4789 lat! Oznacza to, że najprawdopodobniej wyrosło ono w 2833 roku p.n.e. To sprawia, że Methuselah – powszechnie określany jako najstarsze drzewo na świecie – dlatego obecnie ma 4855 lat. Jednak w pobliżu w Gór Białych Matuzalema w Kalifornii, w Lesie Narodowym Inyo, znawcy odkryli kolejną sosnę długowieczną, która jest uważana za jeszcze starszą. Nie znamy dokładnej lokalizacji Methuselah i drugiej nienazwanej starszej sosny, ponieważ są utrzymywane w ścisłej tajemnicy, aby zapewnić im ochronę. Sosny wciąż żyją i możesz odwiedzić gaj, w którym się ukrywają. Może uda ci się odgadnąć, które to drzewo!

Drzewo Sarv-e Abarqu

Sarv-e Abarqu to drzewo cyprysowe w prowincji Yazd w Iranie. Szacuje się, że ma ono co najmniej 4000 lat, badacze podkreślają, że istnieje możliwość, że jego wiek to nawet 5000 lat. Roślina była świadkiem powstawania i upadków całych cywilizacji, właśnie przez to, jest uważana za irański pomnik narodowy. Wiele osób okrzyknęło Sarv-e Abarqu za najstarszy żywy organizm w całej Azji! Warto także zauważyć, że drzewo można zobaczyć od wtorku do niedzieli od godziny 8:00 do 18:00.

Cis z Llangernyw

Ten niesamowity cis rośnie na małym cmentarzu obok kościoła św. Dygaina w wiosce Llangernyw w północnej Walii w Wielkiej Brytanii. Cis Llangernyw ma ponad 4000 lat, tamtejsza ludność posadziła go w prehistorycznej epoce brązu i drzewo nadal rośnie! W 2002 roku, z okazji złotego jubileuszu panowania królowej Elżbiety II, Tree Council dodało drzewo do listy najważniejszych 50 drzew Wielkiej Brytanii. Warto wiedzieć, że cis jest również zakorzeniony w mitologii walijskiej, ponieważ uważano, że drzewo jest powiązane z duchem zwanym Angelystor, czyli aniołem rejestrującym wydarzenia, działania i modlitwy każdego człowieka.

Drzewo Alerce Milenario

Alerce to popularna nazwa ficroji cyprysowatej, wysokiego gatunku drzewa pochodzącego z Andów. To konkretnie znajduje się w Chile. Nie do końca wiadomo, ile lat mogą osiągnąć te drzewa, ponieważ mieszkańcy tych terenów regularnie wycinanali większość z nich przez długie stulecia. Wielu botaników uważa, że ​​są to drugie najdłużej żyjące drzewa na Ziemi, zaraz po sośnie szczeciniastej w Ameryce Północnej. W tej chwili najstarszy znany żyjący okaz ma około 5400 lat i jest nazywany Grand Abuelo, czyli dziadek.

Senator

Senator niestety przeżył tragedię, jaką był wielki pożar w 2012 roku, który spowodował, zawalenie się dużej części drzewa. Mimo to warto wspomnieć o tej kultowej roślinie. Senator, który jest położony na Florydzie był największym i najstarszym łysym cyprysem w Stanach Zjednoczonych. Można go również nazwać największym amerykańskim drzewem ze wszystkich gatunków na wschód od rzeki Mississippi. Szacowany na około 3500 lat Senator był traktowany jako punkt orientacyjny dla Indian Seminole i innych rdzennych plemion. Rozmiar Senatora był szczególnie imponujący, tym bardziej że przetrwał wiele huraganów, w tym jeden w 1925 r., który obniżył jego wysokość o około 12 metrów. Warto wiedzieć, że drzewo zawdzięcza swoją nazwę senatorowi M.O. Overstreet, który w 1927 roku podarował państwu grunty, na których znajdowała się roślina.

Drzewo oliwne z Vouves

To starożytne drzewo oliwne znajduje się na greckiej wyspie Krecie i jest jednym z siedmiu drzew oliwnych w basenie Morza Śródziemnego, które szacuje się na co najmniej 2000 do 3000 lat. Chociaż nie można zweryfikować jego dokładnego wieku, drzewo oliwne z Vouves może być najstarszym spośród nich, szacowanym na ponad 3000 lat. Co ciekawe, nadal na nim rosną oliwki, które są bardzo cenione, przez okolicznych mieszkańców. Znamy drzewa oliwne dzięki ich wytrzymałości, odporności na suszę, choroby i ogień. Jest to jeden z głównych powodów ich długowieczności i powszechności w tym regionie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Alice Crete (@crete_show)

Kasztanowiec Stu Koni

To drzewo, rosnące na Etnie na Sycylii we Włoszech, jest największym i najstarszym znanym kasztanowcem na świecie. Uważa się, że ma od 2000 do 4000 lat. Wiek tego drzewa jest szczególnie imponujący, ponieważ Etna jest jednym z najaktywniejszych wulkanów na świecie. Godnym uwagi jest fakt, że roślina znajduje się zaledwie 8 kilometrów od samego krateru Etny. Skąd ta intrygująca nazwa drzewa? Prawdopodobnie wzięła się ona od legendy, według której 100-osobowa kompania rycerzy została złapana przez potężną burzę. Potężna roślina zapewniła wszystkim wojownikom, oraz ich koniom schronienie, na czas tej niebezpiecznej pogody.

Drzewo Jōmon Sugi

Jōmon Sugi, znajdujące się w Jakuszimie w Japonii, jest najstarszym i największym drzewem z gatunku Kryptomerii na wyspie. Co za tym idzie, drzewo, oraz cała wyspa jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto wiedzieć że roślina ma co najmniej 2000 lat, ale niektórzy eksperci uważają, że może mieć ponad 3000 lat. Inni naukowcy określają wiek drzewa jako 5000, a nawet 6000 lat. Zgodnie z tą teorią możliwe jest, że Jōmon Sugi jest najstarszym drzewem na świecie. Nazwa drzewa nawiązuje do okresu japońskiej prehistorii nazywanej Jōmon.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Sk (@saki_tabigram)

Artykuł powstał dzięki współpracy z:

propertylook.pl
dladomatora.pl
dompodkontrola.pl
jakspokojnie.pl
forhomies.pl

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*