Jason Leung/unsplash.com
Chcesz otworzyć restaurację, ale nie masz pewności, co musisz zrobić? Przygotowaliśmy listę rzeczy, o których musi pamiętać każdy, kto chce otworzyć działalność gastronomiczną. Zobacz!
Podstawową rzeczą, która jest niezbędna, żeby otworzyć lokal gastronomiczny, są pieniądze. Jeżeli jednak posiadasz odpowiedni zapas gotówki i jesteś pewien, że chcesz przeznaczyć je na otwarcie restauracji, przed Tobą jeszcze kilka bardzo istotnych kwestii.
Znalezienie idealnego miejsca pod lokal to chyba najważniejsza sprawa. Warto przejrzeć portale ogłoszeniowe w Internecie i rozejrzeć się za wywieszkami „lokal do wynajęcia”. Najlepiej lokal wynająć od właściciela, bez udziału agentów nieruchomości.
Idealny lokal znajduje się na parterze i ma duże witryny. Jeżeli nie znasz się na kwestiach budowlanych i remontowych, weź kogoś ze sobą na oglądanie lokalu.
Odpowiedni pracownicy to jedna z najbardziej istotnych kwestii w prowadzeniu restauracji. To oni są wizytówką lokalu, dlatego ważne, by zostali odpowiednio przeszkoleni. Jeśli chcesz zorganizować takie szkolenia bhp Warszawa Śródmieście jest miejscem, w którym znajdziesz firmy oferujące usługi tego rodzaju.
Zarówno wyposażenie, z którego bezpośrednio będą korzystać goście Twojej restauracji, jak i pracownicy, jest bardzo ważne. Pamiętaj, żeby kupić meble, dekoracje, naczynia, zastawę, zmywarkę, urządzenia chłodnicze i inny niezbędny sprzęt gastronomiczny.
Dobry stan pomieszczeń, w których znajduje się jedzenie, jest bardzo ważny. Warto więc zadbać o odpowiednie środki do czyszczenia powierzchni czy o płyn do dezynfekcji. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu i przygotowaniu zawsze będziesz mógł dbać o stan czystości swojego lokalu.
Pamiętaj także o urządzeniach do dezynfekcji oraz o istotnych teraz maseczkach lub przyłbicach dla pracowników. Te niezbędne do otworzenia restauracji elementy oferuje hurtownia ddd.
Pamiętaj, że cena musi iść w parze z jakością. Zrób porządny research, żeby wiedzieć, jak wyglądają ceny u Twojej konkurencji. Jeżeli chodzi o dania, warto kierować się do nisz – piąta restauracja włoska na jednej ulicy może nie mieć racji bytu.
Źródło: Jay Wennington/unsplash.com
Jeżeli uważasz, że wszystko w lokalu jest już gotowe na otwarcie, zleć badania pracowników i stanu wody, a potem idź do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i zgłoś lokal do odbioru.
Jeśli chcesz, żeby w Twojej restauracji mógł być sprzedawany alkohol, musisz postarać się o pozwolenie. Podstawowym wymogiem do otrzymania koncesji jest odbiór lokalu przez Sanepid. Poszukaj informacji na temat tego, co trzeba zrobić, by taką koncesję zdobyć – w różnych miastach działa to na innych zasadach.
Ubezpieczenie na niespodziewane zdarzenia jest bardzo istotne. W restauracji mogą spotkać Cię różne sytuacje: lokal może zostać okradziony, zalany, może dojść do bójki. Dlatego też pamiętaj, żeby ubezpieczyć restaurację i nie musieć bać się o swoją własność.
Kiedy masz już wszystko – lokal, pracowników, sprzęt, koncesje, możesz otworzyć swój własny lokal. Bardzo ważnym jest, żeby przez cały czas otwierania restauracji prowadzić działania reklamowe. Jeżeli remontujesz lokal, możesz na czas trwania remontu zawiesić nad drzwiami baner informujący o tym, że wkrótce będzie tam restauracja. Nie zapomnij zaprosić znajomych i przyjaciół, którzy będą mogli potem polecać Twój lokal!