Jakie są rodzaje zaworów?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Jakie są rodzaje zaworów?

Fot.: Magda Ehlers/pexels.com

Artykuł sponsorowany

Zawór to mechanizm przeznaczony do zamknięcia lub regulacji przepływu cieczy, lub gazów, w danej instalacji. W przypadku pracy z konkretną substancją i w określonych warunkach należy postawić na dedykowane rozwiązanie. Zawory możemy podzielić ze względu na ich funkcje, konstrukcje czy też przeznaczenie. Do najpopularniejszych zaliczają się m.in. zawory bezpieczeństwa, rozdzielające, czy też zwrotne. Czym się od siebie różnią i na który z wymienionych modeli należy postawić?

Jakie jest przeznaczenie zaworu?

Pierwsze, bardzo ważne pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć, przed wybraniem określonego modelu zaworu, to, jakie będzie jego przeznaczenie? Inną decyzję należy podjąć, wybierając produkt do regulacji przepływ cieczy, a inny w przypadku gazów. Trzeba także uwzględnić temperaturę i wpływ danej substancji na materiał. Jeśli przykładowo, celem danej osoby jest zastosowanie opcji pozwalającej na kontrolę lub całkowite zamknięcie danej instalacji, to świetnym wyborem będzie zawór grzybkowy. Jest to bardzo popularny model, który często wykorzystuje się w przypadku domowych instalacji wodnych. Stanowi zabezpieczenie podczas awarii wodociągów. Charakteryzuje się prostą, lecz niezwykle trwałą konstrukcją, która świetnie spełnia swoje zadanie. Z tego względu zawór grzybkowy jest bardzo popularnym rozwiązaniem, wykorzystywanym nie tylko w domach instalacjach, ale także w przemyśle.

Zawory przemysłowe — co należy o nich wiedzieć?

Jeśli chodzi o podział zaworów ze względu na konstrukcje, to głównie możemy spotkać zawory grzybkowe, kulowe, motylkowe, membranowe oraz zasuwkowe i bezpieczeństwa. Każda z wymienionych opcji jest przeznaczona do konkretnych zadań i pracy w określonych warunkach. Przed wybraniem konkretnego rozwiązania należy zatem uwzględnić, to czy dany zawór będzie musiał sobie poradzić z cieczą, czy gazem, a także czy jego zadanie ma polegać na regulacji, czy też błyskawicznym odcięciu przepływu. Zawory można także klasyfikować ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Zwykle jest to mosiądz, żeliwo, staliwo czy też specjalne tworzywa. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach będą musiały sobie poradzić zawory i z jakimi substancjami będą miały styczność.

Gdzie szukać sprawdzonych zaworów przemysłowych?

Zakup odpowiednich zaworów przemysłowych to zadaniem niezbędne do prawidłowego działania i zabezpieczenia każdej instalacji. Wybrany model powinien być dostosowany do warunków oraz substancji, z którymi będzie miał styczność, a także mieć właściwą konstrukcję umożliwiającą błyskawiczne wykonanie konkretnego zadania. Świetne zawory, które z pełną odpowiedzialnością możemy polecić, znajdą Państwo na stronie https://www.gtm-pv.pl/. Firma GTM Process Valves Sp. z o.o. to sprawdzony importer armatury przemysłowej z całego świata. Dzięki temu prezentowane przez nich rozwiązania charakteryzują się niezwykle wysoką jakością. Firma zaopatruje wiele przemysłów, od chemicznych przez kosmetyczne, papiernicze czy wodociągowe. Dlatego skorzystanie z ich oferty będzie świetną i trafioną decyzją.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*