Jak wybrać pokojową antenę do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Jak wybrać pokojową antenę do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej?

materiał od Klienta

Są różne sposoby na uzyskanie dostępu do najpopularniejszych kanałów telewizyjnych. Można na przykład podpisać umowę z operatorem telewizji kablowej, zaopatrzyć się w zestaw do odbioru telewizji satelitarnej. Ale w każde z tych rozwiązań niesie ze sobą konieczność uiszczania comiesięcznych opłat. Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem jest korzystanie z naziemnej telewizji cyfrowej. Tu comiesięcznego „haraczu” nie ma. Trzeba natomiast posiadać wbudowany w telewizorze lub zewnętrzny dekoder do jej odbioru i wyposażyć dobrą antenę. Nie musi być nawet montowana na zewnątrz budynku, ponieważ istnieje całkiem spory wybór anten pokojowych bardzo łatwych w instalacji.

Małe i estetyczne

Współczesne anteny pokojowe do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej są niewielkich rozmiarów i mają bardzo nowoczesne i estetyczne wzornictwo, dlatego pasują do domowych wnętrz. A dzięki temu, że są pod dachem, nie zostaną uszkodzone w wyniku działania czynników atmosferycznych, na przykład silnego wiatru, gradu, deszczu lub śniegu. Taka antena ma jednak kilka minusów, które są do pokonania. Choćby to, że sygnał z telewizyjnego nadajnika ma do pokonania trudniejszą drogę do anteny niż w przypadku anten zewnętrznych. Mogą mu przeszkadzać na przykład mury budynku czy znajdujące się w środku urządzenia elektroniczne. Może to odbijać się na gorszej jakości obrazu.

Jaka antena pokojowa?

Jaką więc wybrać antenę pokojową? Przede wszystkim taki sprzęt musi obsługiwać jak największą liczbę dostępnych obecnie różnych sygnałów. Lepiej także zdecydować się na antenę wielokierunkową wyposażoną również w filtr LTE, który zapobiega zakłóceniom spowodowanym przez nadajniki LTE. Niech nasza antena ma też wbudowany od razu wzmacniacz sygnału. Przyjmuje się, że antena (zarówno pokojowa, jak i zewnętrzna do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej) powinna znajdować się maksymalnie 10 kilometrów od nadajnika. Aby dowiedzieć się, gdzie znajduje się taki najbliższy nadajnik, wystarczy wejść na stronę sat-charts.eu i następnie wybrać odpowiednią lokalizację. Warto również zwrócić uwagę na to, aby antena była dopasowana do mocy nadawane stamtąd sygnału.

Ważne jest też dobre ustawienie

Ale nawet najmocniejsza antena pokojowa nie zapewni idealnego obrazu, gdy nie będzie dobrze ustawiona. Czasami nawet niewielka zmiana położenia, może wyraźnie zmienić jakość obrazu na lepszą. Przede wszystkim taka antena powinno być umieszczona jak najwyżej. Dobrze jest, aby wisiała, gdy jest taka możliwość. Natomiast anteny stojące powinny znajdować się na stabilnym podłożu, z dala od miejsc, do których mogą mieć dostęp dzieci, i w których może wystąpić wilgoć.

Duża uniwersalność

Współczesne anteny pokojowe są bardzo uniwersalne. Mają niewielkie gabaryty, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich również poza domem. Na przykład zabierać na wycieczki i rodzinne eskapady. Są bowiem pola biwakowe i kempingowe znajdujące się na tyle blisko odbiorników, że i tam można oglądać telewizję lub słuchać radia. Warto też dodać, iż oferowane przez nas pokojowe anteny do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej wykonane są solidnie i z zachowaniem najwyższej staranności. Do ich produkcji używa się trwałych materiałów i komponentów, które odporne są na uszkodzenia mechaniczne, upływ czasu czy szkodliwe czynniki zewnętrzne. Mają też bardzo szczelne puszki, dlatego doskonałe sprawdzają się nie tylko w domu czy mieszkaniu, ale także tam, gdzie są nieco trudniejsze warunki eksploatacji, czyli na przykład w magazynach, garażach, zamkniętych powierzchniach użytkowych.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*