Jak wybrać karmę dla psa?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Jak wybrać karmę dla psa?

Artykuł sponsorowany

Jeżeli wziąłeś pod opiekę najlepszego przyjaciela człowieka, z pewnością zależy Ci na jego zdrowiu i dobrobycie. A podstawą tego jest jedzenie – ponieważ pozwoli Twojemu pupilowi prawidłowo się rozwijać. Dobrze dobrana karma to taka, która zapewnia zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach – ale co to właściwie znaczy?

Jaki powinien być skład karmy dla psa?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy karma jest odpowiednia dla psa, jest znalezienie na opakowaniu napisu „pełnoporcjowa”. Takie oznaczenie informuje Cię, że dany produkt jest przeznaczony do codziennego dokarmiania pupila, a nie wyłącznie w roli dodatkowej przekąski. Karmy pełnoporcjowe zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze w ilościach i proporcjach zapewniających psu prawidłowe funkcjonowanie, zdrowy wzrost i optymalny rozwój. Co jednak powinno znaleźć się w opisie kupnej karmy? Psy są drapieżnikami i mięsożercami, dlatego w swojej diecie potrzebują przede wszystkim białka pochodzącego z podrobów i mięsa. 

 

Dodatkiem, zapewniającym zwierzęciu witaminy czy błonnik, mogą być ziemniaki, rośliny strączkowe oraz zboża, ale nie należy doprowadzać do sytuacji, w której przeważają one w diecie czy karmie pupila. Warto również zwrócić uwagę na pochodzenia mięsa, stanowiącego podstawę karmy. Czy jest to konkretny rodzaj (na przykład mięso wołowe)? A może raczej „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”, czyli nie do końca sprecyzowane źródło? Jeżeli masz możliwość, decyduj się na karmę, która podaje konkretne pochodzenie mięsa i zawiera w składzie właśnie je, a nie „produkty pochodzenia zwierzęcego”. Dobrym wyborem może być również decydowanie się na karmę z obecnymi w składzie mączkami rybnymi czy suszonym mięsem, ponieważ „świeże mięso” oznacza surowiec z dużą zawartością wody – a w efekcie mniej substancji odżywczych dla psa. Na stronie: https://animalo.pl/product-category/psy/karma/karmy-wg-producenta/royal-canin-pies/

znajdziesz szeroką ofertę różnego rodzaju karm dla Twojego pupila. Sprawdź, która z nich będzie najlepsza w Twoim domu.

Karma dla starego psa i szczeniaka

Warto pamiętać, że nie da się przez całe życie karmić pupila jednym rodzajem karmy. Może to okazać się dla niego niezdrowe, a także utrudniać mu prawidłowy rozwój. Psy na różnych stadiach rozwoju i w różnym wieku mają zupełnie inne potrzeby i wymagania – nie tylko te dotyczące ruchu, zabawy czy uwagi, ale również karmy. Podobnie jak u ludzi, u starszych zwierząt metabolzim i przemiana materii ulegają spowolnieniu. Zmienia się więc zapotrzebowanie na energię, a także na różne składniki odżywcze. 

Szczeniaki potrzebują kalorycznych karm, dużej ilości składników odżywczych, a przede wszystkim dużych ilości białka. Dzieje się tak, ponieważ małe psy ciągle rosną, nabierają masy i rozwijają się. Szybko też „zużywają” dostarczoną energię (czyli właśnie kalorie), bo ich przemiana materii jest niezwykle szybka. Starsze psy mają wolniejszy metabolizm i zmieniają się – podobnie jak ludzie. Inaczej zaczyna działać ich gospodarka hormonalna, masa mięśniowa powoli zanika, czasami pojawiają się choroby i problemy zdrowotne. Warto regularnie spotykać się z lekarzem i słuchać jego zaleceń dotyczących żywienia zwierzęcia – ponieważ różne stany zdrowotne mogą stwarzać różnego typu zapotrzebowanie odżywcze. Warto jednak zwraca uwagę na rodzaj karmy. Na stronie: https://animalo.pl/product-category/psy/karma/karmy-wg-producenta/brit-pies/ znajdziesz psią żywnośc przeznaczoną dla szczeniaków, dorosłych psów i seniorów.

Fot.: Mathew Coulton/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*