Jak sprawdzić firmę – weryfikacja wiarygodności kontrahenta

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Jak sprawdzić firmę – weryfikacja wiarygodności kontrahenta

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Współpracę z nowymi kontrahentami najlepiej, aby były owocne i bezproblemowe. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć w pełni tego, z kim będziemy mieli do czynienia. Można sobie jednak w pewien sposób pomóc.

W tym poradniku przeczytasz, jak zmniejszyć ryzyko trafienia na nieuczciwego kontrahenta. Dowiesz się np. gdzie szukać darmowych informacji na temat firm. Przeczytaj już teraz!

Sprawdź kontrahenta

Jeżeli prowadzisz firmę, to z pewnością spotykasz się z różnymi ofertami współpracy, dotyczących osób prywatnych, oraz firm. Większość z danych propozycji zwykle przedstawia się w sposób kuszący, jednak rozsądek, co do nawiązania kontaktów biznesowych powinien zostać odpowiednio zachowany. Istotne, aby wiedzieć, z kim mamy do czynienia i czy podpisując umowę, nie nadziejemy się na minę.

Działanie takie ma na celu uchronienie nas między innymi przed stratami finansowymi.

Bardzo dużo informacji na temat firm (krajowych, jak i zagranicznych), zawiera się w bezpłatnych rejestrach publicznych, do których dostęp można uzyskać przez internet. Z użyciem tego prostego sposobu, sprawdzić można, czy interesujący nas podmiot posiada założoną działalność gospodarczą lub np. czy jest podatnikiem VAT itp. Weryfikacji można dokonać w banalny sposób – podając podstawowe, ogólnodostępne dane kontrahenta.

Istnieją również serwisy płatne (Biura informacji kredytowych i inne) – z nich należy korzystać, kiedy zechcemy pozyskać informacje na temat sytuacji finansowej „przyszłego” wspólnika.

Czytając dalszą część poradnika, dowiesz się jakie informacje o kontrahencie możesz pozyskać z poszczególnych źródeł.

Praca przy komputerze. Sprawdzanie Kontrahenta

 

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – CEIDG

Jest to najprostszy sposób, aby sprawdzić, czy dana osoba posiada założoną działalność gospodarczą lub jest członkiem spółki cywilnej.

Wymaganymi danymi są tylko podstawowe, takie jak dane osobowe, NIP, REGON. Co zatem można uzyskać dzięki CEIDG?

  • dane podstawowe na temat kontrahenta (nazwa firmy, kto jest właścicielem itp.),
  • datę rozpoczęcia prowadzenia działalności (opcjonalnie datę jej zawieszenia, wznowienia),
  • status przedsiębiorcy (aktywny, bądź zawieszony),
  • dane kontaktowe (telefon, adres e-mail – te mogą zostać zastrzeżone na życzenie),
  • adres przedsiębiorcy i firmy,
  • rodzaje, pod których kątami prowadzony jest biznes,
  • dane pełnomocników danego przedsiębiorcy,
  • wszelkie informacje, które dotyczą upadłości postępowania naprawczego, restrukturyzacyjnego.

Co więcej, korzystając z CEIDG, znaleźć można również dane wspólników interesujących nas spółek. Warto mieć też na uwadze, że w przypadku wpisania niepełnego adresu (jedynie np. miasta, ulicy), wyświetlą się wszyscy przedsiębiorcy, którzy przykładowo posiadają firmy na danej ulicy, czy w danym mieście.

Rejestr Gospodarki Narodowej – REGON

Kolejny prosty sposób na sprawdzenie kontrahenta, to skorzystanie z wyszukiwarki Krajowego Rejestru Podmiotów Gospodarki Narodowej, który prowadzi GUS. Dzięki tej metodzie dane można pozyskać po wpisaniu:

  • NIP,
  • REGON,
  • KRS,
  • adresu.

Dodatkowo w REGON odnaleźć można dane spółek cywilnych, których na próżno szukać w CEIDG (tam znajdują się jedynie dane wspólników spółek cywilnych).

Krajowy Rejestr Sądowy – KRS

Korzystać np. można gdy kontrahentem jest spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, bądź z ograniczoną odpowiedzialnością. Ogółem rzecz biorąc, KRS przeznaczony jest do ewidencji spółek prawa handlowego. Wystarczy skorzystać wówczas z wyszukiwarki Krajowego Rejestru Sądowego.

Interesujące nas podmioty, w prosty sposób znaleźć można po wpisaniu danych, takich jak:

  • NIP,
  • REGON,
  • KRS,
  • miejscowość,
  • nazwa firmy.

Zanim zaczniemy szukać, koniecznie należy zaznaczyć okno „Przedsiębiorcy”.

Dzięki korzystaniu z wyszukiwarki KRS, można pozyskać dane na temat firmy, w które wpisują się:

  • firma prowadzonej działalności gospodarczej,
  • adres zarejestrowanej działalności gospodarczej,
  • datę wpisu lub wykreślenia z rejestru,
  • numery identyfikacyjne,

Uzyskać też można wiedzę na temat wpisu, dotyczącego przeprowadzane najważniejsze zmiany w danej firmie. To jednak nie wszystko. Dzięki skorzystaniu z KRS poznać można też informacje na temat wielkości kapitału, czy niezapłaconych należności w Urzędzie Skarbowym, bądź ZUS-ie, a także takie dane jak wspólników, przedmiot działalności spółki, czy na temat postępowania upadłościowego. Więcej informacji, na temat wyszukiwania danych w KRS znaleźć można na stronie Krajowego Rejestru Sądowego.

Wykaz podatników VAT UE

W przypadku, gdy kontrahent posiada siedzibę poza krajem rodzimym, czyli np. innym znajdującym się na terenie UE, jego dane można sprawdzić w informatycznym systemie VIES (Vat Information Exchange System). Jest to wyszukiwarka prowadzona przez Komisję Europejską. Dzięki skorzystaniu będzie można zweryfikować, czy interesujący nas podmiot jest zarejestrowany np. jako dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych. Jest to proces konieczny, aby móc zastosować do danych transakcji stawkę 0% VAT.

Wyszukując, wystarczy podać podstawowe informacje, czyli np. państwo członkowskie, z którego to pochodzi dany przedsiębiorca, jak i jego numer VAT UE, który jest odpowiednikiem NIP-u.

W sytuacji, kiedy kontrahent twierdzi, że zarejestrowany został do celów związanych z podatkiem VAT, jednak przeprowadzona weryfikacja tego nie potwierdzi, żądać można dodatkowej weryfikacji w US kraju, w którym zarejestrowana jest firma.

Inne źródła

Innymi miejscami, gdzie sprawdzić można potencjalnego kontrahenta, są:

  1. Informacje o kontrahencie z Urzędu Skarbowego – można tego dokonać bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.
  2. Wykaz podatników VAT – Biała lista. Jest to kolejna wyszukiwarka, podobna, jak opisane powyżej.

Pozyskanie informacji na temat długów przyszłego kontrahenta

Wiemy już skąd pozyskiwać wiele informacji na temat kontrahentów, jednak istnieje jeszcze kwestia ich zadłużeń, co przecież w wielu sytuacjach jest kwestią niezwykle istotną. Okazuje się, że proces ten również jest możliwy.

Banknoty. Sprawdzanie sytuacji finansowej kontrahenta

 

Biura Informacji Gospodarczej – BIG

Informacje dotyczące sytuacji finansowej danego przedsiębiorcy pozyskać można z BIG. W naszym kraju aktualnie działa kilka biur, które prowadzą prywatne podmioty, gdzie dokonać można sprawdzenia. Opcje te są niestety płatne. Cena zależna jest od wykonywanej usługi. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Biuro Informacji Gospodarczej – Infomonitor

Jest to biuro, które prowadzi Rejestr Dłużników BIG (BIG InfoMonitor). Ponadto, za jego pomocą uzyskać można dostęp do baz Biura Informacji Kredytowej, czy Związku Banków Polskich. Biuro to wspiera procesy windykacyjne. Co więcej, za jego pośrednictwem potwierdzić można wiarygodność finansową kontrahentów, klientów i nie tylko. Podstawowe sprawdzenie kontrahenta (raport dotyczący przedsiębiorcy z BIG), kosztuje tylko 29 złotych. Oferta przewiduje nawet skorzystanie z abonamentu, w celu sprawdzania większej liczby podmiotów.

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA – KRD BIG

Biuro obsługuje wszelkie podmioty gospodarcze, począwszy od osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, aż do dużych korporacji. KRD BIG jest odpowiedzialny za stworzenie systemu wymiany na temat informacji gospodarczych, które łączy w sobie wszelkie gałęzie gospodarki. Z oferty korzystać mogą nie tylko inni przedsiębiorcy, ale również osoby prywatne, gminy itp. Koszt miesięczny to około kilkuset złotych.

Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej – KBIG

Jest ono częścią międzynarodowej grupy Deltavista i współpracuje także z biurami Europy Zachodniej. Dlatego też informacje, które udostępnia KBIG, dostępne są na rynkach zagranicznych. Koszty za miesięczny abonament usługi oscylują w granicach kilkuset złotych.

Innymi serwisami, gdzie sprawdzić można wiarygodność finansową kontrahenta to:

  1. Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych – KIDT
  2. Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. – ERIF

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych

Jest to instytucja państwowa, którą prowadzi Krajowy Rejestr Sądowy. Otóż dłużnicy wypisywani są z urzędu na podstawie sądu. W rejestrze dłużników niewypłacalnych, aby znaleźć interesujący podmiot, należy posiadać przede wszystkim numer RDN, czyli ten, pod którym kontrahent został wpisany do danego rejestru.

W przypadku nieposiadania RDN należy złożyć wniosek do KRS o taki numer. Pozyskanie numeru kosztuje około 15 złotych, jednak kiedy podmiot nie jest wpisany w rejestrze i numeru nie posiada, również poniesiemy daną opłatę.

Wywiadownie handlowa Coface!

Są to prywatne podmioty, które na zlecenie weryfikują wiarygodność finansową zarówno polskich, jak i zagranicznych kontrahentów. Jednym z najlepszych wyborów będzie największa w Polsce wywiadownia handlowa Coface https://www.coface.pl/Nasza-oferta/Informacja-gospodarcza.

Dzięki niej, bez problemu uda się uzyskać kompletne informacje dotyczące np. finansów na temat krajowych, jak również zagranicznych kontrahentów. Za jakość świadczoną przez Coface odpowiadają najlepsi specjaliści do spraw informacji, jak i analitycy do spraw ryzyka, którzy pracują aż w 66 krajach. Jeżeli chcesz sprawdzić firmę w wywiadowni gospodarczej, wybór Coface będzie idealnym.

Praca w zespole. Udana współpraca z nowymi kontrahentami

Podsumowanie

Jak widać, możliwości na sprawdzenie, czy potencjalny kontrahent nie posiada długów, lub czy co najważniejsze jest uczciwy, istnieje sporo. Warto z nich korzystać i dokonywać weryfikacji kontrahenta, aby zaoszczędzić sobie ewentualnych problemów w późniejszej współpracy, tym bardziej że często usługi te są darmowe i łatwo dostępne.

Zdjęcia: materiał Klienta

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*