Los Muertos Crew/pexels.com
Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Ogromna część z nas przykłada szczególną wagę do dbania o własne zdrowie. Jednym z narządów w naszym organizmie, który wymaga częstej diagnostyki oraz specjalistycznego leczenia jest serce. Holter ciśnieniowy jest jednym z najbardziej przydatnych, obrazowych badań, który cieszy się ogromną popularnością i uznaniem wśród szerokiego grona specjalizować oraz pacjentów. Na czym polega badanie holterem ciśnieniowym i kiedy zleca się jego wykonanie? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!
Holter ciśnieniowy jest urządzeniem powszechnie wykorzystywanym w diagnostyce chorób serca. Pacjent, który został wyposażony w holter, przez 24 godziny poddawany jest automatycznemu rejestrowaniu ciśnienia tętniczego krwi. Specjalistyczny aparat monitoruje pracę serca w czasie spoczynku, wysiłku fizycznego, pracy czy w innych czynności, co pozwala na uzyskanie bardzo rzetelnego wyniku i obrazu zdrowia i kondycji serca . Pomiary w ciągu dnia wykonywane są najczęściej w odstępie 15 minut, natomiast w nocy co 30 minut. Po upływie doby pacjent proszony jest o zwrot aparatu. Badanie jest praktycznie bezbolesne. Jedyny dyskomfort można odczuwać w trakcie napełniania mankietu na ramieniu powietrzem.
Holter ciśnieniowy odgrywa priorytetową rolę w diagnostyce różnorodnych chorób serca. Wykonywany jest przede wszystkim w związku z jednorazowymi wynikami pomiaru ciśnienia krwi odbiegającymi od ogólnie ustalonej normy. Jednak takie badanie nie jest miarodajne- może mieć na niego wpływ np. stres. Co więcej, holter ciśnieniowy bardzo często zakładany jest w sytuacjach, gdy pacjent narzeka na złe samopoczucie, senność, brak energii, kołatanie serca, zawroty głowy, nudności oraz inne dolegliwości. Holter ciśnieniowy jest jednym z najbardziej skutecznych badań, które pozwala na rozwiązanie wszelkich wątpliwości czy podejrzeń lekarza specjalisty. W związku z tym gdy kardiolog podejrzewa u swojego pacjenta różnorodne dysfunkcje w pracy serca czy występowanie chorób, bardzo często zleca wykonanie badania holterem ciśnieniowym. Podsumowując, badanie przy użyciu holtera ciśnieniowego krwi należy wykonać w celu:
Holter ciśnieniowy najczęściej wykorzystywany jest do rozpoznania nadciśnienia tętniczego krwi, jak również skrupulatnego monitorowania efektów jego leczenia. Bardzo często holter okazuje się być nieocenionym także w zaburzeniach ciśnienia tętniczego krwi. Holter jest specjalistycznym urządzeniem, które wykryje zarówno patologiczne spadki, jak również niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta wysokie wahania. Nie wykryto żadnych przeciwwskazań, które miałyby uniemożliwić wykonanie badania przy pomocy holtera ciśnieniowego. Co więcej, badanie można regularnie powtarzać, przez co nadciśnienie tętnicze krwi może być pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego.
Zamów badanie już dziś! https://holterdodomu.pl/uslugi-holter