Jaką karmę dla psa wybrać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Jaką karmę dla psa wybrać?

Źródło: mattycoulton/pixabay.com


Jesteś posiadaczem psa? Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszą karmę, która będzie dopasowana do jego potrzeb? Skorzystaj z naszych wskazówek!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie karmy dla psa?

Wybór idealnej karmy dla psa to częsty dylemat szczególnie w przypadku początkujących właścicieli czworonogów, którzy zastanawiają się, jaka karma będzie odpowiednia dla ich pupila. W gąszczu różnych dostępnych na rynku ofert, zakup najlepszej z nich, którą w dodatku pokocha nasz pies może stanowić nie lada wyzwanie. Wybierając idealną karmę dla psa trzeba wziąć pod uwagę wiele ważnych kwestii. Należy pamiętać o tym, że każdy pies jest inny, ma różne potrzeby i upodobania smakowe, dlatego nie ma jednej uniwersalnej karmy, która sprawdziłaby się w 100% u wszystkich czworonogów.

Wybierając przysmaki dla swojego pupila powinniśmy zadbać o to, aby produkt miał odpowiedni skład i wartości odżywcze. Potrzeby żywieniowe będą bowiem różne w przypadku szczeniaków czy dorosłych osobników. Należy także wziąć pod uwagę rasę psa, masę ciała, jego styl życia oraz stan zdrowia. Jeżeli masz wątpliwości odnośnie zakupu konkretnej karmy dla psa warto również zasięgnąć wcześniej porad u innych właścicieli i zapoznać się z ich opiniami na temat konkretnych produktów.

Źródło: Brooke Cagle/unsplash.com

Skład karmy dla psa

Poszczególne rodzaje karmy dla psa mogą się różnić między sobą nie tylko smakiem, ale przede wszystkim składem, który można znaleźć na opakowaniu. Jej główną podstawą jest przede wszystkim mięso, które stanowi główne źródło białka w diecie czworonoga. Ponadto można znaleźć w nich m.in. węglowodany, tłuszcze i różne suplementy, takie jak witaminy niezbędne do prawidłowego rozwoju pupila.

Zapotrzebowanie na poszczególne składniki i energię będzie zależało m.in. od wieku oraz kondycji i stanu zdrowia psa. Przykładowo szczenięta ze względu na swój intensywny rozwój będą wymagały karmy ze znacznie większą ilością białka i fosforu oraz o zwiększonej kaloryczności niż np. starsze psy, u których procesy metaboliczne przebiegają znacznie wolniej. W przypadku zwierząt z różnymi schorzeniami, np. alergików być może konieczne będzie zastosowanie specjalistycznej karmy dopasowanej do ich potrzeb. W sklepie internetowym https://johndog.pl/ można znaleźć karmy skierowane zarówno do szczeniaków, jak i starszych czworonogów o różnych potrzebach żywieniowych.

Bez względu na to na jaki produkt się zdecydujemy, zawsze należy uwzględniać zalecenia dotyczące odpowiedniego dawkowania pokarmu. Może się zdarzyć, że mimo znakomitych właściwości i składu danej karmy nie przypadnie ona do gustu twojemu pupilowi. Jeśli nie masz pewności, jaki produkt będzie mu najbardziej smakować nie warto od razu sięgać w sklepie po duże opakowania. Zamiast nich możesz wcześniej kupić różnego rodzaju mniejsze porcje i zaobserwować, jak będzie reagował na każdą z nich.

Karma sucha czy mokra?

To pytanie regularnie pada z ust właścicieli psów. Oba te rozwiązania mają swoje wady, jak i zalety. Karma sucha jest chętnie wybierana m.in. ze względu na łatwość użytkowania oraz długi okres przydatności do spożycia. Ponadto pozytywnie wpływa na stan uzębienia u psów, zapobiegając odkładaniu się kamienia na powierzchni zębów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że może powodować również wzmożone pragnienie.

Karma mokra z kolei w porównaniu do suchej zawiera większą ilość wody i lepiej nawadnia organizm zwierzęcia, np. w czasie upałów. Ze względu na swoją miękką konsystencję dobrze sprawdzi się w przypadku tych psów, które mają braki w uzębieniu i problemy z gryzieniem pokarmów. Dodatkowo w porównaniu z karmą suchą jest znacznie mniej kaloryczna, dlatego poleca się ją m.in. tzw. psom „kanapowcom”, u których mała aktywność fizyczna przy jednoczesnym dużym podażu kalorii może prowadzić do otyłości. Wadą karmy mokrej jest jednak znacznie krótsza data przydatności, dlatego należy zadbać o to, aby przechowywać ją w odpowiednich warunkach, nie przekraczając terminu podanego na opakowaniu.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*