Amerykanie uwielbiają polską kuchnię

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Amerykanie uwielbiają polską kuchnię

Ella Olsson/unsplash.com

Press info

Jakie rodzaje kuchni są najpopularniejsze w USA i gdzie można je skosztować? Aby odpowiedzieć na to pytanie platforma Preply przeanalizowała 785 restauracji w tym kraju. Okazało się, że najwyżej ocenianym rodzajem kuchni w Stanach Zjednoczonych (pod względem ogólnej oceny w skali od 1 do 5 gwiazdek) okazała się być kuchnia polska.

Większość amerykańskich potraw ma swoje korzenie w różnych zakątkach świata. Preply postanowiło zbadać, jakie smaki są najwyżej oceniane przez Amerykanów i gdzie można ich posmakować. Przeanalizowano 785 restauracji w całych Stanach Zjednoczonych, aby ustalić najlepsze rodzaje kuchni według opinii klientów.

Aby mieć pewność, że wyniki będą wiarygodne, wykluczono kuchnie, które były reprezentowane przez mniej niż 5 restauracji w danym mieście lub 15 restauracji w skali kraju. Nie wzięto pod uwagę także tych restauracji, którym wystawiono mniej niż 25 recenzji. Analiza pozwoliła ustalić, które miasta oferują najlepsze dania z każdego rodzaju kuchni regionalnej.

Ogólnokrajowa ocena dla każdego rodzaju kuchni

Biorąc pod uwagę różnorodność pięciu najwyżej ocenianych rodzajów kuchni w tym kraju, podniebienia Amerykanów zdają się doceniać różnorodność. Najpopularniejszą kuchnią regionalną okazała się kuchnia polska z ogólną oceną 4,59 gwiazdki. Na kolejnych miastach znalazły się:

  • etiopska (2. miejsce z oceną 4,5 gwiazdki),
  • argentyńska (3. miejsce z oceną 4,49 gwiazdki),
  • wenezuelska (4. miejsce z oceną 4,47 gwiazdki),
  • libańska (5. miejsce z oceną 4,45 gwiazdki).

Czyli od pierogów i gulaszu po tamale oraz tabbouleh. Tych pięć kuchni charakteryzuje się bardzo różnymi smakami i daniami.

Najwyżej oceniany rodzaj zagranicznej kuchni w miastach

Podczas gdy Amerykanie wydają się faworyzować kuchnię polską, preferencje smakowe kształtują się różnie, w zależności od miasta. Pięć miast uwielbiających zagraniczne dania to:

  1. San Diego, Kalifornia: kuchnia etiopska (4,76 gwiazdki),
  2. Austin, Teksas: kuchnia wenezuelska (4,71 gwiazdki),
  3. Nowy Jork, Nowy Jork: kuchnia gruzińska (4,69 gwiazdki),
  4. Portland, Oregon: kuchnia peruwiańska (4,68 gwiazdki),
  5. Filadelfia, Pensylwania: kuchnia polska (4,67 gwiazdki).

Jeśli szukasz świetnej kuchni brazylijskiej, to najlepiej ocenione dania znajdziesz w Teksasie – w miastach Dallas i San Antonio. Warto w tym celu odwiedzić również Atlantę. Z kolei Kalifornia jest tym stanem, w którym można znaleźć najlepsze etiopskie jedzenie – w szczególności w San Diego i San Jose. Do rozważenia pozostają także Denver, Waszyngton i Nashville.

Najpopularniejsze kuchnie w „foodie cities” Ameryki

Dodatkowo Preply przeanalizował najpopularniejsze kuchnie w pięciu największych „foodie cities”, sklasyfikowanych przez serwis U.S. News. W tych miastach na smakoszy czekają różnorodne lokale gastronomiczne. Odbywają się tam festiwale kulinarne, jest ponadprzeciętna ilość food trucków oraz restauracji niż sieci fast food. Są to miasta dla osób, które kochają jedzenie. Jeśli chcesz odkrywać różnorodne rodzaje kuchni, spróbuj odwiedzić któreś z najbardziej znanych „foodies cities” w Stanach Zjednoczonych.

#1 San Francisco – znane jako stolica dobrego jedzenia w USA oferuje różnorodne, wysoko cenione międzynarodowe kuchnie – na czele z pikantnym i aromatycznym jedzeniem argentyńskim ocenionym na 4,62 gwiazdki. Kuchnia etiopska zajmuje 2. miejsce z oceną 4,5 gwiazdki. Z kolei dania tureckie, niemieckie oraz hiszpańskie dzielą 3. miejsce z oceną 4,48 gwiazdki.

#2. Nowy Orlean – znany z pełnej życia kultury ulicznej i obchodów Mardi Gras jest „hot spotem” międzynarodowej kuchni. W stolicy stanu Luizjana najpopularniejsze dania to ostre i aromatyczne potrawy karaibskie (4,66 gwiazdki). 2. miejsce zajmują tajskie restauracje ze średnią oceną 4,58 gwiazdki. Inne najlepiej oceniane kuchnie to: wietnamska (4,46 gwiazdki), francuska (4,44 gwiazdki) i jamajska (4,42 gwiazdki).

#3. Chicago – znane z oryginalnych wynalazków kulinarnych, takich jak pizza „deep-dish” i hot dog „Chicago style”, oferuje ogromny wybór międzynarodowych dań. Pikantne potrawy wenezuelskie uzyskały najwyższą ocenę – 4,66 gwiazdki. Na 2. miejscu uplasowała się kuchnia serbska z oceną 4,62 gwiazdki. Podium zamykają aż trzy kuchnie: libańska, brazylijska, a także polska – ocenione równorzędnie na 4,55 gwiazdki.

#4. Nowy Jork – nic dziwnego, że największe miasto w USA może pochwalić się jedną z najlepszych scen kulinarnych. Tam zawsze trafisz w dziesiątkę, wybierając ciepłe chaczapuri, ocenione wraz z pozostałymi gruzińskimi przysmakami na 4,69 gwiazdki.  Kolejne miejsca na liście zajmują pikantne i aromatyczne potrawy z kuchni  argentyńskiej (4,59 gwiazdki), kolumbijskiej (4,51 gwiazdki), malezyjskiej (4,5 gwiazdki) i brazylijskiej (4,48 gwiazdki).

#5. Los Angeles – drugie co do wielkości miasto w USA również prezentuje różnorodną ofertę kulinarną. Podobnie jak w San Francisco najwyżej ocenianą kuchnią jest argentyńska (4,54 gwiazdki). W Mieście Aniołów można odnaleźć znacznie więcej opcji dla smakoszy. Warto sprawdzić ocenianą na 4,48 gwiazdki kuchnię karaibską lub posmakować dań tajwańskich (4,46 gwiazdki). Wysokie oceny uzyskały także kuchnie: francuska (4,44 gwiazdki) oraz włoska (4,42 gwiazdki).

Od restauracji z gwiazdką Michelin po niewielkie knajpki, oferta kulinarna Stanów Zjednoczonych zaspokoi gusta wszystkich. Znajdziemy tam jedzenie z całego świata. Jak podkreślają autorzy badania, odwiedzenie restauracji o międzynarodowym charakterze może być też świetną okazją, aby np. podszlifować umiejętności językowe.

 

Źródło: Preply

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*