Źródło: nenetus/Adobe Stock
Na całym świecie na astmę choruje ponad 300 milionów ludzi. Ta liczba ciągle rośnie. W samej Polsce jest to 1 chora osoba na 20 zdrowych Polaków.* Czym jest astma i jak wcześnie zauważyć jej objawy?
Astma to przewlekła choroba spotykana zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Cechuje się przewlekłym stanem zapalnym dróg oddechowych, na skutek którego chory zmaga się z ciężkimi napadami kaszlu i problemami z oddychaniem. Nieleczona astma może doprowadzić do trudnych w leczeniu powikłań, a nawet śmierci.
Astma jest niestety chorobą uwarunkowaną nie tylko genetycznie, ale również środowiskowo. Bardzo często rozwija się wraz ze zwiększoną częstotliwością kontaktu chorego z danym alergenem, na przykład smogiem. Właśnie dlatego liczba astmatyków stale rośnie – im bardziej zanieczyszczone powietrze, tym więcej ludzi jest narażonych na problemy z drogami oddechowymi.
Oprócz czynników alergicznych również otyłość, nieprawidłowa dieta i styl życia, a także palenie tytoniu (nieważne, czy w formie czynnej, czy biernej) przyczyniają się do rozwinięcia astmy. Innymi częstymi przyczynami są powikłania po przebytych infekcjach dróg oddechowych.
Źródło: Ilike/Adobe Stock
Najbardziej rozpoznawalnym symptomem astmy jest silny, nawracający kaszel o suchym podłożu. Nie zawsze jednak każdy, kto zmaga się z kaszlem, jest astmatykiem. Najłatwiej jest sprawdzić, czy nasz objaw pasuje do profilu choroby, jeśli dostrzeżemy współistniejące z nim pozostałe symptomy astmy.
Jednym z nich jest świszczenie oddechu, które objawia się wysokim gwizdem wydobywającym się z dróg oddechowych przy wydychaniu powietrza. Problemy z oddychaniem to również bardzo typowy objaw choroby. Oba z nich mogą się nasilać po nawet krótkim wysiłku fizycznym. Normalnym jest, że czasem po ćwiczeniu możemy mieć problemy ze złapaniem oddechem, ale jeśli nasz problem jest intensywny lub towarzyszy mu ucisk w klatce piersiowej, to znak, że powinniśmy skontaktować się z rodzinnym lekarzem.
Oprócz tych najczęstszych objawów mniej znane symptomy astmy to: ból gardła, katar, chroniczne zmęczenie, ból głowy, rozdrażnienie i problemy ze snem. Większość objawów nasila się w nocy.
Wśród ubogiej części społeczeństwa astma bardzo często pozostaje niezdiagnozowanym problemem oraz jest kompletnie nieleczona. Niektórzy potrafią również bagatelizować tę chorobę, nie wiedząc o jej przykrych konsekwencjach.
Silny kaszel, którym objawia się astma, nasila się w nocy i może wywołać problemy ze snem. Sam niedobór snu może doprowadzić do problemów z koncentracją i pamięcią, a także złymi wynikami w szkole lub pracy. Nieleczona astma ma jednak negatywny wpływ nie tylko na nasze codzienne życie, ale i może doprowadzić do przedwczesnej śmierci z powodu silnego napadu. Szczególnie narażeni na tę ewentualność są chorzy, którzy nie przestrzegają zaleceń lekarza, już w przeszłości byli hospitalizowani z powodu astmy, a także mają problemy z płucami.
Do ataku astmy może przyczynić się kontakt z czynnikiem alergicznym, na przykład z kurzem, pleśnią, trawą lub pyłkami kwiatów. Drażniące są również zanieczyszczenia w powietrzu. Inne czynniki mogące przyczynić się do ataku astmy to: grypa, przeziębienie, silne zapachy (na przykład perfum), napad śmiechu lub płaczu oraz zmiany pogodowe.
Astmę powinno się na bieżąco kontrolować. Pikflometr to małe urządzenie pozwalające na wykonanie pomiaru przepływu powietrza w drogach oddechowych. Wykonując nim codzienne badania, chorzy są w stanie ocenić, w jak ostrej fazie znajduje się ich zapalenie. Aby poprawnie przeprowadzić pomiar, należy pikflometru używać każdego dnia i o tej samej porze. Przyjmując pozycję stojącą, weź głęboki wdech i wsuń ustnik do ust, a następnie jak najmocniej dmuchnij w urządzenie.
Samą astmę można leczyć poprzez ograniczenie kontaktu z alergenem oraz ewentualne wdrożenie leków, by zahamować rozwój choroby. Lekarz może Ci przepisać leki wziewne, które na wypadek ostrego napadu przyjmiesz z pomocą inhalatora.
*https://www.mp.pl/pacjent/astma/wszystkooastmie/cowartowiedziec/45789,kto-choruje-na-astme