Nowoczesne metody leczenia zaburzeń oddychania

Nowoczesne metody leczenia zaburzeń oddychania

Artykuł sponsorowany

Zaburzenia oddechowe dotykają coraz większą część starzejącego się społeczeństwa, ale spotykają również znaczny odsetek osób młodych, problemy te mogą więc dotyczyć każdego z nas. Ryzyko pojawienia się niechcianych powikłań i niewydolności oddechowej znacząco wzrasta dzisiaj, kiedy trwa epidemia choroby COVID-19, która najczęściej wiąże się z problemami ze strony układu oddechowego. Naprzeciw temu wychodzą nowoczesne metody leczenia zaburzeń oddychania.

Zaburzenia oddychania – czym są i jak je diagnozować?

Zaburzenia oddychania to wszelkiego typu odchylenia od przyjętej normy wynikającej z parametrów, które uznaje się w medycynie za prawidłowe u zdrowego, dorosłego człowiek. Przyczyn, które powodujących takie nieprawidłowości może być wiele, a zaburzenia mogą dotyczyć różnych cech. Jednym z przykładów jest liczba oddechów. W ciągu minuty zdrowy człowiek wykonuje od 12 do 17 wdechów i wydechów, przy czym wydech nie powinien być dłuższy niż wdech. Jeśli zauważamy odchylenia od tej normy, może to być oznaka zaburzeń oddychania. Wszystkie nieprawidłowości tego typu stanowią zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. Dlatego tak ważne jest stałe kontrolowanie parametrów oraz szybka reakcja w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Pierwszym krokiem powinna być dla nas jak najszybsza konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu, który w razie konieczności skieruje nas do lekarza specjalisty. Gdy obserwujesz jakiekolwiek symptomy związane z zaburzeniami oddychania – a przede wszystkim, gdy towarzyszą im taki dolegliwości, jak: ból zatok, przewlekły katar, chrapanie lub bezdechy senne oraz wrażenie zatkania nosa. W takich sytuacjach nie powinno się zwlekać, ale od razu udać się do lekarza laryngologa.

Fot. Kevin Valerio/Pexels

Nowoczesne metody leczenia zaburzeń oddechowych

Trenażer oddechowy

Po trenażer oddechowy sięgają często sportowcy, jednak jest to niezastąpiona metoda nowoczesnego leczenia zaburzeń oddechowych u osób cierpiących na różne choroby układu oddechowego (np. astma, POChP), problemy z sercem (np. niewydolność, zawał) itp. Lekarze i fizjoterapeuci polecają trenażer oddechowy swoim pacjentom, aby poprawić jakość ich życia, ułatwić oddychanie, a więc codzienne funkcjonowanie. Urządzenie to jest w stanie również zwiększyć naszą wytrzymałość, a tym samym tolerancję wysiłku. Bogatą ofertę tego typu sprzętów możemy znaleźć na stronie: https://fitcast.pl/kategoria-produktu/terapia/trenazer-oddechowy/.

Koncentratory tlenu

Kolejnym typem urządzeń medycznych przeznaczonych do leczenia zaburzeń układu oddechowego są koncentratory tlenu. Sprzęt ten służy podawaniu pacjentowi powietrza ze zwiększoną ilością tlenu. Koncentrator pobiera powietrze z otoczenia, absorbuje azot wchodzący w jego skład, a następnie przekazuje do naszego organizmu tlen do oddychania w stężeniu przekraczającym 90 proc. Jest to tzw. Tlen medyczny. Dodatkowo aparatura ta filtruje, oczyszcza, a niektóre egzemplarze również nawilżają, podawany gaz. Stosowane są również w wielu przypadkach leczenia pacjentów onkologicznych oraz ze zdiagnozowanymi schorzeniami kardiologicznymi. Na liście wskazań do stosowania koncentratora tlenu znalazły się: rak płuc, astma oskrzelowa, niewydolność krążenia, dusznica bolesna, zwłóknienie płuc czy dysplazja oskrzelowo-płucna. Wśród ofert wielu sklepów medycznych możemy znaleźć zarówno urządzenia przenośne, przeznaczone do użytku poza domem i mające mniejsze rozmiary, jak i stacjonarne, dedykowane leczeniu szpitalnemu, w przychodni lub w domu. 

Zdjęcie główne: yolya_ilyasova/Adobe Stock

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *