Nowoczesne metody leczenia zaburzeń oddychania

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Nowoczesne metody leczenia zaburzeń oddychania

Źródlo: yolya_ilyasova/Adobe Stock


Zaburzenia oddechowe dotykają coraz większą część starzejącego się społeczeństwa, ale spotykają również znaczny odsetek osób młodych, problemy te mogą więc dotyczyć każdego z nas. Ryzyko pojawienia się niechcianych powikłań i niewydolności oddechowej znacząco wzrasta dzisiaj, kiedy trwa epidemia choroby COVID-19, która najczęściej wiąże się z problemami ze strony układu oddechowego. Naprzeciw temu wychodzą nowoczesne metody leczenia zaburzeń oddychania.

Zaburzenia oddychania – czym są i jak je diagnozować?

Zaburzenia oddychania to wszelkiego typu odchylenia od przyjętej normy wynikającej z parametrów, które uznaje się w medycynie za prawidłowe u zdrowego, dorosłego człowiek. Przyczyn, które powodujących takie nieprawidłowości może być wiele, a zaburzenia mogą dotyczyć różnych cech. Jednym z przykładów jest liczba oddechów. W ciągu minuty zdrowy człowiek wykonuje od 12 do 17 wdechów i wydechów, przy czym wydech nie powinien być dłuższy niż wdech. Jeśli zauważamy odchylenia od tej normy, może to być oznaka zaburzeń oddychania. Wszystkie nieprawidłowości tego typu stanowią zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. Dlatego tak ważne jest stałe kontrolowanie parametrów oraz szybka reakcja w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Pierwszym krokiem powinna być dla nas jak najszybsza konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu, który w razie konieczności skieruje nas do lekarza specjalisty. Gdy obserwujesz jakiekolwiek symptomy związane z zaburzeniami oddychania – a przede wszystkim, gdy towarzyszą im taki dolegliwości, jak: ból zatok, przewlekły katar, chrapanie lub bezdechy senne oraz wrażenie zatkania nosa. W takich sytuacjach nie powinno się zwlekać, ale od razu udać się do lekarza laryngologa.

Źródło: Kevin Valerio/pexels.com

Nowoczesne metody leczenia zaburzeń oddechowych

Trenażer oddechowy

Po trenażer oddechowy sięgają często sportowcy, jednak jest to niezastąpiona metoda nowoczesnego leczenia zaburzeń oddechowych u osób cierpiących na różne choroby układu oddechowego (np. astma, POChP), problemy z sercem (np. niewydolność, zawał) itp. Lekarze i fizjoterapeuci polecają trenażer oddechowy swoim pacjentom, aby poprawić jakość ich życia, ułatwić oddychanie, a więc codzienne funkcjonowanie. Urządzenie to jest w stanie również zwiększyć naszą wytrzymałość, a tym samym tolerancję wysiłku. Bogatą ofertę tego typu sprzętów możemy znaleźć na stronie: https://fitcast.pl/kategoria-produktu/terapia/trenazer-oddechowy/.

Koncentratory tlenu

Kolejnym typem urządzeń medycznych przeznaczonych do leczenia zaburzeń układu oddechowego są koncentratory tlenu. Sprzęt ten służy podawaniu pacjentowi powietrza ze zwiększoną ilością tlenu. Koncentrator pobiera powietrze z otoczenia, absorbuje azot wchodzący w jego skład, a następnie przekazuje do naszego organizmu tlen do oddychania w stężeniu przekraczającym 90 proc. Jest to tzw. Tlen medyczny. Dodatkowo aparatura ta filtruje, oczyszcza, a niektóre egzemplarze również nawilżają, podawany gaz. Stosowane są również w wielu przypadkach leczenia pacjentów onkologicznych oraz ze zdiagnozowanymi schorzeniami kardiologicznymi. Na liście wskazań do stosowania koncentratora tlenu znalazły się: rak płuc, astma oskrzelowa, niewydolność krążenia, dusznica bolesna, zwłóknienie płuc czy dysplazja oskrzelowo-płucna. Wśród ofert wielu sklepów medycznych możemy znaleźć zarówno urządzenia przenośne, przeznaczone do użytku poza domem i mające mniejsze rozmiary, jak i stacjonarne, dedykowane leczeniu szpitalnemu, w przychodni lub w domu.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*