Co może wpływać na zaburzenia erekcji?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Co może wpływać na zaburzenia erekcji?

Źródło: Andrea Piacquadio/Pexels.com

Coraz więcej mężczyzn w różnym wieku boryka się z problemami natury seksualnej. Bardzo często mają one związek z zaburzeniami erekcji, które nieleczone mogą znacznie obniżyć jakość życia intymnego. Czym mogą być spowodowane tego typu zaburzenia? Poznaj ich najczęstsze przyczyny oraz sposoby leczenia.

Czym są zaburzenia erekcji?

To częsta przypadłość u mężczyzn w średnim wieku, choć według statystyk problem ten coraz częściej dotyka również osób młodszych. Zaburzenia erekcji oznaczają stałe lub nawracające problemy z uzyskaniem oraz utrzymaniem wzwodu, a tym samym niemożność odbycia udanego stosunku seksualnego. Aby jednak stwierdzić, że kłopoty te faktycznie mają związek z tymi zaburzeniami, objawy powinny utrzymywać się przez dłuższy czas. Niestety zaburzenia erekcji mogą mieć też poważne konsekwencje psychiczne dla mężczyzny i wpłynąć negatywnie na jego samoocenę oraz pewność siebie w relacjach z partnerami. Niestety wielu mężczyzn, którzy doświadczają problemów ze wzwodem mają często opory przed pójściem do specjalisty, w związku z tym bagatelizują te zaburzenia.

Zaburzenia erekcji – przyczyny

Okazuje się, że przyczyny zaburzeń erekcji bywają dużo bardziej skomplikowane, niż mogłoby się to wydawać. Prawdopodobieństwo wystąpienia takich zaburzeń może być większe w przypadku osób z przewlekłymi schorzeniami np. cukrzycą, miażdżycą oraz nadciśnieniem tętniczym. Niekiedy wynikają one także z problemów hormonalnych lub nieprawidłowości w anatomii prącia. Nie zawsze jednak zaburzenia erekcji mają podłoże chorobowe. Czasami taka przypadłość może pojawić się również w wyniku uszkodzenia mechanicznego albo stosowania niektórych leków, np. na nadciśnienie lub antydepresantów. Do problemów ze wzwodem może przyczynić się także prowadzenie niezdrowego stylu życia, w tym stosowanie różnych używek oraz brak aktywności fizycznej.

Źródło: Toa Heftiba/Unsplash.com

W wielu przypadkach za ich powstanie mogą odpowiadać czynniki natury psychogennej. Taka sytuacja często przytrafia się mężczyznom, którzy mieli w przeszłości jakieś niepowodzenia nie tylko w sferze seksualnej, ale również w relacjach z innymi. Do ich powstania mogą się przyczynić także zbyt duża ilość obowiązków zawodowych oraz długotrwałe odczuwanie stresu. Zaburzenia erekcji mogą pojawić się też w przypadku mężczyzn, których związek przeżywa kryzys lub gdy nie odczuwają już żadnej przyjemności ze współżycia z drugą osobą.

Czasami problem bywa dużo bardziej złożony, dlatego w takiej sytuacji warto skonsultować się z różnymi specjalistami – nie tylko urologii, ale również zasięgnąć porady seksuologa oraz psychologa. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu będą mogli określić, czy te dolegliwości rzeczywiście pojawiają się na tle emocjonalnym lub psychicznym.

Zaburzenia erekcji – sposoby leczenia

Leczenie zaburzeń erekcji zawsze musi być poprzedzone szczegółowym wywiadem i badaniami. Dopiero na tej podstawie lekarz może podjąć dalsze kroki. Z pomocą w takich przypadkach przychodzi farmakoterapia, a dokładniej leki na potencję, typu viagra lub kamagra, które nie tylko ułatwiają osiągnięcie wzwodu, ale również mogą wydłużać czas trwania stosunku. Zawierają substancję czynną – sildenafil, która odpowiada za lepszy przepływ krwi do prącia. Trzeba jednak zaznaczyć, że aby mogła w pełni zadziałać potrzebna jest odpowiednia stymulacja seksualna. W niektórych przypadkach zaburzeń erekcji stosowane są również zastrzyki do ciał jamistych członka.

Jeżeli jednak problem ma podłoże psychologiczne konieczne będzie zastosowanie innych metod leczenia, np. terapii seksualnej. W sytuacji, kiedy zaburzenia erekcji są wynikiem konfliktów w związku warto rozważyć również psychoterapię małżeńską. W niektórych przypadkach kompleksowe leczenie powinno uwzględniać zarówno farmakoterapię, jak i poradnictwo seksuologiczne oraz psychologiczne. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się tego typu problemów warto również pomyśleć o wprowadzeniu modyfikacji do dotychczasowego stylu życia. Rezygnacja z używek, zdrowa dieta bogata witaminy i minerały oraz zachowanie równowagi psychicznej mogą odegrać dużą rolę w leczeniu tego typu zaburzeń.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*