Wybór zlewozmywaka — czym się kierować?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Wybór zlewozmywaka — czym się kierować?

kaboompics/freepik.com

Artykuł sponsorowany

Nowa kuchnia czy remont starej? Nieważne, która sytuacja Cię dotyczy, wybór zlewozmywaka zapewne również znajduje się na Twojej liście rzeczy do zrobienia. Zajrzyj do naszego artykułu, aby sprawdzić, czy uwzględniłeś wszystkie aspekty, którymi warto się kierować przy wyborze!

Materiał wykonania

Oczywiście jakość produktu to nie tylko sam materiał, ale jest on dobrym wyznacznikiem tego, jak długo wytrzyma Twój nowy zlewozmywak, i z jakimi zadaniami poradzi sobie najlepiej. Modele z twardszych materiałów, jak marmur czy konglomerat, radzą sobie z ciężkimi przedmiotami i wysokimi temperaturami, ale same posiadają dość dużą masę, która może nie być odpowiednia dla wszystkich instalacji. Produkty ceramiczne mogą mieć dodatkowo problem z odpryskami, w przypadku gdy np. myty garnek wyślizgnie Ci się z ręki i uderzy o misę zlewozmywaka.

Stalowe zmywaki są o wiele lżejszym rozwiązaniem, które jednak musi mieć najwyższą jakość. Stal słabej jakości będzie się łatwo rysować i odkształcać, utrudniając utrzymanie higienicznej czystości w kuchni. Jednak dobrej jakości zlewy stalowe to gwarancja stosunkowo lekkiej, uniwersalnej konstrukcji z łatwo zmywalną powierzchnią i praktycznie zerowym ryzykiem odprysków.

Wymiary pomieszczenia

Chociaż właściwym terminem byłoby „wymiary blatów w kuchni”. Przestrzeń robocza musi być odpowiednia do potrzeb użytkownika kuchni, z tego względu decyzję o zakupie nowego zlewozmywaka trzeba podjąć dopiero po rozważeniu tych kwestii:

  • jak intensywnie używana jest kuchnia?
  • Jak dużo blatu może zostać poświęcona na przestrzeń okołozmywakową?
  • Jak duży musi być zmywak, by sprostać potrzebom użytkowników?

Dopiero po rozważeniu tych aspektów możemy przejść do wyboru odpowiedniego modelu.

Do większej kuchni z obszerną przestrzenią roboczą możemy zdecydować się na model zlewozmywaka z ociekaczem lub wielokomorowego. Dzięki temu wzrośnie również jego zdolność do pomieszczenia wszystkich brudnych naczyń, dzięki czemu nie będziemy musieli poświęcać przestrzeni roboczej na ich przechowywanie, bądź zmywać praktycznie na bieżąco.

Do mniejszych kuchni np. w mieszkaniach, polecamy modele z jedną komorą, ale wykonane z wytrzymałych i łatwych do czyszczenia materiałów. Takie na przykład zlewy jednokomorowe stalowe odnajdą się idealnie w mniejszych kuchniach, które jednak wciąż będą regularnie użytkowane i w związku z tym wymagają funkcjonalnej armatury. W zależności od kształtu i dodatków (np. przesuwanej półki-ociekacza) taki zlewozmywak może spokojnie zmieścić się nawet na blacie o nieregularnych rozmiarach i zapewnić przestrzeń do zmywania w niedużej kuchni.

Wystrój wnętrza

W końcu warto zwrócić uwagę na to, jak planujemy urządzić naszą kuchnię, i dopasować zmywak do wystroju reszty pomieszczenia. Styl nowoczesny ceni sobie rozwiązania minimalistyczne, więc taka kuchnia z pewnością zyska ze zlewozmywakiem w jednolitym kolorze. Styl glamour domaga się luksusowego wykończenia – tu sprawdzą się zlewy wykonane z imitacji kamienia i w nietypowych odcieniach, np. czarnym. Styl boho ceni lekkość i przestronność, dlatego warto wybrać okrągły, jasny model zmywaka. Na szczęście rynek oferuje niezliczoną ilość różnorodnych zmywaków, które możesz dobrać do swoich preferencji i kuchennych potrzeb!

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*