Swing trading – czy to strategia dla ciebie? Na czym polega?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Swing trading – czy to strategia dla ciebie? Na czym polega?

Materiał Partnera

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Swing trading to strategia, z której korzysta wielu inwestorów. Cenią ją oni przede wszystkim za możliwość dokładniejszego przemyślenia decyzji i niższe koszty realizacji w porównaniu do day tradingu. Czym jest swing trading? Czy każdy inwestor nadaje się na swing tradera? Tego dowiesz się w tym artykule.

Co to jest swing trading?

Swing trading to sposób inwestowania, który koncentruje się na wykorzystywaniu krótko- i średnioterminowych trendów na rynkach finansowych (w tym na giełdzie), w celu osiągnięcia zysków.

Swing traderzy podejmują decyzje głównie na podstawie analizy technicznej, która umożliwia identyfikowanie potencjalnych okazji handlowych. Swing trading jest popularną strategią inwestycyjną, ponieważ skupia się na trendach średnioterminowych, co umożliwia traderom pozostawanie na rynku przez dłuższy czas.

Podstawy swing tradingu

Strategia swing tradingu opiera się na śledzeniu krótko- lub średnioterminowych ruchów cen. Celem tradera, stosującego tę metodę jest wychwycenie momentów, w których cena aktywa zmienia kierunek, tworząc przestrzeń do potencjalnie zyskownego handlu.

Cechą charakterystyczną swing tradingu jest okres trzymania pozycji. Oczywiście, na czas utrzymania otwartej pozycji wpływa analiza techniczna, sygnały rynkowe oraz stopień realizacji założeń tradera. Jednak w przypadku swing tradingu średni czas trzymania pozycji wynosi od kilku dni do kilku tygodni.

W swing tradingu kluczową rolę odgrywa analiza techniczna. Swing traderzy podejmują decyzje inwestycyjne m.in. na podstawie wskaźników technicznych, formacji świecowych oraz linii trendu. Analiza tych danych, umożliwia traderom identyfikacje trendów i punktów zwrotnych na rynkach finansowych w tym na giełdzie. Ta wiedza jest kluczowa, aby określić potencjalnie najkorzystniejsze punkty otwarcia i zamknięcia pozycji.

Poza analizą techniczną, w swing tradingu wykorzystuje się również analizę fundamentalną jako wsparcie dla decyzji inwestycyjnych. W tym zakresie można czerpać informacje z raportów finansowych oraz wiadomości ekonomicznych. Obie propozycje mogą dostarczyć cennych danych, których wpływ może odzwierciedlać aktualna sytuacja na rynkach finansowych.

Zalety i wady swing tradingu

Potencjalnie skuteczna realizacja strategii swing tradingu opiera się nie tylko na danych z analizy technicznej i fundamentalnej, ale również rozsądnym zarządzaniu ryzykiem. Tak jak w przypadku innych strategii inwestycyjnych, inwestorzy muszą być świadomi zagrożenia, wynikającego z potencjalnego ryzyka straty kapitału. Aby możliwie zminimalizować to ryzyko, swing traderzy stosują zlecenia stop-loss, aby ograniczyć potencjalne straty, oraz zlecenia take-profit, aby zamknąć pozycję po osiągnięciu określonego zysku.

Utrata zainwestowanego kapitału to nie jedyne zagrożenia, związane ze swing tradingiem. Do wad tej strategii handlowej zalicza się również:

  • narażenie pozycji na ryzyko rynkowe w ciągu nocy oraz w weekendy,
  • tendencja traderów do koncentrowania się tylko na krótkoterminowych trendach,
  • przewaga stosowania analizy technicznej nad analizą fundamentalną.

Natomiast wśród zalet swing tradingu można wymienić:

  • spokojniejszy charakter handlu w stosunku do scalpingu,
  • więcej czasu na podejmowanie decyzji inwestycyjnych,
  • możliwość handlu wieloma aktywami jednocześnie,
  • niższe koszty w stosunku do day tradingu.

Profil swing tradera

Zastanawiasz się, czy swing trading jest dla Ciebie? Ta strategia inwestycyjna może okazać się odpowiednia zarówno dla początkującego, jak i zaawansowanego tradera.

Skuteczny swing trader powinien być cierpliwy i zdyscyplinowany, a jednocześnie posiadać umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Chociaż w swing tradingu stosuje się bardziej długoterminowe podejście niż w day tradingu, inwestor wciąż musi pozostać przygotowany na dynamicznie zachodzące zmiany na rynkach finansowych. Pomimo konieczności pozostania w gotowości, założenia tej strategii można realizować przy ograniczonej dostępności czasu.

Istotą bycia swing traderem, który mógłby osiągnąć zyski, korzystając z tej strategii, jest zrozumienie analizy technicznej oraz umiejętne korzystania z jej narzędzi. Równie ważne jest wspieranie się analizą fundamentalną.

Swing trading w praktyce

Swing trading jest powszechnie stosowaną strategią inwestycyjną, która sprawdza się na rynkach, poruszających się w sposób trendowy. Wybór konkretnego rynku zależy od preferencji, doświadczenia inwestora oraz dostępnego kapitału. Swing traderzy mogą handlować akacjami, obligacjami, parami walutowymi, surowcami oraz kryptowalutami.

Strategię swing tradingu możesz realizować, inwestując w wymienione aktywa przy wsparciu Ava Trade. Ten regulowany broker umożliwia handel na pięciu platformach tradingowych. A jeśli zaczynasz przygodę z inwestowaniem, możesz skorzystać z konta demonstracyjnego AvaTrade, które pozwoli Ci się sprawdzić w warunkach prawdziwego rynku bez ryzyka utraty środków. Pamiętaj przy tym, że wyniki na koncie demo niekoniecznie przełożą się na prawdziwe sukcesy – przy inwestowaniu prawdziwych pieniędzy grają inne emocje, które mogą doprowadzić Cię do dotkliwych strat finansowych!

Zawsze pamiętaj też o dwóch podstawowych zasadach „BHP” inwestycji – po pierwsze, nigdy nie inwestuj środków potrzebnych do własnego utrzymania lub spłaty zobowiązań (tj. takich, których utrata naraziłaby Cię na negatywne konsekwencje życiowe) oraz po drugie – nigdy nie inwestuj w instrumenty finansowe, których konstrukcji (lub struktury kosztów) nie rozumiesz. Te dwie zasady nie zagwarantują Ci sukcesu, ale pomogą zapobiec stratom, których poniesienie może okazać się życiową tragedią.

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*