Soczewki kontaktowe czy okulary?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Soczewki kontaktowe czy okulary?

Zdjęcie główne: Francesco Paggiaro/pexels.com

Czy powinieneś nosić soczewki kontaktowe lub okulary? Wiemy, że ustalenie, która forma korekcji wzroku jest dla ciebie najlepsza, może być trudne. Jak w przypadku większości rzeczy, noszenie obu tych rzeczy ma zalety i wady. Czytaj dalej, aby poznać wady i zalety obu opcji i wybrać najlepszą dla siebie.

Soczewki kontaktowe czy okulary? Jest to pytanie, które pojawiło się w myślach każdej osoby, która posiada wadę wzroku. A według badań z zeszłego roku, aż 72% Polaków powinno nosić okulary. Wynika to z wielu czynników.

Dlaczego tak dużo osób ma wadę wzroku?

Przede wszystkim technologia nie służy dobrze naszym oczom. Światło niebieskie jest wytwarzane przez telefony, komputery i telewizory. Jego nadmiar może bardzo negatywnie wpłynąć na naszą jakość widzenia. Podczas pandemii byliśmy zmuszeni do ciągłego korzystania z elektroniki, jako alternatywa pracy, nauki, czy studiowania. Kontakty międzyludzkie, również zostały ograniczone do komunikatorów. Był to czas dużego wyzwania dla naszego wzroku, dlatego wiele osób odczuło suchość i ból oczu, co było symptomem pogarszającej się jakości widzenia.

Kolejnym problemem jest nieodpowiednie dbanie o oczy. Posiadając wadę wzroku, należy nosić okulary lub soczewki. Ignorowanie zaleceń okulisty doprowadzi do pogłębienia się wady. Innym błędem jest kupowanie najtańszych, drogeryjnych okularów, które nie są odpowiednio dobrane, co również szkodzi, zamiast pomagać. Ostatnim grzechem, który szkodzi oczom, jest brak regularnych wizyt w gabinecie okulistycznym. Badanie wzroku powinno się odbywać minimum raz w roku, a u osób starszych i dzieci, nawet raz na kilka miesięcy.

Zalety soczewek kontaktowych i okularów

Najpierw zajmiemy się zaletami soczewek kontaktowych. Na pierwszym miejscu zdecydowanie jest wygoda. Zaczynając od uprawiania sportów i kończąc na zimowej pogodzie. Podczas aktywności fizycznej okulary potrafią przeszkadzać, a wręcz uniemożliwiać ich wykonywanie. Pływanie, jazda na nartach, bieganie, piłka ręczna czy koszykówka, uprawianie tych sportów z oprawkami na nosie może być niebezpieczne. Jednak soczewki kontaktowe ułatwią ich wykonywanie, eliminując bezpieczeństwo i pozwalając na pełną swobodę.

W przeciwieństwie do okularów, soczewki nie parują zimą, gdy wchodzimy do ciepłych pomieszczeń. Oprócz tego deszcz czy śnieg również są im niestraszne. Ostatnią zaletą jest szersze pole widzenia. Szkła kontaktowe dopasowują się do krzywizny oka, sprawiając, że widzimy wszystko bez zakrzywień i zniekształceń.

Okulary również mają swoje zalety. Przede wszystkim, nosząc je, nie narażasz oczu na bezpośredni kontakt z ciałem obcym. Niweluje to szanse na podrażnienie rogówki, suchość, czy zapalenie spojówki. Dodatkowo, dla niektóre osoby odczuwają barierę psychiczną, przed wkładaniem soczewek kontaktowych do oczu. W tym wypadku okulary również będą lepszym wyborem.

Istnieje też aspekt finansowy. Może się wydawać, że szkła kontaktowe są tańszą opcją. Jednak tak naprawdę to właśnie okulary są bardziej ekonomiczne. Głównie ze względu na to, że są one zakupem jednorazowym, podczas gdy soczewki trzeba kupować regularnie.

Wady okularów i soczewek kontaktowych

Do wad soczewek kontaktowych można zaliczyć trudności z ich aplikacją. Na początku zakładanie może sprawiać problem i nie być dla każdego. W tym wypadku praktyka czyni mistrza. Nie ma jednego sprawdzonego sposobu, na naukę tej czynności, jednak z czasem będzie to przychodziło z coraz większą łatwością.

Soczewki kontaktowe przy nieodpowiednim użytkowaniu mogą doprowadzić do zespołu suchego oka, a czasami nawet zapalenia spojówki. Aby temu zapobiec, należy nieustannie pilnować higieny i pielęgnacji. Co za tym idzie, szkła kontaktowe nie będą odpowiednie we wszystkich warunkach.

Okulary również mają swoje słabsze strony. Niektóre oprawki mogą doprowadzić do ucisków na nosie, czy za uszami, co może powodować bóle głowy. Posiadając dużą wadę wzroku, a co najczęściej za tym idzie, grubsze szkła, jest się na to jeszcze bardziej narażonym. W najlepszym przypadku będzie nam towarzyszyć jedynie niewielki dyskomfort, który przy noszeniu soczewek zostały wyeliminowane całkowicie.

Innym problemem jest fakt, że szkła okularów są w pewnej odległości od gałki ocznej, a nie bezpośrednio na niej. Może to doprowadzić do zniekształcenia obrazu, lub powstania martwych punktów.

Okulary czy soczewki?

Jest to wybór raczej osobisty, zależny od własnych preferencji, stylu życia i naszych oczekiwań. Ważnym elementem jest też kwestia estetyki. Okulary mają swoje grono zwolenników, ze względu na stylowe oprawki, które podkreślają pozytywne aspekty urody. Z drugiej strony również soczewki posiadają zalety estetyczne, dzięki nim, nic nie zasłania oczu, które możemy chcieć wyeksponować.

Artykuł powstał dzięki współpracy z:

medmetis.pl
medicalleris.pl
medica-rt.pl

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*