Zbiorniki na deszczówkę czyli ekologia dla każdego

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Zbiorniki na deszczówkę czyli ekologia dla każdego

Źródło: NickyPe/pixabay.com

Samowystarczalne, własne gospodarstwo domowe to obecnie dla wielu osób jedno z ważniejszych założeń. Co zrobić, aby móc zacząć oszczędzać własne wydatki jak i środowisko naturalne? Wbrew pozorom nie jest to tak skomplikowane jakby się mogło wydawać. Woda deszczowa jest dostępna dla wszystkich i do tego bezpłatnie!

Zbiornik na deszczówkę i zbieranie deszczówki na własny użytek

Coraz częściej możemy spotkać się z apelami już nie tylko ekologów o oszczędne zużycie wody. Zmniejszanie jej zasobów na całej planecie powoli staje się widoczne. Jak więc radzić sobie z tym problemem na co dzień? Czy bez kosztownych rozwiązań i remontów całego domu (w przypadku etapu budowy jest zwykle nieco prościej) jesteśmy w stanie coś zrobić? Oczywiście, że tak. Na początek z pewnością pomoże nam zbiornik na deszczówkę. Jest to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które pozwoli nam ograniczać skutki deficytu. Wybierając wodę opadową korzystasz z naturalnych zasobów i realnie wpływasz na środowisko naturalne. Zbiornik na deszczówkę to doskonałe rozwiązanie na to, aby zastąpić wodę wodociągową, którą zużywamy zwykle w dużych ilościach. Wybór odpowiedniego modelu oraz ceny możemy sprawdzić na stronie https://www.castorama.pl/. Tam również znajdziemy wiele propozycji zbiorników i z pewnością wybierzemy coś dostosowane do naszych własnych potrzeb.

Jak i do czego wykorzystać wodę deszczową?

Deszczówka to przede wszystkim bezpłatna woda, która doskonale sprawdzi się w czasie suszy podczas nawadniania roślin w ogrodzie lub na balkonie. Posiadaczom większych terenów zielonych wokół własnego domu nie trzeba przypominać jak duże jest w lecie zapotrzebowanie na wodę do podlewania ogrodu. Innym sposobem wykorzystania tego dobrodziejstwa natury, który otrzymujemy dosłownie prosto z nieba, jest wykorzystanie deszczówki do wszelkich prac domowych. Dzięki niej mamy szansę na umycie samochodu, możemy wyczyścić meble ogrodowe, czy nawet nawierzchnię i bruk przed domem. Przyda się wszędzie tam, gdzie nie potrzebujemy mieć wody zdatnej do picia. W okresie suszy może stać się rezerwuarem wody, który będziemy wykorzystywać podczas nawet i skrajnych sytuacji jakimi jest na przykład zakaz podlewania ogrodów przydomowych i terenów zielonych wodą z sieci. Stąd zbieranie deszczówki jest nie tylko proekologicznym rozwiązaniem, ale również doskonale sprawdzi się w czasie kryzysu. Stąd pojemnik na wodę deszczową przyda się dosłownie przy każdym domu. Deszczówka to woda użytkowa więc można również pomyśleć na wykorzystanie jej do zasilania spłuczki w toalecie, czy do prania w pralce. Wystarczy tylko odpowiednio zebrać zapas opadów.

Źródło: Chris Kane/pexels.com

Zbiornik może być wykorzystywany w dwojaki sposób. Jeżeli chcesz, aby był to zamknięty pojemnik, odpowiednim rozwiązaniem będzie kolektor rynnowy. Służyć on będzie do połączenia rury ze zbiornikiem. Wymaga jedynie wywiercenia otworu w rurze spustowej. Warto pomyśleć o zakupie beczki, czy pojemnika z kranem. W łatwy sposób będzie można z niej przelać wodę do innego pojemnika.

Pojemnik do wody deszczowej

Odpowiedni pojemnik do deszczówki to podstawa. W związku z naszą dość kapryśną i często mroźną aurą za oknem, warto zaopatrzyć się w trwały i odporny na działanie czynników atmosferycznych zbiornik. Aby móc w pełni wykorzystać dar natury jakim jest woda deszczowa, warto zwrócić uwagę, aby był to specjalny pojemnik, dostosowany właśnie do takich celów. Stare beczki, wanny, miednice na dłuższą metę mogą stać się bardziej kłopotliwe niż przyniosą nam korzyść. Dodatkowo warto wiedzieć, że wszystkie zbiorniki na deszczówkę podlegają dofinansowaniu w programie “Moja woda” jak i również często i w programach lokalnych takich jak na przykład “Złap deszczówkę”, “Mój Deszcz”.

Warto zastanowić się nad tym jaką wybrać wielkość zbiornika na wodę. Pod uwagę można wziąć kilka czynników takich jak na przykład liczbę osób, które mieszkają w danym gospodarstwie domowym, częstotliwość jak i potrzeby użycia wody, zapotrzebowanie na podlewanie roślin, wielkość ogrodu itp. Obecnie nie musimy obawiać się że przy wyborze większego pojemnika stracimy to co dla większości najważniejsze w ogrodzie, czyli jego estetykę. Dzięki bogatej ofercie, możemy znaleźć zbiorniki w różnorodnej estetyce. Dostępne są zbiorniki w różnych wersjach kolorystycznych oraz kształtach. Dla osób ceniących jednolity styl we własnym ogrodzie, odpowiednim pomysłem może stać się ozdobna beczka na deszczówkę. Jej naturalny wygląd sprawia, że nie odbiega ona od swoich drewnianych odpowiedników.

Najchętniej wybierane są zbiorniki o pojemności 2m3 , 3m3 jak i również 5m3. Wszystko zależeć będzie od wielkości, a dokładniej powierzchni dachu, z którego zamieszamy zebrać wodę opadową oraz wielkości ogrodu. Przykładowe zbiorniki są o konstrukcji jednopłaszczyznowej i formowane są w całości. To zapewnia ich trwałość jak i przede wszystkim szczelność. Oprócz tego dostępne są pojemniki cylindryczne. dwupłaszczyznowe, które charakteryzować się będą jeszcze większą trwałością, wysoką wytrzymałością jak i większym zakresem dostępnych pojemności.

Oferta jaką jest magazynowanie wody deszczowej we własnym gospodarstwie domowym jest skierowana do wszystkich. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że oprócz ekologicznego aspektu jest to prosty i szybki sposób na wprowadzenie dodatkowych oszczędności we własnym budżecie.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*