Smoczki dla dzieci – odpowiedni wybór i higiena

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Smoczki dla dzieci – odpowiedni wybór i higiena

Źródło: Ben_Kerckx/pixabay.com

Nieodpowiedni wybór smoczka dla dziecka może powodować wady zgryzu i wymowy, a także zaburzać umiejętność pobierania pokarmu. Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji, warto poświęcić czas na dobranie odpowiedniego akcesorium dla swojej pociechy. Jak wybrać smoczek dla dziecka? I co należy wiedzieć o higienie tego akcesorium?

Jakie kryteria musi spełniać smoczek dla dziecka?

Smoczki dla dzieci muszą mieć tarcze dostosowane wielkością do twarzy maluchów. Zewnętrzne części akcesoriów nie mogą zasłaniać nosa ani utrudniać oddychania. Dobrze, gdy tarcza smoczka jest wyposażona w otworki zapewniające usprawnioną wentylację powietrza. Element powinien ponadto zostać wykonany z hipoalergicznego materiału niepowodującego podrażnień skóry. Tarcza nie może mieć ostrych krawędzi, aby nie raniła dziecka.

Smoczek – co dotyczy zarówno części zewnętrznej, jak i tej wkładanej do buzi malucha – musi być stworzony z bezpiecznego materiału bez BPA. Na rynku dostępne są akcesoria wykonane z lateksu i silikonu – oba warianty okażą się odpowiednie dla najmłodszych. Główka smoczka powinna przypominać swoim kształtem sutek mamy. Dzięki temu będzie podtrzymywać odruch ssania i wymuszać odpowiednią pracę języka. Smoczek lekko spłaszczony od strony języka i wypukły od podniebienia sprzyja prawidłowemu rozwojowi jamy ustnej i zębów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze smoczka?

Smoczek dla dziecka powinien spełniać wszystkie wyżej wymienione kryteria. Ponadto akcesorium musi być dopasowane do wieku malucha. Smoczki dla noworodków są oznaczone symbolami S czy 0+. Kolejne rozmiary są przeznaczone dla dzieci od 3 do 6 miesięcy oraz od 6 miesięcy do roku. Odpowiednie dopasowanie wielkości akcesorium do wieku malucha pozwoli jamie ustnej prawidłowo się rozwijać.

Najlepsze smoczki dla dzieci mają przyznany atest. Potwierdza on bezpieczeństwo zastosowanych materiałów oraz kształtu akcesorium. Warto, by smoczek uzyskał pozytywną opinię określonej instytucji, np. Instytutu Matki i Dziecka. O czym jeszcze należy pamiętać? O zrezygnowaniu z kupna smoczków na łańcuszku czy sznurku. Wspomniane części, choć chronią przed zgubieniem, mogą stwarzać zagrożenie dla malucha, np. niebezpiecznie owinąć się wokół szyi albo zerwać się i zostać połknięte.

Źródło: Sharon Mccutcheon/unsplash.com

Jak czyścić smoczki dla dzieci?

Higiena smoczków jest ważna szczególnie w pierwszych 6 miesiącach życia maluchów. Układy pokarmowy i odpornościowy najmłodszych dzieci nie bronią się tak skutecznie przed atakami patogenów, jak w przypadku starszych pociech czy dorosłych. Na szczęście dbanie o smoczki nie jest skomplikowane.

Przed pierwszym użyciem każde akcesorium trzeba dokładnie wyparzyć. Wspomniany zabieg powtarza się również po spadnięciu smoczka na ziemię albo wtedy, gdy leży nieużywany. Akcesorium umieszcza się w żaroodpornym naczyniu i zalewa wrzątkiem. Smoczek powinien w całości znajdować się pod wodą. Należy zostawić go w naczyniu przez 5 minut, następnie wyjmuje się akcesorium do wyschnięcia. Smoczków nigdy nie należy brać do ust, aby usunąć z nich zanieczyszczenia. Zabrudzony smoczek trzeba umyć pod bieżącą wodą.

Wybierając smoczki dla dzieci, warto kierować się wiekiem maluchów, budową akcesoriów oraz materiałami, z jakich zostały wykonane. Dzięki temu zadba się o prawidłowy rozwój zgryzu u niemowląt i podtrzyma się odruch ssania. Dbanie o higienę smoczków zakłada ich regularne mycie i wyparzanie. Dzięki tym prostym zabiegom można uchronić malucha przed infekcjami i zatroszczyć się o czystość dziecięcych akcesoriów.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*