Czym jest wypalenie zawodowe?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Czym jest wypalenie zawodowe?

Źródło: materiał od klienta

Z terminem „wypalenie zawodowe” możesz się spotkać dość powszechnie, choć nadal jeszcze bardzo często używany jest w formie żartobliwej. Jednak w samym problemie nie ma nic zabawnego. Nie jest to też chwilowa niechęć czy zwyczajne lenistwo – to bardzo złożony problem. Osoba dotknięta wypaleniem zawodowym może też nie zdawać sobie sprawy z tego, że ma problem. Może wszystko tłumaczyć sobie na różne sposoby – zrzucać winę na własne lenistwo, złą pogodę, niewłaściwe wyniki badań czy złą dietę. Jednak problem wypalenia zawodowego wcale nie zniknie sam z siebie, nie da się go po prostu przeczekać. Czym jest wypalenie zawodowe? Jakie są jego przyczyny? Jak z nim walczyć? Czytaj dalej!

Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe to stan wyczerpania psychicznego, fizycznego i emocjonalnego spowodowany frustracją, stresem czy nadmiarem obowiązków. Proces ten, zgodnie z koncepcją Christiny Maslach, profesor psychologii, wypalenie zawodowe przebiega w trzech etapach:

  • Etap I – pojawia się coraz większe wypalenie emocjonalne. Człowiek z biegiem czasu staje się coraz bardziej zniechęcony, nie angażuje się w działania w pracy, nie ma energii, jest rozdrażniony, żyje w ciągłym napięciu i jest wyjałowiony emocjonalnie. Może pojawić się też zmienność nastroju, a życie w ciągłym napięciu sprawia, że mogą wykształcić się też inne problemy zdrowotne związane z ekspozycją na ciągły stres.
  • Etap II – w tym przypadku dochodzi już do uruchomienia przed dotkniętą wypaleniem zawodowym osobę, mechanizmów obronnych. Te z kolei prowadzą do depersonalizacji. Z biegiem czasu człowiek zaczyna się coraz bardziej dystansować od swojej pracy czy współpracowników. Wszelkie kontakty stają się bardziej formalne i powierzchowne, może pojawić się rozdrażnienie, cyniczne podejście czy złość – skierowana w stronę pracowników oraz klientów i innych osób, z których takiego człowieka łączą stosunki zawodowe.
  • Etap III – to bardzo groźny etap, świadczący o zaawansowanym wypaleniu zawodowym. Osoba w tym stanie nie radzi sobie z codziennymi obowiązkami, zaczyna się postrzegać źle, spada jej samoocena, przestaje być zadowolona z tego, co udało jej się w życiu osiągnąć, a w konsekwencji przestaje być zadowolona również z całego swojego życia. Staje się coraz bardziej konfliktowa, dąży do pełnej izolacji od ludzi i może po prostu przestać pojawiać się w pracy.

W warunkach wypalenia zawodowego praca jest bardzo utrudniona, z biegiem czasu może stać się wręcz niemożliwa, dlatego nie wolno lekceważyć tego stanu. Zlekceważone wypalenie zawodowe jest w stanie doprowadzić do znaczącego pogorszenia się komfortu życia.

Źródło: Nathan Cowley/pexels.com

Przyczyny wypalenia zawodowego

Każdego człowieka może dotknąć wypalenie zawodowe. Nawet jeśli naprawdę lubi to, co robi, to jeśli nie zadba o siebie odpowiednio wcześnie, może przestać czerpać satysfakcję z pracy, a z biegiem czasu właśnie wypalić się zawodowo.

Może to być spowodowane przed długotrwały, silny stres, który może pojawić się w pracy, podczas wykonywania obowiązków. Może do tego doprowadzić nie tylko nadmiar obowiązków, czy niewłaściwa, ciężka atmosfera w pracy. Może też za to odpowiadać niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia, brak czasu na rozrywkę.

Może też okazać się, że z biegiem czasu, pod wpływem stresu i nadmiaru obowiązków, człowiek traci zdolność do wypoczynku – umysł nie potrafi się wyciszyć, ciągle myśli o pracy i bez przerwy działa na wysokich obrotach. Nawet jeśli fizycznie człowiek próbuje odpocząć – psychicznie jest do tego niezdolny.

Do wypalenia zawodowego może dojść też wtedy, gdy człowiek po prostu nie ma wypracowanego mechanizmu, który pozwoliłby regenerować siły i niwelować stres w sposób zdrowy i skuteczny.

Jak walczyć z wypaleniem zawodowym?

Jeśli dostrzegasz u siebie objawy wypalenia – jesteś przemęczony, pozbawiony energii, drażliwy, zestresowany, cierpisz na bezsenność, ból głowy, Twoja praca nie sprawia Ci już żadnej przyjemności i nie czujesz potrzeby przebywania z ludźmi, wolisz się od nich izolować – nie lekceważ tego! Te problemy nie przejdą same, a z biegiem czasu będą się tylko rozwijać i pogłębiać.

Dlatego w takiej sytuacji doskonałym pomysłem jest udanie się do psychoterapeuty. Psychoterapia w przypadku wypalenia zawodowego jest w stanie przynieść naprawdę dobre rezultaty – oczywiście, pod warunkiem, że sam będziesz pracował i starał się rozwiązać swoje problemy.

Podczas psychoterapii możesz zrozumieć skąd wzięły się Twoje problemy z wypaleniem zawodowym. Wtedy będziesz mógł je przepracować i rozwiązać. Psychoterapia pomoże Ci też walczyć ze stresem. Podczas psychoterapii stosowane są różnorodne techniki relaksacyjne. Będziesz miał szansę nauczyć się rozładowywać stres w sposób zdrowy i prawidłowy. Możesz też odzyskać utraconą zdolność odpoczywania i głębokiego relaksu, który jest potrzebny każdemu człowiekowi.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy psychoterapeuty zajrzyj tutaj: psychoterapiacotam.pl – nie czekaj, aż problemy Cię przerosną. Zacznij działać już wtedy, gdy wyczujesz, że dzieje się z Tobą coś złego.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*