Notatek.pl: jak robić notatki, z których można się uczyć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Notatek.pl: jak robić notatki, z których można się uczyć?

Materiał Partnera

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Studenci często mają problem z robieniem dobrych notatek. Zdarza się, że notują każde słowo wykładowcy, przez co ich notatki są mało czytelne. Eksperci z notatek.pl radzą jak robić notatki, z których będzie można się przygotować do egzaminu – doradza notatek.pl.

Przygotowanie to podstawa

Na wykład dobrze jest przyjść przygotowanym. Dobrze zastanówmy się jak wygodniej będzie nam notować. Są osoby, które preferują notowanie na komputerze, gdyż w ten sposób mogą pisać szybciej. Nie brakuje także studentów preferujących tradycyjny notatnik i długopis.

Niezależnie od tego na jaką formę notowania się zdecydujemy, koniecznie dobrze przygotujmy się do zajęć. Jeżeli notujemy na komputerze, przed wyjściem na uczelnię upewnijmy się czy mamy naładowaną baterię. Dobrze jest zabrać ze sobą ładowarkę. Jeśli notujemy w sposób tradycyjny upewnijmy się, że mamy czym pisać (dobrą praktyką jest zabieranie ze sobą dodatkowego długopisu).

Przygotowanie do notowania to również zapoznanie się z notatkami z ubiegłych zajęć. Dzięki temu będziemy wiedzieć o czym mówi wykładowca.

Nie notujmy wszystkiego

Problemem wielu studentów jest bezrefleksyjne notowanie każdego słowa wykładowcy. Zdarza się, że osoby te są tak skupione na notowaniu, że nie zastanawiają się czy rozumieją treść wykładu. Takie notatki często są mało wartościowe i bardzo trudno jest się z nich uczyć.

Specjaliści z serwisu notatek.pl radzą, żeby uważnie słuchać prowadzącego i notować tylko kluczowe, najważniejsze informacje. Jeżeli nie rozumiemy jakiegoś zagadnienia, nie obawiajmy się pytać. Możemy zrobić dobre notatki tylko wówczas, gdy w pełni rozumiemy temat.

Nie zapominajmy o naszych notatkach

Samo chodzenie na zajęcia i robienie notatek jest niewystarczające. Jeżeli po przyjściu do domu zapominamy o notatkach, istnieje prawdopodobieństwo, że po dłuższym czasie trudno będzie nam je rozszyfrować. Na wykładzie nierzadko jesteśmy zmuszeni do stosowania skrótów i szybkiego pisania (większość osób nie jest w stanie pisać szybko i ładnie). Jeśli nie chcemy mieć problemów z odczytaniem własnych zapisków, postarajmy się jeszcze tego samego dnia przepisać je na komputerze.

Co zrobić, kiedy brakuje nam notatek?

Prawie każdemu studentowi zdarza się opuścić zajęcia. Jeżeli nie mamy kolegów, którzy robią świetne notatki i są skłonni nam je pożyczyć, skorzystajmy z serwisu notatek.pl. Serwis notatek.pl to miejsce, które powinno być znane każdemu studentowi. Można w nim znaleźć notatki ze wszystkich przedmiotów, które są wykładane na polskich uczelniach. Oprócz notatek w serwisie umieszczane są czasami pytania egzaminacyjne z ubiegłych lat. Zdecydowanie warto jest się z nimi zapoznać i nauczyć się na nie odpowiadać.

Same notatki nie wystarczą

Pamiętajmy, że same notatki nie wystarczą, żeby dobrze przygotować się do egzaminów. Wykładowca nie ma czasu, żeby szczegółowo omówić tematykę przedmiotu, dlatego sygnalizuje jedynie najważniejsze zagadnienia. Do każdego przedmiotu przygotowany jest spis książek i artykułów, które należy przeczytać. Musimy to zrobić we własnym zakresie.

Na bazie zalecanej literatury również należy przygotować notatki.

Jak uczyć się skutecznie?

Jeżeli chcemy uczyć się skutecznie, pamiętajmy, że jednorazowe przeczytanie notatek jest niewystarczające. Żeby informacje zostały w pełni przyswojone, czyli zapisane w naszej pamięci długotrwałej, należy powtarzać je wielokrotnie. Z tego względu zdecydowanie lepszą strategią jest uczenie się po 20 minut każdego dnia niż wielogodzinne przygotowania pod koniec semestru.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*