Markus Spiske/pexels.com
Dla każdego marketingowca czy właściciela witryny bezcenna jest wiedza o tym, jak odwiedzający zachowują się na stronie, dlaczego klikają w określone przyciski, jakie materiały przeglądają. Do zbierania i analizowania takich danych dostępne są różnorodne metody – jedną z nich są mapy ciepła (ang. heat map). Służą one do śledzenia interakcji użytkownika z witryną i pozwalają na nią spojrzeć jego oczami. W tym artykule krótko opowiemy o tym, czym są mapy ciepła i przyjrzymy się kilku narzędziom do generowania heat map – Hotjar, Microsoft Clarity czy MouseFlow. omówię bardziej szczegółowo, czym są, dlaczego są potrzebne i jak je tworzyć.
Mapa ciepła to graficzna reprezentacja danych, w której wartości są wyświetlane w różnych kolorach. W uproszczeniu są to raporty, w których wszystkie zmienne są oznaczone kolorami: ciepłe odcienie oznaczają najbardziej aktywne elementy, a zimne najmniej. Dzięki danym pozyskanym z mapy ciepła możesz określić, które elementy lub obszary na stronie są bardziej widoczne i chętniej klikane, a także wywnioskować, co należy naprawić, zamienić, gdzie lepiej dodać lub usunąć przycisk z CTA.
Za pomocą konkretnych map cieplnych można analizować różne wskaźniki. Najczęściej wykorzystywane rodzaje to:
Mapa kliknięć – pokazuje natężenie kliknięć na poszczególnych stronach witryny. Korzystając z niej, możesz m.in. określić obszar, w który użytkownicy często klikają, myśląc, że jest tam link albo sprawdzić, które przyciski należy przenieść, ponieważ są dla odbiorców niewidoczne.
Źródło: cottonbro/pexels.com
Mapa przewijania (scrollowania) – pozwala zobaczyć, jak daleko użytkownik przewinął stronę i gdzie skupiał swoją uwagę podczas korzystania z materiałów. Dzięki niej możesz określić, jak czytelny jest materiał – być może należy go skrócić lub zmienić – lub gdzie lepiej umieścić przyciski CTA.
Mapa śledzenia ruchów myszy – opiera się na technologii eye-tracking i pozwala zobaczyć, w które obszary witryny użytkownik dotarł kursorem. Z założenia, znacznik myszy ma mówić o tym, gdzie patrzy odwiedzający. W praktyce nie zawsze dane te pokrywają się ze stanem rzeczywistym, co nie zmienia faktu, że dane te można wykorzystać na wiele sposobów.
Oprócz tych trzech rodzajów można spotkać również: mapę poziomu klikalności, która pokazuje, jaki procent kliknięć przypadł na dany obszar; mapę konfetti, która w formie kropek pokazuje pojedyncze kliknięcia i mapę linków, dzięki której dowiemy się, z których linków użytkownicy najchętniej korzystają.
Mapy cieplne staną się doskonałymi pomocnikami w takich zadaniach jak:
Decydując się na zmianę wyglądu swojej witryny, musisz dokładnie wiedzieć, które elementy pozostawić, a które koniecznie należy zmienić. Kiedy już przeprojektowałeś stronę, musisz upewnić się jeszcze, że nowa wersja nie jest gorsza od starej.
Mapy ciepła mogą pomóc dostrzec problemy, których wcześniej nie zauważałeś. Na przykład, czy przyciski CTA są rozmieszczone skutecznie, czy długość tekstów jest optymalna, czy bloki reklamowe są w dobrych miejscach itp.
Heat maps pomogą Ci poprawnie przeprowadzić testy, aby zrozumieć, którą stronę docelową wybrać, gdzie umieścić elementy reklamowe czy interaktywne, albo przyciski z CTA.
Czasem pozornie błaha zmiana, jak przesunięcie wyżej przycisku z konkretnym wezwaniem do działania, może zdziałać cuda. Jednak bez map ciepła często nawet nie pomyślisz, że to właśnie tam leży problem.
Mapy cieplne pomagają znaleźć problemy, które, choć są na widoku, trudno dostrzec. Z Twojej perspektywy wszystko na stronie jest jasne i zrozumiałe, ale z perspektywy użytkownika wcale nie musi tak być.
Twój tekst jest interesujący, ale użytkownicy czytają tylko dwa pierwsze akapity i nawet nie przewijają w dół, gdzie są najważniejsze informacje. Dzięki mapie ciepła dowiesz się o tym i będziesz mógł przeorganizować treści.
Hotjar to obecnie jedno z najlepszych programów do map ciepła. Daje możliwość pracy z kilkoma narzędziami jednocześnie: mapą kliknięć i przewijania, nagraniami zachowań użytkowników na stronie, analityki lejka sprzedażowego itp.
Heat map w Hotjar, podobnie jak wiele innych usług, przedstawia klikane elementy witryny za pomocą skali barwy od ciepłych do zimnych. Gdy najedziesz kursorem na poszczególne kolory, zobaczysz procent wyświetleń w wybranym obszarze w stosunku do całej strony. Mapa przewijania działa w standardowy sposób, pokazując jak daleko na stronie „zapuścił” się odwiedzający. Warto wspomnieć, że Hotjar oprócz map cieplnych oferuje także bardzo przydatne nagrania sesji poszczególnych użytkowników oraz narzędzie do śledzenia lejka sprzedażowego. Dzięki niemu możesz analizować działania klientów od wejścia na stronę aż do momentu zapłaty.
Podsumowując, jakie są zalety Hotjar:
Minusem narzędzia jest brak segmentacji danych według kanałów ruchu, a także ograniczony okres przechowywania informacji – od 3 miesięcy do 1 roku. W przypadku rozszerzonych pakietów płatnych koszty są już znaczne, więc nie jest to program, na który może pozwolić sobie każda firma. Szczególnie gdy na horyzoncie pojawia się w pełni darmowy Clarity od Microsoft.
Clarity to stosunkowo nowe narzędzie na rynku, które pozwala na pozyskiwanie danych o zachowaniach użytkowników na stronie. Ma szereg zalet w porównaniu z podobnymi usługami:
Analiza danych rozpoczyna się natychmiast po instalacji, a zebrane informacje przechowywane są przez 12 miesięcy. Microsoft Clarity oferuje dwa rodzaje map cieplnych (kliknięć i przewijania). Podobnie jak Hotjar daje dostęp do nagrań z sesji użytkowników, dzięki czemu możesz dokładnie zobaczyć, co robią na Twojej witrynie. Oprócz tego Clarity ma wygodny panel analityczny, w którym można konfigurować widoczne parametry za pomocą rozbudowanych filtrów.
Obecnie narzędzie ma ograniczone możliwości i nie pozwala filtrować danych według źródła ruchu/kampanii, czy przeprowadzać testów A/B. Twórcy jednak szybko nadrabiają zaległości i można się spodziewać, że wkrótce Clarity dorówna pod względem funkcjonalności liderowi rynku, czyli Hotjar.
Hotjar to uznana marka ze sprawdzonym produktem, któremu zaufały setki tysięcy firm na całym świecie. Jednak dobre programy mają swoją cenę. Chociaż Hotjar oferuje podstawowy bezpłatny pakiet z wystarczającą liczbą funkcji, to przy ciągłym rozwoju firmy prędzej czy później niezbędne będzie przejście na jedną z płatnych wersji. Jeśli Twoja firma ma ugruntowaną pozycję i duży ruch na stronie, Hotjar jest tym, czego potrzebujesz.
Ponieważ Microsoft Clarity jest dość nowym narzędziem, ma jeszcze kilka problemów do przepracowania. Brakuje mu niektórych funkcji, np. opcji zbierania bezpośrednich opinii od odwiedzających, ale zapewni Ci wgląd w cenne informacje potrzebne do poprawy użyteczności witryny i UX. Clarity wciąż się rozwija i ma duży potencjał, aby wywalczyć znaczące miejsce na rynku w przyszłości. Jako bezpłatne rozwiązanie od giganta takiego jak Microsoft, jest to doskonała opcja dla firm z ograniczonym budżetem.
Jeśli nie odpowiadają Ci możliwości, jakie daje Hotjar czy Microsoft Clarity, to na rynku dostępnych jest wiele alternatywnych narzędzi, które również oferują mapy ciepła i inne ciekawe możliwości.
Crazy Egg to kolejne narzędzie, które pozwala na tworzenie map kliknięć i przewijania z dodatkową opcją filtrowania wskaźników według czasu, źródła ruchu, typu urządzenia i in. Oprócz tego oferuje funkcję „Confetti”, która umożliwia przeglądanie wyników dla niektórych segmentów, na przykład analizowanie działań użytkowników pochodzących z różnych źródeł (sieci społecznościowych, wyszukiwarek itp.). Crazy Egg ma również tryb „Nakładka”, który wyświetla liczbę kliknięć na każdy z elementów witryny osobno. Wśród minusów usługi należy wskazać fakt, że informacje w niej zawarte są wyświetlane w postaci zrzutów ekranu, dlatego kliknięcia w obiekty dynamiczne nie są śledzone. Co więcej, warunkiem pracy z narzędziem jest podanie danych bankowych. Bez tego niemożliwa jest rejestracja.
Za pomocą tego narzędzia możesz śledzić mapy kliknięć, ruchu myszy, przewijania czy stref uwagi. Warto dodać, że mapa kliknięć pozwala na segmentację odwiedzających według języka, systemu operacyjnego, rozmiaru ekranu, lokalizacji itp. Jedną z wielkich zalet MouseFlow jest funkcja analizy formularzy, która pozwala zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzą z nimi w interakcję i dlaczego je porzucają. Oprócz tego usługa nagrywa sesje każdego odwiedzającego i przechowuje je od 3 do 12 miesięcy.
MouseFlow jest dostępny w wersji darmowej i w dwóch rozbudowanych pakietach płatnych. Oferuje możliwość integracji z platformami takimi jak Joomla, Shopify, WordPress, Google Analytics, Hubspot i in.
Jakie wady ma MouseFlow? Nie rejestruje kliknięć w dynamiczne obiekty witryny. Ponadto podczas przeglądania raportów heat map z urządzeń mobilnych nie można otworzyć menu, w którym zebrano dane, co jest dość niewygodne.
Mapy cieplne są cennym narzędziem dla właścicieli witryn, marketingowców, pozycjonerów SEO i innych osób, które mają swój wkład w poprawę wydajności witryny. Informacje, które dostarczają mapy cieplne, są łatwiejsze do przyswojenia niż dane statystyczne. Analizując je, możesz dowiedzieć się, w jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcję z Twoją witryną i podjąć kroki w celu poprawy jej użyteczności.
Należy jednak pamiętać, że mapy cieplne są najbardziej efektywne w połączeniu z innymi narzędziami analitycznymi, w przeciwnym razie dane, na których opierasz działania, będą ograniczone i mogą prowadzić do błędnych wniosków.