Wypożyczenie samochodu czy leasing? Co opłaca się bardziej?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Wypożyczenie samochodu czy leasing? Co opłaca się bardziej?

Źródło: Fabien99/pixabay.com

Zakup nowego samochodu może być celem zarówno osoby prywatnej, jak i firmy. Zwyczajni ludzie najczęściej chcą w ten sposób podnieść swój standard życia poprzez wymianę środka transportu na bardziej luksusowy i nowoczesny. W firmach takie auta stanowią podstawę dobrej floty pojazdów służbowych, które mają ogromne znaczenie nie tylko w usprawnieniu działania, ale też w dobrym samopoczuciu pracowników, którzy czują się docenieni gdy mogą podróżować nowym firmowym autem. Koszta kupna nowego samochodu są jednak dość spore. Jakie są do tego alternatywy?

Wynajem, leasing i inne alternatywy do zakupu auta

Gdy nie stać nas na coś o znacznej wartości, jak samochód czy też na przykład mieszkanie, bardzo częsta odpowiedź to kredyt. Jest on jednak problematyczny. W ten sposób nakładamy na siebie sporą presję dotyczącą spłaty i dokładamy mnóstwo zbędnych oraz przede wszystkim czasochłonnych formalności. Największa zaleta kredytu to jednak fakt, że samochód zakupiony z jego pomocą jest naszą własnością.

Gdy mniej zależy nam na posiadaniu samochodu, opcje są najczęściej dwie. Pierwsza najczęściej używana to leasing. Jego opłacalność zależy najczęściej od marki auta i banku, który zajmuje się tą umową. Leasing podobnie jak kredyt wymaga często wpłaty własnej oraz nierzadko stosuje się w nim tak zwaną kwotę wykupu będącą ostatnią, zdecydowanie większą od innych ratą. Leasing ma jednak swoje plusy. W wypadku wzięcia w leasing floty aut leasingodawca często zobowiązuje się do dbania o takie rzeczy, jak wymiany opon, okresowy serwis i tym podobne.

Wynajem auta to zdecydowanie najprostsza pod względem formalności opcja. Długoterminowy wynajem samochodu to sposób na korzystanie z nowego auta, lecz bez uwiązywania się do niego poprzez na przykład kredyt. Jedna z największych zalet skorzystania z usług wypożyczalni samochodów, takiej jak na przykład carfree.pl, to możliwość bardziej dokładnego zaplanowania kosztów. Opłaty ponoszone z racji wynajmu są stałe i jedyna zmienna to koszt paliwa, który zależy od cen w danym momencie oraz ilości kilometrów pokonywanych za pomocą samochodu.

Przy wynajmie wypożyczalnia aut zajmuje się większością formalności w cenie, więc takie rzeczy jak ubezpieczenie OC, ale też AC, NWW i Assistance, okresowe wymiany opon, wykonywanie i opłacanie napraw. To pozwala uwolnić głowę, która nie musi się zajmować dbaniem o to, żeby wszystkie formalności związane z posiadaniem auta były załatwione, a jedynym zajęciem jest tak naprawdę jazda. W ten sposób można zaoszczędzić mnóstwo czasu, który jest niezwykle ważnym towarem w XXI wieku.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*