Kiedy warto iść do alergologa z dzieckiem?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Kiedy warto iść do alergologa z dzieckiem?

Materiał Partnera

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W ostatnich latach obserwuje się zwiększenie zachorowalności na choroby o podłożu alergicznym, zwłaszcza wśród dzieci. Do czynników wywołujących je u małych pacjentów należą przede wszystkim alergeny wziewne i pokarmowe. Sprawdź, jakie objawy nasuwają podejrzenie alergii u dziecka.

Jaki lekarz zajmuje się leczeniem alergii u dziecka?

Specjalista zajmujący się procesem diagnostyczno-leczniczym alergii wśród pacjentów pediatrycznych to alergolog dziecięcy. Obejmuje on ich opieką od urodzenia aż do uzyskania pełnoletności. Aby skorzystać z wizyty u alergologa dziecięcego w ramach NFZ, trzeba mieć skierowanie. Możliwe jest też skorzystanie z prywatnej konsultacji – wówczas ten dokument nie jest konieczny. Fachową pomoc w przypadku alergii uzyskać można w placówkach Grupy LUX MED. Usługa dostępna jest w ramach abonamentów lub ubezpieczeń. Bez względu na rodzaj konsultacji małemu pacjentowi musi towarzyszyć rodzic lub opiekun prawny, który powinien odpowiednio przygotować się do wizyty. Alergolog dziecięcy będzie potrzebował informacji na temat stanu zdrowia dziecka, diety, dotychczasowego leczenia, niepokojących objawów oraz alergii w rodzinie.

Co wywołuje alergie u dzieci?

Alergia to nadmierna odpowiedź układu odpornościowego na czynniki zewnętrzne, która prowadzi do wystąpienia objawów chorobowych. Wśród czynników najczęściej wywołujących chorobę alergiczną u dzieci wymieniane są alergeny pokarmowe i wziewne. Rzadziej za powstanie reakcji alergicznej odpowiada jad owadów, leki lub alergeny kontaktowe typu lateks, chrom, nikiel. W okresie niemowlęcym i wczesnodziecięcym przeważają alergeny pokarmowe, a do najczęstszych należą białka mleka krowiego, białka jaja kurzego, orzechy (zwłaszcza orzeszki ziemne i arachidowe), gluten (znajdujący się w owsie, orkiszu, pszenicy, jęczmieniu, życie). W późniejszym wieku dominują alergeny wziewne, wśród których wyróżnić można zewnątrzdomowe, takie jak m.in. pyłki roślin oraz zarodniki grzybów, a także wewnątrzdomowe, czyli np. sierść zwierząt, alergeny karaluchów.

Jakie objawy nasuwają podejrzenie alergii?

Wizyta u alergologa dziecięcego wskazana jest w przypadku pojawienia się u dziecka objawów, które mogą wskazywać na reakcję alergiczną. Należą do nich zwłaszcza:

  • w przypadku alergii wziewnej – objawy alergicznego nieżytu nosa oraz astmy, takie jak wodnisty katar, uczucie zatkania nosa, salwy kichania, swędzenie w gardle, kaszel napadowy (nieproduktywny, suchy), świszczący oddech, łzawienie, zaczerwienienie i swędzenie oczu;
  • w przypadku alergii pokarmowej – objawy ze strony przewodu pokarmowego oraz skóry, takie jak refluks, ulewanie i zwracanie pokarmu, kolka, zaburzenia perystaltyki jelit (biegunka lub zaparcia), nudności, wzdęcia, ból brzucha, pokrzywka, świąd i zaczerwienienie skóry, obrzęk języka lub ust;
  • w przypadku alergii kontaktowej – rumień, wysypka grudkowo-pęcherzykowa, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk skóry i tkanki podskórnej), świąd, jak również ranki i strupki powstające, gdy dziecko drapie skórę;
  • w przypadku alergii iniekcyjnej – reakcje miejscowe, takie jak pokrzywka, obrzęk, świąd, przy ciężkiej nadwrażliwości pojawić się mogą objawy ogólne, czyli problemy z oddychaniem, zawroty głowy, nudności, podwyższona temperatura ciała, zaburzenia pracy serca.

Artykuł Partnera

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*