Źródło: Andrea Piacquadio/pexels.com
Obrót niektórymi produktami wymaga dodatkowych pozwoleń, by realizować cel przedsiębiorstwa zgodnie z prawem. Poniżej przedstawiamy produkty, które wymagają koncesji.
Koncesję powinno się uzyskać przed rozpoczęciem wykonywania działalności w powyższym zakresie. Decyzję w tym zakresie wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Pozwolenie obejmuje obrót paliwami gazowymi w handlu hurtowym i detalicznym. W tym przypadku nie wymaga uzyskania koncesji
Aby uzyskać koncesję powinieneś mieć siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej (UE), Szwajcarii, Turcji lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Norwegii, Islandii, Lichtensteinu), dysponujesz środkami finansowymi, gwarantującymi prawidłowe wykonywanie działalności lub jesteś w stanie udokumentować możliwość ich pozyskania, masz możliwości techniczne, gwarantujące prawidłowe wykonywanie działalności, zapewniasz zatrudnienie osób o właściwych kwalifikacjach, uzyskasz decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, nie zalegasz z zapłatą podatków, stanowiących dochód budżetu państwa.
Źródło: Andrea Piacquadio/pexels.com
Koncesję należy uzyskać w przypadku, kiedy chcesz prowadzić działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami ciekłymi. Rozumie się przez to handel hurtowy oraz detaliczny paliwami ciekłymi w Polsce. Za wydanie pozwolenia odpowiada URE. Działalność gospodarcza w zakresie obrotu paliwami ciekłymi może być prowadzona wyłącznie pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi, posiadającymi wymagane koncesje w zakresie wytwarzania i obrotu paliwami ciekłymi. Wyjątkiem tutaj jest sprzedaż dla odbiorcy końcowego, dokonującego zakupu paliw lub energii na własny użytek. Koncesji wymaga obrót następujących paliw:
Nie musisz uzyskiwać koncesji na obrót gazem płynnym, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 100 000 euro. Więcej o tym typie koncesji dowiesz się na stronie https://rpms.pl/koncesja-na-obrot-paliwami-cieklymi-koncesja-opc/.
Podobnie, jak w przypadku OPG, koncesję na DEE należy uzyskać przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w tym zakresie. Warto jednak pamiętać, że nawet po otrzymaniu koncesji na dystrybucję energii elektrycznej, usługi będziesz mógł wykonywać dopiero po wyznaczeniu przez Prezesa URE operatorem system dystrybucyjnego lub operatorem systemu połączonego. Koncesję musisz uzyskać, jeśli chcesz prowadzić działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji energii elektrycznej. Przed dystrybucję należy rozumieć transport energii sieciami dystrybucyjnymi w celu jej dostarczenia odbiorcom. Pozwolenie uzyskasz w URE lub w oddziale terenowym URE.