Jak zainteresować dziecko kreatywnym spędzaniem czasu?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Jak zainteresować dziecko kreatywnym spędzaniem czasu?

Źródło: Ketut Subiyanto/Pexels.com

W czasach zaawansowanej i niezwykle popularnej technologii, trudno jest przekonać dzieci do tego, aby spędzały czas na kreatywnych zabawach. Poniżej prezentujemy zajęcia, które to umożliwią.

Spędzanie czasu z dzieckiem to okazja nie tylko do zacieśnienia więzi, ale także pomagania dziecku w rozwoju wyobraźni oraz kreatywności. Rozbudzenie w maluchu ciekawości świata oraz nieszablonowego myślenia może dać efekty w przyszłości.

Zajęcia pobudzające zmysł artystyczny

Dużą przyjemność sprawia dzieciom malowanie lub rysowanie. Możesz zakupić albo specjalne zestawy, które zawierają kredki, mazaki, farby, pędzle do farb olejnych lub akwarelowych, płótna oraz gotowe szablony, które wymagają jedynie wypełnienia kolorem.

Zajęcie to warto połączyć z nauką. W jaki sposób? Na przykład prosząc dziecko o narysowanie zwierzęcia, budynków lub rzeczy codziennego użytku. Zachęcaj dziecko do tworzenia abstrakcyjnych wzorów, co pozwoli mu rozwinąć wyobraźnię i będzie świetną zabawą. Wybór akcesoriów do malowania dostosuj do wieku pociechy, tak, aby nie zraziła się trudnością ich użytkowania.

Dobrym rozwiązaniem są też wycinanki oraz naklejanki. One także mogą zmotywować dziecko do operowania różnorodnymi, ciekawymi wzorami oraz kształtami. Ważne jest, aby chwalić malucha i doceniać jego starania. Wzmocnisz tym samym jego samoocenę oraz zmotywujesz do tego, aby chciało w ten sposób spędzać czas.

Innym sposobem może być lepienie z plasteliny lub masy solnej. Tę drugą możesz samodzielnie przygotować w domu, używając soli, wody oraz mąki. Zachęć dziecko do stworzenia z nich chociażby ulubionego bohatera z bajki lub stworzenia rzeczy, które według niego mogą być użyteczne w codziennym życiu.

Źródło: Gustavo Fring/Pexels.com

Na sportowo

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w prawidłowym rozwoju dziecka. Wpływa ona nie tylko na jego kondycję, ale też umiejętności motoryczne i co ważne – kreatywność. Zaproponuj bieganie np. w parku lub przydomowym ogrodzie. Bieg w workach, na czas lub też zbieranie konkretnych przedmiotów umiejscowionych daleko od siebie może być rozwijającą zabawą.

Zbuduj bezpieczny tor przeszkód, który dziecko będzie musiało pokonać. Możesz wykorzystać do tego celu poduszki, koce, a nawet zabawki.

Świetną metodą do pobudzenia w dziecku kreatywności może być taniec. Nie narzucaj maluchowi konkretnego stylu – niech sam do wybranej muzyki tworzy choreografię. Dołącz do niego i stwórzcie razem niezapomniany występ.

Jeżeli nie masz możliwości zorganizowania dziecku w domu sportowych zajęć lub chcesz je urozmaicić, zabierz je w specjalne miejsca, gdzie będzie mogło ciekawie spędzić czas. Starsze maluchy będą z pewnością zadowolone z wizyty w parku trampolin, takim jak Jumpplanet, gdzie czeka na nie wiele atrakcji, które pomogą mu w ćwiczeniu koordynacji ruchowej.

Co jeszcze możesz robić w domu?

Duży wpływ na rozwój dziecka mają gry planszowe oraz zabawki edukacyjne. Wybieraj takie, które mają nie tylko ciekawą formę, ale też dają możliwość różnego zastosowania. Klocki drewniane, rozbudowane tory dla samochodzików, zabawa w dom – wszystko to zachęci dziecko do kreatywnego rozwoju.

Wspólnie możecie także:

  • tworzyć przedstawienia teatralne,
  • uczyć się języków poprzez zabawę,
  • przygotować ręcznie robione dekoracje,
  • gotować proste posiłki.

Poznawanie historii oraz świata

Kreatywność oraz wyobraźnie pomogą rozwinąć dziecku podróże. Warto zabrać malucha w miejsca historyczne lub takie, które oferują szereg różnorodnych atrakcji. Przykładowo w Łodzi dostępne jest zoo, gdzie organizowane są specjalne warsztaty dla dzieci. Turystyczny portal Łodzi poleca też przejazd zabytkowym tramwajem oraz gry uliczne.

Nie musisz jednak wybierać dużych miast. Zabierz pociechę do lasu, gdzie opowiesz mu o drzewach, roślinach, zwierzętach.

Odwiedźcie wspólnie muzea, które starają się zainteresować dzieci nauką oraz historią, organizując dla nich specjalne zajęcia interaktywne.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*