Jessica Lynn Lewis/pexels.com
Chcesz zbudować stronę internetową i dowiedzieć się czym jest Joomla? Jeśli nie znasz możliwości tego CMS-a, wiedz, że jest to jeden z najpopularniejszych i nagradzanych systemów zarządzania treścią od ponad 15 lat.
Jeśli zdecydujesz się stworzyć własną stronę internetową, prawdopodobnie w pierwszej kolejności rozważać będziesz WordPress — niezwykle popularną platformę do tworzenia witryn internetowych. Mimo to powinieneś poważnie zastanowić się nad Joomla, darmowym systemem zarządzania treścią, który jest bardzo łatwy w obsłudze. Ale co to właściwie jest Joomla, jak zrobić stronę i wybrać serwer? Wszystko po kolei, najpierw zacznijmy od przedstawienia omawianej usługi.
Joomla to jeden z najczęściej używanych systemów CMS na świecie. Reprezentuje kilka milionów prężnie działających stron internetowych. Niektórzy znają ten CMS z przeszłości, ale wielu nigdy wcześniej go nie używało. Niezależnie od Twojego poziomu znajomości Joomla, szybko przekonasz się, że jest to świetne narzędzie, dzięki któremu będziesz w stanie szybko stworzyć witrynę z przepisami kulinarnymi, sklep internetowy, magazyn tematyczny, a nawet sieć społecznościową. I to będąc całkowicie laikiem w kwestiach programowania! Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym systemie zarządzania treścią. Podpowiemy także, jak zacząć z Joomla.
Joomla to system zarządzania treścią (CMS) typu open source, który jest bardzo popularny wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Za jego pomocą każdy może szybko i łatwo stworzyć własną stronę internetową przy użyciu atrakcyjnych szablonów. Nie trzeba być ekspertem w tworzeniu stron internetowych, by korzystać z Joomla! System ten został stworzony w taki sposób, aby każdy mógł z niego skorzystać.
Joomla CMS został napisany w języku PHP, wykorzystuje MySQL jako silnik bazy danych, posiada podstawową warstwę kodowania opartą na HTML, XML; CSS i zawiera wiele inteligentnych funkcji, które pozwolą Ci zbudować wymarzoną stronę internetową. Joomla posiada również duże wsparcie ze strony społeczności, co oznacza, że użytkownik zawsze może liczyć na kompleksową pomoc.
Systemy CMS to narzędzia do tworzenia stron internetowych bez konieczności uczenia się kodowania. Zaprojektowane zostały na początku XXI wieku. Ogromną zaletą CMS, takiego jak Joomla, jest to, że wszystko możesz zrobić sam: pobrać, zainstalować, zarządzać, a jeśli masz ochotę to nawet ulepszyć. Wszystko to za darmo, ponieważ Joomla jest całkowicie darmowa.
Joomla to system open source. Oznacza to między innymi, że wszystkie pliki tworzące Joomla nie należą do nikogo i możesz je dowolnie pobierać i modyfikować, według własnego uznania i bez limitów.
Zanim stworzysz stronę internetową w Joomla, musisz spełnić kilka warunków wstępnych. Dokładniej, trzy:
Po spełnieniu wszystkich wymagań wstępnych możesz przejść do instalacji Joomla. Aby to zrobić, po prostu pobierz odpowiednie pliki ze strony Joomla. Po zakończeniu pobierania możesz przystąpić do instalacji. Na tym etapie będziesz musiał podać kilka informacji o sobie, takie jak imię i nazwisko, opis, adres e-mail, hasło. Określ również, czy chcesz, aby Twoja witryna była dostępna online zaraz po utworzeniu. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami, aby kontynuować instalację.
Źródło: Lukas/pexels.com
Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji o tym, na jakim serwerze strona ma być hostowana. Jaki serwer dla Joomla? Polecamy renomowanego dostawcę usług hostingowych, który ma dobre wyniki w zakresie stabilności, bezpieczeństwa i wydajności — takiego, który też w miarę możliwości oferuje wsparcie w wielu językach. Co najważniejsze, warto się też upewnić, czy oferuje on wystarczającą ilość miejsca do wgrywania plików bez ograniczeń (będzie to ważne, gdy zaczniesz umieszczać na swojej stronie elementy bogate w multimedia). Mniejsi dostawcy hostingowi również mogą się sprawdzić, jednak może im brakować wsparcia dla klienta w przypadku, gdy coś pójdzie nie tak.
1. Wybór rodzaju usługi hostingowej — tzn. współdzielonej lub dedykowanej. Konta współdzielone sprawdzą się w przypadku mniejszych stron, ale mogą być zawodne, jeśli Twoja strona stanie się bardzo popularna lub będzie miała duży ruch w godzinach szczytu. Serwery dedykowane oferują stałą ilość miejsca i szerokość pasma, ale są droższe, dlatego najczęściej decydują się na nie średnie i duże firmy, dla których ważne jest uzyskanie wyższej pozycji w wyszukiwarkach.
2. Opłata za usługę hostingową, chyba że masz ją wliczoną w istniejący kontrakt na projektowanie stron internetowych. Większość hostingów oferuje miesięczne opcje płatności, które nie są niczym skomplikowanym.
Zasadniczo Joomla oferuje dwa różne sposoby dostępu do treści witryny: interfejs użytkownika i interfejs administracyjny. Pierwszy z wymienionych pozwala na bezpośrednią modyfikację zawartości Twojej witryny. Interfejs administracyjny z kolei oferuje zarządzanie różnymi funkcjami witryny, jej projektowaniem i rozwojem.
Pierwszą rzeczą w procesie tworzenia nowej witryny jest wybór szablonu. Innymi słowy, ogólny wygląd Twojej strony. Joomla oferuje dwa podstawowe szablony: protostar i Beez3, z których pierwszy jest wybrany domyślnie. Możesz też pobrać więcej szablonów, które bardzo łatwo zainstalować.
Każdy szablon oferuje inne funkcje. Na przykład niektóre nie są „responsywne” (nie dostosowują się do wszystkich rozmiarów ekranu, a tym samym do różnych urządzeń, takich jak komputer, smartfon, tablet). Joomla oferuje szeroką bibliotekę darmowych szablonów, od Ciebie zależy, który z nich wybierzesz. Po znalezieniu szablonu pobierz go. Następnie wszystko, co musisz zrobić, to aktywować szablon w menu „Szablon”, klikając małą gwiazdkę odpowiadającą Twojemu szablonowi.
W Joomla strony w Twojej witrynie są w rzeczywistości określane jako „artykuły”. Aby utworzyć pierwszą stronę swojej witryny, kliknij „Nowy artykuł”. Nadaj mu tytuł i zacznij pisać. Reszta jest bardzo intuicyjna, jeśli jesteś przyzwyczajony do programów do edycji tekstu, takich jak na przykład Word. Możesz zatem zmienić format tekstu, dodać linki, zdjęcia, filmy itp.
Jeśli chcesz, aby Twój artykuł był stroną główną Twojej witryny, nic prostszego. Przejdź do „Menu główne”, a następnie kliknij „Strona główna”. Następnie możesz zdefiniować artykuł, który będzie wyświetlany jako strona główna Twojej witryny. Pamiętaj, że w dowolnym momencie możesz usunąć lub zmodyfikować artykuł, przechodząc do sekcji „Artykuły”.
Mimo że standardowy pakiet Joomla pozwala na wiele możliwości projektowania w porównaniu z innymi darmowymi CMS-ami, istnieje wiele bardzo interesujących rozszerzeń dla tego programu. Niektóre z nich poprawiają na przykład użyteczność, wygląd lub bezpieczeństwo Twojego projektu, podczas gdy inne zwiększają użyteczność Twojego systemu zarządzania treścią. Oto 5 najlepszych rozszerzeń Joomla:
Na oficjalnej stronie Joomla znajdziesz o wiele więcej ciekawych rozszerzeń.
Cóż, przede wszystkim CMS Joomla jest darmowy.
Inną zaletą korzystania z Joomla jest to, że do obsługi systemu potrzeba mniej wiedzy technicznej, niż gdybyś miał sam pisać stronę za pomocą kodu.
Wreszcie, CMS Joomla daje każdemu twórcy dużą elastyczność! Możesz łatwo zmieniać zdjęcia i teksty na poszczególnych stronach, nie ruszając całej witryny. To ułatwia obsługę witryny w przeciwieństwie do statycznych stron internetowych, gdzie w przypadku aktualizacji itp. trzeba edytować każdy obrazek i tekst osobno dla każdej strony.
Joomla jest gotową i w pełni funkcjonalną witryną — to system, który jest tani, łatwy do zainstalowania i użytkowania.
Istnieją dwa specyficzne obszary, w których Joomla błyszczy ponad wszystkie inne CMS: jest to stawianie wielojęzycznych stron internetowych i platform społecznościowych. Mówiąc prościej, ten CMS zawiera wiele opcji, które mogą pomóc w skonfigurowaniu dowolnego rodzaju witryny.
W Joomla masz pełną swobodę nad tym, co każdy użytkownik widzi na każdej stronie — jako administrator, Ty wszystkim zarządzasz. Możesz zmienić prawie wszystko za pomocą kilku kliknięć! A jeżeli mimo to coś wyjdzie nie tak, jak sobie zaplanowałeś, to z pomocą szablonów na pewno uda Ci się osiągnąć projekt strony, jakiego potrzebujesz.
Kiedy już opanujesz podstawowe kroki instalacji, to z pewnością będziesz wiedzieć, jak zarządzać swoją stroną. Na przykład, jeśli znudzi Ci się wygląd witryny, możesz w prosty sposób zmienić go, wgrywając nowy szablon.
Być może zechcesz zmienić pasek nawigacyjny lub wstawić jakieś widgety (małe aplikacje) itd. Dostępne są też darmowe rozszerzenia, które pomogą Ci rozwiązać wiele problemów! Fakt, że Joomla jest systemem open source oznacza, że programiści z całego świata mogą ją ciągle ulepszać i rozwijać bez ograniczeń. To tylko niektóre z powodów, dla których Joomla jest ciągle tak popularnym CMS, mimo upływu lat!