Fot.: Kateryna Babaieva/pexels.com
Artykuł sponsorowany
Współcześnie przemysł wygląda zupełnie inaczej niż to miało miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Na halach produkcyjnych i w zakładach przemysłowych wciąż potrzebne są coraz to lepsze innowacje i udogodnienia, które pozwolą na szybsze i lepsze wykonywanie pracy.
Aktualne trendy dotyczące przemysłu skupiają się na odciążaniu pracowników fizycznych i możliwie jak największej robotyzacji i automatyzacji pracy. Następujące w ten sposób usprawnienie produkcji może w przyszłości skutkować nie tylko efektywniejszą pracą przemysłu, ale również przekierowaniem zatrudnionych na produkcji osób do zadań i prac kreatywnych, wymagających czynnika ludzkiego w postaci empatii lub wysokiej inteligencji emocjonalnej. Postępujące w gospodarce zmiany mogą więc przyczynić się co całkowitego przekształcenia całego sektora przemysłowego. Aby jednak do tego dotrzeć, należy skupić się na innowacjach i rozwiązaniach sprzyjających unowocześnianiu pracy.
Jednym z nich jest właśnie automatyzacja produkcji. Tam, gdzie jest to możliwe, warto zdecydować się na wdrożenie systemów informatycznych i oprogramowań, które będą samodzielnie nadzorować niektóre procesy produkcyjne, weryfikować wyniki pracy czy stymulować tempo produkcji. Niektóre algorytmy są w stanie robić nawet znacznie więcej, na przykład obsługiwać linię produkcyjną albo sprawdzać stan techniczny maszyn. Innym pomysłem na wdrożenie innowacji może być zastępowanie pracowników fizycznych maszynami i robotami, które będą wykonywać tę samą pracę z większą wydajnością i precyzją. Takie działania powinny jednak być wprowadzane stopniowo, tak, aby rynek miał szansę „rozciągnąć się” i dostosować do zmieniających się realiów zawodowych.
Bardzo ważnym aspektem działania każdego przedsiębiorstwa jest przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa pracy. Należy do nich między innymi stosowanie współczesnych, bezpiecznych systemów, takich jak moduły szr. Zadaniem tego rodzaju urządzeń (SZR oznacza Samoczynne Załączanie Rezerwy) pozwala na automatyczne załączanie elektrycznego obiegu rezerwowego. Moduł nie wymaga działania fizycznego pracownika, co znacznie przyspiesza czas reakcji. Urządzenia uruchamiają się w sytuacji znacznego spadku napięcia, w wyniku którego dochodzi do odcięcia zasilania. Energia elektryczna jest przez moduł przekierowywana na tor główny i zasila urządzenia, które muszą być „na chodzie”. Nie trudno wyobrazić sobie, że wiele miejsc pracy ni emogłoby dzisiaj funkcjonować bez urządzeń i systemów tego typu. Warto jednak pamiętać, że bezpieczeństwo i higiena pracy nie ogranicza się do innowacji, ale objawia się także w nieco bardziej bezpośrednim wymiarze – ważna jest odpowiednia odzież pracownicza, dostosowana do warunków pracy, zapewnienie zatrudnionym osobom bezpiecznego, antypoślizgowego obuwia czy zaopatrzenie się w taki elementy wyposażenia hal produkcyjnych jak naklejki oznaczające obniżenia sufitu i schody, wycieraczki pod drzwi, oznaczenia wyjść ewakuacyjnych czy torów poruszania się wózków widłowych i innych pojazdów.
Każda gałąź przemysłu generuje inne potrzeby i wykorzystuje inne systemu i urządzenia. To, co jest naprawdę ważne, kiedy zależy Ci na optymalnym działaniu firmy i bezpieczeństwie pracowników, to zapewnianie sprawnych urządzeń i pojazdów. Każda maszyna, którą dysponujesz, powinna być w odpowiedni sposób certyfikowana i konserwowana, a każda usterka i anomalia podczas pracy powinna zostać zgłoszona do autoryzowanego serwisanta. Dbanie o stan techniczny maszyn, pojazdów i pomieszczeń, takich jak hale produkcyjne, to nie tylko ważny element codziennej pracy, ale także obowiązek pracodawcy względem pracownika. Niezależnie więc od tego, jakie dokładnie urządzenia znajdują się na terenie Twojego zakładu, postaraj się zadbać o to, by ich praca była prawidłowa, a kontrole techniczne odpowiednio częste.