Jaki agregat malarski wybrać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Jaki agregat malarski wybrać?

Freepik.com

Artykuł sponsorowany

Jeśli w najbliższym czasie spodziewasz się zadania związanego z pomalowaniem jednolitą farbą dużej powierzchni, to warto rozważyć zakup narzędzia ułatwiającego tę pracę. Agregat malarski, bo to o nim mowa, pozwoli na bardziej równomierne rozprowadzenie farby, a do tego przyspieszy i ułatwi całą procedurę.

Agregaty malarskie — poradnik zakupowy

Agregat malarski to urządzenie składające się z silnika, pompy i dozownika, a jego głównym celem jest wykorzystywanie ciśnienia do równomiernego nakładania farby na malowane powierzchnie. Rozróżniamy trzy typy urządzeń:

  • agregaty powietrzne (do prac z rzadkimi farbami),
  • niskociśnieniowe (do prac drobnych, wykończeniowych, precyzyjnych),
  • hydrodynamiczne (do prac wymagających wyższego ciśnienia strumienia).

W zależności od poziomu trudności zadania, a także doświadczenia użytkownika zaleca się zakup innych produktów. Agregaty do malowania dla osób, które malowaniem nie zajmują się profesjonalnie, mogą mieć nieco mniejszą moc. Z drugiej strony profesjonalne prace wymagające malowania dużych obszarów w krótkim czasie, przez co o wiele lepszym wyborem są urządzenia o wyższej wydajności. Agregaty hydrodynamiczne oferują największą wszechstronność zastosowań, niskociśnieniowe najwyższą precyzję, a powietrzne – najszybsze pokrycie powierzchni.

Zalety agregatów malarskich

Agregaty malarskie są jednym z najpraktyczniejszych elektronarzędzi na rynku. Główne korzyści z ich wykorzystania można podzielić na trzy kategorie:

  • szybkość,
  • precyzja,
  • oszczędność.

Praca z agregatem może skrócić czas niezbędny do pomalowania powierzchni nawet o połowę, co jest niezwykle przydatne w przypadku dużych przestrzeni wymagających malowania. Ponieważ strumień farby znajduje się pod stałym ciśnieniem, nałożenie równej warstwy produktu jest o wiele łatwiejsze niż jego równomierna aplikacja np.pędzlem lub wałkiem. W rezultacie dochodzi również do mniejszej ilości strat – oczywiście farby, ale co ważne, również aplikatorów. Odpowiednio czyszczone dysze agregatora malarskiego mogą służyć latami, czego nie można powiedzieć nawet o najlepiej konserwowanym wałku malarskim.

Najważniejsze parametry agregatów do malowania

Aby dopasować agregat do naszych potrzeb, musimy zwrócić uwagę na kilka jego cech. W pierwszej kolejności: sposób zasilania. Agregaty mogą być spalinowe lub zasilane elektrycznie, co ma wpływ na naszą mobilność podczas korzystania z nich.

W drugiej kolejności warto sprawdzić moc silnika agregatu – to ona decyduje o tym, czy ciśnienie, jakie uzyska urządzenie, będzie odpowiednie dla naszych potrzeb. Zbyt wysokie może nie pozwolić nam na precyzyjne pomalowanie przestrzeni, natomiast zbyt niskie może okazać się niewydolne w przypadku dużych powierzchni.

Zależna od mocy agregatu jest też wydajność pompy, podawana w litrach na minutę. Określa ona, ile farby w danym czasie zostanie z agregatu uwolnione. Z kolei ciśnienie, jakie agregat generuje, może Ci powiedzieć, z jakim typem substancji możesz pracować (gęstsze substancje wymagają większego ciśnienia, aby nie zapchać dyszy).

Chociaż wytrzymałość nie jest parametrem podawanym przez producentów, można ją oszacować na podstawie np. wartości metrażu (powierzchnia, którą z pomocą agregatu da się pokryć w określonym czasie), podawanym w niektórych sklepach, oraz gwarancji producenta – nie warto decydować się na elektronarzędzia z gwarancją krótszą niż 12 miesięcy.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*