Jak czyścić suszarkę bębnową?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Jak czyścić suszarkę bębnową?

Źródło: materiał od klienta


Każdy sprzęt, jaki mamy w domu, wymaga odpowiedniej opieki, niezależnie od tego czy jest to odkurzacz, piekarnik czy suszarka do prania. Dzisiaj przyjrzymy się tej ostatniej, gdyż zasady odpowiedniego czyszczenia tych urządzeń mogą być dla wielu z nas czarną magią. Spokojnie! Jest kilka uniwersalnych wskazówek, których użycie sprawi, że nasza suszarka do prania odzyska dawny blask, a my sami nie spędzimy na jej czyszczeniu całego dnia. 

Suszarka do prania. Zanim zaczniesz czyścić… przeczytaj instrukcję!

Instrukcja obsługi, którą znajdziemy w każdym pudełku z nowym sprzętem, nie jest tylko zbędną makulaturą. Producenci często zawierają w nich cenne wskazówki, wynikające z ich znajomości specyfiki urządzenia. W każdej instrukcji obsługi znajdziemy najprawdopodobniej spory fragment dotyczący efektywnego czyszczenia, a także wszelkie przeciwwskazania odnośnie tego, czego nie powinna doświadczyć nasza suszarka do prania. Jeśli wyrzuciłeś instrukcję, nic straconego – producenci sprzętu zazwyczaj zamieszczają je na swoich stronach internetowych w wersji elektronicznej.

Suszarka do prania i jej filtr – jak go wyczyścić?

Suszarka do prania posiada wbudowany filtr, którego czystość wpływa na jej efektywną pracę, dlatego warto dobrze o niego zadbać. Niektórzy producenci zalecają nawet mycie filtra po każdej skończonej sesji suszenia i warto tak zrobić, jeśli chcemy cieszyć się naszym sprzętem jak najdłużej. W tym celu należy jedynie wyjąć filtr, jaki ma wbudowany nasza suszarka do prania i przepłukać go wodą. W większości sytuacji będzie to wystarczające do utrzymania go w dobrej kondycji, jednak większe zabrudzenia możemy spróbować zgarnąć ręką lub odkurzaczem. Czasami zdarza się, że suszarka do prania jest wyposażona w więcej niż jeden filtr, jednak zasada ich mycia jest identyczna. 

Źródło: RODNAE Productions/pexels.com

Suszarka do prania – czyszczenie skraplacza

Jeśli nasza suszarka to urządzenie kondensacyjne lub z pompą ciepła, będzie wyposażone w skraplacz, którego stan warto kontrolować przynajmniej raz w miesiącu. Nie jest to zbyt skomplikowane, a jedyne o czym musimy pamiętać, to fakt, że skraplacza nie powinno się dotykać gołymi rękami, zwłaszcza bezpośrednio po pracy suszarki. Przed jego wyczyszczeniem dobrze jest zajrzeć do instrukcji obsługi, gdyż dostęp do skraplacza może się różnić w zależności od modelu naszej suszarki. Kiedy już uda nam się dostać do skraplacza, przetrzyjmy jego powierzchnię mokrą szmatką. W celu usunięcia poważniejszych zabrudzeń ponownie możemy użyć odkurzacza, jednak należy być przy tym bardzo ostrożnym, żeby nic nie uszkodzić. 

Dotyczy to głównie suszarek wyposażonych w pompę ciepła, takich jak Electrolux PerfectCare 800, która pozwala nam suszyć ubrania w temperaturze o połowę niższej niż tradycyjna suszarka, co wpłynie na ich dobry wygląd i żywotność. Pomimo wielu zalet suszarek do prania z pompą ciepła, mechanizm skraplacza jest dosyć delikatny, więc jest kluczowe, żeby nie śpieszyć się przy jego czyszczeniu i robić to odpowiednio delikatnie – tylko w ten sposób będziemy mogli cieszyć się naszą suszarką przez długie lata.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*