Fot.: John Schnobrich/unsplash.com
Artykuł sponsorowany
Z internetu korzysta obecnie niemalże każdy, zarówno młodzież, jak i osoby starsze. Coraz więcej wykonywanych przez nas czynności przenosi się w sferę wirtualną. W związku z tym warto wiedzieć, jak chronić się przed cyberatakami, aby nie ryzykować utraty naszych danych personalnych czy haseł do kont bankowych.
Podczas korzystania z internetu jesteśmy narażeni na różne rodzaje cyberataków. Są to m.in. ataki wywołane oprogramowaniem szpiegującym, które w dyskretny sposób gromadzi osobiste dane użytkownika danego urządzenia, a następnie przesyła je do swojego twórcy. Innego rodzaju niebezpieczeństwem są ataki typu ransomware, polegające na odbieraniu dostępu do poszczególnych plików i szantażowaniu ich właściciela, aby ten zapłacił za ich odblokowanie.
Wymieniliśmy jedynie nieliczne przykłady tego, co grozi użytkownikom internetu. Zastanówmy się zatem, jak się przed tym uchronić i zadbać o nasze bezpieczeństwo w sieci. Więcej ciekawych informacji na ten temat można znaleźć także na stronie instytutcyber.pl.
Jest to niezwykle prosta czynność, ignorowana przez wielu internautów. Jeśli jednak chcemy być właściwie zabezpieczeni przed cyberatakiem, powinniśmy zainwestować w program antywirusowy, który jest na bieżąco aktualizowany. Może być to zarówno program darmowy, jak i płatny. Warto zainwestować jednak w produkt znanej firmy i spać spokojnie. Musimy również zadbać o to, aby nasz program antywirusowy był aktualny. Pamiętajmy o aktualizacjach pakietu i baz sygnatur wirusów.
Cyberataki, które polegają na próbie wyłudzenia danych poprzez podszywanie się pod różne instytucje, jak np. banki, dostawcy prądu i gazu czy operatorzy sieci komórkowej i przesłanie jej linku do strony imitującej właściwą stronę WWW, umożliwiają cyberprzestępcom dostanie się do naszego konta bankowego. Kliknięcie w przesłany przez nieznanego nadawcę link może prowadzić również do pobrania na nasze urządzenie wirusa czy złośliwego oprogramowania, np. keyloggera czy malware. Z rozwagą otwierajmy wszystkie wiadomości, które otrzymujemy. Weryfikujmy również dokładnie, czy przesyłane nam przez instytucje linki nie wyglądają podejrzanie.
Kolejna prosta do wykonania czynność, o której mamy skłonność zapominać. Wymyślając hasła do różnych kont, powinniśmy tworzyć długie, oryginalne ciągi znaków, których nie używamy nigdzie indziej. Mając jedno hasło do kont na wszystkich używanych przez nas witrynach, niesamowicie narażamy się na cyberatak – wystarczy, że zostanie wykradzione raz, a nasze poufne dane czy konta zostają zagrożone. Jeśli mamy problem z tworzeniem różnych ciągów znaków, to możemy pokusić się o skorzystanie z programów generujących hasła, a następnie w bezpieczny sposób je zapisać, np. z wykorzystaniem menadżera haseł.
Jest również wiele innych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy korzystaniu z internetu, jeśli nie chcemy narażać się na ataki hakerskie. Powstrzymajmy się od łączenia się z niezabezpieczonymi sieciami WiFi w miejscach publicznych, nie akceptujmy zaproszeń od nieznanych nam osób na serwisach społecznościowych, bezwzględnie nie udostępniajmy pulpitu naszego komputera nieznajomym oraz nie podawajmy danych naszej karty płatniczej, w tym kodu CVC. Nie sposób opisać wszystkiego, na co trzeba uważać w sieci. Najważniejsza jest rozwaga i trzeźwy umysł!