Gdzie sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Gdzie sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Charles Gaudreault/unsplash.com

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Przed zakupem używanego auta zawsze warto sprawdzić, czy posiada ono ubezpieczenie OC. Są jeszcze inne sytuacje, w których taka informacja ma kluczowe znaczenie. Dzisiaj dowiesz się, gdzie sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony. Dzięki temu w razie wypadku, uda Ci się uzyskać odszkodowanie za poniesione straty.

Gdzie sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone, w razie wypadku samochodowego

Wyobraź sobie (chociaż nie jest to przyjemna perspektywa), że spotkał Cię wypadek samochodowy. Twoje auto zostało potrącone na autostradzie albo zdarzyła Ci się stłuczka na skrzyżowaniu. A może Twój pojazd został zarysowany na parkingu lub ktoś w niego uderzył? Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim sprawdź, czy samochód, który spowodował wypadek, posiada ważne ubezpieczenie OC. Jeśli tak jest, będziesz mógł domagać się odszkodowania.

Jeśli w wyniku wypadku nikt nie ucierpiał, a uszkodzenia nie są poważne, to najczęściej nie ma potrzeby wezwania policji. Kierowcy po prostu wymieniają swoje dane. Jest to też właściwy moment, aby sprawdzić, czy pojazd sprawcy jest ubezpieczony. Możesz to zrobić, korzystając ze strony internetowej UFG – Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jak sprawdzić, czy samochód posiada ważne OC przed jego zakupem?

Jeśli zamierzasz nabyć używane auto, koniecznie sprawdź, czy posiada ono ważne ubezpieczenie OC. Dlaczego jest to takie ważne? Zgodnie z przepisami Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, każdy pojazd poruszający się po drogach musi mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeśli go nie ma, to nowy właściciel (czyli potencjalnie Ty), powinien je zawrzeć jeszcze w dniu zakupu samochodu.

Aby dowiedzieć się, czy interesujący Cię pojazd jest ubezpieczony, czy nie, wejdź na: www.ufg.pl. Pod adresem tym znajdziesz krótki formularz, w którym należy wpisać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu. Do wyboru jest jeszcze strona: www.historiapojazd.gov.pl, która działa podobnie, ale aby uzyskać potrzebne informacje, trzeba podać VIN, numer rejestracyjny auta i datę pierwszej rejestracji.

Warto to zrobić przed każdą transakcją, a nie tylko w przypadku, kiedy nie ufasz sprzedawcy. Pamiętaj także, aby od razu zadbać o poprawnie spisaną umowę sprzedaży samochodu. Musisz także napisać i samodzielnie dostarczyć do Towarzystwa Ubezpieczeniowego pismo, w którym informujesz o nabyciu pojazdu.

Gdzie sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Podsumowanie.

Ilość wypadków w naszym kraju w ostatnich latach ma tendencję spadkową. Jednak ciągle jest ich sporo, a takie przykre zdarzenie może spotkać każdego kierowcę. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Jeśli zdarzy Ci się zostać poszkodowanym w trakcie wypadku samochodowego, jedną z ważniejszych rzeczy do sprawdzenia przez Ciebie powinno być to, czy sprawca ma ważne ubezpieczenie. 

Mamy nadzieję, że z tego krótkiego przewodnika dowiedziałeś się, jak sprawdzić, czy kupowany samochód posiada polisę OC. Jeśli zamierzasz ubezpieczyć swoje auto, zrób to w LINK4.pl. Zobacz ubezpieczenie OC, które zabezpieczy kierowcę Twojego pojazdu w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń na drodze.

Wejdź na LINK4.pl i wybierz odpowiednią dla siebie polisę! Możesz także porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4, który zaoferuje Ci atrakcyjne OC.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*