Gdzie powinny panować sterylne warunki?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Gdzie powinny panować sterylne warunki?

Fot.: Drew Hays/unsplash.com

Artykuł sponsorowany

Jałowość oznacza brak mikroorganizmów. W niektórych miejscach zachowanie warunków, które nazywamy sterylnymi jest konieczne, ponieważ warunkuje bezpieczeństwo i jakość wykonywanej pracy lub otrzymywanych produktów. Jeżeli przebywasz w tego typu miejscach, a widzisz, że zasady higieny i bezpieczeństwa pracy nie są przestrzegane, koniecznie pomyśl nad zmianą usługodawcy.

W jakich miejscach sterylne warunki to absolutna konieczność?

Placówki, w których jałowe warunki powinny panować przynajmniej w niektórych miejscach to przede wszystkich ośrodki medyczne i okołomedyczne, czyli przychodnie, szpitale, apteki, salony kosmetologiczne i gabinety fizjoterapeutyczne. Nie oznacza to wcale, że miejsca te powinny być zupełnie sterylne – istnieją jednak określone procedury, które zapewniają Ci większe bezpieczeństwo zdrowotne i często są one powiązane z dezynfekcją, na przykład sprzętu lub powierzchni płaskich. Warto wiedzieć, że w pracowniach, w których przygotowuje się w szpitalu leki cytostatyczne lub żywność dojelitową muszą panować całkowicie aseptyczne warunki, podobnie jak na sali operacyjnej. Z kolei w aptece warunki sterylne powinny panować podczas przygotowywania leków aseptycznych, to jest zawierających antybiotyki.

 

Czy musisz samodzielnie sprawdzać, czy placówki medyczne przestrzegają narzuconych im zasad? Na szczęście nie. Zajmują się tym specjalne organy. Kiedy więc warto zwrócić uwagę na to, czy proces wyjaławiania przebiega prawidłowo? Na pewno wszędzie tam, gdzie pomieszczenia są dostępne dla pacjentów i klientów (czyli również dla Ciebie). Jeżeli widzisz, że kosmetolog przeciera blaty środkiem dezynfekcyjnym, sterylizuje narzędzia lub używa jednorazowych sprzętu, możesz mieć pewność, że pracuje w czystych i bezpiecznych warunkach. Dobrą wskazówką będzie również zachowanie personelu – osoby, które mają bezpośredni kontakt z Twoją skórą lub innymi tkankami, powinny nosić maseczki i rękawiczki jednorazowe, podobnie jak ma to miejsce w gabinecie lekarskim. Nie jest to wyłącznie kwestia zachowania higieny, ale również ochrona przed potencjalnym rozprzestrzenianiem się zarazków – między innymi wirusa grypy lub COVID-19. Jeśli jesteś szerzej zainteresowany materiałami edukacyjnymi oraz sposobami ochrony przed zakażeniem, koniecznie sprawdź stronę: https://rcmedical.pl/.

Kiedy to Ty powinieneś zadbać o sterylność?

„Sterylność” to być może za duże słowo, ale istnieją jednak okoliczność, w których znacznie wygodniejsze i bardziej profesjonalne będzie zadbanie przez Ciebie o odpowiednią higienę i bezpieczeństwo. Na przykład, jeżeli udajesz się do przychodni lub szpitala, koniecznie załóż maseczkę. Dlaczego, skoro pandemia COVID-19 stopniowo wygasa, a społeczeństwo nauczyło się żyć z nowym patogenem? Szczególnie w okresie jesienno-zimowym nasilają się zakażenia różnymi wirusami, powodującymi grypę lub przeziębienie. Kiedy odwiedzasz placówkę medyczną masz dużą szansę na spotkanie osób chorych lub o obniżonej odporoności. Maseczka nie tylko zmiejszy ryzyko zakażenia się chorobą, ale również obniży szansę na to, że to Ty przekażesz patogeny innym. Pamiętaj, że w placówkach medycznych bardzo często przebywają osoby starsze i schorowane, czyli bardziej narażone na ciężki przebieg chorób. Ty, jako silna i młoda osoba, możesz przechodzić chorobę bezobjawowo – ale dla innych te same zarazki mogą okazać się bardzo groźne. Noszenie maseczki, zachowywanie dystansu i przestrzeganie zasad higieny jest więc kwestią Twojej empatii.

 

Również wybranie się na zabiegi pielęgnacyjne to dobry powód, aby zadbać o bezpieczeństwo i higienę. Jeżeli wybierasz się na manicure, pamiętaj o dokładnym umyciu rąk i wyczyszczeniu paznokci. Jeśli z kolei masz w planach pedicure, zwróć uwagę, by zastosować środki do dezynfekcji stóp i butów zanim wyjdziesz z domu. Pozwoli Ci to dłużej zachować świeżość i czuć się komfortowo podczas wykonywania zabiegów. Dobrym pomysłem jest również udanie się do fryzjera z umytymi włosami, do kosmetyczki – bez makijażu i z oczyszczoną twarzą, a do dentysty – z umytymi zębami. Zachowywanie higieny osobistej ułatwia pracę osobom świadczącym usługi kosmetyczne, pielęgnacyjne i medyczne, a Tobie nie sprawi zbyt wiele kłopotu.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*