mikefoster/pixabay.com
Idzie jesień, a wraz z nią zimno, deszcze oraz silne wiatry. Czy to już czas na zakładanie psiakom ubranek? Czy takie ubranka w ogóle są konieczne i jeśli tak, to w jakich sytuacjach? Spieszymy z wyjaśnieniem!
Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy uświadomić sobie, że psi organizm funkcjonuje nieco inaczej niż ludzki. Normalna i naturalna temperatura ciała naszych pupili waha się, w zależności od rozmiaru i rasy, od 37 do nawet 40 stopni celsjusza. Jest im więc cieplej niż nam. Dodatkowo mają sierść, którą potrafią nastroszyć w odpowiedni sposób i chronić się przed zimnem. Nie możemy więc myśleć o psach w takiej samej kategorii, jak o sobie. My potrzebujemy ubrań wierzchnich, ponieważ nie chroni nas sierść, a temperatura naszego ciała jest niższa niż u czworonogów. Są jednak sytuacje, w których założenie psu ubranka jest wskazane.
Przede wszystkim będą to psy małych ras, które przez niewielką masę ciała szybciej się wyziębiają. Jednak ważne jest to, kiedy wprowadzamy takie ubranko. Jeśli temperatura powietrza nie spada poniżej 7 stopni celsjusza, sweter lub kurteczka dla psa nie są potrzebne. Zdecydowanie bardziej ubranka będą potrzebowały małe psy ras krótkowłosych. Krótka sierść bez podszerstka nie ochroni ciała przed zimnem tak dobrze, jak na przykład długa i gęsta sierść u shih-tzu. Mała rasa oznacza nie sam rozmiar, ale masę zwierzęcia, dlatego jeśli pies jest niewielki, ale waży powyżej 10 kg, uważany jest już za psa średniego rozmiaru. Ubranka dla psich maluchów znajdziesz w sklepie internetowym https://littleheroes.pl/59-ubranka-dla-psa
Na rynku dostępne są także psie kurtki oraz płaszcze przeciwdeszczowe. Dla jakich piesków będą one przydatne? Tu zasada jest odwrotna – przed przemoknięciem powinno się chronić psy z długą, gęstą sierścią i podszerstkiem. Krótkie włoski szybko wysychają i nie stanowią problemu, z kolei rasy psów o bujnej sierści zmagają się z długotrwałym wysychaniem sierści. Jeśli nie możesz uniknąć spaceru w ulewie, niezależnie od rozmiaru swojego psa, spróbuj założyć mu przeciwdeszczowe ubranie. Dzięki temu unikniesz długiego suszenia psiaka suszarką i nieprzyjemnego zapachu mokrego psa w całym domu. Jeśli pies przemoknie i nie zdąży wysuszyć się do kolejnego spaceru, zimno i wiatr mogą obniżyć jego odporność i zwiększyć ryzyko zapadnięcia na choroby wirusowe lub zapalenie płuc. Nawet duże psy, powinny być chronione przed deszczem, jeśli ich sierść jest długa i gęsta.
Pamiętaj, że psy, nawet rasy toy to wciąż psy i nie służą do przebieranek. Chociaż różowe sukieneczki dla piesków są słodkie i śmieszne, pies owinięty w tiul będzie nieszczęśliwy i zestresowany. Nie ubieraj psa w domu, nie stroj go w zabawne ubrania dla swojej rozrywki, bo tym możesz doprowadzić do bardzo poważnych zaburzeń behawioralnych, wynikających ze stresu lub frustracji. Jeśli pies nie chce zakładać nawet prostej kurtki czy swetra tylko na spacer, również go do tego nie zmuszaj i nie ubieraj go na siłę. Może to poskutkować traumą, tym, że pies zacznie się Ciebie bać i będzie unikał spacerów. Może też zacząć załatwiać się w domu lub przejawiać zachowania agresywne. Jeśli jest zimno, a Twój pies nie chce się ciepło ubrać, choć szybko marznie, po prostu skróć spacer do minimum i po powrocie ogrzej pupila przez chwilę w kocu lub ustaw jego legowisko w pobliżu kaloryfera. Wtedy też absolutnie nic złego mu się nie stanie.
Do ubierania psa podchodź z rozsądkiem i nie zmuszaj czworonoga do robienia czegoś, czego nie chce lub się boi. Pamiętaj, że działasz dla jego dobra, a nie wbrew psiej naturze.