Jak dobrać meble do małego mieszkania?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Jak dobrać meble do małego mieszkania?

Źródło: Max Vakhtbovych/pexels.com

Nowoczesne, designerskie meble są piękne, ale i często ogromne. Niestety nie są one też dostosowane do polskich realiów. W polskiej architekturze wciąż dominują socjalistyczne bloki i wielka płyta. W takich budynkach mieszkania są niewielkie, dość ciasne i przez to trudne do umeblowania. Jak umeblować małe, nieustawne, typowo polskie mieszkanie w modny sposób? Zobacz, jak dobrać meble do mieszkania w starym bloku.

Najpierw zagospodaruj kąty

Niestety małe mieszkanie trudno jest urządzić z finezją. Typowy blokowy salon, czy też „duży pokój” ma zaledwie kilkanaście metrów kwadratowych. Żeby urządzić takie miejsce z głową, przyda się określony plan. Zacznij działać od kątów pokoju. Jeśli w każdym rogu pojawi się jakiś charakterystyczny przedmiot, łatwiej będzie Ci podzielić pokój, chociażby salon, na sekcje. W jednym kącie może być część jadalniana, w drugim strefa TV, trzeci może być oazą spokoju i miejscem do relaksu, z wygodnym fotelem i małą biblioteczką. Czwarta sekcja może służyć do przechowywania, w końcu mieszkanie w bloku zawsze wiąże się z deficytem miejsca na szafy i półki. Postaraj się wykorzystać do maksimum każdy centymetr kwadratowy miejsca, by nie marnować wolnej przestrzeni. Jeśli pokój jest naprawdę mały, dobierz meble, które wpasowują się w kąty, okrągły stolik w rogu zabierze tylko cenne centymetry.

Źródło: Max Vakhtbovych/pexels.com

Meble wielofunkcyjne

Jeśli pomieszczenia w Twoim mieszkaniu muszą łączyć w sobie kilka ról, na przykład salon i sypialnię, warto pomyśleć nad wyborem mebli, które mają więcej niż jedno zastosowanie. Na przykład sofy rozkładane 2 osobowe mogą z powodzeniem pełnić funkcję łóżka, a ława z możliwością regulacji wysokości może być także stołem, na przykład, kiedy przychodzą goście i potrzeba więcej miejsca. Taka kanapa świetnie wpisuje się w wystrój salonu. Trudno byłoby zakamuflować w pokoju dziennym łóżka jednoosobowe, jaki miejsca do siedzenia, jednak rozkładana sofa będzie wyglądać znakomicie. Niestety przy małych przestrzeniach trzeba radzić sobie na wszystkie możliwe sposoby, dlatego czasem poświęca się swoją prywatność i intymność na rzecz oszczędności miejsca.

Kuchnia na wymiar

Jeśli mieszkasz w starym bloku, bardzo prawdopodobne, że masz małą, ciemną i jednokierunkową kuchnię. Niestety w takich wypadkach nie masz zbyt duże to pola do popisu, ale sytuacja nie jest beznadziejna. W jednokierunkowej kuchni wszystkie meble oraz potrzebne sprzęty muszą znaleźć się na jednej ścianie, dlatego wykorzystaj tę przestrzeń do granic możliwości. Zabuduj ścianę szafkami od góry do dołu, bo z pewnością będziesz potrzebować miejsca. Zaplanuj dużo szuflad oraz jak najwięcej blatów, bo to one są w kuchni na wagę złota. Kuchnie Agata to seria mebli kuchennych idealnych do kuchni jednokierunkowe. Seria jest dostępna w różnych wariantach, więc z pewnością znajdziesz coś, co będzie pasowało do Twojej kuchni. Pamiętaj, że w kuchni potrzebne jest miejsce do przechowywania. Garnki, patelnie, zastawa stołowa, kubki, filiżanki i sztućce to tylko niewielka część tego, co musi zmieścić się w przeciętnej kuchni. Do tego potrzebna jest jeszcze szafka na suche produkty oraz kawy i herbaty, miejsce na półmiski, ozdobne talerze i miski do sałatek oraz kieliszki i szklanki. Żeby pomieścić to wszystko naprawdę musisz dobrać meble idealnie pod wymiary kuchni.

Urządzanie mieszkania w bloku bardzo często jest dużym wyzwaniem. Nie poddawaj się jednak, bo jest to wykonalne! Dopasuj meble idealnie, by w pełni wykorzystać potencjał swojego mieszkania.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*