Gdzie konieczne są oznaczenia

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Gdzie konieczne są oznaczenia

Alexander Kovalev/pexels.com

W życiu codziennym mamy do czynienia z rzeczami, które wymagają odpowiedniego oznaczenia. Gdzie powinny znajdować się specjalne etykiety i naklejki informujące o pewnych kwestiach?

Rzeczy i substancje łatwopalne

Wiele z przedmiotów codziennego użytku zawiera substancje łatwopalne, przez co może stanowić zagrożenia dla zdrowia albo życia. Jest to ryzykowne zwłaszcza w przypadku, kiedy nie wiemy o niebezpiecznych właściwościach danych przedmiotów. Dlatego tak istotne jest odpowiednie oznakowanie takich przedmiotów i substancji.

Istnieje specjalny system znaków, które precyzują kryteria klasyfikacji substancji pod względem zagrożeń, które stwarzają. Zasady te dokładnie określają także kształty, kolory i piktogramy znaków ostrzegawczych dla substancji niebezpiecznych różnego rodzaju. System ten nazywa się GHS i obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej.

W większości budynków, między innymi domów czy biur, znajdują się duże ilości wszelkich kabli, urządzeń elektrycznych i innych substancji łatwopalnych, które stwarzają ryzyko powstania pożaru. Dlatego tak istotne jest odpowiednie oznaczenie każdego z przedmiotów łatwopalnych.

Oznaczenia na paczkach

Często wysyłamy różnego rodzaju transportem przesyłki. Zwłaszcza w przypadku szklanej, ale nie tylko, zawartości, konieczne jest odpowiednie oznakowanie. Należy zadbać o to, żeby kurierzy mający do czynienia z paczkami wiedzieli, w jaki sposób się z nimi obchodzić. Gotowe naklejki na paczki oferuje sklep naklejkon.pl

Przykładowo, oznaczenie z napisem „Góra/Dół” albo ze strzałkami oznaczającymi sposób orientacji przesyłki, pozwala transportować paczkę w odpowiednim ułożeniu. Pozwala to zapobiec uszkodzeniu. Temu samemu służy napis „Nie przewracać”. Najlepiej stosować go w połączeniu z oznaczeniem „Góra/Dół”.

Naklejki „Ostrożnie”, „Uwaga szkło” czy „Nie piętrować” to konieczność w przypadku paczek, których zawartość jest delikatna, krucha i mogłaby ulec uszkodzeniu, jeżeli postawiono by na niej inny, cięższy ładunek.

Remonty drogowe

Tutaj szczególnie ważne jest odpowiednie oznakowanie remontowanego terenu. Utrudnienia na drogach bez właściwych znaków mogą powodować niebezpieczeństwo. Droga podczas remontu powinna być oznakowana, żeby zarówno kierowcy, jak i sami budowlańcy dokładnie znali tymczasową organizację ruchu na danym obszarze.

Najważniejszym punktem jest odpowiednie oznaczenie miejsca, w którym prowadzone są prace oraz wskazanie dróg alternatywnych i objazdów. Pionowe oznakowanie drogowe najczęściej stosowane jest w celach ostrzegawczych, żeby kierowcy wiedzieli, że w najbliższej odległości prowadzone są konkretne prace. Dodatkowym sposobem na oznakowanie drogi podczas remontu są znaki poziome. W tym celu stosuje się linie ciągłe i przerywane, strzałki i inne symbole.

Podczas remontów dróg stosuje się między innymi taśmy ostrzegawcze, które głównie mają ograniczać ruch pieszych na wybranym odcinku oraz oznaczać miejsce głębokich wykopów. Stosowane są także zapory drogowe, żeby odgrodzić miejsce, gdzie prowadzone są prace od nowego ruchu drogowego.

Spotyka się także tablice kierujące, których zadaniem jest informowanie kierowców o zastępczym torze jazdy. Tymczasowa sygnalizacja świetlna jest najczęściej wykorzystywana podczas wymiany całej nawierzchni drogi, kiedy niezbędne jest zamknięcie którejś strony jezdni. W takiej sytuacji sygnalizacja świetlna wprowadza wahadłowy ruch. Pachołki drogowe stosuje się w celu oznaczania ważnych dla kierowców miejsc, na przykład zwężeń czy uskoków w jezdni.

Udostępnij:
Kinga Sobczak
Uwielbia spędzać czas z dala od zgiełku miasta, a każdą wolną chwilę poświęca spacerom. Dużo czyta, jeszcze więcej pisze. Z wykształcenia dziennikarka, dla której kontakt z ludźmi jest najważniejszy. Przyszłość chce poświęcić podróżom i poznawaniu nowych kultur.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*